سایت کارآفرینی میلیاردرهای آینده ایران
اگر کسی به بورس علاقه دارد - نسخه قابل چاپ

+- سایت کارآفرینی میلیاردرهای آینده ایران (http://forum.unc-co.ir)
+-- انجمن: بخش خرید - فروش و سپرده گذاری (/forumdisplay.php?fid=8)
+--- انجمن: سرمایه گذاری در بورس (/forumdisplay.php?fid=14)
+--- موضوع: اگر کسی به بورس علاقه دارد (/showthread.php?tid=6193)

صفحه ها: 1 2

اگر کسی به بورس علاقه دارد - iranabc - 12-28-2012 11:00 PM

amirE5Ey
ببخشید که دیر شد این سایت مشکل دارد یک بار دیگه هم نوشتم همش پرید

برای درک نسبتها فرض کنید درون یک ماشین نشسته اید پنجره ها کثیف هستند برف پاکن خرابه و هیچ آمپری هم ندارید.حالا ببینید دیگه رانندگی و رسیدن به مقصد برای سرنشینهای این ماشین چطور است.
کارنسبتها دقیقا مثل آمپرهای ماشین است به شما نشان می دهد ماشین کجا با چه سرعتی و شرایطی می رود آب و روغن و موتور ماشین در چه وضعی است و آیا می رسید به مقصد یا نه؟پس از نسبتها به شما واقعیتهای فیزیکی را قابل لمس می کند در واقع ترجمه شرایط شرکت است
شما سه صورت اساسی دارید که هر شرکت موظف است در دوره های قانونی سه ماهه بعضی از این صورتها را منتشر کند اطلاعات شرکتها در سایت http://www.codal.ir منتشر می شود پس همیشه یک بورس باز باید سرش تو این سایت باشد
سه صورت اساسی عبارت است صورت سود و زیان,ترازنامه و جریان وجوه نقد
سود و زیان به شما نشان می دهد شرکت چقدر فروش کرده چقدر بهای تمام شده داشته و هزینه های مالی و غیر عملیاتی شرکت چطور است.
خوب از هر صورت شما می توانید یک سری نسبت را استخراج کنید تا به شما نشان بدهد که این شرکت چطور کار می کند
توضیح کامل در مورد نسبتها را اینجا بخوانید

http://www.noandishan.ir/customized_images/link_na_7_4.pdf

اما از بین این نسبتها دو نسبت از همه مهمترند به نظر من
نسبت دوره وصول مطالبات چون نشان می دهد آیا برای محصول یا خدمات شرکت مشتری دست به نقد هست یا نه؟مثلا اگر شرکتی نقد کالایش را می فروشد یعنی حتما کالایش ارزش دارد که کسی نقد می خرد و اگر کسی کالا رو با تخفیف و مثلا سه ماهه می فروشد یعنی کالایش بدرد نمی خورد یا رقابت در آن سنگین است.:توصیه همیشه سهام شرکتی را بخرید که برای محصولش صف باشد و پول بتونه بگیره وگرنه تکلیف شرکت با کرام الکاتبینه
دومین نسبت مهم بازده دارایی است
این یعنی به ازای هر یک ریال دارایی که سهامداران در شرکت دارند چقدر سود شرکت می سازد.همیشه دقت کنید شما اگر همین الان از گردن فلج بشوید(خدا نکند البته)بازده کف دارایی شما 20درصد بانک است یعنی شما پولتون رو می گذارید بانک 20درصد می گیرید/حالا خدا رو شکر شما گردنتان سالم است پس باید بتوانید بیش از 20درصد سود برای پولتان بگیرید.پس جای سرمایه گذاری باید بکنید که بیشتر از حالت گردن شکسته بودن گیرتان بیاید.پس حالا که تصمیم گرفته این پولتان را در سهام یک شرکت بگذارید باید بازدهی که این شرکت می دهد از هر کار دیگر بالاتر باشد وگرنه دارید پولتان را صرف مدیریت ناکارآمد و صدقه می کنید.به عبارت دیگه فرض کنید شما مهمون ننه جون هستند ننه جون یک انباری پر ظرف داره ناهار براتون یک نیم رو درست می کنه.خوب اینو مقایسه کنید با مثلا آزیتا که چهارتا ظرف پیرکس داره ناهار براتون لازنیا می پزه
یعنی شرکت باید به اندازه دارایی داشته باشه و ازش حداکثر سود رو ببره
مثلا صورتهای مالی 29/12/1390 دوتا شرکت چادرملو و ایران خودرو رو ببینید
اولش یکم گیج می زنید که کدوم بهتر اند خوب وقتی گیچ شدید همیشه از نسبتها استفاده کنید تا راه رو نشونتون بدن
http://codal.ir/Reports/Exports/Wi37sdlrwhzguVkJcRfS4A%3d%3d.pdf

