سایت کارآفرینی میلیاردرهای آینده ایران
سفر به شیراز پاییز 92، برگزاری همایش و سومین تولد انجمن - نسخه قابل چاپ

+- سایت کارآفرینی میلیاردرهای آینده ایران (http://forum.unc-co.ir)
+-- انجمن: بخش اعضای سایت (/forumdisplay.php?fid=105)
+--- انجمن: جلسات حضوری و آنلاین اعضای سایت (/forumdisplay.php?fid=30)
+--- موضوع: سفر به شیراز پاییز 92، برگزاری همایش و سومین تولد انجمن (/showthread.php?tid=9965)

صفحه ها: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60

RE: سفر به شیراز برای شرکت در کنفرانس، برگزاری تولد انجمن و شیراز گردی - MARYAR - 11-07-2013 11:52 PM

(11-07-2013 11:39 PM)sir-mahyar نوشته شده توسط:  ابجی من 15 سال پیش رفتم شیراز و دوباره این سعادت نصیبم شده که با شما و دوستای فوق العادم برم اونجاA00 (127)

دارم لحظه هارو تک تک میشمارم

این عکسارم که میزاری ادم چشش در میاد

هی اینارو میبینم و عکسای قدیمیه تو البوم که 15 سال پیش جلو اینا گرفتم رو میبینمA00 (20)A00 (32)

چرا وقتش نمیرسهههههههههههههههههههه Yosef.gif

آخی خوش بحالت
من تا حالا نرفتم شیرازززززززززز
روز شماری می کنم این جاهای فوق العاده زیبا را ببینم.
هر چی بیشتر سرچ می کنم جاهای دیدنی بیشتری اونجا پیدا می شهههههه

RE: سفر به شیراز برای شرکت در کنفرانس، برگزاری تولد انجمن و شیراز گردی - صدفی - 11-07-2013 11:53 PM

(11-07-2013 11:52 PM)MARYAR نوشته شده توسط:  
(11-07-2013 11:39 PM)sir-mahyar نوشته شده توسط:  ابجی من 15 سال پیش رفتم شیراز و دوباره این سعادت نصیبم شده که با شما و دوستای فوق العادم برم اونجاA00 (127)

هی اینارو میبینم و عکسای قدیمیه تو البوم که 15 سال پیش جلو اینا گرفتم رو میبینمA00 (20)A00 (32)

آخی خوش بحالت

ااا نرفتی مریم شیراز

خیلی قشنگه
من پسر خالم هم شیراز زندگی میکنه

RE: سفر به شیراز برای شرکت در کنفرانس، برگزاری تولد انجمن و شیراز گردی - MARYAR - 11-07-2013 11:53 PM

وای سا ببینممممممممممممممم تو الان 21 سالته 15 سال پیشششش که 5-6 سالت بوده
بچه فینگیلی بیش نبودیییی
بعد اون وقت دقیقا از اون سفر چی می فهمیدی؟؟؟؟

RE: سفر به شیراز برای شرکت در کنفرانس، برگزاری تولد انجمن و شیراز گردی - MARYAR - 11-07-2013 11:56 PM

(11-07-2013 11:53 PM)صدفی نوشته شده توسط:  
(11-07-2013 11:52 PM)MARYAR نوشته شده توسط:  

آخی خوش بحالت

ااا نرفتی مریم شیراز

خیلی قشنگه
من پسر خالم هم شیراز زندگی میکنه

ئهههه شماها رفتین شیراززز پس خوش بحالتون
من از آرزوهام دیدن حافظیه و تخت جمشید بود

RE: سفر به شیراز برای شرکت در کنفرانس، برگزاری تولد انجمن و شیراز گردی - sir-mahyar - 11-08-2013 12:04 AM

(11-07-2013 11:53 PM)MARYAR نوشته شده توسط:  وای سا ببینممممممممممممممم تو الان 21 سالته 15 سال پیشششش که 5-6 سالت بوده
بچه فینگیلی بیش نبودیییی

