سایت کارآفرینی میلیاردرهای آینده ایران
پرورش ارتميا طلاي زنده - نسخه قابل چاپ

+- سایت کارآفرینی میلیاردرهای آینده ایران (http://forum.unc-co.ir)
+-- انجمن: بخش اعضای سایت (/forumdisplay.php?fid=105)
+--- انجمن: کارهای عملی اعضا برای کسب درآمد (/forumdisplay.php?fid=48)
+---- انجمن: ایده ها (/forumdisplay.php?fid=57)
+---- موضوع: پرورش ارتميا طلاي زنده (/showthread.php?tid=5420)

صفحه ها: 1 2 3 4 5

RE: پرورش ارتميا طلاي زنده - بيلا بالا - 11-22-2012 12:16 AM

سلام مطلب عاليه
چين روپشتبوماشون گندم ميكاره چرا ما ارتميا پرورش نديم؟
براي اينكار رو پشت بومتونان 2 يا 3 رديف بلوك سيماني قرار بدين
در داخل محوطه پلاستيك 2لايه استفاده كنين ومخزنا اب گيري كنين
مثله حوضچه هاي موقتي كه واسه ماهي شب عيد ميزنن
لطف كنين تاپيكا كامل كنين
ميتونيم همگي پول پارو كنيم

RE: پرورش ارتميا طلاي زنده - tondar12 - 11-22-2012 12:38 AM

موضوع جالبی برای مطالعه و پیگیریه!
دوستان اون قضیه آفت گاماروس که دکتر جهانگیری رو هم می تونید پیگیری کنید راحتتره!
البته میشه همین کار رو در آبهای جنوب انجام داد! EC آب در خلیج فارس بسیار بالاست! و هزینه ها کمتره!
منتظر اطلاعات بیشتر دوستان هستیم!

RE: پرورش ارتميا طلاي زنده - sedaybaran - 11-22-2012 11:38 AM

سلام
راستش انتظار نداشتم همچنين استقبالي بشه خيلي خوشحال شدم اخه توي شهرمون فقط من پرورش ميدم كسي ديگه نيست اگه هم باشه به اينصورت از بيرون ميخره و به ماهيش ميده و چند روز نگهش ميداره

(11-21-2012 08:49 AM)mosafer bedar نوشته شده توسط:  سلام دوست گرامی از روندکار و پروسه تولید در صورت امکان مختصر توضیحاتی بفرمایید و اینکه آیا هنوز هم روی این پروسه خودتان فعالیت می کنید

الان در حد كمي دارم(مصرف خودم و چند نفر ديگه) چون مشكلات مالي دارم نميتونم بصورت تجاري كار كنم

(11-21-2012 10:00 AM)mrghafoory نوشته شده توسط:  به نظرمن ایده بسیار یسیار زیبایی هست

چندسوال
سوال اول این پرژه تو جنوب هم میشه انجام داد
سوال دوم
این جونور رو باید از کجا واسه پرورش خرید
سوال سوم
حداقل سرمایه مورد نیاز چقدره

بله همه جا ميشه فقط بايد زمين بزرگ داشته باشيد و اب خيلي مهم هست اب باران يا دريا نميشه من امتحان كردم حتما اب شيرين بايد باشه
2 گزينه هست از پرورش دهندگان كه اكثريت شهر تبريز هست كه من اصلا توصيه نميكنم چون خيلي .... هستن و كلاهبردار هستن درسته همشهري خودم هستن اما بايد با صداقت بگم چون من توي تله شون افتادم اونا همراه ارتميا نوعي كرم هم مخلوط ميكنند كه اصلا نميشه تشخيص داد چون ارتميا كوچولو و با تراكم زياد هست نميشه تشخيص داد اين كرمها دشمن اصلي ارتميا هستن و ارتميا را به مرور زمان از بين ميبرند وقتي به ماهي بدي معلوم نميشه چون همشون ماهي ميخوره
ممكنه بهت پيشنهاد بدن تخمشون ببري كه اصلا نميصرفه
گزينه 2 كه بهترين هست بري شهر مياندواب از درياچه اروميه بگيري گرفتنش هم خيلي راحت هست دبه اب ميبري و پر ميكني فقط بايد ورودي اب رودخانه رو پيدا كني چون بخاطر شور شدن اب توي خود درياچه اصلا وجود نداره