http://codal.ir/Reports/Exports/gbDW77MpkhPXPu324Wiw3g%3d%3d.pdf

خوب نسبت سود آوری برای چادرملو بوده 39درصد یعنی به ازای هر 100تومان دارایی شرکت 39تومان سود ساخته است
برای ایران خودرو بوده 3.36درصد یعنی یکساله به ازای هر 100تومان دارایی که با پول سهامدار بدبخت تلنبار کرده 33ریال سود ساخته است
پس قضیه حله دیگه باید آدم گوشش دراز باشه که سهام ایران خودرو بخره

مشق شب :براساس صورتهای شش ماهه 31/6/91 بازدهی دارایی همه شرکتها رو حساب کنید.

امپراطوری یک نفره - iranabc - 01-04-2013 12:57 PM

امپراطوری یک نفره
یک سوال که خیلی تو این سایت پرسیده میشه اینکه من مثلا 10 میلیون 20میلیون 50میلیون دارم چکارش کنم؟
خوب راستی چکارش کنیم؟
خوب همه می دونند اوراق مشارکت و بانک چیه؟
ولی من همیشه به کسانی که این سوال رو می کنند میگم ببین پولدارهای که می شناسید چکار می کنند؟ شما هم همین کار رو بکن؟
چهارشنبه همین بحث رو با یک خانم داشتم گفت پولدارهای که می شناسم ساختمون می سازند.گفتم خوب تو هم بساز؟گفت با 20میلیون گفتم آره؟گفت مسخرم کردی گفتم نه!چرا؟مگه همه مثل تو ند که بری بسازی؟گفتم مساله ساختن نیست مساله سودشه درسته گفت آره خوب؟
گفتم بیا یک مقایسه کنیم ببینم تو بورس میشه ساختمان ساخت یا نه؟گفت ول کن من اصلا سهام نمی تونم بخرم و بفروشم؟گفتم قراره ساختمان بسازیم ؟گفت خل شدی ولمون کن و رفت!
مثل همیشه اصولا من آدم چندان دوست داشتنی نیستم همه فکر می کنند یکم تو خودم همستم چندان اهل سلام و احوال پرسی و حرف زدن نیستم و شاید یکم گیج به نظر بیام (واقعا هم هستم)اینکه که همیشه اطرافیانم از دستم نالانند!
ولی خوب خدا آفریده حالا بیایم ساختمان بسازیم با 20میلیون تومان!
دو تا فرض من در بورس !آقای الف ب پ ت میلیارد بزرگ در منطقه 11(این پروژه رو سه هفته پیش براش ارزیابی کردم و الان داره مس یازه