ابجی پدر من عاشق عکاسی بود

یه البوم بزرگ کامل فقط عکس از شیراز دارم حالا البومای دیگه بماند

که هر وقت نگاشون می کنم یادم میاد

باید چندتاشون که پر از خاطره ست و بیارم اونجا براتون تعریف کنم بخندین10_003

RE: سفر به شیراز برای شرکت در کنفرانس، برگزاری تولد انجمن و شیراز گردی - MARYAR - 11-08-2013 12:25 AM

مسجد وکیل شیراز در مجموعه بناهای زندیه، در کنار بازار وکیل و حمام وکیل در مرکز این شهر قرار دارد.

این بنا یکی از بناهای زیبا و بسیار مستحکم دوره زندیه می‌باشد که از لحاظ هنری و معماری دارای اهمیت زیادی است، این مسجد بدستور کریم خان زند ساخته شده‌است. طرح این مسجد دو ایوانی بوده و دارای دو شبستان جنوبی و شرقی است.
شبستان جنوبی با ستون‌های سنگی یکپارچه و مارپیچ از شاخصه‌های معماری ایرانی واز مناطق دیدنی این مسجداست که دارای ۴۸ ستون سنگی یکپارچه می‌باشد.

مساحت این شبستان در حدود ۵ هزار متر مربع است و منبر چهارده پله‌ای یکپارچه از سنگ مرمر از زیبائیهای قسمت شبستان می‌باشد. گویند به فرمان کریم خان این سنگ از مراغه به شیراز آورده شد.
در سمت شمال مسجد طاق بلند و مهمی ساخته شده که به طاق مروارید معروف است و در دور این طاق با قلم درشت و خط ثلث عالی یکی از سوره‌های قرآن به صورت هلالی نوشته شده‌است.

این مسجد بر طبق بافت معماری سنتی این مرز و بوم در یک مجموعه اجتماعی قرار گرفته و هماهنگی زیبایی را در پیوند دین و دنیا، بوجود آورده‌است.کاشی کاری صحن و ایوان‌های شمالی و جنوبی نیز بسیار زیبا و از انواع هفت رنگ و معرق می‌باشد.

مسجد وکیل در سفرنامه به سوی اصفهان پیرلوتی این گونه معرفی شده‌است: "امروز خوشبختانه موفق شدم وارد مسجد کریم خان شوم بی شبهه اگر مدتی در این جا بمانم به همه محل‌هایی که دخول به آنها اکنون به طور کامل برایم ممنوع است، وارد می‌شوم. مردم این شهر نسبت به من بسیار ملایم و مهربانند. خطوط و نقوش معماری مسجد، ساده و بی آلایش است، ولی در همه جا، میناکاری و رنگ‌های سبز و قرمز دیده می‌شود و این تجمل به حد افراط رسیده‌است هیچ قسمتی از دیوار را نمی‌توان یافت که به دقت میناکاری نشده باشد. اکنون در کاخی لاجوردین و فیروزه فام هستیم."

[تصویر: 0025-m.meraji--vakil-mosque.jpg]

[تصویر: Vakil_Mosque_Shabestan.jpg]

[تصویر: vakil-0718-mm2.jpg]

[تصویر: 14.jpg]

[تصویر: Masjed-Vakil-shiraz-www.farsicad.com-4.jpg]

RE: سفر به شیراز برای شرکت در کنفرانس، برگزاری تولد انجمن و شیراز گردی - MARYAR - 11-08-2013 12:30 AM

(11-08-2013 12:04 AM)sir-mahyar نوشته شده توسط:  
(11-07-2013 11:53 PM)MARYAR نوشته شده توسط:  وای سا ببینممممممممممممممم تو الان 21 سالته 15 سال پیشششش که 5-6 سالت بوده
بچه فینگیلی بیش نبودیییی

