ماگستان، خرید ماگ، خرید فلاسک و خرید هدیه در همین نزدیکی!

خرید هدیه، خرید ماگ

تابلو اعلانات سایت
میلیاردرها مرامنامه (قوانین سایت) میلیاردر هدف این سایت چیست؟ میلیاردر دانلود ماهنامه سایت
میلیاردرها اتمام حجت (حتما بخوانید.) میلیاردر راه اندازی کسب و کار توسط اعضا میلیاردر مسابقه دوبرابر کردن پول
میلیاردرها عضویت در بخش ویژه VIP میلیاردر موفقیت های دوستان بعد از عضویت در سایت میلیاردر تبلیغات و معرفی کار و شغل شما

راهنمای خرید هدیه، ماگ و فلاسک

ماگستان, اولین و تنهاترین

ماگستان, اولین و تنهاترین

:: آموزش تولید علوفه هیدروپونیک با سرمایه کم :: حتی در خانه
زمان کنونی: 04-17-2024, 02:15 AM
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: shirazi021
آخرین ارسال: اميررضا محمدى
پاسخ: 82
بازدید: 27429

ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 56 رأی - میانگین امیتازات : 2.7
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
01-03-2015, 12:34 AM
ارسال: #1
سلام دوستان
من تازه با این انجمن آشنا شده ام و با توجه به اینکه دیدم دوستان بدون چشمداشت به همدیگه کمک و راهنمایی می کنند تصمیم گرفتم در این بین من هم سهمی داشته باشم .
راستش چند روز پیش به یکی از دوستان انجمن که در یزد بودند توصیه کردم که می توانند در این زمینه فعالیت کنند و پس از آن چند نفر از دوستان پیام خصوصی دادند تا برایشان توضیح دهم و همین کنجکاوی دوستان سبب شد تا به صورت عمومی توضیح دهم شاید به درد کسی بخورد
ضمنا اگر از دوستان کسی توانست از این مطلب استفاده کند توقعی جز یک خدابیامرزی برای پدر و مادر مرحومم ندارم و همین که توانسته باشم سبب خرسندی یک نفر هم شده باشم کافی است .
همچنین لازم به ذکر است که من تحصیلات مرتبط با کشاورزی ندارم و آنچه که اینجا می نویسم تنها برگرفته از تجربه ی شخصی است و امیدوارم دوستان آشنا به دامداری و کشاورزی کمک کنند تا این مطلب پربارتر و علمی تر باشد .
و در پایان عرض می کنم من حدود 3 ماه در این زمینه فعالیت کردم و توانستم با کمترین امکانات به یک تولید حداقلی برای نمونه برسم اما متاسفانه و یا خوشبختانه چون در منطقه ای زندگی می کنم که مشکل کم آبی ندارد دامداران خیلی استقبال نکردند اما مطمئنا دوستانی که در مناطق کم آب زندگی می کنند می توانند نتیجه ی بهتری بگیرند
ان شا الله
پس یک تجربه ی شخصی ناقابل را عرضه می کنم و امیدوارم به کار دوستان بیاید .
پست 3 موانع و مشکلاتی که برای فروش محصول به شخصه با آن مواجه شدم

خانمانسوز بود آتش آهی گاهی
ناله ای می شکند پشت سپاهی گاهی
گر مقدر بشود سلک سلاطین پوید
سالک بی خبر خفته به راهی گاهی
قصه ی یوسف و آن قوم چه خوش پندی بود
به عزیزی رسد افتاده به چاهی گاهی
راستی اگر همه ی این ای کاش ها هم می شد
با شوق دیدارت چه می کردم ؟
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 تشکر شده توسط: مهندس روح الله زاهد , seraj , یک همراه سبز , MMPN , ali1371 , soshiant , hasan-f , moele , mohsen_gah , bibak@zah , mortezajafari , mahdi6940 , اَسکی
01-03-2015, 12:38 AM
ارسال: #2
RE: :: آموزش تولید علوفه هیدروپونیک با سرمایه کم :: حتی در خانه
سلام ودرود دوست عزیز
بسیار بسیار عالی
بی صبرانه منتظر این کار خدا پسندانه شما هستیم

اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم

اللهم عجل لولیک الفرج

جهت سلامتی حضرت مهدی صلواتی بلند ختم کن

يادمان باشد كه زنگ تفريح دنيا هميشگي نيست ، زنگ بعد حساب داريم ..!!

