سایت کارآفرینی میلیاردرهای آینده ایران
یه سوال در مورد بسته بندی - نسخه قابل چاپ

+- سایت کارآفرینی میلیاردرهای آینده ایران (http://forum.unc-co.ir)
+-- انجمن: کسب در آمد در ایران و دنیا (/forumdisplay.php?fid=1)
+--- انجمن: روش های رایگان شروع کسب و کار شخصی (/forumdisplay.php?fid=32)
+--- موضوع: یه سوال در مورد بسته بندی (/showthread.php?tid=9516)

یه سوال در مورد بسته بندی - farzad879 - 09-04-2013 02:16 PM

با سلام خدمت دوستان و اساتید
میخاستم ببینم من اگه بخام کار بسته بندی شرع کنم و یه طرح دلخواه روی بسته چا÷ کنم
مثل این بسته های نخود و لوبیا و قند و... باید کجا سفارش بدم؟ هزینش چقده؟ محدود چاپ میکنن؟

RE: یه سوال در مورد بسته بندی - مهدی 1 - 09-04-2013 03:05 PM

با درود

اگر روی کاغذ و مقوا بخواهید چاپ بزنید ، حداقل 1000 برگ ، به صرفه 5 هزار برگ به بالا
به چاپخانه ها ، یا دفاتر تبلیغاتی ، یک هزینه فیلم و زینگ و طراحی دارید و بعد از اون هر هزار برگ ( 50* 70 ) یک هزینه ثابت بابت چاپ داره ، مقوا را هم خودتون تهیه می کنید
قالب دایکاست هم خود دفتر طراحی طرحش را به شما می ده و می دید می سازند (هرینه زیادی نداره) می دید به چاپخانه خودش پرس می زنه

اگر یکمی خلاقیت به خرج بدید . می توانید بسته بندی مقوایی بسیار شیک و جدیدی برای نخود لوبیا و امثالهم طراحی کنید و خاص باشید

اما اگر روی نایلون و سلفون و امثالهم می خواهید چاپ بزنید ، باید به فلکسو کارها مراجعه کنید ، شماره هاشون پشت بسته بندی های مشابه هست ، چاپ به صورت رول هست و تیراز پایین امکان پذیر نیست . اگر دنبال طرح نباشید و کارتون با یکی دو رنگ حل بشه ، قالب چاپ را مهرساز ها می سازند ، به کلیشه ژلاتینی معروفه ، به ازای هر سانتی متر هر رنگی حدود 50 تومان بود ، ولی اگر 4 رنگ (رنگی) بخواهید چاپ بزنید قضیه یکم متفاوت می شه و هزینه ها می ره بالاتر

و مهمتر اینکه این نوع بسته بندی ها را نمی توان در خانه و امثالهم انجام داد چون نیازمند دستگاه مخصوص برای پرس همزمان سلفون و توزین و ... هست .

موفق باشی

RE: یه سوال در مورد بسته بندی - Delta.H - 09-04-2013 09:48 PM

مهدی جان میشه در مورد کلیشه ژلاتینی یه توضیح بدید یعنی با اون میشه رو پلاستیک چاپ زد؟

RE: یه سوال در مورد بسته بندی - farzad879 - 09-04-2013 10:22 PM

ممنون از توضیح مفیدتون
الان من بخام 1000 تا جعبه سفارش بدم هزینه حودیش چقد میشه؟

RE: یه سوال در مورد بسته بندی - مهدی 1 - 09-04-2013 10:25 PM

(09-04-2013 09:48 PM)Delta.H نوشته شده توسط:  مهدی جان میشه در مورد کلیشه ژلاتینی یه توضیح بدید یعنی با اون میشه رو پلاستیک چاپ زد؟

با درود

بله می شه ، ولی نه با دست با دستگاه انجام می شه

چاپ روی نایلون و سلفون یا به طریق سیلک انجام می شه ، یا به روش چاپ رول
چاپ سیلک که خوب دستی هست و برای تیراژ های پایین و کارهای هنری

اما چاپ رول ، رول نایلون، نایلکس یا سلفون قبل از اینکه برش بخوره و تبدیل بشه به انواع پلاستیک با کاربردهای مختلف . خود رول خام ابتدا وارد دستگاهی می شه به اسم جرقه گیر ، که اصلاحا جرقه پلاستیک را می گیره تا چاپ روی کار بشینه و پاک نشه ، بعد از جرقه گیری ، رول وارد دستگاه چاپ رول می شه برای چاپ .

اما کلیشه ژلاتینی ، دقیقا شکل همان مهر ژلاتینی هست و با همان شکل و روش هم ساخته می شه ، فقط کمی ضخامت بیشتر استفاده می شه و معمولا با کیفیت مرغوب تر چون استحلاکش بالاست . برای هر رنگ یک کلیشه ساخته می شه ، برای چاپ کلیشه روی یک سیلندر چسبیده می شه و یک سیلندر دیگه هم بالای اون هست که رنگ PVC مخصوص روی اون هست ، با چرخیدن این سیلندرها رنگ ابتدا به روی کلیشه منتقل می شه و رول هم از زیرش رد می شه و رنگ به روی رول انتقال پیدا می کنه . وقتی همه رول ها یک رنگشون خورد ، دوباره روی دستگاه قرار داده می شن برای چاپ رنگ دوم و الی اخر ، نمونه اش می شه پلاستیک پفک نمکی که یک رنگ قرمز چاپ خورده و یک رتگ زرد

اما الان با ورود دستگاه های چینی دیگه همه زدن تو کار فلکسو ، پلاستیک چیپس و پفک چی توز و انواع مشابه . که چهاررنگ به طور همزمان روی انواع متریال مخصوص خودش چاپ می شه و کیفیت و سرعت اصلا قابل مقایسه نیست ، ولی برای تیراژ های پایین نه کسی قبول می کنه چاپ کنه و نه هزینه های ثابت اولیه اش به صرفه هست

RE: یه سوال در مورد بسته بندی - مهدی 1 - 09-04-2013 10:34 PM

(09-04-2013 10:22 PM)farzad879 نوشته شده توسط:  ممنون از توضیح مفیدتون
الان من بخام 1000 تا جعبه سفارش بدم هزینه حودیش چقد میشه؟

از چاپخانه ها سوال کن ، من قیمت های الان را ندارم

شما برای شروع یک سری هزینه های ثابت داری از قبیل هزینه طراحی ، فیلم و زینگ ، قالب دایکاست ، هزینه این سه سرشکن می شه روی کل تعداد چاپی که دارید
حدود 200 300 هزار تومان هزینه اینها می شه که ماندگار هست و تا 100 هزار تیراژ هم می توانید ازش استفاده کنید

هزینه چاپ هم دوری هست ، هز دور 80 هزار تومان من قیمت دارم ، یعنی 1000 برگ 50 * 70 برای شما چاپ می زنند 80 هزار تومان می گیرند. مقوا هم سوا ، لترپرس برای برش مقوا هم فکر کنم 20 30 هزار تومان شده باشه .

حالا برای قیمت تمام شده یک بسته باید ببینید اولا چند تا از اون طرح روی مقوای 50*70 جا می شه ، بعد نوع مقوا را هم انتخاب کنی و قیمت بگیری ، و بقیه موارد را با هم جمع کنی و تقسیم کنی .

پ ن : تیراژ زیر 5000 هزار نه برای تولید می صرفه و نه برای چاپ
ولی می تونی با دید بلند مدت سری اول هزار تا هم چاپ بزنی با هزینه کمی بالاتر