(مدیران سایت هیچ گونه مسئولیتی در مقابل صحت ادعاهای مطرح شده در تبلیغات ندارند لطفا قبل از هر اقدامی بررسی های لازم را داشته باشید.)

sale-course

تابلو اعلانات سایت
میلیاردرها مرامنامه (قوانین سایت) میلیاردر هدف این سایت چیست؟ میلیاردر دانلود ماهنامه سایت
میلیاردرها اتمام حجت (حتما بخوانید.) میلیاردر راه اندازی کسب و کار توسط اعضا میلیاردر مسابقه دوبرابر کردن پول
میلیاردرها عضویت در بخش ویژه VIP میلیاردر موفقیت های دوستان بعد از عضویت در سایت میلیاردر تبلیغات و معرفی کار و شغل شما


fekreabi


سفته سندی برای تمام فصول
زمان کنونی: 07-25-2017, 11:04 AM
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: کامیار کاظمی
آخرین ارسال: a162
پاسخ: 8
بازدید: 2022

ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 29 رأی - میانگین امیتازات : 2.59
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سفته سندی برای تمام فصول
11-23-2010, 06:28 PM
ارسال: #1
سفته سندی برای تمام فصول
الا دیگر آنقدر زندگی ما چکی شده که دیگر خیلی از ما درباره سفته ، سندی که تا قبل از آن که چک این قدر در زندگی ما جا باز کند، مهمترین سند تجاری محسوب می شد چیز زیادی نمی دانیم ، در حالی که هنوز هم خیلی از ما هم با این سند پیر و فرسوده در ارتباط هستیم ، برای تعهد دیگران و یا خودمان سفته می دهیم و یا پشت سفته دیگران را امضا می کنیم ، بدون آن که بدانیم با این امضا چه تعهدی داریم یا این که در صورتی که از دیگران سفته ای گرفتیم چطور می شود از مزایای قانونی آن بعنوان یک سند تجاری استفاده کرد.


طبق ماده 307 سفته یا فته طلب سندی است که به موجب آن امضا کننده تعهد می کند مبلغی در موعد معین و یا هر وقت که حامل یا شخصی که سفته را در اختیار دارد، پولش را طلب کند بپردازد. اگر چه سفته حالا دیگر با ظهور چک ، جایگاه اولیه خود را از دست داده است ، اما هنوز دارای اعتبار و پشتوانه قانونی بالایی داشته و اگر مطابق قانون تنظیم شده باشد، دارنده آن از مزایای قانونی برخوردار است که اسناد عادی دارای چنان اعتباری نیستند. شاید تنها دلیل رواج بیشتر چک نسبت به سفته ، سهولت در صدور و وصول چک است ، چرا که خیلی راحت می شود با گرفتن یک دسته چک ، هر مبلغی که دوست داشته باشید از یک تومان تا هر چند میلیارد و تریلیارد تومان که می خواهید چک صادر کنید و به دست خلق الله بدهید، اما درباره سفته این طوری نیست و صادر کننده باید برابر با مبلغی که قرار است تعهد بدهد، اوراق سفته را از بانک یا مراکز فروش آن بخرد و روی آنها به تعهد اقدام کنند.

سقفی برای یک سفته
سفته هر برگ سفته سقف خاصی برای تعهدکردن دارد ، مثلا اگر روی سفته ای نوشته شده باشد تا «یک میلیون ریال» یعنی آن سفته حداکثر برای تعهد 100 هزار تومان دارای اعتبار است و با آن نمی توان به پرداخت مثلا 200 هزار تومان تعهد کرد.

سفته را چطوری تنظیم کنیم؟
طبق ماده 308 سفته علاوه بر امضا یا مهر باید دارای تاریخ بوده و علاوه بر این ، اطلاعات زیر هم روی آن ثبت شود: مبلغی که باید پرداخت شود، نام و نام خانوادگی گیرنده وجه ، تاریخ پرداخت وجه ، علاوه بر اینها نوشتن نام و نام خانوادگی صادر کننده ، اقامتگاه وی و محل پرداخت سفته نیز ضروری است. در صورتی که سفته برای شخص معینی صادر شود، نام و نام خانوادگی او در سفته آورده می شود، در غیر این صورت به جای نام او نوشته می شود در «وجه حامل». در صورتی که نام خانوادگی یک شخص معین نوشته شود، این شخص طلبکار می شود و در غیر این صورت هر کسی که سفته را در اختیار داشته باشد طلبکار محسوب می شود و می تواند در سر رسید سفته مبلغ آن را طلب کند و خب البته اگر سفته عندالمطالبه باشد، صادرکننده باید به محض مطالبه مبلغ آن را پرداخت کند.

