ماگستان، خرید ماگ، خرید فلاسک و خرید هدیه در همین نزدیکی!

خرید هدیه، خرید ماگ

تابلو اعلانات سایت
میلیاردرها مرامنامه (قوانین سایت) میلیاردر هدف این سایت چیست؟ میلیاردر دانلود ماهنامه سایت
میلیاردرها اتمام حجت (حتما بخوانید.) میلیاردر راه اندازی کسب و کار توسط اعضا میلیاردر مسابقه دوبرابر کردن پول
میلیاردرها عضویت در بخش ویژه VIP میلیاردر موفقیت های دوستان بعد از عضویت در سایت میلیاردر تبلیغات و معرفی کار و شغل شما

راهنمای خرید هدیه، ماگ و فلاسک

ماگستان, اولین و تنهاترین

ماگستان, اولین و تنهاترین

با بهترین کاسب قرن آشنا شوید!
زمان کنونی: 05-02-2024, 10:58 PM
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: کامیار کاظمی
آخرین ارسال: habib tousi
پاسخ: 12
بازدید: 3917

ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 17 رأی - میانگین امیتازات : 3.53
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
01-28-2012, 06:49 PM
ارسال: #1
حاج میرزا احمد عابد نهاوندی مشهور به حاج مرشد چلویی، شاعر متخلص به ساعی و از عارفان معاصر، که در حدود نودسالگی در سال ۱۳۵۷ شمسی در تهران درگذشت.

وی در بازار تهران جنب مسجد جامع، طباخی داشت و برای عموم سخنرانی‌های هفتگی برپا می‌داشت. چون با مردم با زبان شعر و پند و اندرز برخورد می‌کرد به حاج مرشد معروف بود. تنها نسخه دیوان اشعار عرفانی ساعی در زمان خود در آتش سوزی مغازه‌اش سوخت از این رو پس از تدوین اشعار بجامانده به دیوان سوخته مشهور شد. او اجازه چاپ اشعار خود را نمی‌داد، پس از درگذشت او تاکنون چندبار چاپ شده‌است.

[تصویر: 08.jpg]

آتش سوزی دکان مرشد چلویی

یک روز در مغازه جناب مرشد، آتش سوزی رخ می دهد؛ به طوری که اغلب اثاثیه داخل دکان در آتش می سوزد.
یکی از شاگردان می گفت:
برای اینکه این خبر حاج مرشد را ناراحت نکند و با صحنه آتش سوزی صدمه ای نبیند، خود را اول بازار در مسیر حاج مرشد رساندم که به نحوی این خبر را به اطلاع او برسانم تا با علم به آتش سوزی وارد دکان شود.

گفت: در بین راه خبر آتش سوزی مغازه را به جناب مرشد دادم و گفتم:«مرشد تمام مغازه سوخت».جناب مرشد بدون آنکه تغییر حالتی بدهد، گفت:«عیب ندارد بابا» سری تکان داد و با هم به طرف مغازه رفتیم.

بین راه دیدم جناب مرشد آهسته گریه می کند! از او پرسیدم: آقا چرا ناراحت شدید؟اشکال ندارد. دکان را دوباره روبه راه می کنیم. حاج مرشد جواب داد:« نه ناراحتی من از آتش سوزی نیست.آن آتش سوزی خیر بوده، دلم برای اشعاری که سالها سروده و درکشو میز دخل مغازه گذارده بودم، می سوزد؛ چون جایی نوشته نشده و نسخه دیگری هم از آن وجود ندارد»!

بیشتر آنچه از جناب مرشد به جای مانده عمدتا مطالبی است که توسط نوه ایشان آقای علی عابد نهاوندی و در کتاب بهترین کاسب قرن آمده است . کلیه مطالب این بخش توسط ایشان نقل شده است .

