ماگستان، خرید ماگ، خرید فلاسک و خرید هدیه در همین نزدیکی!

خرید هدیه، خرید ماگ

تابلو اعلانات سایت
میلیاردرها مرامنامه (قوانین سایت) میلیاردر هدف این سایت چیست؟ میلیاردر دانلود ماهنامه سایت
میلیاردرها اتمام حجت (حتما بخوانید.) میلیاردر راه اندازی کسب و کار توسط اعضا میلیاردر مسابقه دوبرابر کردن پول
میلیاردرها عضویت در بخش ویژه VIP میلیاردر موفقیت های دوستان بعد از عضویت در سایت میلیاردر تبلیغات و معرفی کار و شغل شما

راهنمای خرید هدیه، ماگ و فلاسک

ماگستان, اولین و تنهاترین

ماگستان, اولین و تنهاترین

آیزینیا فوتیدا و ورمی کمپوست
زمان کنونی: 05-20-2024, 04:33 AM
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 3 مهمان
نویسنده: mjdehghani
آخرین ارسال: shahdix
پاسخ: 181
بازدید: 46232

ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 35 رأی - میانگین امیتازات : 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آیزینیا فوتیدا و ورمی کمپوست
02-05-2013, 10:10 AM (آخرین ویرایش در این ارسال: 02-05-2013 10:45 AM، توسط مــجــیــנ.)
ارسال: #141
!
سلام دوستان

عزیزانی که قصد احداث واحد تولید ورمی کمپوست دارند، می توانند در خصوص شروع کار و روش انجام کار با ما مشورت کنند.
...

برای پیمودن یک مسیر هزار فرسنگی، باید همیشه گام اول را برداشت!

خدا با من است و مرا دوست دارد!
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 تشکر شده توسط: هومان هرمزدی
02-05-2013, 10:24 AM
ارسال: #142
RE: !
من رشته ام برق هستش و با یه مهندس کامپیوتر و یه دانشجوی حسابدار میخواهیم بزنیم تویه کار ورمی کمپوست یا قارچ.
یکی میگه تویه دوره دو ماهه کرمها دو برابر میشوند و 50 درصد کود دامی رو تبدیل میکنند.
یکی میگه هفته ای 11 برابر میشوند!!!!!!!!!!!!!!! و سه برابر وزن خودشون غذا میخورند و کل کود رو تبدیل میکنند
یکی میگه زود مریض میشن.کافیه یه سوسک وارد محیطشون بشه.
یکی میگه اصلا مرگ و میر ندارند و حتی زیر خاکی که روش برف اومده هم زنده میمونن و فقط تحرکاتشون کم میشه.
یکی میگه به راحتی میشه کود رو بسته بندی کرد و خود کرم رو هم فریز کرد و دولت هم برای صادراتش حمایت میکنه.
یکی میگه فقط میشه داخل فروخت و دو تا برند معروف هستند که نمیذارند محصولات دیگه صادرات بشن
یکی میگه میشه به مرغداری ها کرم ها رو فروخت و یکی دیگه میگه خیلی گرونه و مرغداری نمیخره
یکی میگه اگه بگی کیلویی 300 کودش رو میفروشم رو هوا میزنن و یکی میگه کلی سبد ورمی کمپوست داره و باید پول حمل بده تا ببرن تویه بیابون خالیش کنند.

چه کسی درست میگه این وسط؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

شماره موبایل : 09352640432

بزرگترین پایگاه مزایده آنلاین کالاهای کشاورزی
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
 تشکر شده توسط: فرهاد قربانی , sara ma , 1omin.com
02-05-2013, 10:49 AM (آخرین ویرایش در این ارسال: 01-26-2014 07:57 AM، توسط مــجــیــנ.)
ارسال: #143
(02-05-2013 10:10 AM)afra49 نوشته شده توسط:  سلام دوستان

عزیزانی که قصد احداث واحد تولید ورمی کمپوست دارند، می توانند در خصوص شروع کار و روش انجام کار با ما مشورت کنند.
...

برای پیمودن یک مسیر هزار فرسنگی، باید همیشه گام اول را برداشت!
با سلام

برای مشاوره در همین تاپیک جواب بدهید.از قرار دادن شماره تلفن و ایمیل خودداری کنید

[تصویر: 468-60.jpg]

من هم انسانم و از آنجایی که ممکن است خطا و اشتباه بکنم، درستی هیچ گفته و نوشته ی نقل قول شده یا به هر نحو ارائه شده از جانب و توسط خودم را تأييد نمی کنم.

