ماگستان، خرید ماگ، خرید فلاسک و خرید هدیه در همین نزدیکی!

خرید هدیه، خرید ماگ

تابلو اعلانات سایت
میلیاردرها مرامنامه (قوانین سایت) میلیاردر هدف این سایت چیست؟ میلیاردر دانلود ماهنامه سایت
میلیاردرها اتمام حجت (حتما بخوانید.) میلیاردر راه اندازی کسب و کار توسط اعضا میلیاردر مسابقه دوبرابر کردن پول
میلیاردرها عضویت در بخش ویژه VIP میلیاردر موفقیت های دوستان بعد از عضویت در سایت میلیاردر تبلیغات و معرفی کار و شغل شما

راهنمای خرید هدیه، ماگ و فلاسک

ماگستان, اولین و تنهاترین

ماگستان, اولین و تنهاترین

۵۵ راه براي پيدا کردن استعدادهاي پنهان
زمان کنونی: 04-25-2024, 01:45 PM
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: کامیار کاظمی
آخرین ارسال: نماينده استان گیلان
پاسخ: 2
بازدید: 1077

ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 26 رأی - میانگین امیتازات : 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
04-04-2011, 11:28 AM (آخرین ویرایش در این ارسال: 04-04-2011 11:48 AM، توسط کامیار کاظمی.)
ارسال: #1
هرکسي استعداد ي دارد. شايد استعداد شما پاشيدن شير از دماغتان باشد...اما هرچه که باشد اين هم استعداد ي است. و تقريباً از همه استعددها مي شود پول درآورد. کليد کار اين است که آن استعداد پنهانتان را پيدا کنيد و بعد آنرا به شکل يک بيزنس دربياوريد. متاسفانه خيلي ها در آن قسمت پيدا کردن استعداد درجا مي زنند. به همين خاطر در اين مقاله ۵۵ راه براي پيدا کردن استعداد هاي پنهانتان معرفي مي کنيم تا کار برايتان ساده تر شود.

۱) متاسفم، هيچ بهانه اي پذيرفته نيست.

اول ببينيد که با پيدا نکردن استعداد هايتان چه منافعي نصيبتان مي شود. مثلاً فرض کنيد که شديداً از امتحان کردن چيزهاي جديد واهمه داريد چون ممکن است عمل نکند، پس اجازه ندادن به شکوفايي استعداد تان بهانه اي براي عدم موفقيتتان است. شايد هم راحت تريد که مشکلاتتان (خستگي، بي پولي) را گردن کسان ديگر يا چيزهاي ديگر بيندازيد؟

وقتي بفهميد که با نشناختن استعداد هايتان چه چيزي عايدتان مي شود آنوقت خيلي راحت تر مي توانيد آن عقايد و باورهاي قديمي درمورد خودتان را دور بريزيد و به سمت ايده هاي جديد گرايش پيدا کنيد.

۲) از سر ناچاري کوزه نقاشي کنيد.

من استعداد پنهانم را با نقاشي کردن کوزه در ۱۹۹۸ پيدا کردم که مي خواستم براي ۸۰ طعم مختلف چاي روي کانتر آشپزخانه ام ظرف هاي مخصوص داشته باشم. تا حالا ۵۰۰۰ کوزه شيشه اي نقاشي کرده ام که هيچکدام شبيه هم نيستند و بيشتر آنها را هم يا فروخته ام يا هديه داده ام.

۳) آينه، آينه روي ديوار

به چيزهايي فکر کنيد که به طور طبيعي انجام مي دهيد و بقيه مي گويند، "کاش مي توانستم من هم اينکار را به خوبي تو بکنم". اينکار را همان استعداد ذاتي خود بدانيد و در آينه نگاهي به خودتان بيندازيد و خودتان را به خودتان معرفي کنيد و مثلاً بگوييد: "سلام، من آدريان گارلند هستم و ميتوانم زندگي شما را ساده تر کنم". و مطمئنم که دقيقاً همان احساس را پيدا خواهيد کرد.

۴) بقيه قبل از شما آنرا مي بينند

يک راه براي کشف استعداد پنهانتان اين است که با رويي باز با ايده هاي جديد برخورد کنيد—حتي اگر ...انه به نظر برسند. ساليان سال کارمندان و ارباب رجوع هايي که در محل کار به من مراجعه مي کردند مي گفتند که من معلم خيلي خوبي مي شوم. من هيچوقت اين ايده را جدي نگرفتم چون فکر مي کردم اصلاً با درس دادن راحت نيستم. در سال ۱۹۹۴ موضوعي پيدا کردم که شديداً به آن علاقه داشتم—شکلات—و الان از درس دادن لذت مي برم چون برايم مثل تفريح است و شباهتي به کار ندارد.

۵) نقاط قوتتان را پيدا کنيد

بهترين راه براي پيدا کردن نقاط قوت يا استعداد هاي پنهانتان اين است که تست آنلاين کتاب "توانايي هايتان را کشف کنيد" (Now, Discover your strength) نوشته مارکيز بوکينگهام را انجام دهيد. اين تست آنلاين استعداد هاي پنهانتان را به شما نشان مي دهد.

