سایت کارآفرینی میلیاردرهای آینده ایران
بررسی 100 برند برتر دنیا در سال 2012 توسط بازاریاب جوان - نسخه قابل چاپ

+- سایت کارآفرینی میلیاردرهای آینده ایران (http://forum.unc-co.ir)
+-- انجمن: کارآفرین (/forumdisplay.php?fid=108)
+--- انجمن: برند(Brand) (/forumdisplay.php?fid=111)
+--- موضوع: بررسی 100 برند برتر دنیا در سال 2012 توسط بازاریاب جوان (/showthread.php?tid=4855)

بررسی 100 برند برتر دنیا در سال 2012 توسط بازاریاب جوان - mpirata - 10-23-2012 01:18 PM

بازاریاب جوان در این سری از مطالب خود به بررسی دقیق تر لیست منتشر شده ی 100 برند برتر دنیا میپردازد.

۱۰۰ برند برتر دنیا،ورژن
۲۰۱۲ (قسمت اول)

کوکاکولا همچنان در جایگاه نخست.

اپل ۱۲۹% رشد کرد.

آی بی ام و گوگل همچنان به رتبه های ۳ و ۴ چسبیده اند.

مایکروسافت با وجود ۲% افت ارزش برند هنوز هم جزو ۱۰ برند برتر دنیا است.

[تصویر: interbrand-2012.jpg]

پارسال مهر ماه از طریق همین وب سایت ، لیست ۱۰۰ برند برتر دنیا را منتشر کردم. امسال قصد دارم به بررسی دقیق تر این لیست و دلایل تغییرات در آن بپردازم.

در زیر عکسی از لیست منتشر شده ی امسال را برایتان آماده کرده ایم:

[تصویر: 100-top-brand-2012-12.jpg]

همچنین برای مشاهده و بررسی لیست در وب سایت InterBrand میتونید اینجا کلیک کنید.

امسال هم مثل ۱۱ سال گذشته ، کوکاکولا رتبه ی نخست این لیست رو از آن خودش کرده بود. و جالبه که بدونید امسال برند کوکاکولا ثروتمندتر از همیشه بود و در این لیست ۷۷٫۸۳۹ میلیون دلار ارزش گذاری شده.

[تصویر: apple-cocacola.jpg]

جالب تر از اون جهش ۴۳ میلیون دلاری اپل هست. بله تنها در یکسال ۱۲۹% رشد در ارزش برند. با بررسی اجمالی این لیست در سال های گذشته میبینیم که بیشتر درصد رشد در گذشته ۵۸% بوده که در سال ۲۰۱۱ متعلق به خود اپل بوده و بعد از آن رشد ۴۳% گوگل در سال ۲۰۰۸ هست. با دیدن این رشد این اجازه رو به خودم میدم که با قاطعیت اسم این رو “رکورد بی سابقه” بگذارم. برند اپل در سال ۲۰۱۱ حتی پایین تر از سامسونگ در جایگاه ۴۹ قرار داشت. و بجز سال های ۲۰۰۲ و ۲۰۰۳ در تمامی این سالها با چند پله صعود رد این لیست بجایی رسید که امروز با ۶ پله رشد و اختلاف ۱ میلیون دلاری از IBMای که تا کنون رتبه های ۲و۳ و در اختیار داشته جلو بزنه و باعث بشه تا IBM برای اولین بار در این لیست سقوط کنه و به جایگاه سوم که تا سال ۲۰۰۷ از آن خودش بود برگرده.

فقط کافیه به لیست سال های گذشته نگاهی سریع بیندازید تا پی به استراتژی های درون سازمانی IBM ببرید. به نظر من استراتژی IBM از اول حفظ رتبه و جایگاه بوده و مشخصه که با چنگ و دندون از اون محافظت میکرده و از سال ۲۰۰۵ به فکر رشد ارزش برند افتاده. در تصویر زیر مقایسه ای از دو برند IBM و CocaCola را میبینید:

[تصویر: ibm-cocacola.jpg]

این تصویر هم لحظه ی ربودن جایگاه دوم رو از دست IBM توسط Apple نشون میده:

[تصویر: apple-ibm.jpg]

نوبتی هم که باشه بالاخره نوبته گوگل هست که البته با وجود ۲۶% رشد ارزش برند به نسبت پارسال ، هنوز هم مثل سالهای ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ در جایگاه چهارم هست و فاصله ی نسبتا زیادی با رتبه های بالایی خود دارد. (حدود ۹ میلیون دلار با IBM ، حدود ۱۰ میلیون دلار با اپل و حدود ۱۱ میلیون دلار با کوکاکولا…) با بررسی روند رشد ارزش برند گوگل پیشبینی میشه سال آینده از IBM جلو بزنه …

[تصویر: ibm-google.jpg]

این موتور جستجوی محبوب اولین ورود خودش رو در این لیست در سال ۲۰۰۵ تجربه کرد و پس از آن هر سال رشدی بین ۴۶% تا ۲۵% داشته و از سال ۲۰۱۰ (تنها ۵ سال پس از ورود به لیست برترین ها) جایگاه چهارم را برای خود برگزیده است.

