ماگستان، خرید ماگ، خرید فلاسک و خرید هدیه در همین نزدیکی!

خرید هدیه، خرید ماگ

تابلو اعلانات سایت
میلیاردرها مرامنامه (قوانین سایت) میلیاردر هدف این سایت چیست؟ میلیاردر دانلود ماهنامه سایت
میلیاردرها اتمام حجت (حتما بخوانید.) میلیاردر راه اندازی کسب و کار توسط اعضا میلیاردر مسابقه دوبرابر کردن پول
میلیاردرها عضویت در بخش ویژه VIP میلیاردر موفقیت های دوستان بعد از عضویت در سایت میلیاردر تبلیغات و معرفی کار و شغل شما

راهنمای خرید هدیه، ماگ و فلاسک

ماگستان, اولین و تنهاترین

ماگستان, اولین و تنهاترین

چگونه طرح کسب و کار یا Business Plan بنویسیم؟
زمان کنونی: 04-25-2024, 01:54 PM
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: MARYAR
آخرین ارسال: MARYAR
پاسخ: 7
بازدید: 3298

ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 34 رأی - میانگین امیتازات : 2.21
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
02-06-2012, 08:24 PM
ارسال: #1
یکی از مشکلات ترس ناکی که کارآفرینان با آن روبرو هستند نوشتن یک طرح کسب و کار یا Business Plan هست.

نشستن و شروع به نوشتن در برگه خالی یا صفحه سفید در کامپیوتر کار راحتی نیست، آن هم زمانی که شما فکر کنید این برگه مختصات کسب و کار شما را در چند ساله آینده مشخص می کند.

من در اینجا سعی می کنم به شما دید روشنی در مورد نحوه نگارش طرح کسب و کار یا Business Plan بدهم تا حداقل کمی مراحل انجام این کار برای شما راحت تر شود. همچنین در انتهای مطلب یک طرح کسب و کار فارسی را جهت دانلود برای شما قرار خواهم داد.

لطفا پیش ازتمرکز بر روی نوشتن طرح کسب و کارتان به این سه نکته دقت کنید :

درست است که شما طرح کسب و کار را به خاطر پیدا کردن دید روشن نسبت به موارد مالی ایجاد می کنید، اما این نکته را به یاد داشته باشید که طرح کسب و کار شما تنها برای مساله مالی نیست و بیشتر از مساله مالی یک مسیر راه برای شماست. ( شما با استفاده از این طرح می توانید حداقل متوجه این نکته باشید که در چه مسیری گام بر می دارید و در نتیجه همیشه خود را با این نقشه چک کنید که آیا در مسیر درستی گام بر می دارید یا نه )
حتی اگر شما برای این طرح کسب و کار را آماده می کنید تا سرمایه گذار جذب کنید. طرح کسب و کار شما به هیچ عنوان نباید دارای پیچیدگی باشد. طرح شما باید دارای متن ساده و قابل فهم باشد. ( قانون Kis را در هیچ وقت فراموش نکنید : Keep It Simple )
این را به خاطر داشته باشید که طرح کسب و کار شما قرار نیست یک کار سنبلیک باشد که پس از نوشتن آنرا در کمدتان بگذارید تا خاک بخورد. همانطور که به مرور زمان شرایط کسب و کار شما تغییر می کند، طرح کسب و کارتان نیز باید به روز شود.
خوب حالا که به نکات مفهومی طرح کسب و کار اشاره کردم، بهتره یاد بگیرید که چطور باید یک طرح کسب و کار برای خودتون بنویسید.