نام کاربری قبلی :rohalah1371
 تشکر شده توسط: shirazi021 , mohsen_gah
01-03-2015, 11:38 AM
ارسال: #3
(01-03-2015 12:38 AM)مهندس روح الله زاهد نوشته شده توسط:  سلام ودرود دوست عزیز
بسیار بسیار عالی
بی صبرانه منتظر این کار خدا پسندانه شما هستیم

خواهش می کنم آقای زاهد امیدوارم به کار دوستان بیاید

تشکر شده توسط: مهندس روح الله زاهد , mohsen_gah , اَسکی , acmostafa
01-03-2015, 12:07 PM
ارسال: #4
پست 1
علوفه هیدروپونیک چیست و چه کاربردی دارد ؟
سلام دوستان
همونطور که می دونید زندگی بشر با زندگی دام پیوند مستقیم دارد و اصلی ترین نیاز دام خوراک یا همان علوفه است . در بسیاری از کشورها مانند ایران تعداد دام بیشتر از مرتع است . (اگر اشتباه نکنم در ایران میزان مراتع موجود تنها جوابگوی یک سوم دام موجود است یعنی اگر بخواهیم از مراتع استفاده ی درست کنیم باید تعداد دامها را به یک سوم کاهش دهیم که چنین چیزی شدنی نیست )
پس همین نیاز دانشمندان رو به فکر انداخت تا علوفه ی مورد نیاز رو به روشی جدید تولید کنند که همان تولید علوفه به روش هیدروپونیک است .
و اما کشت هیدروپونیک چیست ؟
کشت هیدروپونیک نوع کشتی است که در آن خاک حذف می شود و کلیه مواد مغذی از طریق آب به گیاه می رسد . برای اینکه مثالی زده باشم می توانم به سبزه ی عید اشاره کنم که نیاکان ما هزاران سال به مناسبت نوروز انواع غلات را سبز می کردند .
الان چند سالی هست که در ایران برخی محصولات گلخانه ای به این روش کشت می شود مانند توت فرنگی .
همچنین تلاشهایی برای کشت هیدروپونیک علوفه انجام شده
در کشت هیدروپونیک علوفه به دلیل اینکه خاک حذف می شود چند مزیت وجود دارد
1.هزینه ی کشت بسیار پایین
2. دوره ی کشت های متوالی بدون توجه به آب و هوا
3. کیفیت بالاتر محصول نهایی
4.بیماریهایی که از طریق خاک به دام منتقل می شود وجود ندارد
5.صرفه جویی بسیار بالا در مصرف آب
و مزایای دیگری که می توانید با جستجو در اینترنت و مطالعه ی مقالات بیشماری که در این زمینه وجود دارد به آنها پی ببرید .
همچنین اگر بخواهیم به مزایای استفاده ی دام از از این نوع علوفه اشاره کنیم می توان به بازده بالاتر دام به دلیل استفاده از علوفه ی تازه اشاره کرد .
در پست بعدی تجربیات اندک خود را درباره ی تولید علوفه ی هیدروپونیک در منزل برایتان می نویسم .
در پایان از دوستان دو خواهش دارم
1. با توجه به اینکه بنده تحصیلات مرتبط به کشاورزی و دامپروری ندارم اگر شما دانش و یا تجربه ی این کار را دارید در بحث شرکت کنید تا بحث علمی تر پیش برود
2. دوستانی که در این زمینه پرسشی دارند لطفا پرسشهایشان را به صورت عمومی مطرح کنند تا این پرسش و پاسخها به کار بقیه دوستان هم بیاید

تشکر شده توسط: مهندس روح الله زاهد , seraj , یک همراه سبز , MMPN , ali1371 , hajimorad , hasan-f , sr.rezaei65 , moele , mohsen_gah , samiar afshari , Ali 59 , bibak@zah , Amin F , mortezajafari , dehqhani , سعید م , اَسکی , لایینی , lp700-4 , moreez , saeed2412 , acmostafa , rvn10 , m2rmaxim , *sinuhe*
01-03-2015, 12:41 PM
ارسال: #5
سلام ودرود
بسیار عالی
در پست 1 که گذاشتید که فعلا جای سوال نیست
اگه سوالی باشه مطرح خواهیم کرد

