سایت کارآفرینی میلیاردرهای آینده ایران
چند نکته کلیدی در معاملات - نسخه قابل چاپ

+- سایت کارآفرینی میلیاردرهای آینده ایران (http://forum.unc-co.ir)
+-- انجمن: بخش اعضای سایت (/forumdisplay.php?fid=105)
+--- انجمن: اعضای سایت ، اهداف و بحث های شخصی (/forumdisplay.php?fid=36)
+--- موضوع: چند نکته کلیدی در معاملات (/showthread.php?tid=6071)

صفحه ها: 1 2 3 4 5

چند نکته کلیدی در معاملات - nami - 12-20-2012 07:35 PM

با سلام و سپاس

یلدا بر همه عزیزانم مبارک.امشب را شاد و خرسند در کنار خانواده معظمتان سپری کنید.
هر چند بنده در کنار خانواده ام نیستم ولی اینجا نیز جزو خانواده ام می باشد و خوشحالم که در کنارتان هستم.

خواستم امشب کمی با حال و هوای تجاری ،یلدا را با شما سپری کنم.

مدتها پیش ،برای مجموعه ما،از طرف یکی از کارخانه های متوسط نزدیک به تهران،پیشنهادی مبنی بر اعلام امادگی برای شراکت با شرایط ویژه نمودند.مدیران میانی مجموعه ما بررسی های لازم را انجام دادند و گزارش و نتایج حاصله را به شرح ذیل برایم فرستادند.

کارخانه ای واقع در ....... ،دارای زمینی .....هکتار ،سالن های ......... متراژ،ماشین الات به ارزش .........ریال ، تولید قطعات خودرو و کلا به ارزش 60 میلیارد تومان ،آماده فروش 50 درصد از سهام خود در قبال دریافت 9 میلیارد تومان و واگذاری مدیریت کل کارخانه به مجموعه ما هستند.چون معرف آن کارخانه به مجموعه ما ،فرد خاصی بودند و اصرار به برگزاری جلسه داشت ،تصمیم گرفتیم یک جلسه حضوری با سهامداران آن کارخانه داشته باشیم.

خلاصه جلسه:
سهامداران کارخانه :جناب نامی ،شما با انجام این معامله ،فقط با پرداخت 15 درصد از ارزش واقعی کارخانه،صاحب 50 درصد از شرکت و با اختیارات کامل مدیریتی ،واقعا سود خوبی نصیب شما خواهد شد.

نامی: بنده و مجموعه ما ،دنبال سودهای زیاد نیستیم ،بلکه ما مشتاق سودهای کم ولی پایدار و اصولی هستیم.
(نتیجه گیری :خود را در جلسات ،حریص و پول پرست نشان ندهید)

سهامداران: درسته ،ولی این فرصت خوبی هست که بدلیل شرایط نامناسب فعلی ما که بدلیل بدهی به بانک است ،حاضر شدیم به نحوی کنار بیاییم تا شرکت فعال شده و بیش از هزار نفر کارگر ،بیکار نشوند.

نامی: اگر مجموعه ما با پیشنهاد شما نیز موافقت کند ،احتمال قوی ،بیش از 80 درصد از کارگران را اخراج خواهیم کرد و با مدیریتی خاص و بهره وری از تمام پتانسیلها ،خروجی بهتر از خروجی شما با نیروهای کمتر خواهیم داشت.
(نتیجه گیری: خود را در بازار فردی دل رحم و نرم نشان ندهید)

سهامداران:ما هم بدلیل مدیریت خاص و به روز مجموعه شما ،بسیار مشتاق به همکاری هستیم مگر نه ،خیلی ها حاضرند با شرایط پیشنهادی ما شراکت کنند.

نامی: شما به منافع خودتان بیندیشید و اگر خواستگار زیاد دارید ،حتما توصیه می کنم با همه آنها جلسه برگزار کنید ،از ما بهتران نیز هستند.
(نتیجه گیری: هرگز در جلسات ،حتی اگر کاملا به سود شما باشد،رغبت و تمایل خود را نشان ندهید،دستپاچه نشوید،خونسرد باشید)

نامی:سعی میکند فضا را از حالت کاری و خشک دربیاورد و کمی فضا را دوستانه کند تا بیشتر نسبت به شخصیت طرفهای مقابل پی ببرد.