سفته ، بدون نام
در تنظیم سفته ، این امکان وجود دارد که بدهکار،سفته ای را که صادر می کند ، بدون ذکر نام طلبکار به وی بدهد که این طوری فرد می تواند یا خودش در سررسید برای گرفتن پول اقدام کند یا این که آن را به دیگری حواله بدهد، عبارت «حواله کرد» در سفته به شخص دارنده این اختیار را می دهد که بتواند سفته را به دیگری منتقل کند، ولی اگر «حواله کرد» خط زده شود، دارنده سفته نمی تواند آن را به دیگری انتقال دهد و تنها خود وی باید برای وصول آن اقدام کند، علاوه بر آن که می تواند با پشت نویسی آن را به شخص دیگری انتقال دهد.

پشت نویسی سفته
پشت نویسی سفته مانند چک برای انتقال سفته به دیگری یا وصول وجه آن است ، اگر پشت نویسی برای انتقال باشد دارنده جدید سفته دارای تمام حقوق و مزایایی می شود که به آن سند تعلق دارد.انتقال سفته با امضای دارنده آن به عمل می آید، دارنده سفته می تواند برای وصول وجه آن به دیگری وکالت دهد که در این صورت باید وکالت برای وصول قید شود.

ضمانتی برای یک سفته
پرداخت وجه سفته را می توان ضمانت کرد. این ضمانت ممکن است در ارتباط با صادرکننده یا پشت نویس ها صورت گیرد. در این صورت ضامنی که ضمانت صادرکننده یا پشت نویسی کرده ، فقط با کسی مسوولیت تضامنی دارد که از او ضمانت کرده است.

راه هایی برای وصول سفته
برای آن که دارنده سفته بتواند از مزایای قانونی آن برخوردار شود، باید نکات زیر را رعایت کند:
- دارنده سفته باید در سررسید سفته را مطالبه کند. اگر وجه سفته پرداخت شد که خب قضیه تمام است ، ولی در صورت عدم پرداخت ، دارنده سفته باید ظرف 10 روز از تاریخ سر رسید، سفته را واخواست کند. واخواست اعتراض رسمی است به سفته ای که در سررسید آن پرداخت نشده و علیه صادرکننده سفته به عمل می آید. از آنجا که این اعتراض باید رسما به صادرکننده ابلاغ شود، واخواست در برگه های چاپی که از طرف وزارت دادگستری تهیه شده نوشته می شود، علاوه بر این بانک ها نیز واخواست نامه چاپی مخصوص دارند.در واخواست رونوشت کامل سفته نوشته می شود و دستور پرداخت وجه سفته که به وسیله دادگاه انجام میگیرد، آورده می شود.
واخواست نامه با استفاده از کاغذ کاربن در 3 نسخه مشابه (یک نسخه اصل و 2 نسخه رونوشت) تنظیم شده و به وسیله واخواست کننده امضا می شود.

پس از چسباندن تمبر که مبلغ آن را دادگاه مشخص می کند به دستور دادگاه ، سفته به وسیله مامور اجرا (طبق مقررات مربوط به ابلاغ به صادرکننده سفته) ابلاغ می شود.البته باید توجه داشت که هیچ نوشته ای نمی تواند جایگزین واخواست نامه شود. نسخه اصلی واخواست نامه به واخواست کننده و نسخه سوم در دفتر واخواست دادگاه بایگانی می شود و مامور ابلاغ نسخه دوم واخواست نامه را به ابلاغ شونده یا محل اقامت او می دهد.برای استفاده از مسوولیت تضامنی پشت نویس ها، دارنده سفته باید ظرف یک سال از تاریخ واخواست ، دادخواست خود را به دادگاه تقدیم کند.