کسب و کار مرشد چلویی

مرحوم مرشد، قد بلندی داشت. لاغر اندام و نحیف بود و محاسن سپیدی داشت. وارد دکان که می شد کارگران قبلاً آمده بودند و مقدار زیادی از کارها را کرده بودند.
عبای خود را در می آورد و در کشو میز می گذاشت. روپوش سفید بلندی به تن می کرد. ابتدا وضو می گرفت. داخل آشپزخانه می رفت و به غذاها سر می زد و برای ظهر آماده می کرد.
هنگام ظهر پذیرایی مشتریان شروع می شد و تا ساعت دو الی سه بعدازظهر طول می کشید.
اگر غذای او کباب بود، تکه گوشتی از آن را داخل دریچه ای که به مغازه باز می شد و گربه ها می آمدند، پرت می کرد تا گربه ها هم بی بهره نمانند.

در زمانی که همه بر سردر مغازه شان می نوشتند "نسیه ممنوع حتی برای شما دوست عزیز"تابلوی روی دخل مغازه هم آن جمله معروف و کم نظیر جناب مرشد بود، که نوشته شده بود:« نسیه و وجه دستی داده می شود، حتی به جنابعالی به قدر قوه» و من خود ناظر بودم که بارها مردم از این موضوع و مفاد این جمله استفاده کرده، غذای رایگان می خوردند و می رفتند و حتی پول دستی هم می گرفتند.

اما فقیران و مسکینان صفی داشتند که از داخل راهرو شروع می شد و به اول سالن مغازه ختم می گشت. افراد فقیری که معمولاً عائله مند بودند و بعضی مورد شناسایی مرحوم مرشد قرار داشتند، هر روز می آمدند و به نسبت تعداد عائله خود غذای رایگان و خرجی یومیه می گرفتند.

البته خدا هم روزی و دخل مغازه مرشد را برکت می بخشید و هیچ گاه نشد که وابماند.

مرشد همیشه حواسش به همه چیز بود اغلب اوقات جناب مرشد در جلوی آشپزخانه ای که ایستاده بود،می گفت کسانی که می خواهند غذا بیرون ببرند، هدایت کنید تا از نزد او بگذرند.
بیشتر کسانی که غذا بیرون می بردند، بچه ها و نوجوانانی بودند که برای کارفرمایان وصاحبان مغازه های بازار غذا می گرفتند و می بردند و خودشان از آن غذا محروم بودند. مرحوم مرشد کودکی که با ظرف غذا در دست، نزد او می آمد قدر پلوی زعفرانی روی بادیه او می ریخت و ظرف را کامل می کرد و بعد تکه کباب یا لقمه گوشت یا اگر تمام شده بود، ته دیگی زعفرانی داخل روغن می کرد و دهان آن پسربچه یا نوجوان می گذاشت می گفت:
این اطفال خودشان می آیند در مغازه و بوی غذاها را استشمام می کنند و دلشان می خواهد و بدین طریق من از همان غذایی که می برند به آنها می چشانم تا اگر استادشان به آنها نداد، لااقل چشیده باشند.

مرگ مرشد چلویی

مرشد در۲۵ شهریور ماه سال ۱۳۵۷هجری شمسی در تهران وفات یافت.مزار مرحوم مرشد، درجنب ابن بابویه تهران داخل مسجد ماشاء الله قرار دارد، در ضلع شمالی مسجد که بالای سنگ قبر آن مرحوم است یک بیت شعر از اشعار وی روی سنگ عمودی بالای قبر نوشته شده است و آن بیت این است:

همچو ساعی از دو عالم در گذر تا شوی از آفرینش با خبر

[تصویر: Mrkamiar2.gif]

مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 تشکر شده توسط: مهدی گل محمدی , sara , mehrdad062 , jahanagahi , mjdehghani , محمدرضا پورقوامی , mosafer bedar , saeed225 , مسعود کوچولو , safa , یاکوزا , ajand.pc , صدفی , dara , بهنام ذوالفقارزاده , REZA HAJISALIMI , دولتمند آنی , sherafati , sajjad , mohajer.my , azunited , مهدی 1 , mohammadshamosi , ahmad rezaee , Delta.H , Haavin , ناصر صادقی , mteam , mir abbas , M3HDI , yu3f , tirnam , mhe , ahmad1440 , من میلیاردرم , tondar12 , نادعلي , mahdi5e , نی نی عسلی , mahdi1360
05-03-2012, 12:42 AM
ارسال: #2
RE: با بهترین کاسب قرن آشنا شوید!
بسیار زیبا