ابجی پدر من عاشق عکاسی بود

یه البوم بزرگ کامل فقط عکس از شیراز دارم حالا البومای دیگه بماند

که هر وقت نگاشون می کنم یادم میاد

باید چندتاشون که پر از خاطره ست و بیارم اونجا براتون تعریف کنم بخندین10_003

آره بیار بیاااارررر ببینیممم خاطراتا کلی بخندیمممم
دیگه اونجا هم خیالمون راحته که غذاهامون سر جاشههههه Yosef.gif کسی نیست بخورتش (مخاطب خاص Yosef.gif با تو بودم )

RE: سفر به شیراز برای شرکت در کنفرانس، برگزاری تولد انجمن و شیراز گردی - 3ObHaN - 11-08-2013 12:36 AM

من اخرین بار مسجد وکیل رفتم خراب بود !
ماشالللللله فارس اینقدر جای دیدنی داره که بخوای کلش رو ببینی یه ماه تایم نیازه .
ما چون وقت نداشتیم ، فقط یه سری جاهای خاص رو پلن ریختیم واسه دیدن .
چون برای همه جا خدایی نمی رسیم .
یه نکته ی خوبی که شیراز داره ، نزدیک برخی نقاط گردشگریشه ! مثلا ارگ کریمخان ، کلی اینور اونورش جای دیدنیه .

RE: سفر به شیراز برای شرکت در کنفرانس، برگزاری تولد انجمن و شیراز گردی - MARYAR - 11-08-2013 12:41 AM

13- حمام وکیل:
این بنا در غرب مسجد وکیل شیراز واقع شده و یکی از بزرگ ترین و ارزشمندترین حمام های تاریخی ایران است. حمام وکیل توسط کریم خان زند ساخته شده است.

بنای حمام به صورت مکعب است و ورودی آن در سمت شمال قرار دارد. نمای شمالی حمام مشرف به فضای بازی بود که بعدها از بین رفت و خیابان کوتاهی جایگزین آن شد. در جنوب حمام، آب انباری از دوره زندیه و در شرق آن مسجد وکیل قرار دارد. در دوره قاجار و به ویژه در دوره اخیر تعمیرات و تغییراتی در بنا صورت گرفت. هر چند این امر صدماتی را به ساختمان اولیه بنا و تزئینات آن وارد آورد ، با این حال آثار باقی مانده به خوبی نمایانگر ارزش و شکوه اولیه بناست.

سردر حمام که با کاشی کاری مزین شده ، مربوط به دوره قاجاریه است. بعد از سردر، هشتی ورودی زیبایی قرار گرفته که بدنه آن در اصل با نقوش زیبای اسلیمی به شیوه آهک بری، مزین شده است. بر بالای این هشتی که با گنبدی مسقف شده ، نورگیری زیبا و مشبک به شکل قبه تعبیه شده که وزنه های دایره شکل آن، از سفال سبز رنگ و با شیشه های ساده مدور پوشیده شده است. هشتی از طریق راهرویی به سربینه وسیع و زیبای حمام راه می یابد. رخت کن یا سربینه هشت ضلعی است و پوشش طاق و گنبد آن در میانه بر روی هشت ستون سنگی یکپارچه قرار دارد. تمامی کف و ازاره ( آن قسمت از دیوار اتاق و یا ایوان که از کف طاقچه تا روی زمین بود) سربینه با تخته سنگ های مرمرین پوشیده شده و در گودی میانه آن حوض هشت ضلعی با دیواره هایی از سنگ های یکپارچه قرار دارد. وسط این حوض فواره ای از همان سنگ تعبیه شده است. دورتا دور حوض که پایین تر از سطح کف سربینه قرار دارد، فضایی برای قراردادن کفش ها تعبیه شده است. بعد از این سطح، کف اصلی سربینه و صفه های اطراف آن قرار دارد که مخصوص استراحت و کندن و پوشیدن لباس است. در چهارگوشه سربینه چهار حوض کوچک فواره دار، به قرینه یکدیگر ساخته اند. ازاره سربینه به بلندی ۵/۱ متر با سنگ مرمر سبز رنگ پوشیده شده است.