اگر دارنده سفته به این وظیفه قانونی عمل نکند، دعوی او علیه پشت نویس ها پذیرفته نمی شود. دارنده سفته ای که واخواست شده و در موعد مقرر اقامه دعوی کرده ، می تواند از دادگاه بخواهد که اموال طرف دعوی را پیش از رسیدگی و صدور حکم به نفع او توقیف کند. در این حالت پس از صدور حکم ، دارنده سفته در وصول طلبش از مال توقیف شده ، به دیگران تقدم دارد. دادگاه نیز به محض تقاضای دارنده سفته ، ممکن است معادل وجه آن از اموال طرف مقابل به عنوان تامین توقیف کند.
در صورت اقامه دعوی علیه صادر کننده و پشت نویس در برگه دادخواست در مقابل ستون مربوط به خوانده می توان نام صادرکننده و پشت نویس یا پشت نویسان را ذکر کرد و در توضیح دادخواست در قسمت شرح دعوی از دادگاه محکومیت خوانده ردیف اول به عنوان صادرکننده و خوانده ردیف دوم به عنوان پشت نویس را به صورت تضامنی درخواست کرد.


از کی بگیرم؟
در صورتی که سفته ای چند بار پشت نویسی شود یعنی افراد متعددی آن را گرفته و به فرد دیگری منتقل کرده باشند، دارنده آن می تواند به هر کدام از آنها مراجعه کند. کسی که سفته را امضا کرده و پشت نویس ها همگی در مقابل دارنده آن مسوولیت تضامنی دارند، یعنی دارنده سفته در صورت عدم پرداخت ، می تواند به هر کدام از آن ها که بخواهد (به صورت منفرد) یا به دو یا چند یا تمامی آنها (به صورت دسته جمعی) مراجعه کند. همین حق رجوع را هر یک از پشت نویس ها نسبت به صادرکننده سفته و پشت نویس های قبلی خود دارد. بنابراین صادرکننده به علاوه پشت نویس ها، همگی مسوول پرداخت وجه سفته خواهند بود. به این ترتیب انبوهی از مسوولیت ها برای پرداخت مبلغ مندرج در سفته ایجاد می شود. این مسوولیت در اصطلاح مسوولیت تضامنی نامیده می شود.

منبع:سایت حساب ایران

[تصویر: Mrkamiar2.gif]


مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 تشکر شده توسط: jahanagahi , vahid61 , ناصر صادقی , mseyfzadeh , koruosh
03-11-2012, 11:32 AM
ارسال: #2
RE: سفته سندی برای تمام فصول
سلام
دوستان ممنون میشم بنده رو راهنمایی کنید؟
من یه سرمایه راکدی دارم که میخوام اون رو بدم به کسی به عنوان شراکت و در قبال اون یه سود علی الحساب ماهیانه و سود و ضرر کلی در پایان دوره بگیرم.
راستش طرف بابت ضمانت اصل سرمایه گفته میتونه یکی از 4 مورد زیر رو بده:
1-چک شخصی
2-چک شرکت
3-سفته شخصی
4-سفته شرکت
به نظر شما کدوم بهتره و خدایی نکرده اگر اتفاقی افتاد پیگیری و نقد کردنش راحت تر.