من ازدرون تو حرف میزنم
اگربخواهی تابستان هم برف می آید
اگربخواهی دست دراز میکنی ابری در آسمان میگیری
اگربخواهی به درخت خشکیده ای خیره میشوی و انجیر بر شاخه اش میروید
اگرتو بخواهی غیرممکن ها ممکن میشود
پس بخواه

دوره توانگری و جذب
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 تشکر شده توسط: azim , مهدی گل محمدی , P@RSA , arash67 , vahid61 , yaraei , totia , max31
02-06-2012, 08:28 PM
ارسال: #2
RE: چگونه طرح کسب و کار یا Business Plan بنویسیم؟
کمی وقت برای روان سازی

پیش از اینکه قلم را به دست بگیرید، بهتر است، بشینید و نکاتی را پیرامون وقایعی که برای تجارت شما می خواید به وقوع بپیونده را یادداشت کنید. به هیچ عنوان شروع به طبقه بندی افکار خودتون در یک ساختار یا قالب نکنید. فقط اجازه بدید که افکارتون به بیرون تراوش کنه و خودش رو بر روی کاغذ بیرون بریزه. این به شما کمک خواهد کرد که همه جوانب کاری که می خواید راه اندازی کنید را به چشم ببینید و چیزی را از قلم نندازید.

حالا زمان آن رسیده که که دست به کار بشید و طرح کسب و کار خودتون رو بنویسید.

۱. خلاصه اجرایی

خلاصه اجرایی توضیحات مختصر و مفید ( نهایتا ۲ صفحه ) در مورد کسب و کارشماست که باید پس از اتمام تمام مطالب طرح کسب و کار شما آنرا بنویسید.

شما به این دلیل این بخش را می نویسید تا افرادی که وقت کافی برای مطالعه تمام طرح کسب و کار شما را ندارند ( نظیر سرمایه گذاران یا افرادی که در اولین ملاقاتی که با آنها دارید، می خواهید در مورد کسب و کارتان با آنها مشورت یا همکاری کنید )، با مطالعه این بخش دید روشنی نسبت به کاری که شما می خواهید انجام دهید، پیدا کنند.

۲. نمای کلی تجارت

بخش نمای کلی تجارت در طرح کسب و کار، ایده تجارت شما را به همراه فرم قانونی شکل گیری آن بیان می کند. برای مثال شما می خواهید یک تجارت انلاین برای فروش محصولات دی وی دی آغاز کنید. در این بخش نقشه راه کار خودتان از نحوه مراحل دقیق تولید خدمات و عرضه آن را ذکر می کنید.

من ازدرون تو حرف میزنم
پس بخواه

دوره توانگری و جذب
 تشکر شده توسط: مهدی گل محمدی , arash67 , totia , max31
02-06-2012, 08:30 PM
ارسال: #3
. مدیریت

هر کسی که به طور جدی بخواهد بر روی تجارت شما سرمایه گذاری کند باید بداند که چه کسی در پشت ایده قرار دارد. آنها از خود می پرسند که چه کسی قرار است برای رسیدن به موفقیت در این تجارت انرا مدیریت کند؟

در این بخش شما مشخص می کنید که چه افرادی بازیگران اصلی کسب و کار هستند؟ به همراه اطلاعات کاملی در مورد هر شخص ( رزومه ). این قسمت کمک بسیاری زیادی برای جلب کردن اطمینان سرمایه گذار از اینکه بهترین ها این کار را در دست دارند، می کند.

۴. بازار شما

سرمایه گذاری یا همکاران شما علاقه دارند بداند که بازار هدف کالا و خدمات شما چیست. حتی اگر خودتان قرار است کسب و کارتان را راه اندازی کنید باید بدانید که بازار هدف شما چه افرادی هستند. برای مثال اگر شما می خواهید یک Fast Food راه اندازی کنید اما محلی که شما می خواهید این کار را انجام دهید ۵ رستوران دیگر در آنجا قرار دارد، این بازار اصلا جای خوبی نیست!

من ازدرون تو حرف میزنم
پس بخواه

دوره توانگری و جذب
 تشکر شده توسط: P@RSA , arash67 , max31
02-06-2012, 08:31 PM
ارسال: #4
. فروش و استراتژی تبلیغات

باید این مساله را بفهمید که به چه افرادی قرار است شما محصولات و خدمات خود را به به فروش برسانید و آنها را چگونه می توانید پیدا کنید؟

این مرحله به شما کمک می کند تا مسیر روشنی نسبت به مباحث تبلیغات داشته باشید!