کلام تو عصای معجزه گر توست سرشار از سحر و اقتدار هرچه به زبان جاری کنی متجلی میشه خواه مثبت خواه منفی
 تشکر شده توسط: jahanagahi , dara , mohammadshamosi , مهدی گل محمدی , ناصر صادقی , M3HDI , من میلیاردرم , mir abbas
05-03-2012, 07:09 AM
ارسال: #3
یادبگیریم

شاید خیلی از حرفهایی که اینجا نوشتم درست نبود.به هرحال قبول دارم که اشتباه کردم.اینکه همه اش اشتباه بود یا یک مقدار ،خدا می دونه. ما رو حلال کنید.
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
 تشکر شده توسط: jahanagahi , dara , mohammadshamosi , مهدی گل محمدی , ناصر صادقی , M3HDI , من میلیاردرم , mir abbas
05-03-2012, 09:00 AM
ارسال: #4
اما فقیران و مسکینان صفی داشتند که از داخل راهرو شروع می شد و به اول سالن مغازه ختم می گشت. افراد فقیری که معمولاً عائله مند بودند و بعضی مورد شناسایی مرحوم مرشد قرار داشتند، هر روز می آمدند و به نسبت تعداد عائله خود غذای رایگان و خرجی یومیه می گرفتند.

خدایا با همه بزرگیت در قلب کوچک من جای داری
اینستاگرام من :
hoshangghorbanian
 تشکر شده توسط: dara , mohajer.my , mohammadshamosi , مهدی گل محمدی , ناصر صادقی , M3HDI , tirnam , من میلیاردرم
05-03-2012, 12:05 PM
ارسال: #5
عالی بود
تحت تاثیر قرار گرفتم . خداوند توفیق دهد که چنین زندگی کنیم .

عده ای آرزو دارند که ثروتمند شوند تا ببخشند
و نمی دانند که باید ببخشند تا ثروتمند شوند
 تشکر شده توسط: mohajer.my , jahanagahi , mohammadshamosi , مهدی گل محمدی , ناصر صادقی , M3HDI , من میلیاردرم
11-02-2012, 12:05 PM
ارسال: #6
چنین افراد ی هنوز هم هستند؟

اینستاگرام من :
hoshangghorbanian
 تشکر شده توسط: mohammadshamosi , مهدی گل محمدی , ناصر صادقی , M3HDI , من میلیاردرم
11-02-2012, 02:21 PM
ارسال: #7
خدا رحمتش کند و خوشا به سعادت چنین انسانهای بزرگی چه در دنیا و چه در آخرتشان

.

[تصویر: emza01.png]
[تصویر: emza02.png]
 تشکر شده توسط: مــجــیــנ , مهدی گل محمدی , jahanagahi , ناصر صادقی , M3HDI , من میلیاردرم
11-03-2012, 09:44 PM
ارسال: #8
خدا رحمتش کنه.

به تعظیم مردم این زمانه اعتماد نکن!تعظیم آنان همانند خم شدن دو سر کمان است که هر چه به هم نزدیکتر شوند تیرش کشنده تر است.
 تشکر شده توسط: jahanagahi , M3HDI , من میلیاردرم
11-04-2012, 12:31 AM
ارسال: #9
بیشتر کسانی که غذا بیرون می بردند، بچه ها و نوجوانانی بودند که برای کارفرمایان وصاحبان مغازه های بازار غذا می گرفتند و می بردند و خودشان از آن غذا محروم بودند. مرحوم مرشد کودکی که با ظرف غذا در دست، نزد او می آمد قدر پلوی زعفرانی روی بادیه او می ریخت و ظرف را کامل می کرد و بعد تکه کباب یا لقمه گوشت یا اگر تمام شده بود، ته دیگی زعفرانی داخل روغن می کرد و دهان آن پسربچه یا نوجوان می گذاشت می گفت:
این اطفال خودشان می آیند در مغازه و بوی غذاها را استشمام می کنند و دلشان می خواهد و بدین طریق من از همان غذایی که می برند به آنها می چشانم تا اگر استادشان به آنها نداد، لااقل چشیده باشند.