بدون ریسک مانند مردابی پر از آب هستی نه رودی کوچک ولی جاری
پس نترس و قدم بردار

یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
03-11-2012, 11:49 AM
ارسال: #3
RE: سفته سندی برای تمام فصول
(03-11-2012 11:32 AM)hamed65 نوشته شده توسط:  سلام
دوستان ممنون میشم بنده رو راهنمایی کنید؟
من یه سرمایه راکدی دارم که میخوام اون رو بدم به کسی به عنوان شراکت و در قبال اون یه سود علی الحساب ماهیانه و سود و ضرر کلی در پایان دوره بگیرم.
راستش طرف بابت ضمانت اصل سرمایه گفته میتونه یکی از 4 مورد زیر رو بده:
1-چک شخصی
2-چک شرکت
3-سفته شخصی
4-سفته شرکت
به نظر شما کدوم بهتره و خدایی نکرده اگر اتفاقی افتاد پیگیری و نقد کردنش راحت تر.
دوتا از بچه هاي انجمن وكيل هستند.انشالا به انجمن بيان جواب قانوني خواهند داد.
من تو رشته ام يك درس حقوق تجارت داشتم كه در مورد چك سفته بود.ضمانت كاري سفته اينجور كه يادم مياد اگر اشتباه نكنم خيلي بيشتر از چك هست.براي همين هم فكر ميكنم در بانك ها بيشتر سفته ميگيرن تا چك.
ولي اينكه شخصي باشد يا شركت-جفت شون هم يك مزيت مشترك دارند و هم يك عيب.
اگر شخصي يا شركت باشد.در صورت برگشت چك و سفته ميتويند حكم توقيف اموال بگيريد.كه اگر شخص اموال داشته باشد.شما همه اموال اون رو نميتونيد تصرف كنيد.بطور مثال اگر ماشينش پرايد باشه نميشه توقيفش كرد.ولي اگر سمند باشه چرا.(حداقل مواردي رو نميشه توقيف كرد.يك خونه معمولي براي زندگي-يك وسيله نقليه معموليو عرف جامعه)اما در مورد شركت فكر نميكنم اينجور باشه.هر دارايي منقول غير منقول رو فكر كنم توقيف كنند.(البته اگر دارايي در اون زمان وجود داشته باشد هم براي شخص هم شركت)
اگر خواستيد با اون دو عزيز (اعضايي كه وكيل هستند و دارن حقوق ميخونند)ارتباط بر قرار كنيد به صورت پيام خصوصي بفرماييد تا اسم هاشون رو بهتون بگم.
موفق باشيد.

كانال ايده يار: @ideayar
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 تشکر شده توسط: hamed65 , oyama , mseyfzadeh
03-11-2012, 11:49 AM
ارسال: #4
RE: سفته سندی برای تمام فصول
دوست عزيز تو 2 گروه داري
شخصي وشركت..... قطعا اگر شركت معتبري باشه شركت....ارجعيت داره تا شخصي
چك وسفته شركتي برگشت بخوره حق عقد قرار داد نداره تا زماني كه قبلي رو تسويه حساب بكند

ولي در مورد شخصي اين طور نيست.....

براي جلوگيري از برگشتك چك كلي ترفند هست
يكروز مانده ميتوني بري بانك جلوي چك ر وبگيري..... اون موقع چك گيرنده بايد بدوه دنبالت.......
بعد از برگشت خوردن هم تا بخواد حكم جلب بگيره.......خودش يك پروسه بلند مدت هست

ولي درمورد سفته...... تا بخواي بري شكايت اول كاري حكم به مصادره اموال ميخوره.... حتي اگر مشكل باهم داشته باشين...قاضي حكم ميده كه اول كل مبلغ سفته رو بيار دادگاه تا بعد رسيدگي كنيم به مشكلتون

سفته قدرت اجرايي بسيار بالايي داره.... ولي چون از كارايش كسي خبر نداره كمتر استفاده ميشه
يكي ديگه از خاصيت هاي سفته اين هست كه ميتوني مبلغ زياد تري بنويسي تا اگر كار به دادگاه كشيد خرج ومخارج دادگاه رو از اون مبلغ زيادي برداشت كني

بنظر من سفته شركت معتبر
بعد چك شركت معتبر
سفته شخصي
چك شخصي

[تصویر: 63740478307662590299.jpg]
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 تشکر شده توسط: اقاي ايـــده , P@RSA , jahanagahi , hamed65 , iran , vahid61 , mpourmir , oyama , mseyfzadeh
03-11-2012, 09:33 PM
ارسال: #5
RE: سفته سندی برای تمام فصول
باسلام بنده هم نظر جناب آقای goldman رو تایید میکنم
فقط یه بحثی میمونه
اون هم درمورد راههای جلوی برگشت چک هست که اگر شما بری و قبل از سررسید چک، دستور عدم پرداخت به بانک رو بدی
باید ظرف یک هفته از دادگاه نامه بیاری که چک شما سرقت، مفقود یا خیانت در امانت و ازین قبیل شده
منظور از نامه از دادگاه هم، رسید طرح شکایت شماست
اگر این نامه رو به بانک ندی بانک بعد از یه هفته ،درصورت مراجعه دارنده به بانک مبلغ اگر در حساب باشه بهش پرداخت میکنه اگر هم نباشه برگشت میزنه
درصورتی هم که نامه رو بیاری که در دادگاه طرح دعوی کردی اگر دعوات منع تعقیب بخوره یا رد بشه علاوه بر خود مبلغ چک طرف تاخیر تادیه رو هم میتونه ازت بگیره