من 20میلیون تومان دارم آقای الف 1میلیارد و 600میلیون تومان
خوب برای این مقایسه ما باید چندتا فرض بذاریم
اول شرایط گذشته آینده هم هست یعنی ما که نمی دانیم سال آینده دلار چند میشه یا مثلا کارگر آقای الف از داربست می افته پس فرض می کنیم همه چیز ثابته/دوم همه چیز به سرعت نقد میشه /سوم من عملکرد گذشته رو مثال می زنم ولی با آینده مقایسه اش می کنم/همه اینها برای ساده شدن محاسبات است چون نمی خوام تا شب حساب وکتاب کنم گاهی باید ساده کرد مساله رو وگرنه میشه همه دو مقایسه رو برای آینده کرد.
آقای الف بعد از یکسال و 6ماه کارش تمام میشه در یک پروژه 15واحدی شش طبقه سه طبقه 3تا 60متری/سه طبقه 2تا 90متری با 2تا پارکینگ/سودش میشه 52درصد که بلافاصله با پایان پروژه برداشت می کنه.یعنی پولش میشه 2میلیارد و 400میلیون 18ماه دیگه تمام این 18 ماه رو هم با کارگر و شهرداری و بنا و مصالح فروش برق کار,شیشه بر ,موزائیک کار,سنگ کار و نقاش و لوله کش و ثبت و دارایی کلنجار رفته؟!البته چون شغل ساخته و همه رو سرگرم کرده خدا پدرشو بیامرزه
حالا من چکار کردم
من رفتم تو بورس و سهام یک شرکت ساختمانی رو خریدم
(توضیح من سهام این شرکت رو ندارم و لذا تبلیغی برای این شرکت نیست,هر کی رفت خرید بعدا هر بلایی سرش اومد ناشی از تصمیم خودشه)من 24/7/90 همزمان با ورود مسکن شمال شرق به بازار سهام 20میلیون تومان رو می دم سهام این شرکت رو می خرم/شرکت تابع بانک مسکنه/تو مشهد و اطرافش فعالیت داره کلا هم ساختمانیه/من هم می خوام ساختمانی 100درصد باشه
خوب با 20میلیون تومان و قیمت 195تومانی سهم 102هزار سهم میخرم یک کاغذ می گیرم و می آم خونه در حالی که آقای الف دنبال جواز و تخریبه/سال مالی مسکن شمال شرق 31شهریور ماه هر سال است شرکت بعد از هر سال مالی می رود مجمع عمومی و تصمیم می گیرد چقدر از سودش را تقسیم کند دوماه بعد از خرید یعنی 15دی شرکت مجمع می گذارد و تصمیم می گیرد 35تومان از سود سالش رو تقسیم کند هر شرکت تا 8 ماه بعد از مجمع می بایست سود سهامداران را بدهد(البته اگر شرکت پول نداشته باشد یا مشکل داشته باشد دردسری مثل افتادن کارگر از داربست است)خوب 5ماه بعد از مجمع یعنی برج 2سال 91 من 3میلیون و 750هزار تومان سود می گیرم) خوب همان ماه باز سود را به سهام تبدیل می کنم قیمت آخر اردیبهشت 214تومان بود لذا 16500تا سهم دیگه اضافه میشه تعداد میشه 118500تا سهم/باز در 22/9/91مجمع شرکت برگزار میشه من 40تومان به ازای هر سهم سود می گیرم میشه 4میلیون و 740هزار تومان که باز اردیبهشت می گیریمش تا اردیبهشت میشه کل مدت سرمایه گذاری 18ماه مثل آقای الف /امروز سهام 1797ریال است باز می تونیم فرض کنیم که اردیبهشت 92هم مثل 91 قیمت 215تومان باشد.کل دارایی من در اردیبهشت ماه می شود 4.74+118500*215=30میلیون بقیه اش کارمزد فروش که حدود یک درصد است(کارمزد خرید نیم درصد است) بازدهی من میشه 30/20=50درصد/
درواقع من لم داده جلو مانیتور لپ تاپ در مدت 18ماهه بدون سر کله زدن با 100نفر همون سود اقای الف رو بردم
این نوعی از سرمایه گذاری است فقط می ماند اصل پول
خوب اگر با نرخ 50درصد سالانه حوصله کنید 12سال دیگه شما 1.7میلیارد تومان دارید(فرض کنید همه چیز ثابته البته تورم به نفع شما است) فکر می کنید آقای الف تو کمتر از 12سال به اینجا رسیده است؟!!!!
خسته شدم