تشکر شده توسط: فرهاد قربانی , هومان هرمزدی , مهدی 1
02-05-2013, 02:54 PM
ارسال: #144
(02-05-2013 10:24 AM)هومان هرمزدی نوشته شده توسط:  من رشته ام برق هستش و با یه مهندس کامپیوتر و یه دانشجوی حسابدار میخواهیم بزنیم تویه کار ورمی کمپوست یا قارچ.
یکی میگه تویه دوره دو ماهه کرمها دو برابر میشوند و 50 درصد کود دامی رو تبدیل میکنند.
یکی میگه هفته ای 11 برابر میشوند!!!!!!!!!!!!!!! و سه برابر وزن خودشون غذا میخورند و کل کود رو تبدیل میکنند
یکی میگه اصلا مرگ و میر ندارند و حتی زیر خاکی که روش برف اومده هم زنده میمونن و فقط تحرکاتشون کم میشه.
یکی میگه به راحتی میشه کود رو بسته بندی کرد و خود کرم رو هم فریز کرد و دولت هم برای صادراتش حمایت میکنه.
یکی میگه فقط میشه داخل فروخت و دو تا برند معروف هستند که نمیذارند محصولات دیگه صادرات بشن
یکی میگه میشه به مرغداری ها کرم ها رو فروخت و یکی دیگه میگه خیلی گرونه و مرغداری نمیخره
یکی میگه اگه بگی کیلویی 300 کودش رو میفروشم رو هوا میزنن و یکی میگه کلی سبد ورمی کمپوست داره و باید پول حمل بده تا ببرن تویه بیابون خالیش کنند.

دقیقن به خاطر همین موضوعات و نبود جوال درست و حسابی من با 1 کیلو کرم شروع کردم
پیشنهاد میکنم که شماهم با مقدار کم کرم شروع کنین تامشکلات کار دستتون بیاد.
مراحل کار ( تبدیل مواد به کمپوست) یک پروسه زمان بر هستش البته به مقدار سرمایه اولیه هم بستگی داره. شما میتونید تو 1 متر مکعب 1 کیلو کرم تزریق کنین و تو 6ماه برداشت کنین یا میتونین 10 کیلو کرم تزریق کنین و تو 2ماه برداشت کنید( البته این زمانها رو همین جوری نوشتم، دوستانی که بیشترتجربه دارن بهتر میتونن راهنمائی کنن)
من با 2-3 تا گلفروشی هم صحبت کردم میگفتن فروشش خوب هست و داره بین مردم جا میوفته. و البته مهمترین بخش سود آور میتونه صادرات باشه. قیمت های جهانی یه زمانی برای هر تن حدود 400$ بود. البته اون هم باید مشکلات خودش رو داشته باشه، هیچ کاری بدون درد سر و مشکل نیست.

برای جابجائی کوه باید از خرده سنگ ها شروع کرد
شما هم از یک جا شروع کن. هر موقع خواستی میتونی گسترش بدی. مهم اینه که شروع کنید.
انشاالله موفق هم میشید
 تشکر شده توسط: مهدی 1 , sara ma
02-05-2013, 03:38 PM
ارسال: #145
RE: آیزینیا فوتیدا و ورمی کمپوست
صنعتی مشکلات خاص خودش رو داره.میخوام 100 تنی شروع کنم با نسبت 0.01 کرم.به صورت شرکتی و فقط برای صادرات.

خسته شدم از کارهای کوچیک.الان من یه مهندس برق متوسطم.یه طراح وب ساده ام.یه مشاور معمولی هستم.یه کارآفرین کوچیک هستم.دیگه نمیخوام با فرقون خرده سنگ جا به جا کنم.میخوام با دینامیت و ماشینهای غول آسا کوهها رو جا به جا کنم.
برام دعا کنید

شماره موبایل : 09352640432

بزرگترین پایگاه مزایده آنلاین کالاهای کشاورزی
 تشکر شده توسط: sara ma , 1omin.com
02-05-2013, 10:39 PM
ارسال: #146
(02-05-2013 10:24 AM)هومان هرمزدی نوشته شده توسط:  من رشته ام برق هستش و با یه مهندس کامپیوتر و یه دانشجوی حسابدار میخواهیم بزنیم تویه کار ورمی کمپوست یا قارچ.