۶) توانايي هايتان را قدرت بدهيد.

کتاب پيدا کردن استعداد ۲ نوشته تام راث ۲.۰) (SrengthFinder را بخوانيد. ارزش يابي هاي آنرا انجام دهيد و به پيامهايي که مي دهد توجه کنيد.

۷) دنبال غريزه تان برويد

هر چيزي که بيشترين رضايت فردي را به شما مي دهد به احتمال خيلي زياد همان استعداد ذاتي شماست.

۸) هرکاري که دوست داريد بکنيد.

بهترين راه براي کشف استعداد پنهان اين است که فکر کنيد به چه کارهايي علاقه داريد. چه کاري را هميشه دوست داشتيد انجام دهيد اما تا حالا اقدام نکرده ايد؟ کدام کار که ديگران انجام مي دهند را مي بيند و دوست داريد که شما هم مي توانستيد آنکار را بکنيد. مهمترين نکته در کشف استعداد اين است که به کارهايي فکر کنيد که دوست داريد.

۹) در کلاس هاي Improv شرکت کنيد

کلاس هاي Improv شمار ا ترغيب مي کند فکرتان را به ژانرهاي مختلف معطوف کنيد: مثل سينما، کشورها، لهجه ها، دوره هاي زماني و ... آنوقت هماني مي شويد که براي آن صحنه لازم است: مثلاً يک خارجي، يک اشراف زاده قرن هجدهم، يک راننده تريلي ۶۰ ساله، يک دختربچه ۵ ساله و ... مي شويد. صداهاي مختلف از خودتان دربياوريد، مدل هاي مختلف راه برويد، برقصيد، آواز بخوانيد. خودتان را روي صحنه به چهره ها و شخصيت هاي مختلف تبديل کنيد و مطمئن باشيد که با اين راه پي به خيلي از علايق پنهان خود مي بريد.

۱۰) خوب گوش کنيد

اگر خوب گوش کنيد مردم خيلي چيزها درمورد خودشان مي گويند. هميشه براي استخدام _____ي، دوست يابي يا هر بيزنسي کمي درمورد پيشينه افراد تحقيق کنيد.

۱۱) توصيه الينور روزولت را دنبال کنيد

کاري را بکنيد که بيشتري واهمه را از آن داريد
:. اين جمله را دنبال کنيد و مطمئن باشيد که به پيدا کردن استعداد پنهانتان کمک مي کند.

۱۲) همه چيز را امتحان کنيد

وقتي دست به هر کاري بزنيد مطمئن باشيد که استعداد پنهانتان خواه ناخواه پديدار مي شود. فقط بايد زود بفهميد که در کدام کارها استعداد نداريد و سريعاً آن را کنار گذاشته و وقتتان را هدر ندهيد.

۱۳) قلمرو آسايش مانع رشدتان مي شود

بهترين راه براي پيدا کردن استعداد هاي پنهان اين است که کارهايي کاملاً جديد و ترسناک انجام دهيد. چتربازي را امتحان کنيد، در رستوران زير آواز بزنيد، براي ديدن مکاني برويد که هيچ چيز درمورد آن نمي دانيد، براي يک مرکز بحران داوطلب شويد، در رشته اي تحصيل کنيد که هيچ چيز از آن نمي دانيد. ديوارهاي قلمرو آسايشتان را بشکنيد و مطمئن باشيد که بااينکار چيزهايي در خودتان پيدا ميکنيد که هيچوقت فکرش را هم نمي کرديد.

۱۴) خلاق باشيد

هر روز ۳-۲ دقيقه ازوقت آرامشتان را براي فکر کردن روي يک پروژه يا ايده اي که روي آن کار مي کنيد اختصاص دهيد. براي اينکار به خودتان وقت و فضا بدهيد. اگر حواستان پرت مي شود نت برداري کنيد. هدف اين است که اجازه بدهيد فکرتان سرگردان شود. همه ما مي دانيم که بهترين ايده ها زماني به فکرمان خطور مي کنند که به هيچ چيز خاصي فکر نمي کنيم. پس بنشينيد، آرام باشيد و فقط فکرتان را سرگردان کنيد و مطمئن باشيد که ايده هاي بسيار خلاقانه و جديدي به ذهنتان مي رسد و باعث مي شود به دنيا از يک دريچه تازه نگاه کنيد.

۱۵) گوش کنيد

به حرفهاي کساني که مي شناسيد گوش کنيد. شايد ندانيد که چه کارهايي را مي توانيد خوب انجام دهيد اما آنهايي که مي شناسيد حتماً مي دانند. دفعه بعد که کسي چيزي درموردتان به شما مي گويد، از آن سرسري نگذريد، آن کار را دنبال کنيد.

