ماگستان، خرید ماگ، خرید فلاسک و خرید هدیه در همین نزدیکی!

خرید هدیه، خرید ماگ

تابلو اعلانات سایت
میلیاردرها مرامنامه (قوانین سایت) میلیاردر هدف این سایت چیست؟ میلیاردر دانلود ماهنامه سایت
میلیاردرها اتمام حجت (حتما بخوانید.) میلیاردر راه اندازی کسب و کار توسط اعضا میلیاردر مسابقه دوبرابر کردن پول
میلیاردرها عضویت در بخش ویژه VIP میلیاردر موفقیت های دوستان بعد از عضویت در سایت میلیاردر تبلیغات و معرفی کار و شغل شما

راهنمای خرید هدیه، ماگ و فلاسک

ماگستان, اولین و تنهاترین

ماگستان, اولین و تنهاترین

نتورک مارکتینگ یا بازاریابی شبکه ای یا مولتی لول مارکتینگ چیست؟
زمان کنونی: 04-30-2024, 04:37 PM
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: mehdi098
آخرین ارسال: yu3f
پاسخ: 11
بازدید: 6284

ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 43 رأی - میانگین امیتازات : 3.47
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
04-29-2012, 11:49 PM (آخرین ویرایش در این ارسال: 04-29-2012 11:50 PM، توسط mehdi098.)
ارسال: #1
مولتی لول مارکتینگ، بحث داغ و مفصلی است که طرفداران زیادی در سطح دنیا و از جمله ایران دارد. برای دادن تعریفی مناسب از نتورک مارکتینگ یا MLM یا بازاریابی شبکه ای!! باید تعریفی از یک سری مطالب دیگر داشته باشیم.
برای شروع نگاهی به اصل نتورک مارکتینگ یا MLM می اندازم: نتورک مارکتینگ یا MLM در واقع زیرمجموعه کانال توزیعی به نام فروش مستقیم هستند؛ در فروش مستقیم، کالا یا خدمات مصرفی، خارج از مکان ثابت خرده فروشی، یعنی مغازه ها و فروشگاه ها، به طور مستقیم به مصرف کننده فروخته می شود. یعنی به جای عبور کالا از زنجیره ای از واسطه ها تا رسیدن به دست مغازه دار و از آنجا به مصرف کننده، کالا به فروشنده مستقیم (که می تواند هر کسی باشد) فروخته می شود و وی آن را با درصد سود مجازی که توسط شرکت تعیین می گردد به مصرف کننده نهایی می فروشد.

این دو شکل بیانگر این دو کانال توزیع در قیاس با هم هستند:
این شکل کانال توزیع با واسطه های فراوان را نشان می دهد:

این شکل کانال توزیع فروش مستقیم را نشان می دهد:

یک فروشنده مستقیم معمولاً مصرف کننده محصولاتی که به فروش می رساند نیز هست.

خوب تا اینجا متوجه شدیم که فروش مستقیم در واقع روشی از توزیع کالا یا خدمات مصرفی است که در آن خبری از انواع واسطه ها نیست و محصولات از طریق فروشنده مستقیم به مصرف کنندگان نهایی فروخته می شود.
اما نتورک مارکتینگ یا MLM یا مولتی لول مارکتینگ یا بازاریابی شبکه ای یا بازاررسانی شبکه ای!!

هر اسمی که در مورد این صنعت توی ایران به کار می رفت رو سعی کردم بگم. نتورک مارکتینگ یا بازاریابی شبکه ای در واقع کلاسی از فروش مستقیم است که دسته بندی آن بر اساس تعداد سطوح فروشندگان مستقیم در طرح درآمدزایی یا طرح پاداش شرکت است. به طور کلی می توان از منظر تعداد سطوح فروشندگان مستقیم، طرحهای پاداش شرکتهای فروش مستقیم را به دو دسته تقسیم نمود.

۱. طرحهای تک سطحی یا Single Level :

در این طرحها به فروشنده مستقیمی که با شرکت فروش مستقیم قرارداد بسته است، اجازه داده می شود تا برای یک سطح به فروش بپردازد و بابت فروشهای فروشندگان مستقیم این سطح، پورسانت دریافت کند. در این حالت، افرادی که توسط یک فروشنده مستقیم به طرح معرفی شده اند نیز اجازه فروش دارند و برای فروشهای افرادی که خرید می کنند می توانند پورسانت دریافت کنند اما فروشهای این افراد تازه وارد برای معرف معذفشان، پورسانتی به ارمغان نخواهد آورد. اجازه بدهید اینگونه بگویم: من فرد ۱ هستم، شما فرد ۲ و امیر فرد ۳٫ ۱ بالاسری ۲ و ۲ بالاسری ۳ است. در این حالت، یعنی در طرحهای تک سطحی، ۱ بابت فروشهای ۲ پورسانت می گیرد و ۲ بابت فروشهای ۳ و ۱ بابت فروشهای ۳ پورسانتی دریافت نمی کند. به چنین طرحی، تک سطحی یا Single level می گویند که البته طرفدار چندانی ندارد.

