ماگستان، خرید ماگ، خرید فلاسک و خرید هدیه در همین نزدیکی!

خرید هدیه، خرید ماگ

تابلو اعلانات سایت
میلیاردرها مرامنامه (قوانین سایت) میلیاردر هدف این سایت چیست؟ میلیاردر دانلود ماهنامه سایت
میلیاردرها اتمام حجت (حتما بخوانید.) میلیاردر راه اندازی کسب و کار توسط اعضا میلیاردر مسابقه دوبرابر کردن پول
میلیاردرها عضویت در بخش ویژه VIP میلیاردر موفقیت های دوستان بعد از عضویت در سایت میلیاردر تبلیغات و معرفی کار و شغل شما

راهنمای خرید هدیه، ماگ و فلاسک

ماگستان, اولین و تنهاترین

ماگستان, اولین و تنهاترین

كسب درامد از قران حرام است يا حلال؟؟؟
زمان کنونی: 05-17-2024, 07:18 PM
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 2 مهمان
نویسنده: اقاي ايـــده
آخرین ارسال: myroseflower
پاسخ: 31
بازدید: 6357

ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 24 رأی - میانگین امیتازات : 3.17
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
كسب درامد از قران حرام است يا حلال؟؟؟
02-05-2012, 04:25 PM
ارسال: #21
RE: كسب درامد از قران حرام است يا حلال؟؟؟
سلام.
گلم چرا روی نوشتن فیلمنامه از داستانهای قرآنی فکر نمیکنی؟
فیلمهای خصوصا حماسی خوبی ازش در میاد.
تازه اگه کسی اینجا ازش استقبال نکرد و مصمم بودی که خدای نکرده آخرتت رو به دنیات بفروشی کافیه بفرستیش اونور تا توی پروژه ی اسلام حراسی ازش استفاده کنند و احتمالا ضربه ی محکمی به اسلام وارد کنند.

یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
02-05-2012, 06:46 PM (آخرین ویرایش در این ارسال: 02-05-2012 07:23 PM، توسط اقاي ايـــده.)
ارسال: #22
(02-05-2012 04:25 PM)مسعود کوچولو نوشته شده توسط:  سلام.
گلم چرا روی نوشتن فیلمنامه از داستانهای قرآنی فکر نمیکنی؟
فیلمهای خصوصا حماسی خوبی ازش در میاد.
تازه اگه کسی اینجا ازش استقبال نکرد و مصمم بودی که خدای نکرده آخرتت رو به دنیات بفروشی کافیه بفرستیش اونور تا توی پروژه ی اسلام حراسی ازش استفاده کنند و احتمالا ضربه ی محکمی به اسلام وارد کنند.

در مورد اين موضوع هم فكر كردم.كه اگر بصورت انيميشن ساخته بشه به نظر خودم بيشتر جلب توجه مبكنه. و هزينه كمتر را در بر دارد نسبت به فيلم.(هركدام به نوبه خود خوب هست.دوستان كارشناس در اين امر لطفا نظرات خودشون را اعلام كنند.)
داستان ها هم ميتواند سريالي پشت سر هم باشد.فقط چون به يك شخصي نياز داريم كه روي اين كار تجربه داشته باشه.راهنمايي كند.توضيحاتي رو ارائه كنند.به دوستان.تا كار شروع شود.
به طور مثال داستان حضرت موسي و گوساله پرستي قومش در نبود حضرت.
يا داستان تبديل شدن ادم ها به بوزينه و داستان هاي در مورد سحر جادو
خوشبختانه كتاب الهي پر از اتفاقات گذشته هست.
كه هر يك از يك عنوان ها بايد توسط افراد متخصص در اين كار تبديل بشه به فيلم نامه.
دوستاني كه توانايي نوشتن فيلم نامه رو دارند. ميتوانند با تشكيل گروه مورد نظر.كار رو شروع كنند.

كانال ايده يار: @ideayar
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
02-07-2012, 02:42 AM (آخرین ویرایش در این ارسال: 02-07-2012 02:43 AM، توسط اقاي ايـــده.)
ارسال: #23
دوستان نظرات شون رو كه لطف كرده بودن و گفته بودند در مورد ايده.باز من تماس هاي با بعضي از مراجع برقرار كردم و در موردش صحبت كردم.كه حرف همه اين عزيزان اين بود كه چون اين كار و چاپ همچين كتابي فروش بسيار بالايي را در پيش خواهد داشت.و اين را در پيش خواهد داشت كه ديگر مردم كتاب اصلي قران رو فراموش كنن و بي توجه بشوند.اين كار درستي براي دين اسلام نيست.
اما اگر اجرا ميشد و مردم هم قران رو فراموشش نكن.ميلياردر شدنمون حتمي بود.