۱۶) وقتي بچه بوديد مي دانستيد

به ياد بياوريد که وقتي در زمان کودکي (قبل از هفت سالگي) با خودتان بازي مي کرديد چه تخيلاتي داشتيد. اين شما را به هدف روحتان مي رساند. آيا آنموقع وانمود مي کرديد که معلم هستيد، يا هميشه چيزهايي مي ساختيد، يا براي عروسک هايتان لباس مي دوختيد، يا به مداواي حيواناتتان مي پرداختيد؟ بايد به ياد بياوريد که موقع تنهايي در آن سنين که تحت تاثير هيچ کسي نبوديد و خود درونيتان بسيار پررنگ تر از ذهن آگاهتان بوده، درمورد چه چيزهايي خيالپردازي مي کرديد.

۱۷) آيا واقعاً پنهان است؟

من فکر مي کنم گاهي اوقات استعداد هاي پنهان ما چندان هم پنهان نيستند. بيشتر به نظر مي رسد که سرکوب شده اند يا ناديده گرفته شده اند. بيشتر به آنچه که ديگران در شما مي بينند و خودتان چندان اعتقادي به آن نداريد توجه کنيد.

۱۸) چه کاري برايتان ساده تر است

همه ما فکر مي کنيم کارهايي را که خوب انجام مي دهيم کارهاي ساده اي هستند به همين خاطر ارزش و اعتبار چنداني براي آنها قائل نيستيم. و برعکس به چيزهايي ارزش مي گذاريم که انجام دادن آن برايمان دشوار است و براي بقيه افراد ساده است. وقتي انجام کاري برايتان ساده است اين احتمال وجود دارد که خوب هم انجامشان مي دهيد و مطمئن باشيد که آنهايي که برايشان انجام آن سخت است براي انجام آن به شما پول مي دهند.

۱۹) موهبت الهيتان را کشف کنيد

براي پيدا کردن آن موهبت خاص الهي در خودتان به چيزهايي فکر کنيد که برايتان ساده است. يعني کارهايي که براي شما خيلي ساده اند اما براي ديگران اينطور نيست. چه کارهايي هست که ديگران براي انجام آن سراغ شما مي آيند چون براي شما مثل آب خوردن است و برايتان مهم نيست که حتي درقبال آن به شما پولي بپردازند.

۲۰) يک چيز بدون هيچ تلاشي؟

ـ چه کاري بوده که هميشه روياي انجام آن را در سر داشته ايد؟ وقتي بچه بوديد در انجام چه کاري خيالپردازي مي کرديد؟ چه موفقيتي در زندگي افراد ديگر باعث مي شود احساس حسادت کنيد؟

ـ چه کاري است که بدون تلاش و زحمت و به آساني انجام مي دهيد؟

ـ انجام چه کاري را بيشتر از هر چيز ديگر دوست داريد؟ آنکاري که وقتي انجامش مي دهيد انگار زمان ايستاده است و دقايق بدون اينکه احساسشان کنيد مي گذرند.

ـ هر چيزي حول و حوش آن استعداد پنهان اتوماتيک وار توجه شما را جلب مي کند.

ـ هر زمان که اين کار را انجام مي دهيد، حتي اگر ناآگاهانه انجامش مي دهيد، احساس شادي، راحتي،آرامش، و امنيت ميکنيد.

۲۱) جرقه درونيتان را آتش بزنيد

استعداد هاي واقعي ما با احساس خود ما شعله مي گيرند. به ضربان قلبتان گوش دهيد. وقتي سرعت آن بالا مي رود، هدفمان با احساس سوختگيري مي کند و باعث مي شود بتوانيم وارد عمل شويم. عمل کليد کار براي يافتن استعداد هاي درونيمان است. اگر آن جرقه آنجا نباشد شما استقامت کافي براي عبور از موانع و مشکلات راه را نخواهيد داشت.

۲۲) به صداي درونتان گوش کنيد

ببينيد صداي درونتان چه مي گويد. گاهي وقت ها قبل از اينکه آن صدا را بشنويم راه ميافتيم و سقوط مي کنيم.

۲۳) شکلک خندان

چه کاري باعث مي شود که روي لبهايتان لبخند بنشيند؟ همان کار را بکنيد.

۲۴) عصباني نشويد، پول دربياوريد

وقتي مي بينيد يک جاي کار اشتباه است چرا سعي نمي کنيد درستش کنيد؟ اگر فکر مي کنيد چيزي مشکل دارد، مطمئن باشيد ايجاد تغيير در آن پولدارتان مي کند. اين احتمال وجود دارد که وقتي چيزي شما را اذيت مي کند، براي ديگران هم همينطور باشد. چه بهتر که بتوانيد کاري بکنيد که به نفع همه باشد.

۲۵) نااميدي هايتان را برطرف کنيد

از خودتان بپرسيد، چه چيزي نااميدتان يمکند؟ آيا مي توانيد آن را درست کنيد؟ شايد درست کردن آن منبع نااميدي همان استعداد پنهان شما باشد يا همان توانايي که شما را از بقيه آدم ها متمايز مي کند.