حداقل سرمايه. مهمترينش زمين هست مابقيش زياد نميخواد من راههاشو ميگم تا هزينه هاي ديگه ات پايين بشه

(11-21-2012 10:48 AM)sinior نوشته شده توسط:  شما الان هم ادامه میدین ؟
یا گذاشتین کنار؟
الان ارتميا دارم عاشقشم
اما بصورت تجاري نه فقط براي خودم و چند نفر ديگه

(11-21-2012 11:31 AM)toofan245 نوشته شده توسط:  این ماهی خوردنیه یا زینتی؟
بهش نمیاد بشه خوردش!!!

از نظر خوراكي . يكي از دوستام كه ژاپن هست ميگفت اونجا ميخورند قيمتش هم بالا هست اما ايران نه فقط به ماهي و مرغ ميدن

(11-21-2012 03:07 PM)YashaR1989 نوشته شده توسط:  سلام
ممنون بابت مطرح کردن ایده
چندتا سوال برام پیش اومد:
1-از زمانی که از تخم میاد تا زمانی که آماده فروش بشن چقدر زمان میبره؟
2-محصول نهایی این کار رو چه کسانی میخرن؟ و قیمت الانش چنده؟ کیلویی یا دونه ایی؟
3-تخمشو از کجا میشه تهیه کرد؟
4-آب شوری که برای پرورش استفاده میشه رو نمیشه به یه تصفیه ساده آلودگیهاش گرفته بشه و دوباره به چرخه تولید برگرده تا وارد زمین نشه؟

اگر سوالات زیاد شدن عذرمیخوام
1- اون به طرز كار شما مونده اگه خوب تغذيه بشه 1 ماه اگه نه 2 تا 3 ماه
2- فروش داخل از كم به زياد بترتيب : فروش به فروشندگان ماهي زينتي- پرورش دهندگان ماهي زينتي- پرورش دهندگان ماهي خوراكي - پرورش دهندگان ماهي خاويار - مرغداري قيمتش به شما وابسته هست كجا و به چه كسي بفروشي من به يكي كه ماهي گرونقيمتي پرورش ميده كيلويي 200 هزار تومان و به يكنفر ديگه كيلويي 50 هزار تومان. معلومه كيلويي چون خيلي ريز هست
3-اكثرا اكواريومي ها دارنداما بيخيال تخمش شو برو زنده اش از درياچه اروميه مجاني بگير
يادت باشه هرگز نگي ارتميا ميگيري چون شيلات بفهمه مجبورت ميكنه خالي كني بايد بگي اب نمك برميداري براي خونوادت. اكثرا كاري ندارند اما ممكنه از شانس تو بگيرنت
4- هرگز اب شور تخليه نميشه چون تخم كوچولو هستن به اندازه چند ميكرون هست اونوقت با اب اونا هم از بين ميرند بايد اب شيرين اضافه كني تا شوري اب زياد نشه نظر خودم 70-80 گرم بر ليتر هست اونم باز به شهري كه پرورش ميدي وابسته هست

(11-21-2012 10:53 PM)M3HDI نوشته شده توسط:  سلام

خیلی جالبه، کلا نمیدونم چرا از هر کار پرورشی باشه خوشم میاد؟! Yosef.gif

برای پرورششون (جدای از شوری آب) نیاز به محیط خاصیه یا تو هر استخری میشه پرورششون داد؟ (اقلیمی)

مشتری ها چه کسانی هستند؟

جدای از قیمت جهانی ، تو بازار داخلی کیلویی چند فی میخوره؟ (زنده یا خشک)

اگر تولید مثلش راحته و تخم ریزی بالایی هم داره ، چرا خود خریداران اقدام به تولیدش نمی کنن ؟