(02-05-2013 03:38 PM)هومان هرمزدی نوشته شده توسط:  صنعتی مشکلات خاص خودش رو داره.میخوام 100 تنی شروع کنم با نسبت 0.01 کرم.به صورت شرکتی و فقط برای صادرات.

خسته شدم از کارهای کوچیک.الان من یه مهندس برق متوسطم.یه طراح وب ساده ام.یه مشاور معمولی هستم.یه کارآفرین کوچیک هستم.دیگه نمیخوام با فرقون خرده سنگ جا به جا کنم.میخوام با دینامیت و ماشینهای غول آسا کوهها رو جا به جا کنم.
برام دعا کنید

پاسخ کامل پی ام شد

به عمل کار براید ، به سخن دانی و سخنرانی نیست

درد من تنهایی نیست ، بلکه مرگ ملتی است که گدایی را قناعت ، بی عرضگی را صبر و با تبسمی بر لب این حماقت را حکمت خدا می دانند. (( گاندی ))

.
 تشکر شده توسط: mehrshad_r
02-05-2013, 10:46 PM
ارسال: #147
(02-05-2013 02:54 PM)mehrshad_r نوشته شده توسط:  دقیقن به خاطر همین موضوعات و نبود جوال درست و حسابی من با 1 کیلو کرم شروع کردم
.
.
.
.

من دنبال 5 کیلو کرم میگردم.متاسفانه یا مقدار کم نمیفروشن یا قیمت رو خیلی بالا میگن
شما از کجا یک کیلو کرم رو برا شروع تهیه کردید ؟

مدیر سالن پرورش قارچ دکمه ای - ارائه مشاوره جهت راه اندازی فارم پرورش قارچ (با کمترین هزینه)
02-06-2013, 12:39 AM
ارسال: #148
دوستان من حدود یکساله وارد این صنعت شدم تا کنون تونستم چندین فارم جدید برای دیگران اجرا کنم و در حال حاضر کود میفروشم.
اینجا دوستان زیادی مطالب خوبی رو ارائه دادن ولی برای روشن شدن برخی مسائل لازمه نکاتی رو عرض کنم.
1-قائده کلی این صنعت اینه که کرم های ایزینیا فوتیدا مواد غذایی دور ریختنی اما "دارای ارزش غذایی" رو میخورن و این مواد از سیستم گوارشی اونها عبور میکنه و در طی فعل و انفعالاتی از بدن اونها خارج میشه.ماده ای که از اونها خارج میشه عنصری بسیار سودمند برای بهبود و پایداری ساختار خاک است.

در جواب هومان هرمزدی دوستی که کمی سردرگم شده بودند و گفته بودند هر کسی یه چیزی میگه باید عرض کنم : که هر چقدر تعداد کرم های تزریقی شما در بستر ها(منظور از بستر تل بندی کودها با اندازه ای استاندارد:50 سانت ارتفاع و حدود 70 سانت عرض میباشد) بیشتر باشد زاد و ولد بیشتر صورت میگیره یعنی تعداد کرم های شما بیشتر میشه در نتیجه کود شما زودتر خورده میشه! و خب سریعتر هم به کود ورمی کمپوست تبدیل میشه.پس هیچ زمانبندی معینی نمی تونید در نظر بگیرید غیر از همون موردی که هر کرم در روز به اندازه معینی غذا میخوره و به اندازه معینی هم کود تحویل میده.پس زمان تبدیل بسته به تعداد کرم ها و وزن اونا داره.