02-07-2012, 04:00 AM (آخرین ویرایش در این ارسال: 02-07-2012 04:07 AM، توسط اقاي ايـــده.)
ارسال: #24
در مورد كتاب هاي براي كودكان در گشت گذاري با موسسه اي اشنا شدم كه كتاب هاي زيادي را در اين زمينه منتشر كرده هست.(تاريخ مصرف ايده گذشته است)
اما يك چيزي جالبي را كه در سايت ها پيدا كردم.روش هاي نويني براي ارائه ايات و روايات براي كودكان و جوانان هست.
نمونه انجام شده رو براتون ميذارم.اطلاع ندارم كه بصورت كتاب هم وجود دارد يا نه!!!
شیوه تنوعی
http://shop.unc-co.ir/با این روش نوجوانان و جوانان می توانند با آیه ای کوتاه، ده ها مطلب تازه ، شاد وجذاب بشنوند و از حقایق واسرار قرآن بهره گیرند.این شیوه موجب دلدادگی مخاطبان نسبت به مطالب ارائه شده و یادگیری بهتر آن ها خواهد بود. بدون اجرای چنین روش هایی، اگر مخاطبان به درس قرآن گوش هم بدهند، دل نخواهند داد و حال آن که جایگاه ایجاد علاقه دل است.
نمونه قرآنی
برای روشن شدن ذهن مربیان محترم نسبت به قالب تنوعی، یک نمونه از آیات را مطرح کرده و در ذیل آن نمونه هایی از مطالب متنوعی را که می توان در برنامه های نوجوانان و جوانان ارائه کرد، می آوریم.
قرآن کریم می فرماید :
«قولوا للناس حسنا»; «با مردم (به روش نیکو یا) سخن نیکو بگویید.» (1)
حدیث: قال رسول الله صلی الله علیه وآله «طوبی لمن ملک لسانه; خوشا به حال کسی که اختیار زبانش را دارد.» (2)
کلمه شناسی: حضرت موسی علیه السلام را«کلیم الله » می گویند یعنی کسی که باخدا سخن می گوید. (هم سخن و هم حبت باخدا)
آداب: هنگام حرف زدن دست طرف را نگیر و به شانه اش دست نزن. باید مردم را با سخن گرفت نه با دست.
احکام: اگر کسی در نماز سخن بی جا بگوید، باید بعد از نماز دو سجده سهوانجام دهد.
سیره: رسول خدا هنگام سخن گفتن، با کلامش مردم را به هم نزدیک می کرد و از یکدیگر متنفرشان نمی کرد.
شوخی: امام رضاعلیه السلام فرمود: مرد عربی پیش رسول خداصلی الله علیه وآله می آمد و برای آن حضرت هدیه می آورد و همانجا می گفت: پول هدیه مرا مرحمت کن. رسول خداصلی الله علیه وآله از زبان خوش این اعرابی شاد می شد و می خندید. آن حضرت هر وقت غمناک می شد می فرمود: اعرابی چه شد؟ کاش می آمد.
داستان: شخصی بزرگوار به نام ابو یوسف یعقوب بن اسحاق معروف به «ابن سکیت » فقیه بزرگ اهوازی، شهید ولایت است. او شاگرد امام جواد و امام هادی علیه السلام بوده و دارای 23 عنوان کتاب است. متوکل عباسی او را ناگزیر به معلم بودن پسرانش (المعتز و الموید) کرد. روزی به مناسبتی مجلس باشکوهی از طرف متوکل تشکیل شد، متوکل از شیعه بودن ابن سکیت اطلاع داشت. از این رو به او گفت: این دو پسرم (شاگردانت) را بیشتر دوست داری یا حسن و حسین علیهما السلام را؟ جواب داد: «و الله ان قنبرا خادم علی علیه السلام خیر منک و من ابنیک; سوگند به خدا قنبر غلام علی علیه السلام از تو و پسرانت بهتر است.» متوکل خشمگین شد و دستور داد زبانش را از پشت سرش بیرون بکشند و این گونه به شهادت رسید.
دعا: «قال رب اشرح لی صدری و یسرلی امری واحلل عقدة من لسانی یفقهوا قولی » (3) ; «حضرت موسی علیه السلام به خداوند متعال » عرضه داشت: پروردگارا به من شرح صدر عطا فرما و کار مرا آسان گردان و عقده را از زبانم بگشا تا مردم سخنم را فهم کرده [و بپذیرند.]»
هوش: حرکت کردن زبان در حال نماز چه حکمی دارد؟
راه جلب محبوب: به سخن و گفتار طرف گفت و گوی خود با دقت گوش کن، تا پایان نرسانده جلو او را نگیر، اگر با او موافق نبودی بعد از تمام شدن سخنش به او بگو. هر چه با کنجکاوی بیشتری گوش کنی مردم با دلخوشی بیشتری با تو به گفت و گو می نشینند.
لطیفه: شخصی به دیگری گفت: بفرمائید منزل ما. آن شخص باورش شد و با خوشحالی گفت: میخ اسب خود را به کجا بکوبم. گفت: روی زبان من.
شکل زبان: زبان باز (چاپلوس)، زبان بسته (کم رو، خاموش)، زبان دراز (بی ادب)، دو زبان (منافق)، زبان زد (مشهور)، زبان دار (کسی که می تواند حرف خود را بزند.)، زبان گنجشک (اسم درخت)، چرب زبان، نرم زبان، شیرین زبان، زبان ریزی، زبان مار، زبان بسته، خوش زبان، بی زبان، بد زبان، زخم زبان، زبان زرگری، زبان مادری، زبان بی زبانی، زبان بره.
از این نکته برای استفاده اخلاقی می توان بهره برد.
ضرب المثل: «یک کلمه بگو، یک کلمه بشنو» یا «با زبان خوش مار از لانه بیرون می آید.»
شعر: به نام آنکه ما را نام بخشید
زبان را در فصاحت کام بخشید
سؤال: نام سه تن از شیعیان راستین که زبانشان در راه اسلام بریده شده چیست؟
جواب:
1 - میثم تمار، به دست معاویه
2 - ابن سکیت، به دست متوکل عباسی
3 - رشید هجری، به دست عبیدالله بن زیاد
خاطره: دوستی می گفت: اولین بار که جلو دوربین و پشت بلندگو رفتم، بعد از خواندن متنی در خصوص تبریک نیمه شعبان و اعلام برنامه، به جای گفتن کلمه «تکبیر» تا مردم «الله اکبر» بگویند، گفتم: تبریک.
روایت: امام علیه السلام: شخصیت هر کسی زیر زبانش پنهان است.
معما: تنها عضو بدن که هرگز درد نمی گیرد کدام است؟ زبان.
خصوصیت: بهترین و بدترین عضو بدن زبان است.