با تشکر

توي هر استخري ميشه اما توليدش كم ميشه اگه امكاناتي كه پايين ميگم توي استخر نباشه توليدش پايين مياد ديگه به صرفه نميشه
بالا گفتم
اكثرا منجمدشو ميفروشند منجمد خالصش گرون هست الان از من 100 هزار تومان منجمدشو ميخرند زنده شو همه ميخوان اما براي من نميصرفه

چرا خريدارها اينكار نميكنند مثل اين ميمونه چرا مرغ فروش ها مرغ پرورش نميدن يا قصاب ها گوسفند
در مورد توليدمثلش راحته ممكنه براي من راحت بوده اما براي شما خيلي سخت بشه خوب يك زمين بيرون شهر بگيري غذا درست كني بهشون هر روز سر بزني مواظبشون باشي كار هر كسي نيست اگه يك ماده اي هم به اب بريزند همشون ميميرند يا اب چاه الوده بشه خوب دردسر خودشو داره اما چون عاشقشم متوجه نميشم هر كسي جونور زنده نگهداري كنه مثل اينه از يك بچه چند ماهه نگهداري ميكنه بايد هميشه حواست بهش باشه هوا سرد شد سرما نخورند گرم شد گرمازده نشند بموقع غذا و اب بدي مواظب باشي اب كم يا زياد نشه اگه اب زياد بشه دشمن توي اب پيدا ميكنه و تو بايد نابودشون كني اگه نكني اخر ماه ميبيني همشون تلف شدن

RE: پرورش ارتميا طلاي زنده - M3HDI - 11-22-2012 12:32 PM

سلام

آقا میشه بفرمایید در صورت فراهم آوردن بستر مناسب تولید ،ظرفیت رشد تا عرضشون به بازار رو توضیح بدید

- فرض رو با شروع یک کیلو در شروع کار بگیرید

- پس از شش ماه ، حدودا این یک کیلو چند برابر میشن؟

- غذاشون صرفا لجنه؟

RE: پرورش ارتميا طلاي زنده - sedaybaran - 11-22-2012 12:56 PM

(11-22-2012 12:32 PM)M3HDI نوشته شده توسط:  سلام

آقا میشه بفرمایید در صورت فراهم آوردن بستر مناسب تولید ،ظرفیت رشد تا عرضشون به بازار رو توضیح بدید

- فرض رو با شروع یک کیلو در شروع کار بگیرید

- پس از شش ماه ، حدودا این یک کیلو چند برابر میشن؟

- غذاشون صرفا لجنه؟
اگه با يك كيلو شروع كني كمي سخت هست اما 10 كيلو خوبه ارتميا بصورت گله اي زندگي ميكنه هرچقدر زياد باشند تلفاتشون كمتر هست
اگه 1كيلو شروع كني ماهيانه 1كيلو ممكنه اما در اول كار هرگز نميشه حداكثرش 1كيلو هست ممكنه زياد هم بشه اما معيارش 1 كيلو براي من هست علتش هم اينه تخم ها به اينصورت نيست كه همشون مثلا تا اخر ماه باز بشند و ارتميا بدنيا بياد ممكنه ماهها 100 -500 گرم بشه ممكنه ماهي هم چندين كيلو بشه اما بمرور زمان بيشتر ميشه
نميشه گفت بعد از 6 ماه چند برابر ميشه من و دوستم با هم شروع كرديم من توي شهر خودم اون كنار درياچه . من غذاي خوب ميدادم اكسيژن و بخاري براي گرما. اما اون نه كنار درياچه درست كرده بود و اب جلبك ميريخت بعد 2 ماه 100 كيلو من 200 كيلو شد اما مال اون 1تن. نميدونم داخل خاك درياچه چي هست كه رشدش زياد ميكنه
نميدونم بعضي ها لجن ميگن بعضي ها جلبك. اما در كل اب سبزي كه بخاطر سبزيجات بوجود مياد منظورم اون هست
من خودم از كاهو و سبزيجات استفاده ميكنم اما براي شروع از كاهو استفاده كنيد
بعضي ها مثلا گندم جو سويا و چيزهاي ديگه هم مخلوط ميكنند