در جواب دوستانی که در رابطه با اینکه چه مقدار سرمایه نیاز داره باید عرض کنم شما نیازمند محیطی هستید که :
1-ترجیحا سایه باشه:چراکه کرم ها از نور گریزانند.
2-اگر در استانها بارانی و برفی هستید باید محیط پرورش شما مسقف باشه:چرا ک آب زیاد و سرمای شدید قطعا رابطه مستقیم با روند رشد کرم ها دارند.تا جایی که امکان داره از تل بندی در فضای سرباز در استانهای بارانی و برفی خودداری کنید.
3-کف تل ها حتما باید سیمانی یا موزائیک یا آجرفرش و شبیه اینها باشه:چرا که از فرار کرم ها به داخل زمین خودداری کنه.از پلاستیک و یا کیسه و چیزای شبیه این که ممکنه پاره بشه هم استفاده نکنید چرا که با ب وجود امدن سوراخی کوچولو کرم ها به صورت قطاروار از سوراخ فرار می کنند.این مسئله رو بارها دیدم و دوستانی که از این روش استفاده کردن گاهی در طی چند روز اکثر کرمهای خود را از دست دادند.
4-بسترها باید در ارتفاع 50 سانت و عرض 70 سانت باشند:چرا که این موجودات هوازی هستند.اکسیژن از راه منافذ پوستیشون وارد بدنشون میشه و اگر ارتفاع یا عرض بسترها خیلی زیاد تر بشه به خصوص ارتفاع،اکسیژن کمتری وارد بسترهای شما میشه و یا ممکنه دچار داغی بستر در لایه های پایین بسترتون بشید و این روند رشد کرم رو کمتر و کمتر و درنتیجه ممکنه از بین بره.
5-بین بسترها باید 20 سانت فاصله وجود داشته باشه:برای اینکه راه کوچکی برای تخلیه آب
6-کف محیط شما بایستی شیب متعادلی وجود داشته باشه:شیبی ضعیف در حد تخلیه آب بسترها چرا که اگر آب در ته بستربمونه باعث شالاب شدن و باتلاقی شدن بستر میشه و کرم ها نمی تونن مواد غذایی غرق در آب رو بخورن.
7-بهترین غذا برای کرم ها فضولات نیمه کهنه(سه الی 5 ماه) به ترتیب قدرت ارزش غذایی 1-خرگوش2-اسب3-گاوداری صنعتی4-گاوداری سنتی5-باقی دامها غیر از مرغ(به دلیل وجود ویروسی در فضولات مرغ) می باشد بعد بریم سراغ زباله ها.بهترین غذا که بیشتر هم در دسترس هستش کود گاوی صنعتی است.

پس شما باید فضایی مسقف با کف سیمانی دارای شیبی مناسب و دارای آب باشید.سایز بسترها رو هم که گفتم به اندازه کل فضاتون بیبنید چند تا بستر می تونید بگذارید.طول بسترها هم هرچقدر باشند مشکلی نیست.

بازم اگه سوالی هست در خدمتم.

آسمان فرصت پرواز بلندی است....قصه این است چه اندازه کبوتر باشی....
 تشکر شده توسط: YashaR1989 , هومان هرمزدی , mehrshad_r , rasool66 , mahdiar , یوسف خادم پیر , کاظم کاظمی , shahdix
02-06-2013, 12:50 AM
ارسال: #149
البته یه سری مطلب هم تو این تاپیک گذاشتم که امیدوارم به دردتون بخوره
http://forum.unc-co.ir/showthread.php?ti...7#pid68197

آسمان فرصت پرواز بلندی است....قصه این است چه اندازه کبوتر باشی....
02-06-2013, 01:24 AM
ارسال: #150
سلام دوستان

مطلبی در خصوص ورمی کمپوست ا زاینترنت گرفتم که امیدوارم برای دوستان مفید واقع بشه:

کمپوست کرمی ، عبارت است از کود آلی ( Vermicompost ) ورمی کمپوست بیولوژیکی که در اثر عبور مداوم و آرام مواد آلی درحال پوسیدگی از دستگاه گوارش گونه ایی از کرم های خاکی و دفع این مواد از بدن کرم حاصل می گردد . این مواد هنگام عبور از fدن کرم آغشته به مخاط دستگاه گوارش ( موکوس ) ، ویتامینها و آنزیمها شده که در نهایت به عنوان یک کود آلی غنی شده و بسیار مفید برای ساختمان و بهبود عناصر غذایی خاک تولید و مورد مصرف واقع می گردد . بنابراین ورمی کمپوست عبارت خواهد بود از فضولات کرم به همراه درصدی از مواد آلی و غذایی بستر و لاشه کرمها .
مشخصات کرمها و انتخاب گونه مناسب :
بطور کلی گونه های مختلفی از این کرمها یافت می گردند که بسته به موضوع کار و هدف ، گونه انتخابی متفاوت خواهد بود . این اهداف می تواند شامل موارد ذیل باشد :
-1 افزایش حاصلخیزی و بهبود ساختمان و مدیریت خاک
-2 افزایش محصول
-3 تولید مکمل غذایی جهت دام و آبزیان که برای هر یک از این فعالیتها یک گونه مناسبتر از سایر گونه ها خواهد بود . بطور مثال به منظور مدیریت و بهبود ساختمان خاک مورد استفاده قرار Lampite maurittii گونه می گیرد.