با تشکر فراوان

اللهم عجل لولیک الفرج

تشکر شده توسط: mohsen_gah , m77m20 , acmostafa , able
01-04-2015, 04:04 AM
ارسال: #6
پست 2
آموزش تولید علوفه هیدروپونیک در خانه
سلام دوستان
ابتدا لازم است از دوستانی که لطف داشتند و دکمه ی سپاس را کلیک کردند سپاسگزاری کنم
دوم اینکه چون نمی خواهم حاشیه بروم فقط عرض می کنم در مدتی که من به دنبال تولید علوفه ی هیدروپونیک بودم حرفهای ضد و نقیض و گاهی گمراه کننده ی بسیاری شنیدم تا اینکه دست آخر خودم دست به کار شدم . پس این مطالبی که در این پست می نویسم کاملا براساس آزمون و خطا به دست آمده . و برای جلوگیری از طولانی شدن مطلب از ذکر شنیده های بی اساس و سرکاری و یا مواردی که آزمودم اما اشتباه بود خودداری می کنم .
خب دوستان از اینجا آغاز می کنم که کاملا اتفاقی درباره ی تولید علوفه ی هیروپونیک چیزهایی ابتدایی شنیدم و شروع یه سرچ در اینترنت کردم . در همین جستجوها با چند نفر صحبت کردم که فروشنده ی کانتینر تولید علوفه بودند . با صحبتهایی که با این دوستان داشتم به دو سه نکته پی بردم . نخست اینکه وقتی از آنها می خواستم برای نمونه کار یکی دو نفر را که کانتینر را خریداری کرده اند معرفی کنند جواب درست و حسابی نمی دادند دوم اینکه درباره ی هزینه ی کانتینر و میزان بازده تناقض های فاحشی میان صحبت هایشان بود که سبب می شد خیلی اطمینان نکنم . برای مثال قیمت کانتینر با بازده تقریبا روزی یک تن از 20 تا 80 میلیون داده می شد . خلاصه در همین جستجوها به مطلبی برخوردم که در آن از قول مدیر جهاد کشاورزی ساوجبلاغ نقل شده بود که این سیستم کشت به عشایر ساوجبلاغ آموزش داده شده و آنها با ابزار ساده و در چادرهای عشایری توانسته اند که این علوفه را تولید کنند . با کمی جستجوی بیشتر متوجه شدم که تفاوت زیادی میان تولید این علوفه و سبزه ی عید نیست . پس دست به کار شدم و با ابزار ساده شروع کردم به تولید آزمایشی این علوفه در راهروی خانه .
برای اینکه بیشتر حاشیه نروم از ذکر شیوه هایی که آزمون و خطا کردم چشم پوشی می کنم و آن سیستمی را که در نهایت به آن رسیدم برایتان می نویسم .
3. به ازای هرسبد یک کیلو و نیم بذر جو (خدود کیلویی 1000 تومان)
دوستان توجه کنید بازده بذر جوی آبی بیشتر از بذر جوی دیم است پس حتما بذر جوی آبی و مرغوب تهیه کنید . اگر بتوانید از بذر بوجاری شده استفاده کنید که نتیجه فوق العاده بهتر است
4. مقداری پارچه نخی تمیز
نخست اینکه بذر خود را خوب بشورید و در آبکش بریزید و آب را با فشار روی آن بگیرید به گونه ای که تمام خاک آن شسته شود و بذر کاملا تمیز شود
دوم اینکه در ظرفی بذر ها را خیس کنید که به اندازه ی کافی گود باشد و روی بذرها حداقل 5 سانتی متر آب باشد
دوم : برای اینکه بذز ترش نشود هر 7-8 ساعت یکبار آب آن را عوض کنید
سوم : پس از اینکه بذرها 24 ساعت در آب بودند و خواستید آنها را در سبد بریزید باز هم آنها را در آبکش بریزید و کاملا بشورید
2.پس از اینکه بذرها 24 ساعت خیس خوردند حالا نوبت ریختن آنها در سبد است .
پیش از آنکه بذرها را در سبد بریزید سفره ی یکبار مصرف و یا پلاستیکی که تهیه کردید را به اندازه ی کف سبد ببرید و در کف سبد بگذارید . (دلیل استفاده از پلاستیک در ته سبد این است که سوراخهای ته سبد بزرگ است و بذر از بین آن رد می شود )
3. پلاستیکی که کف سبد گذاشته اید را از چند جا با خودکار سوراخ کنید تا مثل آبکش باشد و وقتی به سبد آب می دهید آبی ته ظرف نماند .
این نکته خیلی مهم است . چون اگر آبی ته ظرف بماند باعث ترشیدگی و خرابی می شود
4. حالا بذرهای خیس خورده را در سبد بریزید . توجه نمایید که سطح بذر را کاملا یک دست کنید تا محصول نهایی یکدست باشد .
ضمنا من با آزمون و خطا به این نتیجه رسیدم که در هر سبد می توانید تا 3 کیلو بذر هم بریزید اما مشکل این است که به دلیل تراکم بالای بذرها هوا به راحتی به همه ی بذرها نمی رسد و گویی حالت خفگی به آنها دست می دهد و جالب اینجاست که میزان بازده نهایی کم می شود
یعنی اگر از یک تا یک و نیم کیلو بذر استفاده کنید بازده نهایی بین 4 تا 5 برابر بذر ریخته شده است . اما اگر بذر زیاد بریزید میزان بازده نهایی حدود 3 برابر می شود .
پس توجه کنید که بیش از یک و نیم کیلو در هر سبد بزرگ نریزید و سطح بذرها را کاملا صاف و یکدست کنید
5.پس از ریختن یذرها روی آنها را یک دستمال نخی تمیز بکشید
6. هر روز 2 یا سه بار به بذرها آب بدهید . اگر ساعات آب دهی منظم باشد برای بذرها بهتر است . مثلا هر 8 ساعت یکبار و یا هر 6 ساعت یکبار
بین 8 تا 10 روز بعد محصول شما آماده است و طبق بررسی هایی که من انجام دادم معمولا پس از 10 روز دیگر شما افزایش وزن نخواهید داشت پس نهایتا 10 روز بعد محصول شما آماده ی برداشت است

