سایت کارآفرینی میلیاردرهای آینده ایران
یا خودتون دست بکار بشید یا باید پول مفت بدین! - نسخه قابل چاپ

+- سایت کارآفرینی میلیاردرهای آینده ایران (http://forum.unc-co.ir)
+-- انجمن: بخش اعضای سایت (/forumdisplay.php?fid=105)
+--- انجمن: اعضای سایت ، اهداف و بحث های شخصی (/forumdisplay.php?fid=36)
+--- موضوع: یا خودتون دست بکار بشید یا باید پول مفت بدین! (/showthread.php?tid=7254)

صفحه ها: 1 2

یا خودتون دست بکار بشید یا باید پول مفت بدین! - پرواز - 03-06-2013 11:07 AM

دیشب برای خرید با همسرم رفته بودیم یه مرکز خرید. یه پانچوی خیلی زیبا تو تن یه مانکن دیدم که همسرم شیفته اش شد و بلافاصله گفت همینو برات میخریم! یه نگاهی به پانچو انداختم و خیلی ساده و بی اهمیت بهش گفتم: ولی این خیلی راحت درست شده ها. ببین از دو تا شال استفاده کرده فقط. منتها ترکیب رنگ و جنس رو خاص انتخاب کرده. همسرم گفت: خب حالا دم عیدی که دیگه وقت نمیکنی بشینی از اینا بدوزی، بریم همینو بخریم برات.
خب طبیعتا منم حرفش رو پذیرفتم و رفتیم تو مغازه.
- آقا اون پانچوی تن مانکن چه قیمتیه؟
- قابل نداره. اون از جنس های پرفروشمونه. 105 تومن!

به همین راحتی!!!! 105 تومن برای دو تا... فقط دو تا شال که خیلی ساده ولی خوشرنگ به هم وصل شده بودن. من خیلی بدم میاد کسی فکر کنه میتونه به شعور من توهین کنه و هر چیزی رو بهم بفروشه. یعنی آقاهه پیش خودش چی فکر کرد که با این آب و تاب از پانچو تعریف می کرد و تازه میگفت اینا خارجیه! خدا رو شاهد میگیرم دقیقا هر دو تا شالی که تو دوخت این پانچو به کار رفته بود رو چند دقیقه قبل کنار خیابون میفروختن دونه ای 6 تومن حتی طرحش هم همون بود!.
خیلی وقتا همینطوره. برای چیزایی پول میدیم که واقعا ارزش ندارن. بعضی وقتا پیش خودم فکر میکنم در اینجور معامله ها که این روزها خیلی هم رو دور افتاده، مشتری(بخصوص خانوما) کلی احساس غرور میکنن که کسی یه لباس معمولی ولی گرون رو تو تنشون ببینه و اونا با افتخار بگن چون از فلان جا خریدم گرون بوده.

واقعا نمیدونم با این طرز فکر داریم با خودمون چیکار میکنیم؟ من با خرید از مراکز تجاری سطح بالا خیلی خیلی موافق و اتفاقا با خرید از مناطق ضعیف تقریبا مخالفم. دلیل این موضوع هم این اعتقاده که هر جور فکر کنیم و در هر حد قدرت خریدی که خودمون رو تصور کنیم، به همون سمت خواهیم رفت.
ولی ای کاش یه جاهایی حماقت نکنیم! گرون بخریم. ولی چیزی رو بخریم که ارزش داشته باشه. دوستم دیروز میگفت یه شورت ساده برا بچه اش خریده 65 تومن. چطور میشه چنین حماقت هایی رو پذیرفت؟!