۲۶) دنبال بزرگترين باشيد

همه ايده هايتان را در نظر بگيريد و آنها را يادداشت کنيد. دور همه آن کارهايي که دوست داريد يک دايره بکشيد و چند روز درمورد آنها فکر کنيد. حالا بايد آني را پيدا کنيد که از بقيه بزرگتر است و بقيه موارد را هم درخود مي گنجاند. حالا همان را انجام دهيد.

۲۷) به خودتان روي بياوريد

بهترين راه براي کشف استعداد پنهانتان اين است که ... گاهي اوقات استعداد هاي ما به اين دليل پنهان مي شوند که ما خودمان را مشغول کارهاي ديگري مي کنيم تا پول دربياوريم. به جاي اين بايد به کارهايي فکر کنيم که واقعاً دوست داريم. مثلاً من هميشه نويسنده خيلي خوبي بودم ولي هيچوقت فکر نمي کردم که اين مي تواند شغلم باشد. در دانشگاه محيط زيست خواندم و بعد از فارغ التحصيلي در صنعت محيط زيست وارد کار شدم. آنجا بود که موقع نوشتن گزارش ها فهميدم استعداد واقعي من نويسندگي است و از آنجا بود که وارد اينکار شدم.

۲۸) از قلمروتان بيرون بياييد

در کلاسي شرکت کنيد يا سرگرمي براي خودتان انتخاب کنيد که کاملاً خارج از قلمرو آرامشتان است. اگر مطمئن نيستيد چه کاري را انتخاب کنيد مي توانيد از دوستانتان، خانواده يا همکارانتان بپرسيد.

۲۹) روي سنگ قبرها را بخوانيد

به قبرستان برويد و کمي قدم بزنيد. روي خيلي از سنگ قبرها هنرها و استعداد هاي متوفيان را مي توانيد بخوانيد. خيلي وقت ها به اين فکر مي کنم که روي سنگ قبر من چه مي نويسند، اينکه در چه کاري مهارت دارم و چه چيزهايي را هنوز کشف نکرده ام؟ من استعداد م در شعر را از همين راه خواندن يک سنگ قبر در قبرستان کشف کردم.

۳۰) آيا ماهي مي تواند آب را توصيف کند؟

دانستن بهترين استعداد تان مثل شناخت ماهي از آب است. بهترين استعداد هاي شما بااينکه خيلي طبيعي هستند اما شناختنشان سخت است. مي توانيد از گروهي از دوستان و نزديکانتان، چه متعلق به گذشته و چه حال، استفاده کنيد و از آنها بپرسيد که به نظرشان در کاري خوب هستيد.

۳۱) گروه هاي مشاوره استعداد يابي

در گروه هاي مشاوره به اعضاء آموزش داده مي شود که چطور استعداد هاي پنهان اعضاي ديگر را حدس بزنند. با شرکت در اين گروه ها مي توانيد به بحث و بررسي استعداد هاي خودتان و ديگران بپردازيد.

۳۲) پرافتخارترين لحظه هاي زندگيتان را به ياد بياوريد

موفقيت ها و دستاوردهاي زندگي گذشته تان را به ياد آورده و جايي يادداشت کنيد، حتي موفقيت هايي که در کودکي به آن دست پيدا کرديد. مطمئناً يک نقطه مشترک در همه آنها احساس خواهيد کرد و به همين ترتيب استعداد پنهانتان را کشف مي کنيد.

۳۳) به فرزندانتان گوش کنيد

وقتي به يک خانه جديد اسبابکشي کرديم، دختر ۹ ساله ام گفت که دوست دارد روي سقف اتاقش يک آسمان نقاشي شود و روي ديوارها هم گل کشيده شود. اصرار داشت که من اينکار را انجام دهم و مي گفت که ميداند از عهده اش برمي آيم. اول گيج بودم ولي با پرسيدن از چند نفر درمورد نحوه قاطي کردن رنگ ها و کشيدن يک طرح جالب کارم را شروع کردم. از همانجا بود که کارم را شروع کردم.

۳۴) دوست داريد زندگيتان چه شکلي باشد؟

خيلي وقت ها براي اينکه بفهميم علاقه مان چيست از ما مي پرسند که دوست داريم چه کار کنيم. اما براي خيلي از ما اين ليست چندان طول و دراز نيست. من معمولاً بهترين اطلاعات را از ارباب رجوع هايم وقتي به دست مي آورم که از آنها مي خواهم يک روز/يک ماه يا يک سال از زندگي ايدآلشان را براي من توصيف کنند. اينکار باعث مي شود دقيقاً بفهميد که دوست داريد زندگيتان را چطور بگذرانيد و خيلي از علايقتان را کشف خواهيد کرد.

۳۵) چه چيزي ضربان قلبتان را بالا مي برد و چشهايتان را برق مي اندازد؟

چه کارهايي هست که گذر زمان را برايتان ساده تر مي کند و مي توانيد ساعت ها درمورد آن حرف بزنيد؟ شايد به نظرتان اينها استعداد نباشد اما اگر اينقدر از انجام آنها لذت مي بريد، اين احتمال وجود دارد که بتواند شما را به استعداد هايتان برساند.