تشکر شده توسط: hajimorad , MMPN , seraj , شاهرخی49 , moele , mohsen_gah , samiar afshari , Ali 59 , bibak@zah , Amin F , mortezajafari , سعید م , shahid-a , Mr.Veghari , اَسکی , lp700-4 , moreez , odise , acmostafa , rvn10 , nazanin223 , morm
01-04-2015, 05:22 AM
ارسال: #7
ادامه پست 2
چند نکته درباره ی تولید علوفه ی هیدروپونیک در خانه
دوستان دوباره سلام
در این پست تلاش می کنم نکاتی را که در این باره به آنها برخوردم را برایتان بنویسم
1. شاید بپرسید چرا به جای سبد از سینی های هیدروپونیک استفاده نمی کنیم در این باره باید عرض کنم اگر از سینی استفاده کنید برای اینکه بتوانید آنها را روی هم بگذارید نیاز به قفسه بندی دارید که هزینه ی قفسه بندی مبلغ زیادی است
2. من در پاگرد راهروی خانه ام در یک فضای حدود دو متر مربع دو ردیف سبد گذاشته بودم و در هر ردیف 8 سبد روی هم بود . هر سبد یک و نیم کیلو بذر و خروجی 6 کیلو داشت یعنی هر ردیف = 8*6=48 کیلو برداشت . پس در ازای هر متر مربع پس از 10 روز حدود 50 کیلو خروجی می توانید حساب کنید
3.کسانی که کانتینر می فروشند مدعی بودند که بازده محصولشان یک به هشت است . من در این باره تجربه ای ندارم . اما طبق روشی که توضیح دادم بازده بین 4 تا 5 برابر داشته ام .
4.مگس دشمن این محصول است اگر در محل مگس مشاهده کردید اقدامات لازم برای مگس کشی را انجام دهید
5. اگر محصولتان زرد رنگ شد نگران نباشید دلیل این امر کمبود نور است .
6. اگر در محصول کپک دیدید دلیل آن آلودگی محیط به ویژه مگس است .
آنطور که من پرسیدم کپک سفید برای دام ضرری ندارد اما کپک تیره رنگ مضر است
7.کسانی که کانتینر می فروشند مدعی هستند که همراه آب کود محلول هم به محصول می دهند . من از یکی دونفر از دوستانم که رشته شان کشاورزی بود پرسیدم آنها معتقد بودند در این مرحله خیلی کود در نتیجه تاثیری ندارد . اما باز هم بنده آزمون و خطا کردم و از چند نوع کود مانند نیترات ، کودهای ترکیبی ، ازت و ... استفاده کردم . آنطور که متوجه شدم کودها تاثیری نداشتند . البته ممکن است ترکیب خاصی وجود داشته که بنده بی اطلاعم . اما تا آنجا که از کودهای متعارف در بازار استفاده کردم متوجه تغییری نشدم .
8.یک نکته ی خیلی مهم زمان برداشت و مصرف آن توسط حیوان است . باور کنید بابت اینکه به این نکته پی ببرم چند روز خواب و خوراک نداشتم و حتی کار به جایی رسید که فکر کردم اساسا کارم اشتباه بوده . اما به لطف خدا توانستم این نکته را با ترفندی خاص از یکی از همین دوستان فروشنده ی کانتینر بیاموزم .
حالا این نکته این است : زمانی که مثلا پس از 10 روز محصولتان را برداشت می کنید اگر جلوی گوسفند بیندازید نمی خورد . چرا ؟ چون آب محصول زیاد است و بوی زیادی می دهد . برای رفع این مشکل پس از اینکه محصولتان را برداشت کردید 24 ساعت آن را در معرض هوا قرار دهید تا بوی آن کم شود . اگر هنوز پس از 24 ساعت بوی آن زیاد بود و گوسفند نمی خورد کمی آرد به آن اضافه کنید تا گوسفند نوش جان کند
تا اینجا این نکات به ذهنم رسید
باز هم از دوستانی که اطلاعات تخصصی دارند خواهش می کنم در بحث شرکت کنند .
ضمنا اگر دوستانی هستند که مایلند به طور عملی کار را انجام دهند خواهش می کنم در همین تاپیک بنویسند تا دیگران هم استفاده کنند .
ضمنا با توجه به میزان بازدید از این تاپیک امیدوارم تعداد شرکت کنندگان در بحث بیشتر شوند تا از این حالت مونولوگ خارج شود .
در پست بعذی کمی درباره ی مشکلاتی که برای فروش محصول با آن مواجه بودم برایتان می نویسم .
با آرزوی بهترینها برای همگی
شب خوش