نامی:بفرمایید از خودتان پذیرایی کنید ،همه چیز که کار و پول نیست،لطفا بفرمایید ،بعد از چند دقیقه مزاح،پرسیدم :
چقدر اهل گردش و تفریح هستید؟آیا فقط به کار می چسبید یا وقتی را برای تفریح در نظر میگیرید؟

سهامداران:در فضای دوستانه هر کدام از تفریحات سالم و ناسالم خود گفتند و من متوجه شدم از کسانی هستند که پول مفت بدست اورده اند و یکی از علت های بالا آوردن بدهی اینها ،همین خوشگذرانی هایشان می باشد ، فهمیدم اهل کار و فکر اصولی نیستند،آدمهای توخالی هستند.در حالی که برای من کار اولویت دارد.
(نتیجه گیری: هرگز در جلسات ورق خود را رو نکنید و هرگز چهارچوب تفکرات خود را افشا نکنید که اگر چنین بکنید ،طرفهای مقابل سعی میکنند خودشان را همرنگ شما کنند و در انصورت کمی سخت می شود تا به شخصیتشان پی ببرید)

سهامداران: جناب نامی حتما فلان فرد که سمتهای بزرگی دارند معرف حضورتان هستند، ناگفته نماند قول پرداخت 100 میلیارد وام به سند کارخانه در صورت تسویه بدهی را داده اند.

نامی: بنده مخالف وام هستم.
(نتیجه گیری:هر وقت ، طرف مقابلتان سعی می کند با دادن وعده های سر خرمن و به آینده موکول کردن فرصت ها ،بدانید می خواهد کالایش را بزرگ جلوه دهد و با ایجاد چنین فضایی ،می خواهد امتیازات بیشتری از شما بگیرد و حس وسوسه تان را تقویت کند.
عزیزان هرگز اجازه ندهید وسوسه ها در تصمیم گیری هایتان دخیل شود و هرگز اجازه ندهید بحث های مذاکرات از موضوع اصلی خود خارج شود ،طرفهای مقابل شما سعی در از بین بردن تمرکز شما روی موضوع اصلی خواهند کرد،شما باید با قاطعیت بحث های حاشیه ای و اگر فلان شود فلان جور خواهد شد را یعنی اینکه تمام اگرها و خواهد شد را بدور بریزید ،تمرکزتان بر موضوع اصلی و زمان فعلی باشد)

سهامداران: البته پشت قضیه ،فلانی نیز هست که ایشان خیلی پرنفوذ هستند.

نامی: بنده فردی اقتصادی هستم و رابطه های خاص خودم را دارم و وقتم را با چنین افرادی تلف نمیکنم.
(نتیجه گیری:مطرح کردن اشخاص خاص سیاسی چند تا پیغام دارد:
1- نقطه ضعفشان را سعی می کنند در زیر پرچم دروغین آن فرد پوشش داده و قدرت نمایی کنندکه مطمئنا آن فرد پرنفوذ سیاسی اصلا یکبار هم این مدعیان را ندیده است .

2- سعی می کنند با مطرح کردن رابطه داشتن با یک فرد بزرگ،بصورت غیر مستقیم تهدیدتان کنند و شما را وادار به عقب نشینی کنند.

عزیزانم هرگز حتی اگر چاقو را در حلقومتان گذاشتند نترسید ،نترسید و نترسید.
قدرتی بالاتر از خدا وجود ندارد ،تکیه تان به خود خدا باشد.
با خونسردی کامل و با سیاست ورزی ، هرگونه تهدید و قدرت نمایی را بصورت غیر مستقیم خنثی کنید و هر قدر طرف مقابلتان سعی در بزرگ جلوه دادن تهدید کرد شما نیز به همان مقدار تهدیدشان را کوچک نمایی کنید.و بدانید که هر چقدر عقب نشینی کنید آنها بیشتر جرات وارد شدن به حریمتان را خواهند یافت.پس اجازه ندهید)

نامی:ما جواب مثبت یا منفی بودن خودمان را بعد از 72 ساعت به شما اعلام میکنیم.

عزیزانم نظر بنده منفی بود ولی علت آن؟

ظاهر قضیه این بود که شما با پرداخت 9 میلیارد ،کالایی را به ارزش 30 میلیارد می خریدید یعنی 21 میلیارد تومان سود!!!
اما نکات مهم:

1- این کارخانه را اگر به قصد فروش ،می خریدم، چون کالایی بسیار سخت الفروش بود پس یعنی ضرر!!!
(نتیجه گیری:عزیزان ،همیشه کالاهایی را بخرید که سهل الفروش هستند و خواستگار زیاد دارند مثلا میخواهید وارد کار خرید و فروش ماشین شوید ،مثلا پراید بخرید که سریع الفروش هست نه آر دی که مثل دختران 50 ساله ،خواستگار پیدا نمی شود.