RE: یا خودتون دست بکار بشید یا باید پول مفت بدین! - Mrs.Seyedi - 03-06-2013 01:27 PM

من هم با شما کاملاً موافقم
مثلاً دوستم میگفت این تابلو رو خریدم 120 تومان، میگفتم ای بابا این که توی مغازه ها 30 تومان بیشتر نیست ، چه خبره ، میگفت ای بابا من اینو از اون مغازه معروفه گرفتم، یا این لباس مثلاً مارکه، یا این دستکش مال اسپانیاست و....
من هم کاملاً موافق کیفیتم
ولی به جون خودم بعضی اوقات بعضی چیزا ارزش این همه هزینه ندارند

RE: یا خودتون دست بکار بشید یا باید پول مفت بدین! - mohammadshamosi - 03-06-2013 04:18 PM

ای بابا
خانم پرواز ، یه آمار میدادید تا بهتون فروشنده آشنا معرفی میکردم! Yosef.gif

RE: یا خودتون دست بکار بشید یا باید پول مفت بدین! - هومان هرمزدی - 03-06-2013 04:39 PM

این رو خودم با چشم خودم دیدم:
یکی از دوستهام از اون مغازه معروفها داره باهاش رفته بودم بازار برای خرید شلوار.وقتی شلوار خریدم فروشنده گفت فروشش کم شده و مثلا فلان شلوار تولید داخل که طرحش فلانه و نخ دوختش فلان رو دو ماه هستش خریده اما کسی نگاش هم نمیکنه و میگن گرونه(35قیمت گذاشته بود)دوستم ازش خریدش 50 تومن.رفتیم مغازش و اون شلوار رو قیمت زد500با اصرار من زد400 آخه گفتم شاید فروش نره.تا نشستیم و یه چایی خوردیم و کمی نون بیار کباب ببر بازی کردیم یه مشتری برای اون شلوار پیدا شد و با شلوار اومد سمت میز و گفت:این شلوار کار کجاست؟دقیقا دوستم همون اطلاعات فروشنده قبلی رو به مشتریش داد و به برچسب قیمت اشاره کرد و گفت:هومان جان من گفتم قیمتش رو 500 بزن شما 400 زدی؟خودم 450 خریدم.همون جا مشتری عزیز دست کرد تویه جیبش و 10 تا تراول چک 50 تومنی تا نخورده گذاشت رویه میز

RE: یا خودتون دست بکار بشید یا باید پول مفت بدین! - ali mohammady - 03-06-2013 07:50 PM

(03-06-2013 04:39 PM)هومان هرمزدی نوشته شده توسط:  این رو خودم با چشم خودم دیدم:
یکی از دوستهام از اون مغازه معروفها داره باهاش رفته بودم بازار برای خرید شلوار.وقتی شلوار خریدم فروشنده گفت فروشش کم شده و مثلا فلان شلوار تولید داخل که طرحش فلانه و نخ دوختش فلان رو دو ماه هستش خریده اما کسی نگاش هم نمیکنه و میگن گرونه(35قیمت گذاشته بود)دوستم ازش خریدش 50 تومن.رفتیم مغازش و اون شلوار رو قیمت زد500با اصرار من زد400 آخه گفتم شاید فروش نره.تا نشستیم و یه چایی خوردیم و کمی نون بیار کباب ببر بازی کردیم یه مشتری برای اون شلوار پیدا شد و با شلوار اومد سمت میز و گفت:این شلوار کار کجاست؟دقیقا دوستم همون اطلاعات فروشنده قبلی رو به مشتریش داد و به برچسب قیمت اشاره کرد و گفت:هومان جان من گفتم قیمتش رو 500 بزن شما 400 زدی؟خودم 450 خریدم.همون جا مشتری عزیز دست کرد تویه جیبش و 10 تا تراول چک 50 تومنی تا نخورده گذاشت رویه میز

درسته عقل مردم تو چشمشونه اما نباید سو استفاده کرد من به شدت مخالفم.از هر دست بدی از همون دست میگیری

RE: یا خودتون دست بکار بشید یا باید پول مفت بدین! - mir abbas - 03-06-2013 09:02 PM

بدبختی ما از زمانی شروع میشه که روی ضد ارزشها با هم مسابقه بدیم و بخواهیم از هم پیشی بگیریم.
متاسفانه زمانه ای شده که خیلیها روی مواردی پز میدن که در واقع نه تنها ارزش پز دادن نداره بلکه حماقت اونها رو نشون میده مثلا شخصی روی گرون خریدن لباسش کلاس میذاره و موارد دیگه ای که همه مون روزانه شاهد اون هستیم .