تشکر شده توسط: hajimorad , مهندس روح الله زاهد , MMPN , hasan-f , seraj , saadati , moele , mohsen_gah , ali.abasi , samiar afshari , Ali 59 , bibak@zah , mortezajafari , shahid-a , Mr.Veghari , اَسکی , lp700-4 , moreez , choclate , rvn10 , hadafmand , nazanin223 , morm , Sarahosseyni
01-04-2015, 10:10 AM
ارسال: #8
سلام ودرود
بسیار بسیار عالی
مطالب ونکات بسیار آموزنده ای بود . آجرکم الله
در رابطه با بحث نور بنده یه سوال خدمتتون دارم و اینکه خیلی پیش که تحقیقاتی در این مورد میکردم با متوجه شدم که یکی از دلایلی که در عرض 7 یا 8 روز ما دیگه میتونیم برداشت کنیم اینه که با استفاده از لامپ گیاه رو همیشه در حالت بیداری نگه داریم که این امر باعث میشه دائما در حال کار باشه
این در حالیست که شما از هیچ نوری جز نور محیط استفاده نکردید

اگه ممکنه توضیحاتی در این مورد بفرمایید؟

اللهم عجل لولیک الفرج

تشکر شده توسط: mohsen_gah , Amin F , اَسکی , lp700-4
01-04-2015, 10:22 AM
ارسال: #9
سوال بعدی در مورد نحوه آبیاری هست
نحوه آبیاری به چه صورت هست ؟آیا باید از سبد آخری یعنی هشتم آب بدهیم تا آب کم کم خودش از همه طبقات رد بشه و برسه به طبقه پایین ؟ یانه باید هر سبد جدا آبیاری بشه ؟
میزان آبیاری چقدر باید باشه؟
آیا میزان ph آب مهم نیست ؟ چون هر منطقه ای دارای یک خصوصیات آبی هست . بعضی جاها شور .بعضی جاها شبرین و..
میزان ترکیب کود به چه مقدار هست؟
آیا نمونه علف تولید شده رو به آزمایشگاه بردید تا آزمایش کنند وببین آیا کود اثری غذایی داره یا نه؟