خوش سخن: به شخص پرخوری گفتند: از آیات قرآن کریم کدام را بیشتر دوست داری؟
گفت: «ما لکم ان لا تاکلوا»; «شما را چه می شود که نمی خورید؟»
گفتند: کدام دستور قرآن را بیشتر عمل می کنی؟
گفت: «کلوا واشربوا»; «بخورید و بیاشامید.» (4)
گفتند: کدام دعای قرآن را همواره می خوانی؟
گفت: «ربنا انزل علینا مائدة من السماء»; «ای پروردگار ما سفره طعامی از آسمان برای ما بفرست.»
گفتند: تجربه پرخوریت در این مدت عمر چیست؟
گفت: نه چندان بخور که از کامت برآید
نه چندان که از ضعف جانت درآید
گفتند: مثل اینکه ذوق شعری هم داری.
گفت: بخور تا توانی به بازوی خویش.
گفتند: از احادیث پیامبرصلی الله علیه وآله کدام حدیث را اختیار کرده ای؟
گفت: «لودعیت الی کراع لاجبت; اگر به پاچه گوسفندی دعوت شوم، هر آینه اجابت می کنم.» گفتند: بین احادیث پیامبر چرا این را انتخاب کردی؟
گفت: زیرا رسول خدا با فقرا می نشست و با آنان همسفره می شد و به دست خود به آنان غذا می داد.
گفتند: بهترین طعام نزد پیامبرصلی الله علیه وآله چه غذائی بود.
گفت: غدائی که شرکت کنندگان در آن بیشتر باشند.
گفتند: از خدا چه می خواهی؟
گفت: «اللهم ارزقنی رزقا حلالا طیبا; خدایا رزقی حلال و پاک روزیم فرما.»
طنز: گدائی به در خانه ای رفت، صاحبخانه تا او را دید به مش غلام رو کرد و گفت. «به مش رجب بگو که به مش قنبر بگوید که به حبیب آقا بگوید که به آقا ظفر بگوید که به گدا بگوید چیزی در خانه نیست.» گدا هم تا این جمله را شنید سرش را بالا برد و گفت: «خدایا به جبرئیل بگو که به میکائیل بگوید که به اسرافیل بگوید که به عزرائیل بگوید که جان صاحبخانه را بگیرد.»
پیام اعضاء (زبان): قال علی بن الحسین علیه السلام:« حق اللسان .... البر بالناس و حسن القول فیهم; (5) امام سجادعلیه السلام می فرماید (از جمله) حقوق زبان، نیکی کردن به مردم و نیکو سخن گفتن در میان آنان است.»
نکته های تفسیری:
الف: احسان همراه با ادب و بدون منت ارزش دارد.
ب: رابطه با خداوند در میان رابطه با مردم مطرح است، لذا در ادامه آیه می فرماید: «و اقیموا الصلاة »
پیام های آیه:
1 - برخورد خوب نه تنها با مسلمانان و مؤمنان بلکه با همه مردم لازم است «للناس حسنا»
2 - اگر چه به همه مردم نمی توان احسان کرد، ولی با همه مردم می توان خوب سخن گفت. «قولوا للناس حسنا»
موعظه: شخصی خدمت رسول خداصلی الله علیه وآله آمد. پیامبرصلی الله علیه وآله به او فرمود: نمی خواهی تو را راهنمایی کنم تا خدا به وسیله آن تو را به بهشت برد؟
عرض کرد: چرا یا رسول الله.
فرمود: از آنچه خدا به تو داده به دیگران بده.
عرض کرد: اگر خود نیازمندتر باشم چه کنم؟
فرمود: مظلومی را یاری کن.
عرض کرد: اگر خود مظلومتر و ناتوانتر باشم چه کنم؟
فرمود: شخص نادان را راهنمایی کن.
عرض کرد: اگر خودم نادانتر باشم چه کنم؟
فرمود: «فاصمت لسانک الا من خیر; زبانت را جز در موارد خیر خاموش (و کنترل) کن.» آیا دوست نداری که یکی از این خصال را داشته باشی و تو را به بهشت ببرد؟ (6)
انواع زبان ها: بیش از 800 میلیون نفر از مردم جهان به زبان انگلیسی سخن می گویند، و بیش از 450 میلیون نفر به زبان هندی، بیش از 300 میلیون نفر به زبان رومی، بیش از 250 میلیون نفر به زبان اسپانیولی، بیش از 176 میلیون نفر به زبان پرتغالی، بیش از 170 میلیون نفر به زبان بنگالی، بیش از 70 میلیون نفر به زبان ترکی، بیش از 65 میلیون نفر به زبان عربی و بیش از 50 میلیون نفر از مردم جهان به زبان فارسی تکلم می کنند. (7)
مزاح: شخصی ایستاده بود و نماز می خواند، شخص دیگری وارد شد و زبان تعریف و تمجید گشود که به به چه نمازی، چه نماز خوب و با صلابتی، شخص نمازگزار تا چنین شنید در بین نماز زبان گشود و گفت: البته روزه هم هستم.
حرف حساب: عربی را پیش یکی از خلفا بردند. عرب چون خلیفه را دید که بر تختی نشسته و دیگران پائین تخت او ایستاده اند، خطاب به او گفت: سلام بر تو ای خدا! خلیفه گفت: من خدا نیستم. بار دوم گفت: سلام بر تو ای جبرئیل! خلیفه گفت: من جبرئیل نیستم. عرب گفت: تو که نه خدائی و نه جبرئیل، پس چرا آن بالا نشسته ای، بیا پائین و با مردمان بنشین.
گفت و گوی اعضای بدن با زبان: در هر روز، اول صبح همه اعضای بدن رو به زبان کرده، می گویند: تو را به خداوند بزرگ قسم می دهیم که ما را به گناه و عذاب نیندازی. از خدا بترس! زیرا اگر تو راست باشی همه ما سالم می مانیم و اگر تو کج باشی همه ما را به خطر می اندازی. (8)
نصیحت: شخصی نزد پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله آمد و گفت: ای پیامبر خدا مرا نصیحت کن.
حضرت فرمود: برو زبانت را نگهدار! آن شخص بار دیگر گفت: ای پیامبر خدا باز مرا نصیحت کن. حضرت همچنان فرمود: برو زبانت را نگهدار. مرتبه سوم گفت: ای پیامبر خدا مرا نصیحت کن. حضرت در مرتبه سوم هم فرمود: «برو زبانت را نگهدار! وای بر تو ای مرد! مردم به جهنم ریخته نمی شوند مگر به وسیله گناهانی که زبانشان آن ها را جمع کرده است. اگر خداوند بخواهد به کسی خوبی کند، او را در نگهداری زبانش از زیاد سخن گفتن کمک می کند.» (9)
