سایت کارآفرینی میلیاردرهای آینده ایران

نسخه کامل: ترفند های بازار : کلاه برداری
شما در حال مشاهده نسخه تکمیل نشده می باشید. مشاهده نسخه کامل با قالب بندی مناسب.
صفحه ها: 1 2 3
سلام

دوستان متاسفانه در بازار ایران یکی از پر درامدترین کارهای کثیف کلاه برداریه .
متاسفانه کلاه برداری در حدی عمومی شده که جنبه یک شغل رو پیدا کرده .
همه ما به نوعی توی زندگی حداقل چند بار سرمون کلاه رفته . از ادمسی که مغازه دار به جای پول خرد به ما میده تا ضرر های میلیاردی برخی دوستان که معمولا از اعتماد زیاد نشات میگیره .
خود من در طول این 5 ماه که حرفه جدید خودم رو شروع کردم بار ها سرم کلاه رفته ( یه 40هزارتومن + 50 هزارتومن + 98 هزار تومن + 550 هزار تومن + 3 میلیون تومن + 7 میلیون تومن . کل پول هایی که در عرض 5 ماه بر اثر اعتماد زیاد از دست دادم Exclamation )

خب هدف از زدن این تاپیکه اینا که دوستان تجربیاتشون رو در اختیار هم قرار بدن و راه های نگه داشت پول در بازار رو با دیگران به اشتراک بزارن .

من خودم چند اصل توی بازار گذاشتم .
  • همه کلاه بردار هستن مگر اینکه خلافش ثابت بشه .
    شاید این استدلال درست نباشه اما اگر به همه به چشم کلاه بردار نگاه کنی و دنبال دلایل منطقی برای تبرئه اون افراد از اتهام کلاه برداری باشی ، بهتره تا اینکه افراد رو ادمهای درست و حسابگر فرض کنی و دنبال دلایلی باشی تاکلاه بردار بودنشون رو ثابت کنی.
  • قبل از دادن هر نوع جوابی 48 ساعت فکر کن و حداقل با 3 نفر دوست غیر مشترک خیرخواه مشورت کن . خواهشا به هیچ احدی اعتماد نکنید . در موقعیت ایده ال هر فردی توانایی اون رو داره که به موجودی تبدیل بشه 180 درجه متفاوت با ادم قبلی و این یک قانونه.
  • با هیچ احدی رودربایسی نداشته باش . میتونی صحبتت رو اینجوری شروع کنی " با تمام احترامی که براتون قائل هستم لطفا .... " و بعد حرف دلت رو بزنی و همون اول رک و پوست کنده مسائل رو باهم حل کنید . حتی اگر طرف مقابل بی جنبه باشه و از دستتون نارحت بشه هیچ اشکالی نداره . شما باز هم همون ادم سابق هستید . به هر حال جنگ اول بهتر از صلحه اخره .
  • حتما وکیل داشته باشید . به وااله هیچکس مثل یک فرد اشنا به قانون نمی تونه به ادم کمک کنه . حق المشاوره هایی که به وکیل میدید خودش صد درصد یک سرمایه گذاری بلند مدته .
  • طمع نکنید ! همیشه دورغ های بزرگ راحت تر ادم رو گول میزنند و هضم میشن . اگر پیشنهادی به شما شد که بیش از حداکثر 10 درصد سرمایتون سود داشت و یا تفاوت نسبتا فاحشی با سود همیشگیتون داشت ، حتما بهش شک بکنید .
    ببینید هیچ کس توی این دنیا مفت به کسی خدمت نمی کنه . هیچ کس اینده بچش و تامین رفاه زن و بچش رو به شما نمی فروشه . مشکل بازار ما اینه الان . وقتی یکی میاد یه پیشنهاد میده که خیلی سودش زیاده ، مطمئن باشید فقط دنبال منافع خودشه و اگر خیلی با مرام باشه دنبال منافع شما هم خواهد بود . یک سری سوالات ثابت بر مبنای تجربیاتتون طرح کنید و افراد رو با اون سوالات انالیز کنید .
  • همه ی افراد ذات دارند . مادیات ذات ادم رو تغییر نمیدن . پس اعتماد بی خود به مادیات نکنید . اگر فردی ماشین 500 میلیونی سواره دلیلی نداره که حتما 500 هزار تومن شما رو بالا نکشه . من خودم به شخصه همچین تجربه ای داشتم . فردی رو دیدم با ماشین لندکروز و دوتا کارخونه . بدون هیچ رسیدی 3 میلیون تومن پول بی زبون رو دادم بهش . یک هفتس جواب تلفن من رو نمیده . گول زرق و برق رو نخورید خواهشا .
  • همیشه یک رسید بگیرید . هر پول یا مالی که میدید یک رسید بگیرید . این رسید حتی اگر جنبه حقوقی نداشته باشه بسیار به درد بخوره . و حتما این رسید ها رو دسته بندی و بایگانی کنید . وقتی هم جنسی رو تحویل میدید رسید بگیرید و اگر خدمتی رو کامل ارائه کردید یک رسید بگیرید که فرد با دست خط خودش رضایتش رو از خدمت ارائه کرده باشه
  • همیشه حداقل 2 درصد کل سرمایتون رو جایی قایم کنید تا اگر خدایی نکرده چکی پاس نشد اونقدر داشته باشید که دنبال کارهای حقوقیش برید .
    در ضمن اگر چک بهتون دادن و روز اول پاس نشد حتی اگر چک پدرتون بود برگه بزنیدش . چکی که برگه بخوره تا 3 روز وارد سیستم نمیشه و اگر فرد واقعا بخواد پول رو بده 3 روز وقت داره واسه تسویه . ولی اگر روز اول شما سستی کنید به احتمال قوی حقوقی میشه کارتون .
  • هیچوقت با 100 درصد پول ریسک نکنید . از بانک یاد بگرید . به اندازه 80 درصد وثیقه وام میده . شما هم اگر میخویاد مثلا 80 میلیون تومان سرمایه گذاری کنید حتما باید 100 میلیون تومن پشتوانه داشته باشید .