2- اگر می خواستم کارخانه را به قصد ادامه دادن تولید بخرم ،باید جوانب دیگر را می دیدم (یعنی فقط سود 21 میلیارد را نمی دیدم)
9 میلیارد باید پرداخت میکردم تا هم بنده و هم سهامدارن قبلی برسیم به صفر و برای تولید، انها که پول نداشتند پس من باید حداقل 6 برابر این 9 میلیارد را برای سرمایه در گردش در نظر میگرفتم تا مواد اولیه بخریم و هزار تا کار دیگر.
در کارهای تولیدی ،مهم تر از سرمایه ثابت ،سرمایه در گردش می باشد ،خیلی ها تفکرات انحرافی دارند و با قرض و وام و غیره ،کارگاهی را تاسیس میکنند ،حتی بعضی ها سعی میکنند بیشتر به ظاهر و نما ی کارخانه برسند ،محوطه فلان جور شود و بی خیال و بدون برنامه ریزی و فکر،هر روز از نقدینگی شان کم می کنند و هر روز خود را بدهکارتر می کنند و اگر آمار واحدهای تولیدی را بگیرید ،میبینید بیشتر از 90 در صدشان ،مشکل سرمایه در گردش دارند.

نتیجه گیری: مهم ترین اصل هر کاری ،داشتن گردش مالی با سود معقول و حتی کم می باشد.اگر نتوانید در هر کاری ،پولتان را به چرخش بیندازید ،یقین کنید که هزینه ها هرگز نمی ایستند و منتظر شما نیستند ،چنان پیش می روند که شما را در صورت نداشتن برنامه دقیق،در زمان کوتاه بدهکار ،متضرر و آشفته خواهد کرد پس ریشه چنین اشتباهاتی را با تفکر و مشورت خواهی و برنامه ریزی خشک کنید و همیشه گردش مالی داشته باشید و سعی کنید بر نقدینگیتان بیفزایید نه بر تجملات مغازه ،کار و هزینه های نامربوط!!

3- هر گاه دیدید در این دنیایی که همه چیز روی محور منفعت طلبی و پول می چرخد ،یهو کسی از اسمان اومد پایین و به شما جنسی خیلی ارزان تر معرفی کرد(البته تخفیف گرفتن و خرید مناسب همیشه در راس امورتان باشد ولی تخفیف و هرچیزی هم یک عرفی دارد)
هرگاه دیدید ،طرف مقابل شما ،خیلی در معامله و دادن جنس لطف میکند ،شک نکنید که کلاه بزرگی برایتان دوخته است.

و در آخر:
همان کارخانه را فرد دیگری خریداری کرد ،الان هم آن فرد و هم سهامداران قبلی ،همگی ممنوع الخروج شده اند کارخانه مصادره شده است و ان فردی که بدون فکر اصولی ،آنجا را خریداری کرد با این طرز فکر اشتباهی که 21 میلیارد سود کردم،کارخانه دیگری نیز داشت که ان را نیز به خاطر این اشتباهش از دست داد.
عزیزان به ماشین های مدل بالا و اسم کارخانه دار بودن ها نگاه نکنید.خیلی ها متاسفانه در ایران بصورت اصولی رشد نکرده اند و حتما در یک جای حساسی ،اشتباه بزرگی خواهند کرد که جبرانش ....
پس شما و من باید زیر بنای فکری خودمان را با اصول بسازیم و شک نکنیم اگر با تفکر و اصول پیش برویم پیشرفتمان حتمی و مهم تر از آن پایدار خواهد بود.

یلدا مبارک ،همیشه شاداب باشید .

RE: چند نکته کلیدی در معاملات - سعید یوسفی - 12-20-2012 08:09 PM

*هر وقت ، طرف مقابلتان سعی می کند با دادن وعده های سر خرمن و به آینده موکول کردن فرصت ها ،بدانید می خواهد کالایش را بزرگ جلوه دهد و با ایجاد چنین فضایی ،می خواهد امتیازات بیشتری از شما بگیرد و حس وسوسه تان را تقویت کند.*
خیلی زیبا بود
استاد نامی ،ممنون بخاطر این درسهای گرانبها، امیدواریم بتونیم از تجربه های بسیار ارزشمند شما در عمل استفاده کنیم.