۶. طرح مالی

قسمت ترسناک طرح کسب و کار ( برای بیشتر کار آفرینان ) !!! ایجاد نقشه و طرح مالی کسب و کار است. هرچند برای این مساله منابع رایگان متعددی در اینترنت وجود دارد که می تواند به شما کمک کند که از یک ساختار مشخصی جهت درج اطلاعات استفاده می کند.

در این ساختار معمولا اطلاعاتی نظیر اینکه شما دقیقا الان کجا هستید، به چه چیزهایی هایی ( دفتر، تجهیزات و هزینه ماهیانه و … ) جهت شروع کسب و کار و فروش خدمات و محصولات خود نیاز دارید.

من ازدرون تو حرف میزنم
پس بخواه

دوره توانگری و جذب
 تشکر شده توسط: مهدی گل محمدی , arash67 , max31
02-06-2012, 08:31 PM (آخرین ویرایش در این ارسال: 02-06-2012 08:32 PM، توسط MARYAR.)
ارسال: #5
7.. آنالیز به صورت SWOT

نکته ترسناک بعدی برای کارآفرین ها در آوردن اطلاعات آنالیز SWOT می باشد. به زبان ساده SWOT تجارت شما را در موارد زیر بررسی میکند :

Strengths ( نقطه قوت کسب و کار شما )

Weaknesses ( نقطه ضعف کسب و کار شما )

Opportunities ( فرصت های موجود در کسب و کار شما )

Threats ( تهدیدهایی که کسب و کار شما با آن مواجه است )

در این قسمت زمان زیادی صرف کنید تا اطلاعات آنرا تکمیل کنید. از افراد مختلف نظر خواهی کنید تا تمام زوایای کسب و کار خود را بشناسید.

ببینید برای مثال یک تیم فوتبال را در نظر بگیرید که با تیم بارسلونا قرار مسابقه دارد! اگر این تیم نقطه ضعف، قوت و … خود را نشناسد و بر روی آنها تمرکز نکند به هیچ عنوان نمی تواند در برابر تیمی مثل بارسلونا مقاومت کند!

۸. ضمیمه

در قسمت ضمیمه شما اطلاعاتی را که در طرح کسب و کارتان به آن اشاره می کنید می توانید قرار دهید. برای مثال اگر اعضای تیم شما دارای یک مدرک است، در ضمیمه این مدارک را قرار می دهید.

منبع: كسب و كار اينترنتي

من ازدرون تو حرف میزنم
پس بخواه

دوره توانگری و جذب
 تشکر شده توسط: مهدی گل محمدی , P@RSA , arash67 , yaraei , totia , max31
02-07-2012, 12:00 AM
ارسال: #6
جا داره بنده اینجا کتابی رو که خودم مطالعه کردم رو معرفی کنم.
این کتاب با نام«راهنمای تهیه طرح کسب و کار» هست از انتشارات رسا.
منکه خوندم خیلی چیزا یاد گرفتم و الان دارم برا خودمون طراحی می کنم.

آنچه ویرانمان میکند روزگار نیست حوصله های کوچک و آرزوهای بزرگ است!