تشبیه: امام علی علیه السلام در روایتی، زبان را به حیوان درنده تشبیه نموده است. آن جا که می فرماید: «لسانک سبع » و نیز از روی دلسوزی به فرزندش محمد حنفیه می گوید:
«فرزندم! بدان که زبان همانند سگ درنده است، اگر آن را آزاد بگذاری تو و دیگران را زخمی خواهد کرد و نعمت را از تو دور کند و گناهان را به سوی تو می آورد. زبان خود را در دهان محکم نگهدار و او را زندانی کن و مواظبش باش، همانند نگهداری و مواظبت کسی که طلا و نوشته های با ارزش خود را نگهداری می کند.» (10)
پرسش: آیا منظور از آیه «قولوا للناس حسنا» این است که با مردم «نیکو سخن » بگویید یا این است که «سخن نیکو» به مردم بگویید.
پاسخ: هر دو صحیح است، اما مفهوم دوم نکته ای قابل توجه در بردارد.
بنابر مفهوم اول، انسان باید در روابط اجتماعی خود تعابیر زننده و دور از نزاکت به کار نبرد، یعنی با مردم حسن معاشرت داشته باشد و بنابر مفهوم دوم باید در معاشرت و برخورد سخن نیک القا کند; یعنی سخنانی مطرح کند که خط و جهت دهی صحیح و عبرت و پند در برداشته باشد و همه اقشار، از هر عقیده و مکتبی، از سخنان او بهره گیرند. به عبارت دیگر انسان وظیفه ندارد که همه را راضی نگه داشته و با هر قشری آن هم با هر عقیده ای که دارد بسازد، بلکه معاشرت او باید جنبه تربیتی و سازندگی داشته باشد.
ریشه یابی: ریشه اکثر گناهان، زبان است. چهل گناه زبان عبارتند از:
1 - تهمت زدن 2 - عیبجویی از دیگران 3 - طعنه زدن 4 - دروغ گفتن 5 - زخم زبان زدن 6 - آبرو ریزی 7 - خشونت در گفتار 8 - دل شکستن 9 - سرزنش بی جا 10 - قسم دروغ 11 - تملق و چاپلوسی 12 - کبر در گفتار 13 - نهی از منکر نکردن 14 - بدعت در دین 15 - حکم ناحق 16 - رنجاندن مؤمن 17 - اظهار حسد و بخل 18 - سخن چینی 19 - بد خلقی 20 - تصدیق کفر و شرک 21 - بد زبانی در معاشرت 22 - غیبت کردن 23 - شایعه پراکنی 24 - فحش و ناسزا 25 - فاش کردن اسرار مردم 26 - نا امید کردن 27 - به نام بد صدا کردن 28 - شوخی با نامحرم 29 - ریا در گفتار 30 - امر به منکر کردن 31 - مزاح زیاد 32 - مسخره کردن دیگران 33 - تحریف مسائل دینی 34 - شهادت ناحق 35 - وعده دروغ 36 - خبر را ندانستن و گفتن 37 - با مکرو حیله سخن گفتن 38 - لعنت کردن مردم 39 - تحقیر کردن دیگران 40 - تقلید صدای کسی برای مسخره کردن
نمونه حدیثی
در بخش پیشین این گفتار، بیان تنوع آمیز یک آیه مطرح شد. و اکنون به نمونه ای در روایات می پردازیم.
قال الصادق علیه السلام: «من یصحب صاحب السوء لایسلم;
کسی که با افراد بد همراه و دوست شود سالم نمی ماند.
کلمه شناسی: پیامبر بزرگ اسلام را «حبیب الله » یعنی دوست و محبوب خدا می نامیم و حضرت ابراهیم علیه السلام را به جهت دوستی اش با خداوند متعال «خلیل الله » می دانیم.
شعر:
پسر نوح با بدان بنشست
خاندان نبوتش گم شد
سگ اصحاب کهف روزی چند
پی مردم گرفت و مردم شد
لطیفه: شخصی می گفت: می دانی دوست بد مثل چی می ماند؟ گفتم: نه. گفت: مثل آبله مرغون.
سؤال: از پیامبر گرامی صلی الله علیه وآله سؤال شد، کدام دوست و همنشین بهتر است؟ فرمود: «کسی که دیدن او شما را به یاد خدا اندازد، و گفتاراو بر دانش شما بیفزاید، و کردار او شما را به یاد آخرت اندازد.» (11)
اخلاق: پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله فرمود: «نزدیکترین شما در روز قیامت به من خوش اخلاق ترین شما است. که دیگران را دوست می دارد و دیگران نیز او را دوست می دارند.»
سیره: رسول اکرم صلی الله علیه وآله فرمود: من مبعوث شدم تا نیکوئی های اخلاق را کامل کنم. از آن حضرت در مورد معنای اخلاق نیکو سؤال شد، حضرت فرمودند: اخلاق خوب و نیکو یعنی رفت و آمد و دوستی با آنکس که با انسان قطع رابطه کرده و گذشت و عفو از کسی که به اوظلم نموده و عطا و بخشش به کسی که به انسان عطا نکرده است.
آداب: با چهره ای گشاده که نشانه رضا و خشنودی است با اشخاص برخورد نمایید.
معما: اگر دو دوست با هم وارد شوند، قبل از آن که صحبت کنند از کجا بفهمیم کدامیک بهتر است؟
ضرب المثل: «هزار دوست کم است و یک دشمن بسیار»; «دوست خوب از برادر بهتر است »; «کبوتر با کبوتر باز با باز»
دعا: پیامبر بزرگ اسلام صلی الله علیه وآله فرمودند: وقتی که شخصی در غیاب دوستش برای او دعا کند، فرشته ای ندا می دهد که برای خودت نیز مثل دعائی که برای او نمودی ثبت شد.
اقسام دوستان: 1 - شکمی 2 - زنبوری 3 - بوقلمونی 4 - جنگی 5 - پارسالی 6 - پرکاهی 7 - آینه ای 8 - پروانه ای
دوست و برادر و رفیق بر سه قسم است: عده ای مثل غذا هستند که انسان بی نیاز از آن ها نیست، عده ای مثل دارو هستند که انسان گاهی به آن ها نیاز دارد و گروهی مانند درد و مرض می باشند و انسان هرگز نیازی به آن ها ندارد، اگر چه گاهی به آن ها مبتلا می شود.
تشبیهات: دوستان مثل درخت و گیاه هستند. بعضی از درختان هم میوه دارند و هم سایه، بعضی از دوستان نیز هم سود دنیوی دارند و هم نفع اخروی.
بعضی از درختان فقط دارای میوه هستند، بعضی از دوستان هم فقط نفع اخروی و معنوی دارند.
بعضی از درختان تنها سایه دارند، بعضی از دوستان هم صرفا نفع دنیوی و زودگذر دارند.