مناسبترین گونه برای تولید ورمی کمپوست ، گونه Eisenia foetida بوده که برنگ قهوه ای مایل به قرمز و کوچکتر از کرمهای خاکی معمولی می باشد . این کرم دارای دو جنس نر و ماده بوده که کرمهای ماده درمحل حلقه جنسی وسط بدن خود و پس از جفت گیری ،تخم یا کوکون را تشکیل می دهند . کوکونها به رنگ زرد کهربایی و در داخل آن حدود 7 نوزاد لارو وجود دارد . بنابر این افزایش تعداد کرمها در هر نسل بصورت تصاعد نسبتاً هندسی خواهد بود . وزن هر کرم بالغ 0.3 تا 0.7 گرم و در هر کیلو گرم حدود 1000تا2000 نخ کرم وجود دارد. یک نسل این کرم ( از تخم تا تخم ) در درجه حرارت 25 درجه سانتی گراد حدود سه ماه بوده و عمر کرمها بین 1 تا 2 سال متغییر می باشد.
ترکیب بستر و میزان تغذیه کرمها :

بستر تغذیه کرمها شامل مواد نیمه پوسیده مانند کودگاوی نیمه پوسیده – کوداسبی – کاه و کلش غلات و برخی زایدات و بقایای گیاهی می باشد . در داخل این بستر می توان مقداری مواد تازه مانند : زایدات سبزیجات و میوه جات – جزء آلی و قابل تجزیه
زباله های خانگی ، پسماندهای برخی کارخانجات صنایع غذایی ( مانند کارخانجات تولید آب میوه ، کمپوست ، رب و . . . ) و حتی لجن فاضلاب ( به جز فاضلاب صنعتی ) را اضافه نمود . البته باید این نکته را در نظر گرفت که حدود 85 % این مواد بستره ای را کود دامی نیمه پوسیده تشکیل خواهد داد . رطوبت مطلوب بستر تغذیه کرمها حدود 70 % وزنی بوده و هوادهی و تغذیه و جلوگیری از سفت شدن بستر و نگهداری PH آن در حد 8-7 از نکات مهم می باشد.

مشخصات و نیازهای فیزیولوژیکی گونه E.feotida
رنگ فاز
فعالیت رطوبت
قابل
تحمل
( % ) درجه
حرارت
قابل تحمل
( oc) وزن کرم بالغ
( gr ) گونه تغذیه
قهوه ای
مایل
به قرمز در
طول
سال
بدون
دیاپوز 20-40 15-30 0/3-1 E.feotida کود دامی
نیمه پوسیده
– بقایای
میوه جات و
سبزیجات