درمورد شرکت ها هم باید حواستون باشه که معمولا چک یا سفته ای که به عنوان ضمانت گرفته میشه برای روزیه که مشکلی پیش بیاد واین روز ممکنه چند سال بعد باشه. اگر شرکت ورشکسته بشه تو این مدت. شما هم در صف طلبکاراش قرار میگیرین و مساله تصفیه شرکت مطرح میشه و ممکنه دارایی شرکت از بدهکاریش بیشتر باشه و شما به کل پولتون هم نرسین
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 تشکر شده توسط: jahanagahi , اقاي ايـــده , oyama , mseyfzadeh
03-12-2012, 12:15 AM
ارسال: #6
RE: سفته سندی برای تمام فصول
به نظر من چک شخصی با ضمانت سفته شرکتی بگیر . البته طرف اگر نخواد بده راه حل صد درصدی نداره . من خیلی کسا رو دیدم آخر سر بدهشیون رو به قیمت پایینتر به خود طرف یا یه شخص دیگه فروختن . همه این ها قرار داد و اصل اینه که طرف تعهد پذیر باشه . اگه هست که اینا رو لازم نداره

حتماً می شود
باید بخواهی
دهقانی 09132648046
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 تشکر شده توسط: اقاي ايـــده , oyama , mseyfzadeh
11-24-2015, 06:12 PM
ارسال: #7
RE: سفته سندی برای تمام فصول
RE: راهنمای نوشتن چک،گرفتن چک و محکم کاری چک وطرق نوشتن
سلام دوستان بنده قصد شروع یک کارگاه رو داشتم ولی بعداز کمی پرس و جو و تحقیق در مورد کارم تصمیم به این گرفتم که اول اون جنسی که قرار تولید کنم رو از یک شرکت بگیرم و بازاریابی انجام بدم و بعد به فکر تولید باشم حالا شرکتی که قرار به من جنس بده هاز من سفته میخواد بابت تضمین که جنس رو به من به صورت امانی بده البته جنسی که میخواد به من بده ارزش 3میلیون تومان هستش و سفته ها باید به مبلغ10میلیون باشه خواستم سوال کنم که فردا برای من مشکلی پیش نمیاد بابت سفته ها یا مثلا روی سفته نوشته بشه بابت حسن انجام کار که بعدا اون شرکت نیاد و بگه 10تومن جنس بهت دادیم یه راهنمایی خواستم از دوستان ممنون

دستت رو بزن روی زانوهات و یا علی بگو بلند شو
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
11-24-2015, 11:07 PM
ارسال: #8
RE: سفته سندی برای تمام فصول
هیچ وقت بیش تر از اندازه ایی که بهت جنس میدن زیر بار سفته و چک نرو
اگر ایکس قدر سفته می گیرن باید ایکس قدر جنس بدن
البته نقد کردن سفته حدود 40 درصد از پول میره برای بانک و دادگاه
برای همینه سفته زیاد می گیرن ولی چک اینجوری نیست
قشنگ توضیح بدی میخای کاسبی کنی و حاظر نیستی زیر بار چیز الکی بری قبول می کنن مساوی جنس ازت سفته بگیرن
اینکارو نتونی بکنی دنبالش نرو
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  اجرا گذاشتن چک و سفته babaei 17 7,862 11-24-2015 06:10 PM
آخرین ارسال: King mohii
  سو.ال در مورد سفته ی سفید در قبال حسن انجام کار پرواز 4 2,919 06-01-2013 06:24 PM
آخرین ارسال: اقاي ايـــده
  هر چیزی که باید در مورد چک و سفته بدانیم صدفی 10 2,250 05-06-2013 01:19 PM
آخرین ارسال: mortizmortiz
  جایگزین‌های پیشنهادی برای ایران‌ چک صدفی 0 454 05-04-2012 11:21 PM
آخرین ارسال: صدفی

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
تماس با ما | سایت کارآفرینی میلیاردرهای آینده ایران | بازگشت به بالا | بازگشت به محتوا | آرشیو | پیوند سایتی RSS