سایت کارآفرینی میلیاردرهای آینده ایران
تاسیس کافی نت در شرایط فعلی اقتصادی آری/ خیر ؟! - نسخه قابل چاپ

+- سایت کارآفرینی میلیاردرهای آینده ایران (http://forum.unc-co.ir)
+-- انجمن: بخش اعضای سایت (/forumdisplay.php?fid=105)
+--- انجمن: مشاوره با اساتید (/forumdisplay.php?fid=127)
+--- موضوع: تاسیس کافی نت در شرایط فعلی اقتصادی آری/ خیر ؟! (/showthread.php?tid=5312)

تاسیس کافی نت در شرایط فعلی اقتصادی آری/ خیر ؟! - dvdghe - 11-18-2012 09:36 AM

سلام.
دوستان من برای تاسیس کافی نت و خدمات اینترنتی به شهروندان و دانشجویان شهرستان آبادان (دانشگاه آزاد واحد آبادان حدود 20 هزار دانشجو دارد) دست به کار شدم و کل شهر را برای مغازه مورد نظر جستجو کردم.

3 نوع مغازه برای انتخاب وجود دارد:
- در نوع اول مغازه ها در مکان های پرتردد و شلوغ شهر میباشد که روزانه هزاران نفر از آنجا عبور و یا برای تهیه نیاز های خود به آن منطقه رجوع میکنند.
از لحاظ تردد و اصطلاحا پاخور بسیار عالی هستند به طوری که برندهای مختلف پوشاک و خوراکی در آن مکان حضور دارند.
رنج کرایه های این منطقه از 1200000 شروع و تا 5000000 میلیون تومان بالا میرود.
ضمن اینکه دو کافی نت موفق هم در این منطقه حضور دارند.

- در نوع دوم مغازه ها درون پاساژها و یا خیابان های فرعی هستند که تردد ضعیفی دارد.
کافی نت هایی که به این سبک فعالیت میکنند اغلب مشتریان کمتری دارند.
رنج اجاره ها از 400000 تا حدودا 700000 هزار تومان متغیر هست.

- نوع سوم مغازه های اطراف دانشگاه آزاد است که رنج کرایه آنها از 50000 تا 500000 هزار تومان متغیر هست. نقاط ضعف این مغازه های این است که در تابستان مشتری بسیار کم میشود. مغازه از شهر کمی دور است. و کلا ساعت های 6 به بعد تقریبا دیگر مشتری وجود ندارد. ضمن اینکه مغازه هایی که در مکان های خوب قرار دارند پر هستند و فقط یکی دو مغازه برای شروع کار وجود دارد که در دید دانشجویان نیست. همینطور خدمات اینترنتی و کافی نت های زیادی در این منطقه وجود دارد. و 95 درصد مشتریان دانشجویان هستند و ارائه خدمات به مردم تقریبا وجود ندارد.

من توانایی انجام کلیه امور نرم افزاری و اینترنتی که در حوزه کاری کافی نت ها هست دار دارم و به جرات میتوانم بگویم که جزء بهترین ها در این رشته هستم.

به نظر شما دوستان و اساتید محترم، شروع به کار در کدام منطقه مناسب تر است ؟ نوع اول ، نوع دوم یا نوع سوم؟ برای شروع کار چند سیستم در کافی نت آماده ارائه خدمات باشد بهتر است ؟

RE: تاسیس کافب نت در شرایط فعلی اقتصادی آری/ خیر ؟! - yu3f - 11-18-2012 10:03 AM

خیلی مختصر عرض می کنم.
شاید یک خیابانی خیلی ب قول شما پاخور داشته باشد. اما آیا پاخور بنابر کار شماست؟
مثلا وقتی کسی می خواهد لباس بخرد می آید آن محل پاخور شهر شما. اونوقت شما اگه روزی ۱۰۰۰ نفر هم از جلوی کافی نتت رد بشن باز هم فایده ای نداره. چرا؟ چون برای خرید لباس اومدند نه استفاده از اینترنت. در این مکان ها شغل هایی ک ذهن مردم را مجبور می کند خوب است مثل فست فود.
به عنوان مثال خیابان هفت حوض تهران یکی از مناطق همیشه شلوغ تهران هست بازار لباس. اما من حضور ذهن برای کافی نت در این مسیر ندارم! مغازه های موبایل و سی دی فروشی هم غالبا یا در فرعی هست یا در انتهای پاساژ ها.