هر کرم تقریباً به اندازه وزن بدن خود در روز تغذیه می کند . بنابر این مدت زمان لازم برای تولید ورمی کمپوست در بستر بستگی به بیوماس ( وزن ) کرم موجود در پشته های بستر تغذیه ای کرم ها دارد. نگهداری کرم درون پشته ها به دو منظور صورت می پذیرد .
-1 افزایش جمعیت کرمها
-2 تولید کود آلی ( ورمی کمپوست )
وزن اولیه کرمهای درون پشته ها برای هدف اول به مراتب کمتر از هدف دوم است . جمعیت مطلوب کرمهای درون پشته برای تولید ورمی کمپوست حدود 25 % وزنی ( نسبت به وزن پشته ) می باشد که در این حالت زمان لازم برای تولید کود آلی در درجه حرارت 25 درجه حدود2 - 1.5 ماه خاهد بود.
روش ایجاد کارگاه تولید ورمی کمپوست :
روشهای مختلفی برای تولید وجود دارد که در اینجا ساده ترین روش که روش پشته ای است شرح داده خواهد شد .
1-یک زمین مسطح بدون کلوخ سنگ و خرده شیشه را انتخاب و سطح آنرا مرطوب و سپس کاملاً بکوبید تا سفت گردد. علت این امر جلوگیری از ایجاد هیبرید کرمهای مورد استفاده با کرمهای خاکی معمولی و زایل شدن نژاد آنها می باشد . می توان در صورت امکان سطح زمین را سیمان و یا آسفالت نمود .
2-کرمها از بارندگی و نور آفتاب گریزان می باشند در نتیجه بر روی سطح آماده شده در مرحله (1) اقدام به ایجاد سایبان می گردد.
3-بر روی سطح آماده شده اقدام به ایجاد پشته ای از کود گاوی نیمه پوسیده به شکل گنبدی با عرض 70 سانتیمتر و به ارتفاع 50 سانتی متر و طول دلخواه می شود.
4-پس از پشته نمودن اقدام به آبیاری فراوان پشته ها شود تا شیرابه کود گاوی خارج گردد.
5-در طول بالاترین قسمت پشته اقدام به ایجاد شیاری به عمق 15 سانتیمتر نموده و کرمها را داخل شیار در طول پشته بریزید و سپس کود را روی آن برگردانید.
6-در طول مدت فعالیت کرمها (تا تبدیل کود گاوی به ورمی کمپوست) هر روز به اندازه آبیاری چمن روی آن آبپاشی صورت گیرد تا رطوبت مطلوب آن حفظ گردد.
7-پس از مدتی که مواد بستره ای تبدیل به ورمی کمپوست گردید می توان اقدام به جداسازی کرمها از پشته نمود که برای اینکار یا از غربال استفاده می گردد و یا می توان با ایجاد یک ماهیچه از کود دامی نیمه پوسیده در کنار پشته ای که دیگر فاقد مواد غذایی لازم برای تغذیه کرمهاست سبب مهاجرت کرمها از پشته قدیمی به این ماهیچه گردید و پس از آن اقدام به ایجاد پشته های جدید و انتقال جمعیت کرم به این پشته ها نمود.

سایر محصولات جانبی فرایند تولید ورمی کمپوست :
در حین تولید ورمی کمپوست ، افزایش جمعیت کرمها را خواهیم داشت . کرمها را می توان به واحدهای متقاضی تولید کود فروخت . همچنین لاشه بدن کرمهای مسن را می توان با روشهای مناسب خشک و تبدیل به پودرخشک کرد و به عنوان بخشی از جیره غذایی طیور و آبزیان مورد استفاده قرار داد ( این پودر حاوی پروتئین بالایی می باشد ) .
توجیه اقتصادی :
قیمت هر کیلوگرم کود ورمی کمپوست بسته بندی شده در حدود 400 تومان و قیمت یک کیلوگرم کرم زنده حدود 20 تا 30 هزار تومان می باشد و در تولید مکانیزه قیمت تمام شده هر کیلوگرم کود بین 150 تا 200 تومان بوده و در کشاورزی ارگانیک و کشتهای گلخانه ای پاکترین و مناسبترین بستر بوده و سبب باردهی بیشتر محصولات کشاورزی خواهند گردید . اضافه بر آن این تولید از ارزش زیست محیطی بالایی نیز برخودار است و کود تولیدی به علت بالا بودن نسبت کربن به ازت( C/N 15 ) فاقد بوی نامطبوع و فعالیت حشرات مزاحم می باشد . بطور کلی نیمی از وزن پشته تبدیل به ورمی کمپوست خواهد شد .
نکاتی که باید به خاطر داشت :
-1 آبیاری توده باید بطور روزانه و منظم انجام شود .
-2 از کود تازه دامی و مرغی نباید استفاده کرد .
-3 این کرمها از نور آفتاب و بارندگی گریزان می باشند پس باید آنها را از این دو عامل محافظت نمود .

خدا با من است و مرا دوست دارد!
 تشکر شده توسط: soshiant , rasool66 , 1omin.com
ارسال پاسخ 

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  تولید کود ورمی کمپوست در سطح مشاغل خانگی و صنعتی mmmjjj 35 6,648 11-08-2013 01:35 PM
آخرین ارسال: mmmjjj

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 3 مهمان
تماس با ما | سایت کارآفرینی میلیاردرهای آینده ایران | بازگشت به بالا | بازگشت به محتوا | آرشیو | پیوند سایتی RSS