تا اینجا اینا یادم بود .
شما هم نظراتتون رو بگید خواهشا .
چکی کار نکنید بخصوص با غریبه ها
اگر مجبور شدین چک بگیرین حتما از طرف گردش حساب 6ماهه اخیرو بخواین
  • اگر مبلغ بالاست بجای چک فقط ضمانت نامه بانکی قبول کنید . ضمانت نامه بانکی فرق چندانی با پول نقد نداره اما دوندگی برای نقد کردنش حداقل یک ماه طول میکشه . بخاطر همین سعی کنید 104 درصد ضمانت نامه بانکی در مقابل 100 درصد پول بگیرید تا ضرر و زیانتون هم در بیاد !
  • همیشه بنالید . والله حتی اگه داشته باشید واسه خودتون داشته باشید . متاسفانه عقل مردم تو چشماشونه ! وقتی ماشین گرون قیمتتون رو میبینن میگن فلانی داره دیگه ! بزار ما هم ازش یه چیزی بکنیم . همیشه بنالید و بگید ندارید . البته جوری بگید که به کائنات بر نخوره 35 مثلا بگید سرمایه گذاری میکنید و هیچوقت پول نقد ندارید .
  • هیچوقت حساب کتاب مالی رو پشت گوش نندازید . یک دفتر داشته باشید و بدهی ها و طلب ها رو توش ذخیره کنید . و تاریخ رو توی دفتر 5 روز عقب تر بزنید . اگر به کسی چک دادید 5 روز قبل تر شروع کنید به جمع کردن موضوع و اگر از کسی چک دارید 5 روز زودتر بهش زنگ بزنید و یاداوری کنید و 100 البته حتی اگر چک دست خودتون باشه بگید دادینش به بازار .
  • سعی کنید تا جایی که ممکنه با بازار صادق باشید . اعتبار مثل پول نقده . اگر اعتبارتون تو بازار خیلی زیاد باشه دیگه کسی نمیاد زرنگی کنه و سرتون رو کلاه بزاره . چون میدونه وقتی یه بار ازش ناراضی بودین دیگه باهاش کار نمی کنید . اعتبار حتی کمک میکنه اگر ورشکست شدید و به خاک سیاه هم نشستین ، باز هم بتونید با اعتبارتون از صفر شروع کنید . اعتبار هزاران میلیون تومان ارزش خالص دارد .
دوستان منتظر نظراتتون هستیم .
واقعا مرسی از تاپیک خوبت سبحان جان
تا گرگ نباشی نمی تونی با گرگا در بیفتی
مرحبا و باریکلا
به قول یه دوستی که همیشه می گه:

از غنی بگیر به فقیر بده !!!
زرنگ باید بود 12_002
همیشه حواستون شش دانگ جمع باشه
موفق باشید دوستان
10_004
ممنون سبحان جان عالی بود.
آنتی گرگ باشیم هوشیار و چشم و گوش باز و آگاه از ترفندهایه کلاهبرداران در حیطه کسب و کار خود باشیم.
تا از طرف مقابل حرکات مشکوک کلاهبرداری دیدیم فورا کار را با آن شخص تمام کنیم.
با افراد دارای اعتبار مثبت معامله و کار کنیم و از آنها استقبال کنیم جهت همکاریهایه بهتر و بیشتر.
اگر کسی کلاه ما را برداشت آن را به قانون بسپاریم و تا گرفتن حق.
از کلاهبرداریها درس بگیریم.
  • به نظر من اگه دست چک نبود ، بازار خیلی قشنگ می شد . مخصوصا بازاری مثل بازار ایران که اکثر بازاری هاش تنها چیزی که ندارن جنبه ی استفاده صحیح از امکاناته .
    چکی کار نکنید . تا جایی که میتونید نه چک بدید نه چک بگیرید . اصن دسته چک نگیرید . اما اگر ناچار شدید چک بگیرید یا بدید یه سری قوانین رو برا خودتون مشخص کنید و مطابق اون قوانین رفتار کنید .
    یه سری از قوانین که من بکار می برم به شرح زیره .
    - وقتی چک قبول میکنم که حداقل 4 بار با شخص مقابل کار کرده باشم .
    - فقط تا مبلغ 2 میلیون و پانصد هزار تومن چک قبول میکنم ( البته چون تو کار ما گردش مالی زیاده اکثرا با ضمانت نامه بانکی کار میکنیم )
    - معمولا اگر شرایط اجازه بده قرارداد مینویسم و توی قرارداد تاریخ اجرای موضوع قرارداد رو مشخص میکنم و چک رو بدون تاریخ میگیرم . این به من کمک میکنه که اگر مشکلی پیش اومد بدون ضرر کردن دستم باز باشه .
    - قیمت جنس نقد با جنس چکی فرق داره .
    - هیچوقت اخر وقت چک رو وصول نکنید . بهترین وقت واسه وصول کردن چک ساعت 10 صبح روزه چکه . اگر پول نبود تا ساعت 12 میتونید وقت بدید . بعدش یه متاسفم بگید و چک رو برگه بزنید . حتی اگه چک باباتون بود برگه بزنید همون روز! همونجور که قبلا گفتم تا 3 روز هیچ مسئله ای برای کسی که چک داده ایجاد نمیکنه . اگر واقعا بخواد تسویه کنه به اندازه کافی وقت داره .
  • خیلی ها وقتی کارشون یکم بزرگ میشه شروع میکنن به اجاره یا خرید دفتر ها بزرگ و قشنگ ، استخدام منشی های خوشمل ناناز ، خرید ماشین واسه شرکت و غیره . اما یه سرمایه گذاری کوچیک هست که کمتر کسی انجامش میده .
    هر مجموعه ای که میخواد بزرگ شه ( تو بازار ایران میخواد زنده بمونه ) به یه مشاور حقوقی و یه مشاور مالی نیاز داره .
    حتما یه مسئول امور مالی ( حسابدار حسابرس و حسابساز ) باید توی مجموعه باشه .
    خیلی از ما وقت نداریم حتی تو دفتر صندوقمون حساب کتابمون رو بنویسیم .
    حتما هم نیاز نیست هر روز اون فرد حضور داشته باشه . دو روز در هفته به مدت چند ساعت میتونه بیاد توی شرکت و به حساب ها رسیدگی کنه . هم هزینش فعلا زیاد نمیشه هم کارهاتون به خوبی انجام میشه . تا جایی میتونید حسابداری یاد بگیرید .