مغز ما یک دینام هزار ولتی است که شوربختانه اکثر ما به اندازه یک چراغ موشی از آن استفاده نمی کنیم
 تشکر شده توسط: P@RSA , MARYAR , arash67 , vahid61 , totia
02-07-2012, 12:22 AM
ارسال: #7
خوب برادر شما يه لطفي كن و مطالب مفيد كتاب را فصل به فصل براي ما هم بگذار تا استفاده كنيم

من ازدرون تو حرف میزنم
پس بخواه

دوره توانگری و جذب
 تشکر شده توسط: کامیار کاظمی , مهدی گل محمدی , yaraei , totia , اقاي ايـــده
ارسال پاسخ 

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  چگونه ايده‌ فوق‌العاده براي شروع كسب‌وكار پيدا كنیم ؟ Delta.H 3 2,562 05-18-2017 08:39 PM
آخرین ارسال: لبخند زندگی
  چگونه درآمد کنونی خود را ۲ یا ۳ برابر کنیم؟ Amiraliamirali 3 1,875 07-22-2016 07:13 PM
آخرین ارسال: MashTi Ali
  تجربیات من (کسب درآمد از کافه بازار) قدم به قدم تا استقلال مالی 100 % تضمینی Amin-Bagheri 4 1,776 07-22-2016 07:12 PM
آخرین ارسال: MashTi Ali
  کسب و کارهای فنی با درآمد بالا کدامند؟ محمد یوسفی 3 3,173 03-06-2016 01:25 PM
آخرین ارسال: moele
  بوم مدل کسب و کار mehdi098 0 608 06-17-2015 02:15 AM
آخرین ارسال: mehdi098
  آینده ی مشاغل آی تی و شروع کسب و کار ABNS 5 1,827 05-22-2015 12:16 PM
آخرین ارسال: mehdi53gh
  سری مقالات کاربردی تجارت، مدیریت کسب و کار، بازاریابی Delta.H 5 2,132 10-02-2014 06:19 PM
آخرین ارسال: Delta.H
  درخواست پیشنهاد کسب و کار در خانه iranboy 20 4,822 09-13-2014 02:37 PM
آخرین ارسال: tan-graphic
  برای پولدار شدن چه کار باید کرد؟ صدفی 5 2,972 08-22-2014 02:32 AM
آخرین ارسال: پول دوست ولی شیرازی
  ذهن یک میلیاردر چگونه است؟ successman 2 1,800 08-22-2014 01:13 AM
آخرین ارسال: bayani
  چگونه سرمايه 20 ميليوني خود را 2 برابر کنيم؟! اقاي ايـــده 17 5,890 08-22-2014 12:46 AM
آخرین ارسال: پول دوست ولی شیرازی
  چگونه كنجكاوی خودتان را تحریك می كنید...؟!! mallarme 4 1,375 07-08-2014 03:21 AM
آخرین ارسال: hemmat
  چگونه یک شاگرد مغازه برای خود انتخاب کنیم؟ مهدی گل محمدی 9 5,708 07-06-2014 03:36 AM
آخرین ارسال: unlimited
  کسب موفقیت شغلی و تجاری برای شما mohammadshamosi 23 5,336 05-29-2014 10:40 AM
آخرین ارسال: mohammadshamosi
  طرح كسب و كار MARYAR 4 11,516 05-14-2014 12:07 AM
آخرین ارسال: ناجیه
  آموزش کسب درآمد از طریق وبلاگ amirE5Ey 29 6,787 04-12-2014 11:24 PM
آخرین ارسال: zamini
  چگونه برای وبلاگ طرح کسب و کار بنویسیم؟ MARYAR 5 2,492 03-13-2014 11:21 PM
آخرین ارسال: saeed.abdollahi
  یادگیری چند کسب و کار برای میلیادر شدن ناصر صادقی 13 6,923 02-21-2014 04:14 PM
آخرین ارسال: ham_missyou
  10 توصیه مهم در کسب و کار از زبان تاجر بزرگ ایران مــجــیــנ 7 2,817 01-12-2014 10:17 PM
آخرین ارسال: davodmyar
  تکنیک های ساده برای پس انداز و کسب امنیت مالی mohammad62 6 2,407 11-06-2013 08:46 PM
آخرین ارسال: REZA HAJISALIMI

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
تماس با ما | سایت کارآفرینی میلیاردرهای آینده ایران | بازگشت به بالا | بازگشت به محتوا | آرشیو | پیوند سایتی RSS