در مورد نزدیک دانشگاه ۲ مشکل وجود دارد. یکی همان ک فرمودید (ساعت کاری محدود) و مشتری کم در تابستان چون از شهر گویا دور است. و دوم بودن رقبای با سابقه تر.
قشر دانشجو ب کسانی وابسته می شوند که:
۱- هزینه کمتری دریافت کنند
۲- کارهای فورس ماژور انجام دهند
۳- برخورد خوب و دوستانه ای داشته باشند
۴- برای آن ها ارزش و کلاس کاری قایل شوند
۵- محیط خوبی داشته باشند. با این توصیفات رقابت با قدیمی های این کار چندان سخت نیست. یادمه زمانی ک دوم دبیرستان بودم مدرسه ما کنار دانشگاه آزاد بود. ۴ یا ۵ مغازه کپی و این چیز ها داشت اطراف دانشگاه. یکی از همه شلوغ تر بود همیشه. علت؟ خدمات بیشتری را انجام می داد و برخورد بهتری داشت و سرعت کارش بالا بود.

نکته راجع ب کافی نت:
اگر می خواهید کار کافی نت راه بیاندازید قطعا باید این موارد هم در کنارش داشته باشید:
۱- ثبت نام کارت سوخت، وام ازدواج و ...
۲- انجام کلیه خدمات کپی و پرینت
۳- فروش وسایل مورد نیاز افراد از قبیل CD و DVD و خودکار! و کاغذ A4 و ...
۴- برخورد خیلی خوب و محیطی صمیمی
۵- اینترنت پرسرعت و هزینه کم

ب لیست بالا میشه موارد زیاد دیگه هم اضافه کرد :-)

RE: تاسیس کافی نت در شرایط فعلی اقتصادی آری/ خیر ؟! - dvdghe - 11-18-2012 10:23 AM

ممنون از پاسخ شما.
در شهرهای کوچکی مثل آبادان در همچنین مناطقی که پر تردد هست تقریبا همه مغازه هایی که مردم بسیار با آنها کار دارند وجود دارد. مغازه هایی مثل پوشاک، فست فود، موبایل،
آتلیه، لواز آرایشی، گیم نت، طلا فروشی، سوپر مارکت، آب میوه فروشی و ... . حتی 2 کافی نت موفق هم در این منطقه وجود دارد که مراجعه کننده زیادی دارند.
وقتی مردم برای رفع نیاز های غیر اینترنتی خود به این مکان مراجعه میکنند حتما کافی نتی که در این منطقه قرار دارد را نیز میبینند و بخاطر میسپارند. و در هنگام نیاز به آن مراجعه میکنند و یا به دوستان خود پیشنهاد میدهند. (آدرس هم که سر راست است)
بنابر این شرایط با شهر بزرگی مثل تهران متفاوت است.
حتی در شهری مثل اصفهان بازار کامپیوتر در بین بازار الکتریکی ها واقع شده است. و کلا کافی نت ها در سطح شهر پراکنده اند. که بسته به موقعیت تقریبا همه آنها مشتری کم یا زیاد خود را دارند. اما باز هم کافی نت های موفق در مکان های پرتردد واقع شده اند.

در مورد پیشنهادات کاری که در کافی نت قابل انجام هست هم بسیار ممنونم. اگر دوستان دیگر هم پیشنهادات خود را ارائه دهند، سپاسگذارم.

RE: تاسیس کافی نت در شرایط فعلی اقتصادی آری/ خیر ؟! - yu3f - 11-18-2012 10:45 AM

خب میریم سراغ ی مثال از شهرستان
به عنوان مثال شهرستانی مثل بابل نزدیک ب گفته شما هست.
البته باز هم در مرکز خرید لباس کافی نت ای نمی بینید. اما در خیابانی ک بازار هست کافی نت هم هست.
۲ موقعیت جغرافیایی را تشریح می کنیم.

یکی در خیابانی ک بازار هست و پاساژ و سینما دارد. (خ مدرس)
یکی هم در خیابانی ک فقط محیط مسکونی هست. (خ امیرکبیر)

کافی نت ای ک در خیابان بازار هست بزرگه و خب مشتری هم داره. انواع خدمات هم میده. از اشتراک اینترنت گرفته تا کافی نت و پرینت و ثبت نام و ...
کافی نت ای ک تو خیابون مسکونی هست ی مغازه کوچیک تره با همون خدمات و کپی و ...