۲. طرحهای چند سطحی یا Multi Level Marketing:

دقیقاً موضوع بحث ما یعنی نتورک مارکتینگ یا مولتی لول مارکتینگ یا همان بازاریابی شبکه ای یا بازاررسانی شبکه ای یا MLM!!! در طرحهای پاداش چند سطحی به فروشنده مستقیم اجازه داده می شود تا علاوه بر دریافت سود از فروشهای افرادی که مستقیماً به طرح معرفی نموده (فرض می کنیم که اینها a باشند) (یعنی در طرح پاداش به عنوان معرف آنها شناخته می شود)، از فروشهای افرادی که توسط a معرفی می شوند نیز سود دریافت نمایند. البته بسته به نوع طرح پاداش شرکت، امکان دریافت پورسانت از فروشهای سطوح بیشتری نیز وجود خواهد داشت. به هر حال، نتیجه آن که به هر طرحی که در آن به فرد بابت فروشهای گروهی از افراد (حال چه فروش محصولات مصرفی چه خدمات مصرفی) بطور مستقیم به مصرف کنندگان و خارج از هر نوع فروشگاه (چه فروشگاههای فیزیکی معمول چه فروشگاههای آنلاین) پورسانت پرداخت می شود، نتورک مارکتینگ یا مولتی لول مارکتیگ یا MLM یا فروش مستقیم چند سطحی یا بازاریابی شبکه ای و یا بازاررسانی شبکه ای گفته می شود.

مولتی لول مارکتینگ:

هر کسی که تمایل به ساختن شبکه ای از فروشندگان مستقیم داشته باشد، می تواند اقدام به فروش نماید و بابت فروشهای اعضا سازمانش (چه مستقیم چه غیر مستیقیم) پورسانت دریافت کند.
نقش فروش در نتورک مارکتینگ:

در تمام این عبارات باید به لفظ فروش دقت بسیار داشت؛ هرجا که فروشی صورت گرفت، پرداخت پورسانت بلامانع است و طرح، طرحی سالم است. اما خود فروش هم دردسر ساز است؛ چرا که منظور از فروش، فروش توسط شخص فروشنده مستقیم است نه فروشهای شرکت. یعنی خریداری کالا از سوی فروشنده مستقیم به منظور بازفروش از شرکت را نمی توان انجام فروش در نظر گرفت که منظور از فروش، ارائه کالا به مصرف کننده نهایی است. اما چون خود فروشنده مستقیم هم می تواند مصرف کننده کالا یا خدمات باشد بنابراین حجم منطقی مصرف خود فروشنده مستقیم را نیز می توان فروش نامید. یعنی مثلاً مصرف دو کرم Ega یا یک پک ۳۰تایی AmFood را می توان منطقی نامید اما آیا ده کِرم Ega حجم منطقی مصرفی توسط یک فرد هست؟ مسلماً خیر. پس با این حساب می توان فروش در فروش مستقیم را اینگونه تعریف نمود: مجموع مصرف منطقی کالا یا خدمات مصرفی شرکت و حجم فروخته شده به مشتریان خارج از طرح درآمدزایی شرکت.

با توجه به این تعریف، اگر چنین وضعیتی در یک طرح پاداش مشاهده کردید، در سلامت آن نباید شک کنید آنچه گذشت به نوعی کامل ترین تعریف نتورک مارکتینگ است.

منبع
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 تشکر شده توسط: mteam , MARYAR , dara , madar , saeed.abdollahi , m_grate29 , ناصر صادقی , sam.in , mahdi5e , keyhan
05-04-2012, 08:58 PM
ارسال: #2
RE: نتورک مارکتینگ یا بازاریابی شبکه ای یا مولتی لول مارکتینگ چیست؟
دوستانی که علاقمند باشند درزمینه بازاریابی شبکه ای فعالیت کنند
میتونند تماس بگیرین
09196442877
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
 تشکر شده توسط: m_grate29 , ناصر صادقی
05-04-2012, 11:19 PM
ارسال: #3
(05-04-2012 08:58 PM)saeed.abdollahi نوشته شده توسط:  دوستانی که علاقمند باشند درزمینه بازاریابی شبکه ای فعالیت کنند
میتونند تماس بگیرین
09196442877