RE: چند نکته کلیدی در معاملات - فرهاد قربانی - 12-20-2012 08:27 PM

با تشکر از جناب نامی بابت مطالب ارزنده تون. خواستم از مطالب تون خلاصه نویسی کنم. دیدم هر خط به خط ان مهم هست.دلم نیومد. مرسی

RE: چند نکته کلیدی در معاملات - مهدی 1 - 12-20-2012 10:28 PM

با درود و تشکر ویژه از مطلب خوب و نکات کلیدی عالی

اما به نظر بنده
زمانی می شه با طرف معامله اینجوری صحبت کرد ، که همه چیز به نغع ما باشه و چیزی برای از دست دادن وجود نداشته باشه .
بالفرض این کارخانه واقعا می ارزید و از همه نظر شیرین بود، و مشتری دیگه هم پاش بود
آیا باز هم می شد اینطوری صحبت کرد !!

10_004

RE: چند نکته کلیدی در معاملات - nami - 12-20-2012 10:51 PM

(12-20-2012 10:28 PM)مهدی 1 نوشته شده توسط:  با درود و تشکر ویژه از مطلب خوب و نکات کلیدی عالی

اما به نظر بنده
زمانی می شه با طرف معامله اینجوری صحبت کرد ، که همه چیز به نغع ما باشه و چیزی برای از دست دادن وجود نداشته باشه .
بالفرض این کارخانه واقعا می ارزید و از همه نظر شیرین بود، و مشتری دیگه هم باش بود
آیا باز هم می شد اینطوری صحبت کرد

10_004

با سلام و سپاس

جواب سوال را خودتان دادید.وقتی کسی چنین رفتار میکند پس در ذهن طرف مقابل این مسئله تداعی می شود که بی نیاز هستید.پس این قدرت نمایی را در جاهایی که نیاز هست ،انجام دهید حتی اگر ریالی در جیب نداشته باشید.
اگر هم ان کارخانه کاملا سود ده بود و شما مشتاق به خریدنش بودید ،باز هم ذره ای از نحوه مذاکره تان با مسایل مطرح شده در تاپیک فوق فرقی نمی کند.
اصول ،اصول هستند و باید حفظ شوند.
در مذاکرات کوچک و بزرگ،باید هدفتان مشخص باشد و هر راهی که شما را به ان هدفتان نزدیک میکند باید فکر کنید و پیدا کنید و خوب اجرا کنید.

عجله در معامله اگر سود هم برایتان در مقطعی عاید کند ولی بدانیم که در خیلی جاها ،خسارات زیادی برایمان وارد خواهد کرد.
نداشتن عجله،خونسرد بودن،ندانستن نظر شما توسط طرف مقابل ، عدم دخالت وسوسه و حرص و طمع در تصمیم گیری هاتون شما را به پیشرفت پایدار می کشاند نه سود های موقتی و در اخر ورشکستگی!
البته خیلی نکات مهم وجود دارد باید ذهنتان را به چالش بکشید ،تجربه کسب کنید،خودتان برای خودتان اصول را پیدا کنید و از تجربیات استفاده کنید.
ممنون از سوال خوبتان.

RE: چند نکته کلیدی در معاملات - goldmen - 12-21-2012 12:02 AM

اقاي نامي منم جاي شما بودم قطعا به اين معا مله نه ميگفتم

فروشنده ها بسيار ناشي وابتدايي كار كردن
ولياقت شراكت نداشتن

خوبه آخر كار اين شريك ها واون خريدار بدبخت رو هم گفتين تا خواننده هاي بعدي حسابي درس بگيرن

RE: چند نکته کلیدی در معاملات - nami - 12-21-2012 12:25 AM

(12-21-2012 12:02 AM)goldmen نوشته شده توسط:  اقاي نامي منم جاي شما بودم قطعا به اين معا مله نه ميگفتم

فروشنده ها بسيار ناشي وابتدايي كار كردن
ولياقت شراكت نداشتن

خوبه آخر كار اين شريك ها واون خريدار بدبخت رو هم گفتين تا خواننده هاي بعدي حسابي درس بگيرن

باسلام و سپاس

چون بنده در هر موضوعی که مطرح میکنم سعی میکنم خیلی مختصر و مفید ،خدمت دوستان انتقال دهم و فقط نکته های کلیدی جلسه مطرح بشود تا بحث از حوصله جمع خارج نشود.البته جلسه بیشتر از 45 دقیقه طول کشیده بود که سعی کردم در چند سطر خلاصه کنم.
نکته ظریفی رو مطرح فرمودید،اگر هم معامله برایم سود ده بود باز هم بدلیل توخالی بودن سهامداران و عدم تطابق افکارمان ،یکی از دو راه را در پیش میگرفتم:
1- جواب منفی میدادم.
2- کل سهام را میخریدم ،چون با ادمهای بدون اصول اصلا کار نمی کنم.حتی اگر کل مدیریت مجموعه با ما باشد.