بعضی درختان نه سایه دارند و نه میوه، بعضی از دوستان هم نه برای دنیا مفیدند و نه برای آخرت.
داستان: می گویند روزی «مالک بن دینار» کلاغی را با کبوتری دوست و همراه دید، بسیار تعجب کرد و با خود گفت: چگونه این دو با آن که از یک جنس و نوع نیستند با هم اتفاق و هماهنگی دارند؟ در این هنگام آن دو پرنده شروع به راه رفتن کردند، مالک دید که هر دو لنگ هستند، از این جا فهمید وجه مشترکی که این دو را با هم مانوس کرده، همان لنگ بودنشان است و الا هیچ سنخیتی با هم ندارند. (بعضی دوستان نیز اینگونه اند.)
دوستان نمونه:
1 - خدا 2 - پیامبران 3 - پدر و مادر 4 - معلم 5 - کتاب خدا 6 - دوستان خدا 7 - عمل نیک و شایسته انسان
شوخی: امام حسن علیه السلام از دوست شوخ طبع خود پرسید: حالت چطور است؟ جواب داد: ای پسر رسول خدا! روزگار خود را بر خلاف آنچه خود می خواهم، و بر خلاف آنچه خدا می خواهد و بر خلاف آنچه شیطان می خواهد می گذرانم. امام حسن علیه السلام فرمود: سخن خود را توضیح بده؟
گفت: خدا می خواهد از او اطاعت کنم و هرگز معصیت نکنم و من چنین نیستم، شیطان می خواهد معصیت خدا کنم و هرگز از او اطاعت نکنم و من چنین نیستم (گاهی اطاعت خدا می کنم و گاهی نمی کنم) و خودم دوست دارم که هرگز نمیرم، ولی چنین نیست; چرا که سرانجام می میرم. (12)
عامل بی ایمانی: دوست شدن با افراد گناهکار و دروغگو باعث گمراهی تو می گردد و مردم به تو بدگمان می شوند; زیرا به گفته پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله «دین و ایمان هر کس به دین و ایمان دوست و همنشین او سنجیده می شود.»
نصیحت: با کسی دوست شو که عیب هایت را به موقع بگوید و خوبی تو را زینت خود و عیب تو را بدی و عیب خود شمارد، ظاهر و باطنش با تو یکنواخت بوده و با صدق و راستی با تو رفتار کند.
حقوق دوستان: دوستی و رفاقت زمانی کامل و تمام است که انسان با مهربانی به دوست خود نگاه کند، خوبی هایش را بنگرد و بدی ها و عیوبش را نادیده بگیرد و نگاهش در هنگام ملاقات متوجه او باشد و به او بنگرد، کلام او را تا پایان بشنود و از آن لذت ببرد، بلند سخن نگوید، به نرمی حرف بزند، به آن گونه که او را خوش آید و آن مقدار که او می خواهد صحبت کند، در کارهائی که با دست انجام می شود او را یاری رساند و با او همراهی کند، پشت سر یا همگام با او حرکت کند و از او جلو نیفتد.
راه جلب محبوب: علمای اخلاق در این باره گفته اند: سزاوار است اگر کسی از دوستش اشتباه و خطائی مشاهده کرد، در قلب خود هفتاد عذر برای اشتباه او ترسیم کند و اگر قلبش آن عذرها را نپذیرفت، به آن نهیب زند که چقدر قساوت پیدا کرده ای که برادر و دوستت هفتاد عذر برایت می آورد و آن ها را نمی پذیری.
پیام: حدیث مورد بحث به خوبی نشان می دهد که انسان چگونه ممکن است تا مرز سعادت پیش رود اما یک وسوسه شیطانی از ناحیه یک دوست بد، او را به قهقرا باز گرداند و سرنوشتی مرگبار برای او فراهم آید که از حسرت آن، در روز قیامت هر دو دست را به دندان بگزد و فریاد «یا ویلتی »; ای وای بر من » از او بلند شود.
نکته ها:
1 - یکی از عوامل مهم سازنده شخصیت انسان، دوست و همنشین اوست.
2 - انسان، تاثیرپذیر است و بخش مهمی از افکار و صفات اخلاقی خود را از طریق دوستانش می گیرد.
3 - نقش دوست در خوشبختی و بدبختی انسان از هر عاملی مهم تر است; گاهی انسان را تا سرحد فنا و نیستی پیش می برد و گاه او را به اوج افتخار می رساند.
دوست کامل: دوستی و رفاقت زمانی کامل و تمام است که اعضاء انسان حقوق دوست و برادر دینی را مراعات کنند.
تکرار: (امام علی علیه السلام) می فرماید: هر کس به دین دوستش می باشد. ببین با چه کسی دوستی.
روایت: از همنشینی با بدان بپرهیز که همچون شمشیر برهنه اند; ظاهری زیبا و باطنی زشت دارند.
ریشه یابی: قال رسول الله صلی الله علیه وآله: «حب الدنیا راس کل خطیئة; دوستی دنیا ریشه تمام خطا کاری هاست.»
موعظه: تلاش کن کسی را به دوستی انتخاب کنی که از اخلاق خوبش استفاده کنی و از عقل و فهم او بهره گیری.
شرایط دوست خوب از دیدگاه روایات (13)
1 - عاقل باشد.
2 - خوش اخلاق باشد.
3 - راز نگهدار باشد.
4 - نیکوکار باشد.
5 - امانت دار باشد.
6 - فاسق و گنهکار نباشد.
7 - بدعت گذار نباشد.
8 - حریص بر دنیا نباشد.
9 - دروغگو نباشد.
10 - عیب انسان را فاش نکند.
11 - متقی و پرهیزکار باشد.
12 - خوبی وبدی دوست، خوبی و بدی او باشد.
13 - در سختی ها با انسان باشد.
14 - خیرخواه دوست خود باشد.
15 - در امر دنیا و آخرت کمک کار انسان باشد.
16 - جبار و ظالم نباشد.
17 - با خویشان قهر نباشد.
18 - منافق نباشد. (ظاهر و باطن او یکی باشد.)
19 - دیدن او انسان را به یاد خدا بیندازد.
20 - بخیل نباشد. ادامه دارد ...
به نظرم قرار دادن اين همه مطالب در مورد يك ايه.براي خواننده كار درستي نيست.مطالب زيادي درست هست كه سطح فكري را بالا ميبرد.اما در بعضي موارد.خوانندگان علاقه اي به خواندن مطالب زياد ندارند.
روش خوبي هست . ولي اگر مطالب خلاصه تر شوند بهتر خواهد بود.
اين مطالب از سايت پايگاه تخصصي تربيت اسلامي گرفته شده است.