۳۶) توانايي هاي منحصربه فرد—فقط سوال کنيد

يک تمريني بود که من براي پيدا کردن توانايي منحصر بفردم از آن استفاده کردم. در اين تمرين سوالي را براي همه دوستان، اعضاي خانواده و همکارانم مي فرستادم و از آنها مي خواستم بگويند که چه چيزي من را فردي خاص مي کند. اکثر آنها جواب دادند و من همه پاسخها را نگه داشتم. بين همه آنها پاسخ هاي مشترکي پيدا کردم که باعث شد بتوانم استعداد پنهانم را کشف کنم.

۳۷) ذهن ناخودآگاهتان را آشکار کنيد

ياد بگيريد که چطور وقتي حتي يک درخت ساده نقاشي مي کنيد، آنرا بخوانيد و تفسير کنيد. اين تکنيک ساده به شما اين امکان را مي دهد تا خود درونيتان را کشف کنيد. هرچه بيشتر درمورد ذهن ناخودآگاهتان بدانيد بيشتر پي به استعداد هاي ذاتي خود مي بريد.

۳۸) ساز زدن همراه با عشق

اگر فرصت اين را نداشتم که موقع جواني ساز زدن ياد بگيرم، فکر نمي کنم به موقعيتي که الان دارم دست پيدا مي کردم.

۳۹) تعريف و تمجيدها را جدي بگيريد

به تعريف و تمجيدهايي که ديگران از شما مي کنند خوب فکر کنيد. بااينکار متوجه مي شويد که در انجام چه کارهايي مهارت و استعداد داريد.

۴۰) به لذت هاي دوران کودکي فکر کنيد

به دوران کودکي خود فکر کنيد و ببينيد چه کارها و فعاليت هايي بيشترين لذت و رضايت را به شما مي داده است. شايد به ياد بياوريد که دوست داشتيد با دست هايتان کار کنيد يا وقت خود را به آشپزي بپردازيد يا تمام روز را نقاشي کنيد. شايد هم دوست داشتيد که بيرون از خانه برويد و دست به اکتشاف بزنيد يا اينکه براي دوستان و خانواده هنرنمايي مي کرديد و سرگرمشان مي کرديد. شايد عاشق کتاب خواندن بوده ايد يا اينکه دوست داشتيد چيزهاي خراب و شکسته را درست کنيد. وقتي بفهميد که چه فعاليت هايي در دوران بپگي باعث شادي و رضايت شما مي شده راحت تر مي توانيد استعداد و توانايي پنهان خودتان را کشف کنيد.

۴۱) نيايش معنوي و دروني براي يافتن هدف

به درون خودتان برگرديد و راهنمايي معنوي طلب کنيد. احساسات و ايده هايي که منجر به عشق و هدف مي شوند را شناسايي کنيد. خودتان را از اين زمين بکنيد و کمي آسماني شويد.

۴۲) به علايقتان فکر کنيد

به فعاليت هايي فکر کنيد که بيشتر به آنها علاقه داريد و تحقيق کنيد که بازار کاري براي آن وجود دارد يا نه.

۴۳) گنج هاي پنهان را در خاطرات جستجو کنيد

به آن چيزهاي ساده اي فکر کنيد که در کودکي شادتان مي کرده است. استعداد هاي پنهان ما معمولاً در گذشته مخفي شده اند و در زندگي بزرگسالي ديده نمي شوند. به شادترين زمان هاي زندگيتان فکر کنيد و آن نمونه ها را وارد زندگي حالتان کنيد. شايد به اين وسيله بتوانيد استعداد هاي پنهانتان را کشف کنيد.

۴۴) استعداد ها در علايق نهفته اند

اين احتمال وجود دارد که کسان ديگري به چيزهايي که شما به آن علاقه داريد، حتي اگر فکر کنيد که به هيچ طريقي نمي توانيد از آنها پول دربياوريد، علاقه داشته باشند. پس کسان ديگري را باهمان علايق پيدا کنيد و ببينيد ديگران چطور علايقشان را به استعداد تبديل مي کنند.

۴۵) با پرسيدن يک سوال در ۱۰ دقيقه استعداد تان را کشف کنيد

اگر واقعاً مي خواهيد استعداد تان را کشف کنيد و درعين حال يک نفر را در زندگيتان بهتر بشناسيد اينکار را انجام دهيد: کنار هم بنشينيد و از طرفتان بخواهيد از شما بپرسد که "تو کي هستي؟". آنوقت شروع کنيد به مدت ۱۰ دقيقه با پاسخ هاي يک کلمه اي جواب او را بدهيد، مثلا: "يک شنونده، يک کمدين، انرژي و ...". بعد نوبت به فرد مقابل مي رسد. وقتي هر دو شما اينکار را انجام داديد، به همديگر بگوييد که چه شنيده ايد.