اینستاگرام من :
hoshangghorbanian
 تشکر شده توسط: مــجــیــנ , mteam , مهدی گل محمدی , M3HDI , من میلیاردرم , *shirin banoo*
11-04-2012, 01:07 PM
ارسال: #10
کبابی حاج مرشد هنوز هم در بازار تهران انتهای بازار اهنگران روبروی کوچه غریبان در انتهای کوچه صندوق سازها فعال میباشد ولی متاسفانه نوادگان حاج مرشد انرا واگذار کرده ولی هنوز کباب و جوجه و مرغ و... های خوشمزه ای درست میکنه .

منتظر نشوید هیچ زمانی مانند اکنون نخواهد بود.
 تشکر شده توسط: کامیار کاظمی , مــجــیــנ , مهدی گل محمدی , mteam , M3HDI , yu3f , tirnam , jahanagahi , من میلیاردرم
ارسال پاسخ 

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  شغلی جدید با درآمد ... vahid61 7 2,747 08-24-2017 08:30 AM
آخرین ارسال: m.r117
  کسب و کار با سرمایه کم javadhe 1 1,787 03-25-2017 11:34 AM
آخرین ارسال: مظاهر
  راهنمایی برای راه اندازی کاری با 10 میلیون سرمایه sinior 33 97,338 03-25-2017 09:37 AM
آخرین ارسال: sadegh_mp2
Question چرا کسب و کار من با موفقیت روبرو نشد barati_a 3 608 05-19-2016 07:22 AM
آخرین ارسال: aligoli
  کسب کار با پنجاه میلیون elfy 8 3,306 12-28-2015 01:12 PM
آخرین ارسال: moele
  چگونه یک مشاور سازمانی ماهر شوید؟ DinaGRP 0 465 10-21-2015 02:58 PM
آخرین ارسال: DinaGRP
  آيا به دنبال سرمايه گذاري با سود بالا هستيد اما سرمايه چنداني براي اينكار نداريد؟ mehdi098 2 895 11-05-2014 08:38 PM
آخرین ارسال: mehdi098
  با 5 میلیون تومان چه کاری را به عنوان شغل دوم میشه شروع کرد ؟ محسن121 8 22,485 06-17-2014 10:45 AM
آخرین ارسال: مینا جووون
  بهترین مکان های خرید پارچه در تهران.... mallarme 0 1,002 05-28-2013 09:22 PM
آخرین ارسال: mallarme
  با يك كودك ايراني اشنا بشيد اقاي ايـــده 0 569 12-11-2012 02:05 PM
آخرین ارسال: اقاي ايـــده
  راه‌اندازی فروشگاههای زنجیره‌ای با مشارکت خارجی‌ها در ایران کامیار کاظمی 0 1,496 09-05-2012 09:58 AM
آخرین ارسال: کامیار کاظمی
  آشنایی با شرکت توزیع سیم کارت amiryazdani138 2 1,013 08-11-2012 09:28 PM
آخرین ارسال: مهدی 1
  هر بسته با ۷ هزار تومان سود/ فروش اسکناس نو در بازار داغ شد سعید.کرمی 3 2,095 03-18-2012 08:33 PM
آخرین ارسال: alicpu
  تهرانیها با هلی کوپتر سفر کنید mehdi098 3 1,503 09-19-2011 04:22 PM
آخرین ارسال: jahanagahi

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
تماس با ما | سایت کارآفرینی میلیاردرهای آینده ایران | بازگشت به بالا | بازگشت به محتوا | آرشیو | پیوند سایتی RSS