02-07-2012, 01:55 PM
ارسال: #25
(02-02-2012 12:49 PM)sajad1441 نوشته شده توسط:  سلام دوستان.
چندتا ايده هست كه به ذهنم اومده و از قران استفاده ميشه به عنوان منبع اصلي.
قبل از اينكه مطرح كنم اين فكر به سرم اومد كه ايا كسب درامد از قران حرام هست يا حلال؟
به نظر خودم اگر در راه درست و براي استفاده مردم باشد حلال هست.
منتظر نظرات شما دوستان بزرگوار هستم.
با سلام
دوست عزیز , همیشه کاری رو انجام بده که تخصص اونو داشته باشی. کار با قرآن صلاحیت و تخصص فوق العاده میخواد که من و شما نمیتونیم در این موارد مدعی باشیم. انسان باید کاری رو انجام بده که بتونه از پسش بربیاد. زمان کمه و این نوع کار ها عمر انسان رو بر باد میده و درآمدی هم نخواهد داشت. مگر برای اهلش.

اگر بتوانیم ژرفای مسئله را بشناسیم، پاسخ از درون آن برمی خیزد.
02-07-2012, 02:08 PM
ارسال: #26
(02-07-2012 01:55 PM)fakur نوشته شده توسط:  
(02-02-2012 12:49 PM)sajad1441 نوشته شده توسط:  سلام دوستان.
چندتا ايده هست كه به ذهنم اومده و از قران استفاده ميشه به عنوان منبع اصلي.
قبل از اينكه مطرح كنم اين فكر به سرم اومد كه ايا كسب درامد از قران حرام هست يا حلال؟
به نظر خودم اگر در راه درست و براي استفاده مردم باشد حلال هست.
منتظر نظرات شما دوستان بزرگوار هستم.
با سلام
دوست عزیز , همیشه کاری رو انجام بده که تخصص اونو داشته باشی. کار با قرآن صلاحیت و تخصص فوق العاده میخواد که من و شما نمیتونیم در این موارد مدعی باشیم. انسان باید کاری رو انجام بده که بتونه از پسش بربیاد. زمان کمه و این نوع کار ها عمر انسان رو بر باد میده و درآمدی هم نخواهد داشت. مگر برای اهلش.
نظر تون كاملا درست و صحيح هست.ولي من به شخصه توانايي انجام بيشتر ايده هامو ندارم.هم از نظر سرمايه اي و هم تا حدودي جسمي.
براي همين به جاي اينكه پيشم خودم نگه دارم و به كسي نگم.اينجا مطرح ميكنم تا دوستاني كه توانايي انجام كار رو دارند.بروند دنبالش.
درست هست كه من يا شما در مورد اينكارها تجربه كافي و صلاحيت را شايد نداشته باشيم.اما صلاحيت پيگيري و تحقيق درخواست همكاري از اهل فن مربوطه را كه ميتوانيم داشته باشيم.
در خيلي كارها ما فقط قدرت فكر كردن را داريم و براي عملي كردن ايده ها بايد از كساني كه تجربه كافي دارن.كمك گرفت.