ممنون میشم پاسخ بدید

اللهم عجل لولیک الفرج

تشکر شده توسط: mohsen_gah , mortezajafari , اَسکی , agora
01-04-2015, 10:24 AM
ارسال: #10
سوال بعدی :
باتوجه به اینکه در هیدروپونیک جنس کف بستر نقش مهمی رو ایفا میکنه آیا در این مورد شما با مشکلی برنخوردید؟

اللهم عجل لولیک الفرج

تشکر شده توسط: mohsen_gah , mortezajafari , اَسکی , mohsenebrahimi331 , agora
ارسال پاسخ 

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  آموزش قرار دادن لوگو بر روی تیشرت mohammadshamosi 1 1,659 06-18-2022 03:31 PM
آخرین ارسال: hasandavood
  هر آنچه که باید در مورد مبلمان کلاسیک فرانسوی بدانید mamad1400 1 238 03-14-2022 02:16 PM
آخرین ارسال: jasminghaderi
  آموزش زبان انگلیسی 118file 1 457 02-09-2022 01:06 PM
آخرین ارسال: Publishers
  چطور با سرمایه کم ابزار فروشی بزنم؟ vahidkaronline 0 564 02-01-2022 04:25 PM
آخرین ارسال: vahidkaronline
  یادش بخیر 6 سال پیش دستگاه ماین خریدیم با اعضای سایت فامیل دور 0 417 03-06-2021 09:28 PM
آخرین ارسال: فامیل دور
  آموزش کسب درآمد از بازی لم lem-game 18 18,462 01-11-2021 04:28 PM
آخرین ارسال: Mehdi_danesh2
  اخبار بورس + آموزش azim 1,196 190,904 10-31-2018 03:05 PM
آخرین ارسال: ehsan_info
  اهمیت ساخت سایت شرکتی در کسب و کار شما amir2244 1 462 07-27-2017 11:27 AM
آخرین ارسال: hamedmoez
  چگونه یک وب سایت با کیفیت را طراحی کرده و آن را توسعه دهیم؟ neda2000 1 515 07-11-2017 10:01 AM
آخرین ارسال: hamedmoez
  کارآفرینی با سرمایه کم idehshot 0 642 05-02-2017 10:14 AM
آخرین ارسال: idehshot
  دانلود خلاصه 50 كتاب برتر در زمينه موفقيت poorya37 0 495 03-29-2017 04:14 PM
آخرین ارسال: poorya37
  دانلود رایگان آموزش مت پینتینگ در فتوشاپ (Matte Painting) – ایجاد تصاویر خلاقانه saeed74 0 862 01-11-2017 10:18 PM
آخرین ارسال: saeed74
  7 باور اشتباه در مورد پول که شما را فقیر نگه می دارد parsaw 0 429 12-11-2016 04:16 PM
آخرین ارسال: parsaw
  یه راهنمایی . معرفی چندتا اموزشگاه تعمیرات موبایل و کامپیوتر در تهران mohammad.b 7 4,776 09-21-2016 02:04 PM
آخرین ارسال: amirhosein rostami
  آموزش دکوراسیون اتاق های کوچک ahmad77 0 742 09-08-2016 10:18 PM
آخرین ارسال: ahmad77
  آموزش راه اندازی فروشگاه اینترنتی با وردپرس (آموزش ووکامرس) saeed74 2 854 09-08-2016 10:13 PM
آخرین ارسال: ahmad77
  آموزش سئو وردپرس saeed74 0 770 09-08-2016 01:24 PM
آخرین ارسال: saeed74
Lightbulb 16 قانون طلایی که در طی مسیر تجارت به ما کمک میکند hamedkhan 4 1,354 08-10-2016 01:34 PM
آخرین ارسال: mahdie.sfi
  قدم اول فقط با 15000 تومان arm84 7 1,387 06-21-2016 10:44 AM
آخرین ارسال: melisa8
Exclamation دانلود کتاب راه اندازی کسب و کار موفق از صفر تا صد(با لینک مستقیم ) saeid3030 0 1,289 06-08-2016 10:44 AM
آخرین ارسال: saeid3030

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
تماس با ما | سایت کارآفرینی میلیاردرهای آینده ایران | بازگشت به بالا | بازگشت به محتوا | آرشیو | پیوند سایتی RSS