RE: پرورش ارتميا طلاي زنده - sinior - 11-22-2012 04:10 PM

توی آکواریون میشه پرورش داد ؟
اگه قرار باشه فقط بهش آب اضافه کنیم ، خوب این آب سر ریز میشه ؟
آرتیمیا اگه توی یه حجم مشخصی قرار داشته باشه مثلا 1 لیتر آب ، به مرور زمان از اون یک لیتر آب کم میشه یا نه ؟
نمیدونم تونستم منظورمو برسونم یا نه

RE: پرورش ارتميا طلاي زنده - sedaybaran - 11-22-2012 07:47 PM

(11-22-2012 04:10 PM)sinior نوشته شده توسط:  توی آکواریون میشه پرورش داد ؟
اگه قرار باشه فقط بهش آب اضافه کنیم ، خوب این آب سر ریز میشه ؟
آرتیمیا اگه توی یه حجم مشخصی قرار داشته باشه مثلا 1 لیتر آب ، به مرور زمان از اون یک لیتر آب کم میشه یا نه ؟
نمیدونم تونستم منظورمو برسونم یا نه

بله توي اكواريوم و هر چيزي به غير از فلز ميشه نگهش داشت
اما خودت حساب كن 1 متر مكعب اب 1 كيلو ارتميا ميتوني نگه داري اگه 2 كيلو بريزي نصفش ميميرند اگه 3 كيلو بريزي بازم 2 كيلوش ميميره براي همين عاشق ارتميا هستم جمعيتش به نسبت مكان هست اينم كشف من هست 1 مترمكعب اب هم 1000 ليتر اب ميشه پس اگه توي خونتون يك اكواريوم معمولي 40 ليتري داشته باشي يعني 40 گرم ميتوني ارتميا پرورش بدي بنظرم اصلا نميصرفه بازم خودت بزرگواري
خوب بايد بسترش طوري طراحي كني كه 10 درصد اب طي يكهفته كم بشه براي همين بسترش من خاك ريخته بودم مقداري بخار ميشد و مقدار ديگه اش توي زمين ميرفت
الان توي خونه اكسيژن و بخاري گذاشتم و درپوشي نداره موجب ميشه قسمتي از اب طي يكهفته بخار بشه و زيرش خاك هست كه فشردم تا اب كمي فرو بره حساب كردم هفته اي 20 درصد اب كم ميشه