    مجموعه ها حتما به یه مشاور حقوقی نیاز دارن . میتونید یه وکیل یا قاضی بازنشسته پیدا کنید و یه اطاق بهش بدید تا بهتون مشاوره بده میتونید هم از یه نیرو جووون استفاده کنید و یه اطاق بهش بدید تا بتونه موکل هم بگیره ( پول اجارش با شما ، من اینکار رو کردم . ) و هم یه حقوقی بهش بدین ( و اگه خیلی وکیل شاخی بود درصد بدید بهش کاری که من کردم ) . میتونید دو تا کار دیگه هم بکنید ، یا یه تلفنی داشته باشید که روز قبل هر کار مهمی بهش زنگ بزنید برسه خدمتتون و مشاوره بده و یا اینکه یه وکیل پیدا کنید و هروقت کار داشتید بهش مراجعه کنید و مشاوره بگیرید ( که این راه خوبیه ، چون وکیل های درجه یک اکثرا پرستیژ کاری دارن و اینکه با این پول ها و تشویقی ها حاضر نیستن وکیل اختصاصی شما شن )
  • در بدترین شرایط موجود هم کلاس کاری خودتون رو حفظ کنید . ببینید هرچی باشه حتی اگه شرکت شما توی انباریتون باشه و کل پرنسلتون خودتون تنها باشید ، باز هم شما مدیر یه مجموعه هستید . حتی اگر کسی کل زندگیتون رو خورد و رفت باز هم شما همون ادم سابق هستید . همون جناب اقای مدیر عامل .
    دو تا نکته داره این بند .
    یکی اینکه هیچوقت نا امید نشید . میتونید پولتون رو پس بگیرید ، اینو مطمئن باشید . غیر از اون تا اون موقع شما باید مثل قبل به کارهاتون برسید . باید پول در بیارید .
    البته اگر یه سری موارد رو رعایت کنید هیچوقت خدایی نکرده کسی پولتون رو نمی خوره و حتی اگر خورد هم ورشکست نمی شید ( یه سری از این نکات رو در اینده میگم خدمتتون )
    دو اینکه جوری رفتار نکنید که انگار محتاجید . سفت برخورد کنید . خیلیها تا یه قرون پولشون رو میخورن شروع میکنن به التماس و گریه و زاری !!! خب یعنی چی این ؟ سفت برخورد کنید . محکم و محکم و محکم .
    تا جایی که میتونید بزارید یه نماینده از جانبتون این کار ها رو بکنه ( ترجیحا حسابدار یا وکیل ) اصن کارهای مالیتونه رو بدید به یه نفر تا انجام بده . ترجیحا بدید به حسابدارتون . فقط اینکه چقدر پول دارید و چطور میتونید این پول رو بیشتر کنید به شما مربوطه .
    اینکه چقدر باید داشته باشید به حسابدار؛
    اینکه پولتون رو نگه دارید به وکیل؛
    و اینکه چطور پولتون زیاد شه به نیروهای متخصصتون ربط داره .
    شما خواهشا فقط مدیریت کنید .
    البته حسابدار و وکیل باید خیلی مطمئن باشه . ترجیحا ضمانت بگیرید . میخواد وکیلتون باشه یا حسابدارتون . هزار تومن بهش بدید هزار دویست تومن ازش باس اتو داشته باشید . هیچکس مثل خودتون قدر پولتون رو نمی دونه و این یه قانونه که نمیشه تغییرش داد . پس بی خودی اعتماد نکنید .

