سایت کارآفرینی میلیاردرهای آینده ایران
یک اصطلاح عامیانه اما معجزه گر: برو دارمِ‌ت - نسخه قابل چاپ

+- سایت کارآفرینی میلیاردرهای آینده ایران (http://forum.unc-co.ir)
+-- انجمن: روانشناسی (/forumdisplay.php?fid=106)
+--- انجمن: روانشناسی شخصی (/forumdisplay.php?fid=37)
+--- موضوع: یک اصطلاح عامیانه اما معجزه گر: برو دارمِ‌ت (/showthread.php?tid=5298)

یک اصطلاح عامیانه اما معجزه گر: برو دارمِ‌ت - mallarme - 11-17-2012 03:53 PM

این اصطلاحِ عامیانه‌ی “دارمِ‌ت” که شاید شما هم در جریان ارتباطات کلامی‌روزمره با آن مواجه شده باشید، اما چندان آن را جدی نگرفته باشید، می‌تواند در ارتباطات اجتماعی کارآیی فوق العاده و سودمندی داشته باشد. همین پیام ساده و روشن، ممکن است در جریان رد و بدل شدن نگاهی نافذ و گیرا توام با یک حرکت سر به نشانه‌ی تایید در جریان یک ارتباط غیرکلامی ‌نیز متجلی شود و در همه حال، نشانه‌ای است برای انتقال این پیام که گوینده به طرف مقابل و قابلیت‌هایش باور دارد.

اطمینان و اعتماد بی‌ شرط و شروطی به قابلیت‌های طرف مقابل دارد که او از پس کاری که پیش رو دارد به درستی برخواهد آمد. یعنی صرف نظر از نتیجه‌ای که به بار خواهد آمد، یعنی هر چه پیش آید، در احساسی که گوینده به شنونده دارد، تغییری ایجاد نمی‌شود. در ایمانش، حمایت‌اش، دوستی‌اش، و ارج و قربی که برای فرد مقابلش قائل است، خدشه‌ای وارد نمی‌شود و رابطه‌ای که دارند دارای ثبات و امنیت است و در عین حال، در هر صورت پشتیبان اوست!

کسب اطمینان از این که دیگرانی هستند که با نگاهی مثبت و اطمینان بخش به ما و فعالیت‌های ما نظر دارند، نیز یکی دیگر از سلسله نیازهایی است که در نظریه نیازهای آبراهام مازلو تحت عنوان نیاز به تایید اجتماعی معرفی شده است، و با تلاش ما برای این که افرادی غیروابسته یا مستقل باشیم هم منافاتی ندارد.

شما می‌توانید فردی تلاش‌گر، توانمند و مستقل باشید و با اراده‌ی خوب و پشتکاری که دارید به سوی اهداف‌تان و برای کسب موفقیت حرکت کنید. اما به هر حال، می‌دانیم که برترین قهرمانان ورزشی هم هنگامی‌ که سخت در تلاش‌اند تا در یک رویارویی رقابتی شرکت کنند، از به یاد آوردنِ نگاه اطمینان‌بخش و تاییدکننده‌ی مربی‌شان، دوست، والد، یا شریک زندگی‌شان که می‌دانند با عشق، امید و ایمان نظاره‌گر و حامی‌ ایشان است؛ اعتماد به نفس‌شان افزایش می‌یابد و نیرو و انرژی مضاعفی می‌گیرند.

برای هر دو سوی این رابطه، یعنی افرادی که چنین پشتیبانی‌ای دریافت می‌کنند، یا کسانی که تامین کننده‌ی این اطمینان بخشی هستند و این پشتیبانی کلامی‌ یا غیر کلامی‌ را از فرد مقابل‌شان دریغ نمی‌کنند، شاید نتیجه کار چندان اهمیتی نداشته باشد.

اصل، وجود چنین رابطه‌ی گرم و حمایت‌گر و انسانی است که روابط اجتماعی و صمیمانه‌ی ما را به روابطی زیباتر و دلنشین‌تر تبدیل می‌کند.

رابطه‌ای مبتنی بر این پیام اصیل، که من به تو باور دارم و همواره و هرگاه نیاز داشتی برای تو تکیه‌گاهی مطمئن هستم، در اصطلاح غربی شاید به بهترین شکل در این عبارت بیان می‌شود که: I am there for you.

اصطلاح عامیانه ی “دارم‌ت” را شاید بتوان تا حدی برگردانِ فارسی چنین پیامی‌ دانست و مطمئن هستم که در ادبیات غنی ایرانی، این تعبیر به اشکال زیباتری هم بیان شده است.

ما گاه تامین‌کننده و گاه دریافت کننده‌ی این تاییدهای انرژی بخش هستیم. آگاهی از نیازهای موجه‌مان در رابطه‌های اجتماعی و تلاش‌مان برای پاسخگویی متقابل به چنین نیازهایی به افزایش کیفیت و تداوم رابطه‌های‌مان یاری می‌رساند.

RE: یک اصطلاح عامیانه اما معجزه گر: برو دارمِ‌ت - jahanagahi - 11-17-2012 08:05 PM

مطلب بسیار با ارزشی بود .
“دارمِ‌ت”
این واژه به معنای :
- با خیال راحت برو جلو
- من هوای ترا دارم
- اگر مشکلی بود من کمکت هستم
- نترس تنها نیستی من هم باهات هستم
- من حمایتت میکنم
- تنهایت نمی گذارم
و.....

RE: یک اصطلاح عامیانه اما معجزه گر: برو دارمِ‌ت - بيلا بالا - 11-23-2012 01:38 AM

اين به معناي داشتن يه شريك موفقيت
كسي در رسيدن به هدف كمكت ميكنه
چه بسا با كلمه ايي