الان میتونید بگید چه محصولی را دارید بفروش میرسانید

تشکر شده توسط: ناصر صادقی
05-05-2012, 10:58 PM (آخرین ویرایش در این ارسال: 05-05-2012 10:58 PM، توسط saeed.abdollahi.)
ارسال: #4
یک سری محصولات سلامتی هست!
برای درد ها - پادردها - زانودرد- کمر درد - آرتروز - و از همه مهمتر استرس که 67% بیماریهای غیرویروسی از استرس برانگیخته میشه
و همچنین سردردهای شدید یعنی میگرن رو تا حدبسیارزیادی قابل درمان کرده است
این وبلاگم هست که میتونید محصولات رو ببینید و در زمینه کاریش هم میتونید با بنده تماس بگیرید
البته در صورت تمایل و افتخار!
09196442877
bizarcher.persianblog.ir
 تشکر شده توسط: m_grate29 , ناصر صادقی , mteam
05-05-2012, 11:10 PM (آخرین ویرایش در این ارسال: 05-05-2012 11:14 PM، توسط ناصر صادقی.)
ارسال: #5
با سلام نمیدونم در مورد فعالیت های شرکت هائی که با استفاده از این روش یعنی بازاریابی شبکه ای موفق به اخذ مجوز از سازمان اصناف وزارت بازرگانی شدند اطلاعی دارید الان وضعیت فعالیت این شرکتها چه جوریه اطلاعاتی اگه دارید در اختیار دوستان قرار بدید.
مباحثی در این باره خیلی وقت پیش توسط بنده در انجمن عنوان شد و قرار بود پیگیری های لازم در اینباره صورت بگیره تا دوستانی که تمایل به فعالیت در این حرفه را دارند وارد این شغل شوند ولی به دلیل مشکلات بسیار بنده نتونستم اونچنان که باید پیگیر این موضوع باشم البته تا یه جاهائی رفتم جلو ولی بعدش دیگه نشد اگه شما فرصتشو دارید تحقیقات لازم را انجام داده و کامنتشو در این تاپیک قرار دهید.

به تعظیم مردم این زمانه اعتماد نکن!تعظیم آنان همانند خم شدن دو سر کمان است که هر چه به هم نزدیکتر شوند تیرش کشنده تر است.
 تشکر شده توسط: mteam , من میلیاردرم
05-06-2012, 12:51 AM
ارسال: #6
سعید جان یکی از مشتریهای من تبلیغ دستبند را زد ولی نتیجه نگرفت چون هنوز برای مردم ما جا نیفتاده حتی ما را دعوت کرد برای سمینار معرفی محصول وقتی وارد شدیم گفتیم ما مهمان مخصوصیم گفتند پس 30 هزار تومن بده بعد برو تو ،تعجب کردم گفتم چرا بدم گفتند اینجا همه مخصوصا واونجا بود که من تفکر بدی راجب آنها پیدا کردم نمیدانم آیا اینها کارایی داره یانه ومیخواستم بدونم تو فروش این لوازم چقدر موفق بودید - البته با این نوع فروش مشکلی ندارم وحتی بنظرم در آینده نزدیک بهترین روش در فروش محصول خواهد شد

تشکر شده توسط: ناصر صادقی , saeed.abdollahi
05-08-2012, 10:05 PM
ارسال: #7
درود بر شما
دو نکته :
1- یه مدل دستبند الان در بازار بفروش میرسه بنام پاوربالانس که یه دونه مکنت گذاشته و چندتا از افرادمشهور هم عکس گرفتن ولی انچنان کارایی ندارن
2- دوم اینکه یا باید محصولی که معرفی میشه رو شخصا تجربه کرد و یا از تجربیات دیگران استفاده کرد
بنظر من باید جانب احتمال رو درنظر گرفت اما چیزی که برایم مهمه اینه که ایمان به این محصولات اونقدر زیاد شده که دوست دارم به همه کمک کنم اول و اول برای سلامتی خود و خانواده شون
و بعد بحث نتورکش !
 تشکر شده توسط: mteam , ناصر صادقی
10-28-2012, 12:05 PM
ارسال: #8
درود بردوستان
بنا به علاقه شدیدی که نسبت به نتورک دارم
دوباره و بااجازه اساتید این تایپیک رو ادامه میدهم
اما............................
.................
........
....
.
نتورک مارکتینگ یا بازاریابی شبکه ای یک شغلی هست برای هزاره ی سوم!
شغلی که کارفرما خود شخص هست
البته بذارید مسئله رو محاوره ای (دوستانه) مطرح کنم:
بازاریابی شبکه ای یه کاریه که صاحب کار خودتی........
یه کاریه که زمان در دسته خودته، هر موقع خواستی و درهروقتی خواستی کار بکن
این به ایمان تو بستگی داره که اگر صاحب کار و کارفرما ندای ولی از زیرکار در نیری و بخاطر هدف و رویاهات حتی از تفریحاتتم بگذری و کار کنی
................................................................................................................................ادامه تا بعد البته با همراهی و همگامی شمادوستان
 تشکر شده توسط: mteam , مــجــیــנ , قادر سلمانی
10-28-2012, 03:57 PM
ارسال: #9
(05-05-2012 11:10 PM)ناصر صادقی نوشته شده توسط:  با سلام نمیدونم در مورد فعالیت های شرکت هائی که با استفاده از این روش یعنی بازاریابی شبکه ای موفق به اخذ مجوز از سازمان اصناف وزارت بازرگانی شدند اطلاعی دارید الان وضعیت فعالیت این شرکتها چه جوریه اطلاعاتی اگه دارید در اختیار دوستان قرار بدید.
مباحثی در این باره خیلی وقت پیش توسط بنده در انجمن عنوان شد و قرار بود پیگیری های لازم در اینباره صورت بگیره تا دوستانی که تمایل به فعالیت در این حرفه را دارند وارد این شغل شوند ولی به دلیل مشکلات بسیار بنده نتونستم اونچنان که باید پیگیر این موضوع باشم البته تا یه جاهائی رفتم جلو ولی بعدش دیگه نشد اگه شما فرصتشو دارید تحقیقات لازم را انجام داده و کامنتشو در این تاپیک قرار دهید.