RE: اگر کسی به بورس علاقه دارد - icepack38 - 01-04-2013 09:45 PM

سلام . ممنون بابت توضیح بسیار جالب شما . یه سوال آیا cd های موجود در بازار در مورد ترفند هاي فعاليت در بازار بورس رو قبول دارید ؟ باهاش کار کردید ؟ انجا کسی هست باهاش کار کرده باشه ؟
من شدشد به بازار بورس علاقه دارم . لطفا کمک کنید

RE: اگر کسی به بورس علاقه دارد - icepack38 - 01-05-2013 10:50 AM

کسی نیست جواب منو بده ؟ یه راهنمایی کوچیک کنید

RE: اگر کسی به بورس علاقه دارد - iranabc - 01-05-2013 11:19 AM

هیچ ترفند و راه میان بر وجود ندارد

RE: اگر کسی به بورس علاقه دارد - icepack38 - 01-05-2013 07:16 PM

یعنی همش دروغه ؟

RE: اگر کسی به بورس علاقه دارد - iranabc - 01-05-2013 11:17 PM

بله وگرنه ناشر اون سی دی خودش الان باید میلیاردر بود و نیازی به انتشار سی دی و فروختنش نداشت/البته سی دی آموزشی و کتابهای آموزشی همیشه خواندنشون مفید است به شما اصول رو یاد می دهد ولی همونطوری که خوندن کتاب آئین نامه رانندگی از شما راننده نمی سازه/شما اینجا هم نیاز به تجربه و کار زیادی دارید که بتوانید موفق بشوید

RE: اگر کسی به بورس علاقه دارد - amirE5Ey - 01-12-2013 10:28 PM

خیلی ممنون از مطالب پرمحتوا و کاربردی تان
برای اینکه یه استراتژی موفق در معاملات بورس داشته باشیم بچه نکاتی باید توجه کرد؟ه