پس از گوگل ، مایکروسافت سالخورده با لوگویی جدید خودنمایی میکند. مایکروسافت از ابتدا در این لیست بوده و تا سال ۲۰۰۷ در جایگاه دوم این لیست بود. از اون به بعد تا پارسال به جایگاه سوم چنگ زده بود تا اینکه امسال با ۲پله سقوط در رتبه ی پنجم این جدول قرار گرفته است.

ظاهرا معرفی ویندوز جدید و تلاش های مایکروسافت برای بروز شدن تاثیر چندانی نداشته و برند مایکروسافت ۲% نزول نیز داشته….

در زیر مقایسه ی ارزش برندی ۲ رقیب دیرینه ( اپل و مایکروسافت) رو میبینید:

[تصویر: apple-microsft.jpg]

در زیر تصویر اینفوگرافی ۵ برند که بیشترین میزان رشد را نسبت به سال گذشته داشته اند میبینید :
[تصویر: Top-risers-of-2012.jpg]

ادامه دارد…
(قسمت های آینده بزودی در ادامه ی همین مطلب قرار خواهد گرفت)

نویسنده : بازاریاب جوان (مرتضی پیرعطا)

لطفا این مطلب را با درج لینک در وبلاگ و وب سایتتون کپی کنید!

RE: بررسی 100 برند برتر دنیا در سال 2012 توسط بازاریاب جوان - yu3f - 10-23-2012 04:33 PM

جالب ترین نکته برای من تو عکس اول حضور برند ژیلت در بین ۲۰ برند اول دنیاس! این برند از لحاظ حوزه فعالیت با بقیه ۲۰ برند اول مقایسه کنید میبینید ک نکته ی جالبی هست!

RE: بررسی 100 برند برتر دنیا در سال 2012 توسط بازاریاب جوان - mpirata - 10-23-2012 10:33 PM

(10-23-2012 04:33 PM)yu3f نوشته شده توسط:  جالب ترین نکته برای من تو عکس اول حضور برند ژیلت در بین ۲۰ برند اول دنیاس! این برند از لحاظ حوزه فعالیت با بقیه ۲۰ برند اول مقایسه کنید میبینید ک نکته ی جالبی هست!

ایشالا در قسمت های بعدی به اون ها هم میرسیم!قصد دارم برند هایی که ما ایرانی ها اکصرا با اونها سر و کار داریم و بیشتر بررسی کنم!

RE: بررسی 100 برند برتر دنیا در سال 2012 توسط بازاریاب جوان - yu3f - 10-23-2012 10:41 PM

بسیار عالی. خیلی لطف می کنید. این ژیلت هم از لحاظ سبک کاری قابل مقایسه نیس با ۱۹ تای دیگه اما جالبه ک تو ۲۰ تاس. منتظر باقی مطالب جالبتون هم هستم.
موفق باشید

RE: بررسی 100 برند برتر دنیا در سال 2012 توسط بازاریاب جوان - Delta.H - 10-24-2012 01:28 AM

یک نکته جالب دیگر اینکه از بین 20برند اول حداقل 10تا کارشون صرفا در رابطه کامپیوتر،موبایل و شبکه هست و چندتای دیگه مثل سامسونگ هم حجم زیادی از تولیداتشون در همین زمینه است.

RE: بررسی 100 برند برتر دنیا در سال 2012 توسط بازاریاب جوان - هومان هرمزدی - 10-24-2012 03:09 AM

از همه مهمتر اینکه اول شکم بعدش ارتباطات.یعنی اول کوکاکولا بعدش اپل.خدا وکیلی کلی نکته نهفته داره.اکثر کشورهایی که از نظر اقتصادی فلج شدند تنها کمکهای دولتی بخش کشاورزی رو پرداخت کردند و نذاشتند بخش کشاورزیشون بخوابه