RE: یا خودتون دست بکار بشید یا باید پول مفت بدین! - هومان هرمزدی - 03-06-2013 09:14 PM

من هم موافقم.یه زمانی میگفتن ایرانی ها برند زده شده اند و دنبال پز برند اند.اما حالا ایران شده بازار قیمت.هر چی که گرون تر باشه بهتره.امروز یه کفش خریدم20تومن.تویه یه کارگاه خونگی اصفهان تولید شده و صد در صد از کفش250تومنی ال ای دی دار پسر خرپول محلمون بیشتر کار میکنه.خیلی ساده است اما مقاوم و سازندش موقع ساختش دقت داشته و فروشندش هم انصاف داره

RE: یا خودتون دست بکار بشید یا باید پول مفت بدین! - ali mohammady - 03-06-2013 10:13 PM

(03-06-2013 09:14 PM)هومان هرمزدی نوشته شده توسط:  من هم موافقم.یه زمانی میگفتن ایرانی ها برند زده شده اند و دنبال پز برند اند.اما حالا ایران شده بازار قیمت.هر چی که گرون تر باشه بهتره.امروز یه کفش خریدم20تومن.تویه یه کارگاه خونگی اصفهان تولید شده و صد در صد از کفش250تومنی ال ای دی دار پسر خرپول محلمون بیشتر کار میکنه.خیلی ساده است اما مقاوم و سازندش موقع ساختش دقت داشته و فروشندش هم انصاف داره

از این کفش 20 تومانی ها به من هم معرفی کن

RE: یا خودتون دست بکار بشید یا باید پول مفت بدین! - Haavin - 03-06-2013 10:18 PM

با کمال احترام به نظرات دوستان من مخالفم. چون اساسا فلسفه برند و جنس مارکدار یه فلسفه کاملا منطقیه !!
ممکنه محصولات برند های بزرگ مثل burberry .chanel,ralph lauren , louis vuitton بر خلاف قیمت های نجومی که دارن در واقع متریال خاصی نباشه یا عمرا 4 تا تیکه پارچه چند هزار یورو نیرزه اما دلیلش اینه که پولهای بسیار زیادی که دست ثروتمند ها هست دوباره به وسیله خرید اجناس مارک دار و گرون ( همچنین سیاستهاس تجمل گرایی و اصراف که هدف بحث من نیست )به بازار برگرده و بچرخه تو دست همه !
این ایده با همه سیاست های خوب و بدش کاملا ضروریه و خوبه !!

RE: یا خودتون دست بکار بشید یا باید پول مفت بدین! - صابری - 03-06-2013 10:23 PM

سلام خانوم پرواز.
در جایی شما یا یکی از خانمهای اصفهانی نوشته بودند که وقتی یک اصفهانی ببینید چیزی در مغازه هست که خودش میتواند در منزلش تهیه کند آن را از مغازه نمیخرد!
این یک حقیقت در اصفهان است که بنده هم تجربه کرده ام!!!
اما در تهران و جاهای دیگر اینطور نیست و برای چیزهایی که واقعا ارزش ان را ندارد پولهای هنگفتی میدهند.
شاید به سیتی سنتر رفته باشید و قیمتهای نجومی آن را دیده باشید و یا پاساژهای بالاشهر و .....
یکی از دوستانم که قبلا لباس فروشی داشت میگفت ما فلان شلوار را تعداد بالا مثلا دونه ای 10 تومان میخریدیم اونم با چک 6 ماهه و بعد در مغازه دونه ای 40 تا 60 قیمت میزدیم(تازه این خیلی با انصاف بود). البته این قیمتها مربوط به چند سال پیش بودها.
حالا میخواهی 5 تومان هم تخفیف بگیری نمیدهند!
در واقع خودمان میخواهیم که اینجور چیزها را به ما قالب کنند!
پس بیاییم این جور جنسهای بنجل را با قیمتی گزاف نخریم!
یک عکس نوشته استاد عزیزم در تاپیک مربوطه گذاشته بودند که:
[تصویر: b6yrmt6b8bigi14neuu.jpg]
ما که نمیتوانیم همه فروشنده ها را محکوم و مجاب به رعایت این موارد کنیم!
اما میتوانیم نخریم!