این تا اینجاش ، خسته شدم Big Grin شما هم که نظری ندارید اصن ؟ Blush

کلاه بردار کیست ؟ چجوریه ؟ چطور فرد کلاه بردار رو از یه ادم معمولی تشخیص بدیم ؟
تو گوگل سرچ کردم و در منبع مدیر تراپی به 6 مشخصه افراد کلاه بردار برخوردم که در پست بعدی انشالله به تکمیل این لیست خواهم پرداخت :

اولا آنها زبان چرب و شرینی دارند. تند تند حرف می زنند و قدرت تعقل را از شما می گیرند.به راحتی می توانید اطلاعات ضد و نقیض آنها را پس از چند گفتگو کشف کنید. اینها کلاهبرداران حرف ای نیستند و تازه کار بوده و زود لو می روند . اما زمانی که حس کنند دست آنها رو شده بلافاصله داستان های خود را شروع می کنند...

دوما آنها موجودات مظلومی هستند که سر آنها کلاه رفته است!
اکثر آنها برای شما داستانهایی نقل می کنند که دیگران از اعتماد آنها سو استفاده کرده و اینکه به جایی نرسیده اند ناشی از شریک ناباب یا رفیق تو زرد است!

سوما اینکه آنها خیلی زود با شما دوست می شوند. از خودد اطلاعات چندانی نمی دهند. خانواده خود را رو نمی کنند. آدرس خانواده خود را نمی دهدن. مگر مواقعی که مجبور باشند. شما را به ناهار دعوت می کنند و مرتب حساب می کنند. آنقدر مجذوب آنها می شوید که برای جبران محبت های آنها به خانه خودتان دعوتشان می کنید.
چهارما با شما رابطه عاطفی برقرار می کنند...فارغ از جنسیتی که دارید آنها خودشان را مثل یک برادر با غیرت یا خواهر دلسوز نشان می دهند که حاضرند هر کاری بکنند تا شما راضی باشید...

پنجما اگر کارفرما باشند با مانورهای بزرگ اعتماد شما را جلب می کنند که تاخیر در پرداخت هایشان را جدی نگیرید و با سمت های دهن پر کن شما را از نظر روحی اقناع می کنند و اگر کارمند شما باشند نیز با خدمات اضافه بر کارهای اصلی نواقص کار خود را پنهان می کنند. مثلا اگر کارپرداز شما باشد ممکن است برای شما طی هم بکشد ولی در خرید سفارشات شما کوتاهی می کند. و شما در ارزیابی نحوه عملکردش باز می مانید!

ششم آنها همیشه دلیل دارندو آدم وعالم مقصرند و کلاهبردارها را به خوبی شناسایی می کنند! آنها هرکس را که به شما نزدیک می شود را سریع شناسایی می کنند و به شما تذکر می دهند که کلاهبرداراست...مواظب باشید. آنها همنوع های خود را خیلی خوب شناسایی می کنند!!!!
داش این تاپیک رو باس با طلا نوشت قاب کرد به دیفار
ایولا داش سبحان
دمت گرم
-------------------------------------------------------------------

از شوخی رد من که پرینت کردم که مفصل بخونمشون
ممنون
واقعا خدا خیرت بده سبحان جان که دیدمارو بازترکردی
سبحان جان خیلی عالی بود ولکYosef.gif
به خاطر همین تاپیکت هم که شده یه بار دیگه حاضرم بات بیام بیگ مگ و فراید چیکن بخورم البته هر وقت اومدی اهوازYosef.gif
صفحه ها: 1 2 3
لینک مرجع