اما!
نکته اینجاس.
اونی ک تو خیابان بازار هست اگه ی شغل دیگه ای غیر از کافی نت ای میزد مثلا بوتیک لباس یا کفش یا نمایندگی برند درآمدش خیلی بیشتر بود بخاطر جای مغازه.
اونی ک تو محیط مسکونیه درسته بازار نیس. اما ساکنین اون محل کل کارای کپی و اینترنت و ... رو میبرن میدن اونجا. نصب برنامه و خرید سی دی هاشونم اونجا انجام میدن.

این هم یک مثال از شهرستان Yosef.gif
البته چون دانشگاه وسط شهره و تاحالا دانشگاه خارج از شهر برنخوردم نظری نمی تونم راجع ب اون بدم :-)
پایدار باشید :-)

RE: تاسیس کافی نت در شرایط فعلی اقتصادی آری/ خیر ؟! - dvdghe - 11-18-2012 10:52 AM

(11-18-2012 10:03 AM)yu3f نوشته شده توسط:  اونی ک تو خیابان بازار هست اگه ی شغل دیگه ای غیر از کافی نت ای میزد مثلا بوتیک لباس یا کفش یا نمایندگی برند درآمدش خیلی بیشتر بود بخاطر جای مغازه.

قبول دارم.
اما این نکته هم مهمه که در کاری که تخصص دارید و به آن علاقه دارید وارد شوید.
من کامپیوتر خوندم و از بازار های دیگه هیچ معلوماتی ندارم. علاقه کمی نسبت به فروش لباس و فست فود هست اما در مقابلش سرمایه کم هم اجازه نمیدهد که به سمت آنها بروم.
ممنون از پاسخ شما دوست گرامی.

RE: تاسیس کافی نت در شرایط فعلی اقتصادی آری/ خیر ؟! - yu3f - 11-18-2012 11:00 AM

کاملا درست می فرمایید. فقط عرض کردم اجاره چنین مغازه ای شاید برای کار های دیگر به صرفه تر باشد.
پیشنهاد تغییر شغل ندادم فقط خواستم بگم در مقایسه این فعالیت با فعالیت های دیگر درآمد این مورد کمتر خواهد بود.

راه اندازی کافی نت با خدمات کپی و ... در مقابل و نزدیکی بانک ها، دادگاه ها و مراکزی ک مردم زیاد نیاز به این موارد پیدا می کنند هم می تواند خوب باشد.
موفق تر باشیم :-)

RE: تاسیس کافی نت در شرایط فعلی اقتصادی آری/ خیر ؟! - dvdghe - 11-18-2012 11:19 AM

دوستان من را از راهنمایی و پیشنهادات خود محروم نکنید.
به شدت به راهنمایی نیاز دارم.
ممنونم.

RE: تاسیس کافی نت در شرایط فعلی اقتصادی آری/ خیر ؟! - dvdghe - 11-21-2012 03:43 PM

دوستان و استادان محترم لطفا بنده را راهنمایی فرمایید.
متشکرم.

RE: تاسیس کافی نت در شرایط فعلی اقتصادی آری/ خیر ؟! - ramezani.byte - 02-10-2013 10:06 AM

دوست عزیز من خودم نزدیک 6 7 ماه تویه کافی نت تویه اصفهان کار میکردم الانم تو فکر اینم که یه جایی تویه شهر بزنم. ببین من اطلاعاتی در مورد مکان نمیتونم بهت بدم اما میتونم بگم چه جوری مشتری جذب کن. تمام نکاتی که دوست خوبمون آقای yu3f فرمودند درسته اما برای کامل کردنش بگم که اگه مشکل مشتریو مشکل خودت بدونی و راه حل بزاری جلوی پاش مشتریات چندین برابر میشن. اینو با تجربم برات میگم. تویه زمانی که ثبت شماره حساب برای یارانه ها بود من تازه وارد اون کافی نت شدم و بر خلاف صاحب مغازه جوری رفتار کردم با مشتریا که از اون کله شهر برامون مشتری میومد و هزینشم نصف هزینه جاهای دیگه میگرفتم. یعنی طوری شده بود که طرف اطلاعاتشو مینوشت میذاشت آخر شب میومد میگرفت.
برخورد با مشتری به خصوص قشر دانشجو فوق العاده مهمه.
در کل به نظرم مکان نوع دومو انتخاب کن و مطمئن باش اگه مشتری داری کنیو و اوایل کار فقط به فکر سود کردن نباشی مشتریات از اطراف به سراغت میاند. کاری به تعرفه هایی که صنف تعیین میکنه اصلا نداشته باش.