RE: اگر کسی به بورس علاقه دارد - ehsan_info - 01-13-2013 03:12 AM

با اجازه اساتید محترم چون دستی از دور بر بورس دارم یه چند تا نکته دیدم شاید مفید باشه واسه دوستان
ببینید بازی بورس یه بازی بسیار شیرین و برد برد هست !!
درواقع همونطور که تو مثال بالا دوست عزیزمون گفتن برای محاسبه کردن سودها و شماردن پولهای باد اورده در بورس دو فاکتور مهم اول اینکه زمان و بعد احوالات جامعه!که این در تمام بورس های جهان یک اصل مشترک از بازار معاملات ارزی جهانی که بزرگترین معاملات و بیشترین حجم انجام میده تا این بورس کوچولو خودمون همه دارای یه سری قواعد خاصی هستن .
البته من بیشتر بورس های جهانی میپسندم تا بورس کوچولو خودمون به چند دلیل
1. بورس جهانی بر اسا روندی که داره اکثر مواقع رفتار منطقی و البته قابل پیش بینی دارند و این خیلی خوبه برای بازار و تریدر ها و البته همیشه هم اینطور نیست مثل اتفاقی که سر انس افتاد همین جمعه!!!!چون از حوصله بحث خارج ایشاله در پست های اینده حتما اگر مجالی بود میرسیم_بورس کوچولو خودمون که خیلی جالب انگار تمام بازار فقط میشینند و می خواهند ببینند کدوم سهم بیشترین صف خرید دارپای اون سهم تا مدتها می مونند و باعث میشن که همیشه صف نشین باشند و البته در سقف خرید می کنند و البته زمان فروش هم همینطور هستن و نمیفروشن تا زمانی که خوب صف فروش واسه سهم پیچیده میشه خر سر در کف بازار با ضرر میان بیرون و خوشحال از اینکه فردا بتونند کمتر بخرند(البته این ها فقط خصوصیات خودم که یه ادم تازه کارم میگم وگرنه همه در این بازار اتاد هستن )این که به ارزشمندی اون توجه کنند!!!مثلا زمانی که صنایع معدنی خوب منفی خوردن همه دنبال این بودن که ببینند خودرو یی ها چیکار میکنه وبقیه ماجرای بالا بعد از فقط دو سه روز اتفاق میفته
2.قانون عرضه و تقاضا با حجم مناسبی همیشه روبرو میشه والبته چون حجم زیادی معامله میشه همیشه اخبار فاند تاثیر گذار و البته واقعی هستن!!
حالا بورس کوچولو خودمون یروز هرچی پول میکشن بیرون وهزار یک خبر میدن تا جایی که در طول یک تا دوماه بورس بقدری منفی می خوره که همه ورشکسته میشن پولشون با ضرر میکشن بیرون بعد هم با یک خبر که ببخشید خبر چند ماه پیش اشتباه بود!!!!!
و بعد بورس شروع میکنه به بالا رفتن والبته باز هم برای خالی نبودن هیچ حرف و حدیثی میان خوب که سهم داره میرسه به تارگت مورد نظر میان بازار تعطیل می کنند یا اعلامیه میدن رو سایت کدال که اقا سایت بورس به مشکل خورد!!!!(باز رانت ها دارن صف فروش برای سهامشون میچینند و مابقی ماجرا)و همین که بازار باز میشه میبینی که بورسی تا چند دقیقه پیش همه یک صدا سبز بودن در خون خودش مغلط!!!جوری که همه میارنش پاین ....
خلاصه که اینارو گفتم فکر نکنید بورس فقط همین روزای خوبی هست که همه دارن میگن تو کوچه خیابون بریم تو بورس سرمایه گذاری کنیم کهداره خوب میره بالا!!!!
بورس خوبه برای کسی که استراتژی درستی داشته باشه نه کسی که هیچ اطلاعاتی نداره و فقط صرفا بخاطر صفهای خریدوفروش می کنه یا ....
و اما استراتژی من بلند مدت 8 تا 12 سال بود که وارد این بازار شدم و
در حال حاظر خودم مبارکه دارم(از سال 88 خرید کردم حدود قیمت 190تومن الان حدود 500 تومن )فملی(سال90خرید کرم حدود 370تومنالان حدود 800 تومن) خریدم با حجم زیاد وجز ضرر چیز دیگه ای نبوده!!!!!!!
در کل کسی که با این بازار اشنا نیست توصیه میکنم هرگز وارد نشه سهم ریالی بیش نیست!!و خوب بی ارزش میشه هر روز!!!
و اما اگه باز هم پافشاری دارید به خرید سهام و البته حفظ شرکت ها و کارخونه های وطن تون و خواستین وارد بازار بشین پیشنهاد میکنم حتما از صندوق های سرمایه گذاری باسود ثابت وارد بشین یا سهامی مثل وبملت بخرید (این سهم بعنوان مثال عرض شد مثلا این سهم الان 100 تومن و خود بانک ملت این سهم بیمه میکنه و تضمین می کنه شما که تا خرداد سال اینده این سهم از شما 120 تومن می خره!یعنی سود20 درصد و اگه بیشتر هم شد قیمت سهام شما سود بیشتری می برید)!!!
و البته اگر باز کسی اطلاعاتش از بورس خیلی کم (مثلا من که خیلی بوقم تو زمینه بورس و گیج میزنم وقتی اسم بورس میاد )و نمی خواهد ریسک کنه میتونه روی خود شاخص کل سرمایه گذاری کنه !!!به این صورت که شما ریسک کمتری دارین در ضرر و سود کردن !که اصطلاحا بهش می گن سرمایه گذاری روی ایندکس و شما بجای اینکه زیر مجموعه شاخص بخرید خود شاخص می خرید و سرمایه گذاری می کنید
................
چقدر نوشتم ببخشید اگه جایی از حرفام در هم ور هم نوشتم فقط قصدم این بود که صرفا بپرسید از خودتون چرا تا حالا طرف بورس نیومده بودید و الان چی شده که می خواین بیاین و سرمایه گذاری کنید!!!!
مگه جز این که بازار سالهای پیش که فقط منفی می خورد کسی اسمشم نمی اورد الان که دارن نقدینگی سوق میدن از بازار های دلار و سکه و کالاهای فیزیکی به این طرف دارن بازار و گرمش می کنند و شک نکنید تاریخ باز تکرار میشه .......