روشنایی سربینه از طریق نورگیرهایی تأمین می شود. سطوح داخلی سربینه و طاق ها در اصل با لایه ای از نقوش زیبای اسلیمی به شیوه آهک بری مزین می شد که در تعمیرات دوره قاجار این سطح با ساروج ( مخلوطی است از آهک و خاکستر یا ریگ که در آب به مرور جذب انیدرید کربنیک کنند و آهکش به صورت سنگ آهک که محکم و پایدار است در می آید و از آن در جهت ساختن بنا استفاده می کنند) و لایه ای از گچ بری پوشانده شد. با برداشتن لایه دوره قاجار، بخش باقی مانده از تزئینات دوره زندیه مشخص شده است. در قسمت غربی سربینه راهروهایی به فضای گرمخانه و دیگر بخش های حمام راه می یابد. گرمخانه حمام نسبتاً بزرگ و وسیع است. پوشش طاق و گنبد این محوطه در میانه بر روی چهار ستون سنگی یکپارچه که به شیوه مارپیچی تراش خورده اند. در زوایای دو ضلع گرمخانه ، دو شاه نشین نسبتاً بزرگ با حوض سنگی فواره دار ویژه استحمام اعیان وجود دارد.

در قسمت جنوبی گرمخانه سه خزینه آب وجود دارد که در قسمت جنوب شرقی و غربی آنها دو جایگاه معروف به ” خلوتگاه” با ازاره مرمری و تزئینات آهک بری زیبا وجود دارد. زیر گرمخانه کانال های حرارتی ” گربه رو” گرما را از ” تون” یا گـُلخن حمام به بخش های مختلف گرمخانه انتقال می داد. کف گرمخانه با سنگ های پهن و بزرگ فرش شده و دیوارهای پایین آن نیز با سنگ های مرمر شفاف پوشش یافته است.

در قسمت شرق و پشت حمام ، فضایی به نام” گاورو” قرار داشت که با دری به خارج حمام مربوط می شد. این فضا مخصوص ورود و خروج چهار پایان حامل کود و … بود. در انتهای این راهرو، چاه عمیقی است که آب اصلی حمام را تأمین می کرد. در بالا و پشت بام حمام منبع نسبتاً بزرگی قرار داشت که آب کشیده شده از چاه در آن ذخیره شده و برای حوض های فواره دار و غیره مورد استفاده قرار می گرفت.

[تصویر: %20%D8%AD%D9%85%D8%A7%D9%85%20%D9%88%DA%...128073.JPG]

[تصویر: 61_full.jpg]
[تصویر: 22_8803100238_L600.jpg]
[تصویر: vakil_04.jpg]
[تصویر: vakil_01.jpg]
[تصویر: ham.jpg]
[تصویر: FAA16021.jpg]
[تصویر: 1952.jpg]

RE: سفر به شیراز برای شرکت در کنفرانس، برگزاری تولد انجمن و شیراز گردی - MARYAR - 11-08-2013 12:54 AM

14- مسجد نصیرالملک از مساجد قدیمی شیراز می‌باشد که در محله گود عربان و در جنوب خیابان لطفعلی خان زند و در نزدیکی امامزاده شاه چراغ قرار گرفته است.
این بنا به دستور میرزا حسن علی ملقب به نصیرالملک که یکی از بزرگان سلسله قاجار بوده ساخته شده. معماری آن کار محمد حسن معمار بوده است. مدت ساخت آن حدود ۱۲ سال و از سال ۱۲۵۵ تا ۱۲۶۷ خورشیدی به طول انجامیده است. مرمت، حفظ و نگهداری این بنای باشکوه و ارزشمند با رعایت استانداردهای بین‌المللی مرمت آثار تاریخی از سال‌ها پیش توسط موقوفه نصیرالملک به تولیت آقای محمود قوام آغاز شده و همچنان ادامه دارد.