RE: پرورش ارتميا طلاي زنده - sedaybaran - 11-23-2012 04:27 PM

سلام
اولا من مواردي كه مينويسم تجربه خودم هست و بصورت تخصصي يا علمي نيست چون در داخل به اينصورت كه تجاري پرورش بدن وجود نداره درسته چند استخر توي شهر تبريز هست اما اونا هم بصورت معمولي اينكار ميكنند و كسانيكه بصورت كم و در حد اكواريوم اينكار انجام دادن
اما يك چيز ديگه خيلي مهم هست ارتميا اروميه با ارتميا كشورهاي ديگه فرق ميكنه من بارها مقالاتي franciscana و monica و persimilis و salina و sinica و tibetiana و مخصوصا franciscana كه از بيشتر افراد شنيده بودم ارتميا اروميه خيلي شبيه اون هست اما در بعضي موارد نقض زيادي بود من كارهايي كه در اين مقالات گفته ميشد انجام دادم ولي نتيجه معكوس داشت و ارتميا يا از بين رفتن يا تولد مثلشون كم شد
براي همين بيخيال شدم نه اينكه فكر كنيد درست نبودند اما 100 درصد جواب نگرفتم و بعد زماني رو كه براي پيدا كردن مقاله و ترجمه اش ميكشيدم زمان زيادي ميشد براي همين دل به دريا زدم و مدتي به درياچه اروميه رفتم و از نزديك بهشون نگاه ميكردم ابشون ازمايش ميكردم وهمينطور غذايي كه درست كرده بودم و تقريبا جواب گرفتم اما چند سوال داشتم هرگز نتونستم به جواب برسم يكيش اين بود داخل خاك چي هست كه رشدشون زياد ميكنه من حتي قسمتي از خاكش رو هم اوردم و الان زير استخر من همون خاك هست اما رشدشون كمتر از درياچه هست
پس اگه نوشته هاي من با نوشته هاي نت تناقض داشت علتش اينه اكثر اون مقالات و نوشته ها براساس مقالات خارج از كشور هست اما نوشته هاي من براساس تجربياتم.
دوما دوستان زيادي در مورد اب و غذا پرسيده بودن
ابي كه ارتميا داخلش هست بايد شور باشه و حد شوريش 70-100 گرم بر ليتر بايد باشه اگه كمتر بشه ارتميا دشمن پيدا ميكنه كه نابود كردنشون كمي سخت ميشه اگه شورتر بشه ارتميا از بين ميره بايد در حد تعادل باشه
ارتميا چون حركت زيادي نداره پس نيازي به اكسيژن نداره پس چرا من پمپ اكسيژن گذاشتم علتش اينه ميخوام در فضاي كم ارتميا زيادي پرورش بدم پس اگر محيط پرورشتون بزرگ بود نيازي نيست
حداكثر ارتميا كه ميشه در 1 متر مكعب اب پرورش داد 1 كيلو هست 1متر مكعب اب 1000 ليتر هست
غذاي ارتميا نوعي جلبك اب شور هست كه در درياچه اروميه هست اما من نتونستم اونو پرورش بدم ممكنه بشه پس جلبك اب شيرين پرورش دادم
ساده ترين راه كاهو هست سبزيجات عالي هستن اما اب بعضي سبزيجات موجب شد ارتميا هام از بين برند پس در مرحله اول از كاهو استفاده كنيد. طرز درست كردنش هم اسون هست كاهو در اب ميريزيد و جلوي افتاب ميگذاريد اگه نور افتاب شديد باشه حتما بايد درپوش بگذاريد تا اب بخار نشه اگه شديد نبود نيازي نيست

RE: پرورش ارتميا طلاي زنده - sedaybaran - 11-24-2012 01:27 AM

استخري كه خودم طراحي كردم به اين شكل هست زيرش سنگريزه هاي بزرگ و متوسط و كوچكتر بعديك لايه ضخيم خاك و بعد ماسه ريختم و اطراف استخر بازم سنگريزه و بعد ماسه و يك لايه نازك سيمان و بعد يك لايه خيلي ضخيم خاك قرمز هست عمق استخر طرف بالايي 2 متر و طرف پايين 1 متر هست طوري طراحي كردم كه كمتر از 10 درصد اب طي يكهفته به داخل زمين فرو ميره توجه داشته باشيد نبايد عمق زياد بشه ارتميا اگه نور نرسه از تخم بيرون نميان حتما بايد اطراف استخر خاك باشه تا جلبك ها رشد كنند بايد ورودي ابتون سمت كم عمق باشه و ورودي اب از سطح نباشه منظورم از بالا و بصورت باراني نباشه چون نوزادها توي سطح هستن صدمه ميبينند اگر هم خواستيد باراني اب بريزيد از سمت عمق بيشتر اينكار بكنيد اگر اكسيژن گذاشتيد در سمت پر عمق بذاريد بايد ورودي اب جلبك از سمت كم عمق باشد تحت هيچ شرايطي نبايد اب استخر تخليه كنيد چون تخم ها به اندازه چند ميكرون هستن و با اب تخليه ميشند. در فصل سرما ارتميا كنار هم و در پر عمق ترين جاي استخر پنهان ميشوند پس اگر خواستيد بخاري يا ورودي اب گرم بگذاريد بهترين جا هست خودم لوله گذاشتم و كه به يك مخزن بيرون وصل هست و مخزن هم با بخاري گرم ميشه . ميشه گفت نوعي شوفاژ زيرابي ساختم

RE: پرورش ارتميا طلاي زنده - M3HDI - 11-24-2012 01:54 AM

آقا علیرضا سلام

برای اون قسمت که گفتید تو خاک دریاچه بهتر رشد میکنن ، فکر کنم باید به علت وجود فیتوپلانکتون‌ها دریاچه باشه