۴۶) ياد بگيريد که استعداد هايتان را کشف کنيد

يک دفترچه برداريد و محيط آرامي پيدا کنيد. از قديمي ترين خاطراتتان در دوران کودکي شروع کنيد که سرشار از لذت و خوشبختي بوديد. زماني که همه تعريف و تمجيدها متوجه شما بود. همه کارهايي که مي کرديد، جاهايي که مي رفتيد، کساني که با آنها وقت مي گذرانديد را يادداشت کنيد. آن خيال و رويايي که درمورد آينده خود داشتيد را هم يادداشت کنيد.

۴۷) چطور استعداد هاي پنهانتان را پيدا کنيد

براي پيدا کردن استعداد پنهانتان اين تمرين را انجام دهيد: يک تکه کاغذ برداريد و دو ستون روي آن بکشيد. روي ستون راستي همه کارها و سرگرمي هايي که قبلا داشتيد و الان داريد را يادداشت کنيد. زير ستون چپي همه مهارت هايي که براي انجام آن فعاليت ها استفاده مي کرديد يا مي کنيد را بنويسيد. ليست را بررسي کنيد و تکراري ها را خط بزنيد. آنهايي که باقي مي مانند استعداد هاي پنهان شما هستند. آنها به اين دليل چنهاند که نمي دانيد وقتي کاري را انجام مي دهيد از آنها استفاده مي کنيد.

۴۸) پنهان شويد و جستجو کنيد

به اين فکر کنيد که در دوران کودکي از چه کارهايي لذت مي برديد. کودکي آزادي بيشتري دارد و ما دنبال علايقي مي رويم که به طور طبيعي در ما وجود دارند. ببينيد آيا مي توانيد آن علايق و استعداد ها را به چيزي که در زمان بزرگسالي قابل استفاده باشد تبديل کنيد.

۴۹) به تعريف و تمجيدها گوش کنيد. خوب گوش کنيد.

بقيه خيلي خوب مي فهمند که شما در چه کاري مهارت داريد، خيلي کارهايي که خودمان جدي نمي گيريم و توجهي به آنها نمي کنيم. سعي کنيد توجه بيشتري به اين قبيل تمجيدها بکنيد تا به استعداد هاي ذاتي خود پي ببريد.

۵۰) از ديگران بپرسيد

براي پيدا کردن استعداد ذاتي خود بايد از ديگران بپرسيد که در چه کاري مهارت داريد. اين استعداد به اين دليل پنهان است که خودتان هنوز آنرا کشف نکرده ايد. يک راه بسيار عالي براي يافتن اين استعداد ها اين است که از خانواده، دوستان، همکارانتان و حتي خودتان بپرسيد.

۵۱) ساختن عطر از رايحه ليمو

من و برادرم هميشه حس بويايي بسيار قوي داشتيم اما بعد از اينکه هاوايي را ترک کرديم، دلتنگيمان براي وطن تنها چيزي بود که به ما کمک کرد اولين عطرهاي مخلوط براي کودکان را بسازيم.

۵۲) مهارت ياب براي کشف استعداد

من از تست مهارت يابي گالوپ (Gallup’s Strength Finder ۲.۰) استفاده کردم و وقتي نتيجه تستم را ديدم متوجه شدم که چطور تک تک استعداد هايم براي تکميل ساير استعداد هايم عمل مي کنند. همچنين متوجه شدم تقريباً همه استعداد هايم نقاط مشترکي داشتند و همين من را ترغيب کرد به سمت کار مشاوره خلاق روي بياورم.

۵۳) ردپاهاي دوران کودکي را دنبال کنيد

وقتي درمورد علايق دوران کودکيم فکر مي کنم ردپاي همه استعداد ها و توانايي هاي امروزم را مي بينم. و مطمئنم که احتمالاً ردپاهاي ديگري هم در دوران کودکيم هست که من هنوز متوجهشان نشده ام. مطمئناً براي شما هم همينطور است. با کمي بررسي ريشه هايي را در دوران کودکيتان پيدا مي کنيد که مي توانند رشد کرده و شکوفا شوند.

۵۴) به چيزهايي فکر کنيد که خوشحالتان مي کنند

ليستي از همه کارهايي که در تمام شغل هايي که در تمام طول زندگي داشته ايد تهيه کنيد. آن شغل هايي که در شادترين دوران زندگيتان داشته ايد احتمالاً همان استعداد هاي پنهانتان هستند.

۵۵) استعداد تان در روزنامه است

کدام قسمت از روزنامه يا مجله را بيشتر دوست داريد؟ بخش فيلم، مسافرت، ورزش، سلامتي، مذهب، يا سياست؟ ممکن است استعداد تان در اين قسمت پنهان شده باشد.

منابع :
----------------------
aftab.ir
پورتال مردمان

[تصویر: Mrkamiar2.gif]

مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 تشکر شده توسط: faramarz , hasan-f , successman
10-25-2012, 12:23 AM
ارسال: #2
RE: ۵۵ راه براي پيدا کردن استعدادهاي پنهان
سلامت روح

تحقيقات جديد درباره فعاليت مغز انسان ،نشان می دهدكه بهره احساسات و هيجانات انسان (Emotional Quotient) نسبت به بهره هوشی (Intelligent Quotient) معيار واقعی تری برای سنجش موفقيت انسان است.به عبارت ديگر هوش احساسی يا EQ ،تعيين كننده كاميابی‌انسان در زندگی شخصی، شغلی و اجتماعی است نه بهره هوشی يا IQ .
6 تمرین برای بالابردن هوش هیجانی (EQ)

EQ چیست ؟فرد باهوش کیست؟!