RE: اگر کسی به بورس علاقه دارد - iranabc - 01-18-2013 08:56 PM

خوب سایت کدال پر شده از گزارشهای 9 ماهه شرکتها این گزارشها
www.codal.ir این گزارشها آخرین گزارش عملکرد در شرکتهای است که سال مالی آنها منتهی به اسفند ماه است بعد از این در 12ماهه شرکت گزارش عملکرد منتشر می کند و پرونده سال مالی اکثر شرکتها بسته می شود.در بازار گزارشهای سه ماهه و 9ماهه از نظر ارزش و اعتبار جایگاه کمتری نسبت به گزارش 6ماهه که حسابرسی می شود دارد اما تصویری را از شرکت می دهد که می توانیددر مورد سود نقدی و توان شرکت برای پرداخت سود و عملکرد منتظر سال آینده اطلاعات خوبی را بدست آورید.نکته مهم در گزارشهای امسال اینست که نرخ ارز عموما در گزارش 6ماهه تا 9 ماهه رشدش را نشان میدهد یعنی 6ماهه اول سال عموما شرکتهای صادراتی با قیمت کمتری ارزشان را فروختند اما در 6ماهه دوم وضع بهتر شده است یعنی با نرخ بالاتر سود بیشتری کرده اند لذا بعضی از شرکتها انتظار داریم در گزارش 12ماهه بهترین عملکرد را نشان دهند.در واقع اگر شما بورس را مثل یک مسابقه اسب دوانی تصور کنید گزارش پیش بینی سود سالانه که قبل از شروع سال می آید مثل اعلام اسامی اسبهاست
در گزارش 3ماهه شما چندتا اسب را نشان می کنید
در گزارش 6ماهه انتخابتون رو قطعی می کنید
در 9 ماهه انتخابتون رو محک می زنید
در 12ماهه از برد یا باختتون مطمئن می شوید

برای اینکه این روند رو دقیق تر ببیندید یک شرکت رو با هم نگاه کنیم
تامین مواد اولیه فولاد صبانور
این شرکت چندتا معدن سنگ آهن کوچک دارد در استانهای همدان و کردستان/تمام محصول شرکت هم صادر می شود یعنی درآمد شرکت وابسته بوده به بهای ارز/و ناگفته نماند که یکی از بازدهی های عالی امسال را داشته است

اولین پیش بینی سود برای سال مالی
شرکت در 21/12/90در گزارش خود برای پیش بینی سال 91
میزان فروش احتمالی سال 91را 135میلیارد تومان و سود هر سهم را 2762ریال اعلام می کند.

در سه ماهه
شرکت اعلام می کند 26.4میلیارد تومان فروش داشته و 552ریال از سود را ساخته است
هنوز شرکت نشانه ای از رشد ندارد

در 6ماهه
شرکت اعلام می کند 71میلیارد تومان فروش کرده است و 1768ریال سود ساخته است
چون شرکت بخش عمده ای از پیش بینی سود معادل 64درصد 2762ریال را در نصف سال ساخته اقدام به تغییر پیش بینی سالانه می کند
اینبار اعلام می کند احتمالا فروشش بالاتر از 151میلیارد تومان و سود هر سهم به 3800ریال می رسد

در گزارش 9ماهه
شرکت اعلام کرده است 115میلیارد تومان فروش کرده و سودی معادل 311تومان محقق کرده است

اگر نگاه کنیم
سه ماهه اول 552ریال
سه ماهه دوم 1216ریال
سه ماهه سوم 1342ریال
سود ساخته است
در همین