تشکر شده توسط: کامیار کاظمی , arash67
02-17-2012, 04:10 AM (آخرین ویرایش در این ارسال: 02-17-2012 04:11 AM، توسط اقاي ايـــده.)
ارسال: #27
دوستان همين الان از سايت رهبري كه درمورد انتشار معناي قران به همراه تفسير قبلا پرسيده بودم برام ايميلي اومد كه گفتند :
انتشار معانی آیات قرآن به همراه تفاسیر، به عنوان ترجمه و شرح آیات قرآن اشکال ندارد.
اما به سايت مرجع تقليد مكارم شيرازي هم همين متن رو زده بودم.مخالفت كرده بوند و گفتن كه انتشار ان درست نيست و باعث فراموشي قران ميشود.
حال به نظر شما بايد چيكار كرد؟؟؟؟؟

02-17-2012, 04:23 AM
ارسال: #28
سلام
امان از این داداش فعال و ایده پرداز خودم که ایده هاش به قرآنم داره میرسه.

ببین داداش. این شد همون جریان اون طرف که میخواست نماز رو فارسی بخونه و با دلیل و مدرک ثابتش کردن که یه کلمه رحیم فقط به معنی مهربان نیست و هزار معنی میشه ازش گرفت.
وقتی ما یه کلمشو نمیتونیم بگنجونیم میخوای کی معنی کنه ؟

بزرگترین مراجع تقلید که کلی درس و زندگیشون این بوده هنوز جرات نکردن طرف ترجمه قرآن برن. چون کار هر کس نیست
به قول دوستمون منم دقیقا سورش یادم نیست ولی 3 دفعه توی سوره اومده که طوری دارم حرف میزنم باهاتون که همتون راحت میفهمین
میدونی این معنی عمیقش چیه؟ یعنی حرف منو نباید کسی برات تفسیر و ترجمه کنه. خدا گفته دارم راحت برات حرف میزنم.

مورد بعدی نیت پاکت رو ستایش میکنم داداش ولی کسی بخواد قرآن بخونه در بدترین وضعیتم میخونه. کسیم نخواد بخونه حتی استغفرلله بشینی معنیشو روی آهنگ و ترانه هم بخونی گوش نمیکنه.

در مورد داستان قرآنیم راستشو بخوای من کتابهای داستان قرآنی رو قبول ندارم.
قرآن کتاب داستان نیست. که بشه داستان راحت از توش در آورد. متاسفانه کتاب داستان های ما کتابی شدن واسه خوابوندن بچه ها. داستان قرآنی پر از معنیه ولی اکثرا شده سرگرمی.
مثل استخاره کردن با قرآن که با فال حافظ اشتباهش گرفتن خیلیها

در ضمن آخرش رو حساب کنی آدم ایده میده و کار میکنه به یه پولی برسه.
اون موقع میخوای ایده روی کتابی بزاری که روش نمینویسن قیمت فلان تومن.

قرآن اینطوری پیش بره تا چند وقت آینده مجانی هم پخش بشه کسی زیر بارش نمیره چه برسه بخوای ایده روش اجرا کنی.

در ضمن از همه اینا بگذریم. ترجمه کنیم کسی نمیزاره چاپ کنی. چاپ اول لقب ضد دین و اینا بهت تعلق میگیره و .............

10_004 ...::: یک دقیقه با قرآن :::... 10_004

حتی اگر در مسير درست باشی، اگر آنجا بنشینی از رویت رد می شوند!

پنیر مجانی فقط در تله موش پیدا می شود …
 تشکر شده توسط: اقاي ايـــده , مسعود کوچولو
02-17-2012, 04:45 AM
ارسال: #29
ممنونم محمد جان هميشه انتقادهاي خوب به جايي داري.ولي داداش من به نظر تو چه راهكارهاي بايد انجام داد تا قشر جوان من به سمت قران كشيده بشن.ناسلامتي ما مسلمان هستيم.اما دريغ از يك ايه خوندن در يك روز يا در طول يك سال.