وزارت بازرگانی ب ی سری مجوز داده. شرایطش رو طوری کردن ک هم حلاله هم قانونی. ی سری از شرکت هایی ک مجوز گرفتن هم امتیاز منفی چنتایی گرفتن. این امتیاز منفی ها ب ی حدی برسه (عددش الآن یادم نیس) مجوز باطل میشه و مابقی داستان.

تحقیق + تصمیم = اجرا بدون وقفه!
 تشکر شده توسط: saeed.abdollahi
10-28-2012, 04:02 PM
ارسال: #10
ممنون از شما yu3f
لطفا تعداد مشخصه که باعث لغو شرکت میشه رو ، اعلام کنید
 تشکر شده توسط: من میلیاردرم
ارسال پاسخ 

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  چگونه درآمد کنونی خود را ۲ یا ۳ برابر کنیم؟ Amiraliamirali 3 1,877 07-22-2016 07:13 PM
آخرین ارسال: MashTi Ali
  بازاریابی Amiraliamirali 22 2,387 09-29-2015 11:08 PM
آخرین ارسال: Amiraliamirali
  باورشما در مورد ثروتمند شدن چیست؟ اقاي ايـــده 10 2,836 09-05-2015 06:49 PM
آخرین ارسال: Amiraliamirali
  صنعت محتوا چیست؟ mehdi098 0 878 06-17-2015 04:04 PM
آخرین ارسال: mehdi098
  بازاریابی بکنم؟ ashena_73 12 2,432 02-23-2015 11:03 AM
آخرین ارسال: ashena_73
  سری مقالات کاربردی تجارت، مدیریت کسب و کار، بازاریابی Delta.H 5 2,136 10-02-2014 06:19 PM
آخرین ارسال: Delta.H
  با هر سرمایه ای طلا ارزان بخرید ، گران بفروشید ahmad rezaee 28 6,752 05-14-2014 01:46 PM
آخرین ارسال: hemmat
  ایده های بازاریابی برای تجارت سود آور-ایده های کلی bagheria 0 1,386 10-21-2013 06:24 PM
آخرین ارسال: bagheria
Wink نکات کلیدی موفقیت در بازاریابی Fela.Want 0 822 05-31-2013 07:57 AM
آخرین ارسال: Fela.Want
  بازاریابی غیرمستقیم بهنام ذوالفقارزاده 3 2,021 03-09-2013 05:20 PM
آخرین ارسال: hade6453
  درد یا رنج٬ مسئله این است! Haavin 0 443 12-23-2012 01:35 PM
آخرین ارسال: Haavin
  کمپ جهنمی چیست !! yaraei 24 7,050 08-11-2012 02:54 PM
آخرین ارسال: yaraei
  نظر شما چیست؟ فرهاد قربانی 7 2,301 04-04-2012 01:09 AM
آخرین ارسال: فرهاد قربانی
  راز ثروت او در چیست سعید.کرمی 1 1,237 03-19-2012 02:44 PM
آخرین ارسال: jahanagahi
  چگونه طرح کسب و کار یا Business Plan بنویسیم؟ MARYAR 6 3,302 02-07-2012 12:22 AM
آخرین ارسال: MARYAR

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
تماس با ما | سایت کارآفرینی میلیاردرهای آینده ایران | بازگشت به بالا | بازگشت به محتوا | آرشیو | پیوند سایتی RSS