RE: چند نکته کلیدی در معاملات - m_grate29 - 12-21-2012 01:20 AM

مثل همیشه پربار زیبا دلنشین و سرشار از نکته های بسیار حرفه ایی

1.- نقطه ضعفشان را سعی می کنند در زیر پرچم دروغین آن فرد پوشش داده و قدرت نمایی کنندکه مطمئنا آن فرد پرنفوذ سیاسی اصلا یکبار هم این مدعیان را ندیده است .
2- سعی می کنند با مطرح کردن رابطه داشتن با یک فرد بزرگ،بصورت غیر مستقیم تهدیدتان کنند و شما را وادار به عقب نشینی کنند.

قدرتی بالاتر از خدا وجود ندارد ،تکیه تان به خود خدا باشد.

RE: چند نکته کلیدی در معاملات - azim - 12-21-2012 03:06 AM

واقعا عالیییی بود .
اگر این تجربه رو قبل از معامله کردن میدونستم . . . Sad
در فضای دوستانه هر کدام از تفریحات سالم و ناسالم خود گفتند و من متوجه شدم از کسانی هستند که پول مفت بدست اورده اند و یکی از علت های بالا آوردن بدهی اینها ،همین خوشگذرانی هایشان می باشد ، فهمیدم اهل کار و فکر اصولی نیستند،آدمهای توخالی هستند.در حالی که برای من کار اولویت دارد.

70% شکستم به خاطر معامله ای بود که با یه همچین آدم مفت خور و اهل خوشگذرونی کردم !!!!! Undecided

RE: چند نکته کلیدی در معاملات - nami - 12-21-2012 04:15 AM

با سلام و سپاس

عزیزان بزرگوارم،لطفا عنایت فرمایید که هدف نوشته ها ،صرفا به چالش کشیدن افکارتون می باشد.اگر می خواهید بزرگ و بزرگتر شوید باید خیلی فکر کنید،قبل و بعد از هر جلسه بیندیشید،مغز خودمان را به تفکر کردن عادت بدهیم و از اندیشیدن لذت ببریم ،سعی میکنم متد روز دنیا را در قالب محلی(ایران)بیان کنم ،راههای بینهایتی برای موفق شدن در جلسات وجود دارد فقط لازمه آن ،فکر،فکر و فکر می باشد،سعی کنید از نعمت بزرگ الهی که همان مغز می باشد نهایت استفاده را ببرید.چون اهداف عضویت در این انجمن ،موفقیت مالی میباشد پس لازمه رسیدن به ان و هر چیز دیگر ، بهره وری از مغز می باشد.همیشه خودکار و قلمی به همراه داشته باشید.هر جا موردی دیدید که قابلیت و ارزش فکر کردن دارد را یادداشت کنید و هر وقت خواستید تفریح کنید ،بجای تفریحات دیگر با مغزتان و با اندیشیدن ،تفریح کنید.لذتی فراتر از لذتهای معمولی.علامه طوسی وقتی به عمق اندیشیدن فرو می رفتند و در علوم مختلف تحقیق می کردند ،در نصفه های شب چنان شور و هیجانی به ایشان دست می داد که پشت بام خانه شان می رفتند و داد میکشید:
ای شاهزادگان،
ای مستان عالم،
ای مردم دنیا،
خوشا به حال من که از همه شما بیشتر لذت میبرم!!!

حتی زمانی که به قدرت مالی رسیدید و در کنارتان ،از مشاورین خبره ای استفاده خواهید کرد باز هم مرکزیت شما هستید و این شمایید که نظرهای مختلف را خواهید گرفت و تصمیم گیری نهایی خواهید کرد ،پس از همین حالا ،مغزتان را به اندیشیدن عادت دهید.

کتاب آلوین تافلر را مطالعه فرمایید. ایشان افراد قدرتمند قرن 21 را نه قدرت بدنی،نه قدرت مالی و نه هیچ چیز دیگر ،بلکه قدرت را در دانایی می دانند.این جمله ایشان برایم کاملا به اثبات رسیده است:

(قرن 21 ،قرن دانایان است.)