مسجد دارای صحن وسیعی می‌باشد که در سمت شمال مسجد قرار گرفته است. در ورودی دارای طاق نمایی بزرگ است، که سقف آن با کاشی‌های رنگارنگ مزین گشته است. درهای ورودی این مسجد، دو در بزرگ چوبی است که در بالای آن بر روی سنگ مرمر شعری از شوریده شیرازی به مناسبت سازنده مسجد و سال اتمام آن نوشته شده است. مسجد دارای دو شبستان شرقی و غربی است. شبستان غربی که پوشش آجری دارد و بیشتر بروی آن کار شده و زیباتر است٬طاق این شبستان بر روی ستونها سنگی و با طرح مارپیچ بر روی آن در دو ردیف شش‌تایی و به تعداد دوازده عدد به نیت دوازده امام قرار گرفته است و همچنین این شبستان دارای هفت درگاه که آن را به صحن مسجد مرتبط می‌کند، با هفت در چوبی با شیشه‌های رنگارنگ می‌باشد. سنگتراشی و تزیین این شبستان الهام گرفته شده از مسجد وکیل شیراز است. طاق و دیوارهای این شبستان با کاشی کاریهای زیبا تزیین شده است. کف آن با کاشی‌های فیروزه‌ای و سقف آن با نقش گل و بوته و آیات قرآنی مزین گشته است. این شبستان در واقع شبستان تابستانه محسوب می‌شود.

شبستان شرقی که به زیبایی شبستان غربی نیست، شبستان زمستانه به حساب می‌آید، دارای هفت ستون بدون طرح و ساده است و در یک ردیف در وسط قرار گرفته‌اند.در جلوی شبستان شرقی، ایوانی قرار گرفته که با هشت طاق نما از حیاط مجزا گشته است.در ان شبستان دری وجود دارد که به یک چاه آب گشوده می‌شود.همچنین در این مکان یک حوضچه و یک دالان نیز موجود است.هر دو شبستان بر خلاف معمول به خاطر جهت گیری ساختمان قبله در امتداد محور قبله واقع شده‌اند.در دالان شمالی سنگ نوشته‌ای وجود دارد که شعر زیر بر روی آن حک شده است:
غرض نقشی است کز ما باز ماند که هستی را نمی‌بینم بقایی
مگر صاحبدلی روزی به رحمت کند در حق استادان دعایی
نمایی از ایوان جنوبی همراه با حیاط و حوض سنگی

مسجد دارای دو ایوان شمالی و جنوبی است که شبیه هم نیستند و ایوان شمالی زیباتر از ایوان جنوبی است.ایوان شمالی دارای سه نیم طاق در سه طرف است و از سمت چهارم به صحن راه دارد، همچنین این ایوان داری ۴ غرفه است و سقف میانی آن با مقرنس کاری و کاسه سازی پنج کاسه مزین گشته است.ایوان جنوبی نیز دارای دو گلدسته است و در حیاط آن نیز حوضی مستطیل شکل و سنگی با فواره وجود دارد.
سقف پنج کاسه ای

در سمت شمالی مسجد طاق نمایی به نام طاق مروارید وجود دارد، که تمام سقف، داخل و بیرون آن کاشی کاری رنگارنگ شده است و بر روی آن آیات قرآنی نوشته شده است و در دو طرف این طاق نما دو طاق کوچکتر نیز وجود دارد.در سمت جنوب نیز طاقی وجود دارد که ارتفاعش کمتر از طاق مروارید است و تمام سطح بیرونی و داخلی آن کاشی‌کاری شده و سقف آن نیز مانند طاق شمالی مقرنس‌کاری گشته است.بر روی آن نیز دو گلدسته وجود دارد که در ورودی این دو گلدسته دو طاق نمای کوچکتر در دو طرف طاق اصلی وجود دارد.

[تصویر: Nasr_ol_Molk_mosque_inside_colorful.jpg]
[تصویر: mtjr4g2c034o5klkto4g.jpg]
[تصویر: 2252262211391511713520410355228664311880100.jpg]
[تصویر: 395px-Dsc07428.jpg]
[تصویر: 709px-Nasir_al_molk_interior.jpg]
[تصویر: 429030_TrrIrLsD.jpg]
[تصویر: Nasirolmolk_mosque_warm_light.jpg]