چرا باهوش ترين شاگردان كلاس، ثروتمندترين نمی شوند؟

چرا بعضی مردم از موهبت خوب زندگی كردن برخوردارند؟

چرا باهوش ترين شاگردان كلاس، ثروتمندترين نمی شوند؟

چرا ما از بعضی افراد در همان نگاه اول خوشمان می آيد و از بعضی ديگر خوشمان نمی آيد؟

تحقيقات جديد درباره فعاليت مغز انسان،نشان می دهد كه بهره احساسات و هيجانات انسان (Emotional Quotient) نسبت به بهره هوشی (Intelligent Quotient) معيار واقعی تری برای سنجش موفقيت انسان است.به عبارت ديگر هوش احساسی ياEQ تعيين كننده كاميابی‌انسان در زندگی شخصی، شغلی و اجتماعی است نه بهره هوشی يا IQ .

در بررسی ها روشن شده است كه عوامل كاميابی افراد برجسته ناشی از احساسات مثبت (EQ+) است كه آنان در خود ايجاد می كنند و برعكس، افراد ناموفق كسانی هستند كه احساسات منفی (EQ-) را در خود پرورش می دهند . اين عوامل احساسی مثبت عبارتند از احساس عزت نفس، خويشتن پذيری،‌ مسؤوليت پذيری، آرمان داری، برنامه ريزی ذهن، مثبت انديش‍ی،‌ رويا پردازی، الهام گرفتن، تغيير پذيری، خوشرويی،‌ ماجراجويی، بردباری و ... و از جمله احساسات منفی می توان از بدبينی، ترس از شكست، اضطراب، احساس ناتوانی، فرار از پذيرش مسؤوليت،‌ احساس عدم امنيت و ... نام برد.

"كنت بلانچارد" در كتاب "سيری در كمال فردی" می نويسد: «من به هنگام سخنرانی،‌ تنها به ذهن و انديشه خود متوسل نمی شوم، بلكه بسياری از اوقات از قلبم كمك می گيرم. اگر براي اداره زندگی فقط به ذهن خود متكی شوم، پس از مدتی از پای در می آيم. از اين رو تصور می كنم كه بهترين شيوه آن است كه از قلب خود آغاز كنم، به اين اميد كه انديشه ام به كمك احساسم بشتابد و كار را به پايان ببرد».

"فكر" و "احساس" عوامل دوگانه در تصميم گيری هستند كه در واقع، احساس، نيروی محرك و برانگيزاننده فكر است. هر فكری را كه می خواهيم جامه عمل بپوشانيم،می بايست به وسيله احساس يا تمنايی مانند عشق يا هيجان،‌ برانگيخته و فعال كنيم كه به آن هوش احساسی يا استعداد عاطفی (EQ) می گوئيم.

اصطلاح هوش احساسی را در سال 1990 "پيتر سالوی" و "جان ماير" برای بيان كيفيت درك افراد، همدردی با احساس ديگران و درك رابطه هيجانات افراد با بهبود زندگی به كار بردند.

آیا تابه حال احساس کرده ایدکه نمی توانید با احساستان ارتباط برقرار کنید؟ آیا آرزو می کردید که احساسات دیگران را بهتر درک می کردید؟ تمرینات زیر راانجام دهید تا هوش هیجانی خود را بهبود بخشیده و یک اینشتین در عواطف شوید :

یک لیست احساسات تهیه کنید

در طول یک روز عادی ، شما احتمالا یک دوجین احساسات مختلف را تجربه می کنید و این احساسات روی عملکرد شما تاثیر می گذارد . این آسان است که بدون بررسی دلیل کارهایی که می کنید زندگی کنید ، اما فقط یک روز سعی کنید تا احساساتتان را پیگیری کنید . وقتی که متوجه شدید درحال انجام کاری به شکل اتوماتیک هستید ، یک لحظه صبر کنید و افکارتان و چیزی که احساس می کنید را تجزیه و تحلیل کنید و در دفترچه ای بنویسید. با توسعه توانایی خود در شناسایی انگیزه عاطفی پشت اعمالتان ، شما درک بهتری از خودتان و روش احساسی خود خواهید داشت .