تشکر شده توسط: MohamadMJ , مسعود کوچولو
02-17-2012, 10:40 AM
ارسال: #30
خب ببین داداش
اصلش آدم تا خودش نخواد هیچ فایده ای نداره
مثلا خود بنده نمیخواستم. تا اینکه یه قرآن بهم معرفی کردن که مثل همین کار شما مجوز نگرفته بود ولی چاپ محدود شده بود.

یه قوانین پیچیده ای داره ترجمه کردن قرآن که اوناش گیره.
برای مثال توی ایران چون اکثرا شیعه هستن باید به نفع شیعه ترجمه کنی.
جاهایی که سنی هستن باید به نفع اونا ترجمه کنی.
در صورتی که موقع قرآن اصلا حرفی از شیعه و سنی نبوده. درسته ؟

من این قرآن رو پیدا کردم که خوشبختانه اشکالش این بود به نفع هیچکس نبود. بلکه کاملا معنی قرآن بود و همون بهم یاد داد که اگر میخوای قرآن بخونی خود خدا گفته که من طوری گفتم که راحت بفهمید پس زور نزنید دنبال چیزی یا کسی بگردین.

راهکارایی که شما میگی خیلی عالیه دوست من ولی خب نمیزارن. میدونی چرا
چون همونطور که بدونی کتاب مسیحیت 4-5 مدل داریم چون 4-5 نفر خاطراتشونو نوشتن و کلا هر کدوم از یه طرف کتاب رو نوشتن. میترسن با کار با ترجمه ی قرآن معنیشو عوض کنی و یه قرآن دیگه بشه.

البته یه چیز دیگه کار روی قرآن بیشتر خیر خواهانست. اگه نه پول و اینا توش نیست.

10_004 ...::: یک دقیقه با قرآن :::... 10_004

حتی اگر در مسير درست باشی، اگر آنجا بنشینی از رویت رد می شوند!

پنیر مجانی فقط در تله موش پیدا می شود …
 تشکر شده توسط: اقاي ايـــده , مسعود کوچولو
ارسال پاسخ 

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  نقش علی بابا در بازار جهانی و واردات از چین greenworld 0 158 05-27-2023 05:02 PM
آخرین ارسال: greenworld
  برای رهایی از تنبلی چی کار کنم؟ ahmaad313 14 5,843 10-24-2022 05:22 PM
آخرین ارسال: soni70
  کفسابی یک هنر است mehdisalimi 0 348 06-08-2020 07:41 PM
آخرین ارسال: mehdisalimi
  در محل شما چه چیزی فراوان است؟ cooch 31 4,462 06-01-2018 03:04 AM
آخرین ارسال: amir_sky
  چگونه از ظریق تلگرام اینستا دیوار کسب درآمد کنیم؟ shokrgozar 1 943 03-17-2017 09:50 PM
آخرین ارسال: sadegh_mp2
  چطوری میشه روزانه یک میلیون تومان درامد داشت؟ shokrgozar 3 1,404 02-23-2017 11:16 PM
آخرین ارسال: حسن قجر
  چطوری میشه از طریق تلگرام اینستا و ... اجناس و به فروش رسوند؟ shokrgozar 0 736 02-20-2017 04:24 PM
آخرین ارسال: shokrgozar
  حمل بار از دبی MR683 0 298 02-04-2017 01:14 PM
آخرین ارسال: MR683
  دعوت از دوستان همدانی dara 35 6,289 11-29-2016 12:06 AM
آخرین ارسال: vh.sa
  چه کنم کنم ، بعد از 22 سال عمر! TigNevesht 21 1,997 11-19-2016 02:18 PM
آخرین ارسال: jamalooo
  چطور از امکان خم کردن چوب و MDF و PVC پول در بیارم؟ Benhour 1 1,352 10-23-2016 12:43 AM
آخرین ارسال: Benhour
  يك سوال جالب از دوستان اقاي ايـــده 25 5,558 10-20-2016 01:04 PM
آخرین ارسال: Benhour
  استقبال از ایده دوستان saba01 7 1,843 08-10-2016 02:09 PM
آخرین ارسال: mahdie.sfi
  کدوم روش برای واردات از همه بهتر است؟ rezaeee 1 1,028 06-19-2016 10:40 PM
آخرین ارسال: rezaeee
  نظر خواهی از اساتید jabari 2 525 05-05-2016 10:30 PM
آخرین ارسال: business_nuts
  چگونه میتوان 6 میلیون تومان شغلی با کلاس و درامد بالا ایجاد نمود!!؟؟!!؟؟ محسن قنبری 3 1,473 02-13-2016 03:10 PM
آخرین ارسال: نیما روشنگر1
  آیات قران MARYAR 78 13,375 12-03-2015 11:58 PM
آخرین ارسال: hoodijoon
  واردات از ترکیه navid_1988 8 1,589 11-30-2015 10:43 AM
آخرین ارسال: MEHRAN_SOOZER
  نظرسنجی:شما کدام شغل را میپسندید؟حتما شرکت کنید.مهم است m_grate29 52 10,486 08-16-2015 12:45 AM
آخرین ارسال: zy13
  ماشین فعلی شما چیست؟ ماشین ایده ال و رویایی شما کدام است؟ karafarin 44 6,701 08-15-2015 01:34 PM
آخرین ارسال: Danial_Javadi

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 2 مهمان
تماس با ما | سایت کارآفرینی میلیاردرهای آینده ایران | بازگشت به بالا | بازگشت به محتوا | آرشیو | پیوند سایتی RSS