خودتان را بیان کنید

آگاهی از چیزی که احساس می کنید یک چیز است و توانایی شرح احساساتتان به دیگران یک چیز دیگر ! اینکه بتوانید احساستان را به دقت شناسایی کنید به همان اندازه مهم است که قادر به انتقال آن به دیگران به شیوه درست باشید . و بهترین راه برای بهتر شدن در بیان احساسات انجام آن است ! دفعه بعدی که احساس ترس ، غم ، هیجان و یا هزاران احساس دیگر کردید، به دوست و یا آشنایی که هوش هیجانی بالایی دارد زنگ بزنید ودرباره وضعیتی که تجربه آن ،ریشه اصلی احساسات شماست ،صحبت کنید .از آنها بخواهید بگویند که فکرمی کنند شما چه احساسی دارید و ببینید که آیا گفته های آنها با آنچه شما حس می کنید یکیست ؟ اگر با هم درتضاد بودید ،در مورد راههای انتقال حالت عاطفی خود به شکل واضح بحث کنید .

یادبگیرید تا احساسات منفی خود را مدیریت کنید

استرس ، افسردگی ، و اضطراب تنها تعداد کمی از احساسات منفی هستند که شما ممکن است در طول یک روز یا هفته تجربه کنید . هوش هیجانی، بیشتر نیازمند توانایی مدیریت احساسات منفی است . پس از اینکه آموختید احساسات خود را شناسایی کنید ، باید برای کاهش احساسات منفی تلاش کنید . راهکار های متفاوتی برای انسان های مختلف موثر است ، ممکن است دریابید که تهیه یک لیست ( چه ذهنی ویا نوشته شده) ازراه حل های موثر، زمانی که احساسات شما منفیست، به شما کمک می کند . وقتی که در حال تجربه احساسات مضر و مخرب هستید ، به لیستتان مراجعه کرده و برای مقابله با آنها از یکی از استراتزی های شخصی خود استفاده کنید .

از گوش دادن ، درس بگیرید

یک ضرب المثل قدیمی وجود دارد که می گوید : "خدا به ما دو گوش و یک دهان داده فقط به یک دلیل:دوبرابر مقداری که حرف می زنید گوش کنید ". در میان دستوراتی که برای بهبود هوش هیجانی وجوددارد ، گوش دادن یکی از عناصر کلیدی است . دفعه بعدی که یک دوست با مشکلی به سراغ شما می آید ، به صورت آگاهانه تلاش کنید تا واقعا به آنچه که می گوید گوش دهید . به او اجازه دهید تا به طور کامل خودش را بیان کند ، قبل از اینکه با عقایدتان وسط حرفش بپرید . به دقت گوش کردن قبل از صحبت کردن ، به شما امکان درک احساسات اورا به دقیق ترین شیوه ممکن می دهد ، البته قبل از اینکه نصایح شما رنگ تمایلاتتان را بگیرد .

مطالعه نشانه های غیرکلامی هیجانی

بعضی اوقات ، مردم بدون گفتن حتی یک کلمه، احساسشان را نشان می دهند . در درک و تشخیص احساسات دیگران، مهم است که به دقت نشانه های غیر کلامی آنها را ارزیابی کنید. برای تمرین این موضوع، سعی کنید بخشی از فیلم یا برنامه تلویزیونی را بدون صدا تماشا کنید . ببینید آیا می توانید بگویید بازیگران چه احساسی را با حالات چهره و زبان بدن خود به تصویر می کشند.

آیینه شدن شخصیتی را امتحان کنید

بازتاب شخصیت یا آیینه شدن یک راه خوب است، با دیدن احساساتی که دیگران به نمایش می گذارند و بازگرداندن همان احساسات به آنها از طریق اعمالتان، می توانید هوش هیجانی خود را افزایش دهید . اگر شما می توانید به طور موثر آیینه شخصیت دیگران باشید ، در شرایط مناسب ، این تکنیک می تواند به شما برای افزایش تفاهم با مخاطبان کاری و یاساختن یک رابطه محکم با دوستان معمولی کمک کند .

در حالی که کاوش در احساسات خود شما و دیگران می تواند تهدید آمیز، دشوار ، و گاهی اوقات مداخله گرانه باشد ، همچنین می تواند نتایج خوبی برای شما به همراه داشته باشد .اگر شما منتظرزمانی خاص برای افزایش هوش هیجانی خود هستید ، باید بگویم که هیچ گاه فرا نمی رسد ، همین حالا زمان مناسب برای اینکار است ، پس زمان را از دست ندهید واز همین حالا شروع کنید :

در حال حاضر در این لحظه چه احساسی دارید ؟ و چرا
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 تشکر شده توسط: amiryazdani138 , hasan-f , successman
ارسال پاسخ 

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  90 درس براي سلطه بر خويشتن successman 16 2,675 05-18-2013 11:15 PM
آخرین ارسال: successman
  شش قدم برای فراموش کردن گذشته venus2 0 798 05-09-2013 12:27 AM
آخرین ارسال: venus2
  بهترین راه برای شاد بودن jahanagahi 12 2,483 04-28-2013 08:46 PM
آخرین ارسال: mallarme
  زیادی هر چیزی بد است، حتی فکر کردن! mallarme 3 1,483 11-10-2012 11:49 PM
آخرین ارسال: jahanagahi

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
تماس با ما | سایت کارآفرینی میلیاردرهای آینده ایران | بازگشت به بالا | بازگشت به محتوا | آرشیو | پیوند سایتی RSS