سایت کارآفرینی میلیاردرهای آینده ایران
سرگردانی بین ایده ها! - نسخه قابل چاپ

+- سایت کارآفرینی میلیاردرهای آینده ایران (http://forum.unc-co.ir)
+-- انجمن: بخش اعضای سایت (/forumdisplay.php?fid=105)
+--- انجمن: نظر شما چیست؟ (/forumdisplay.php?fid=123)
+--- موضوع: سرگردانی بین ایده ها! (/showthread.php?tid=4459)

صفحه ها: 1 2 3

سرگردانی بین ایده ها! - پرواز - 09-28-2012 08:26 PM

احتمالا این چند وقته که تو انجمن بودم دیدین هر دم در مورد یه کاری تحقیق کردم! راستش رو بخواین یکی دو تا رو شروع هم کردم! اما همون اول کاری به دلایلی رهاش کردم.
حالا به کمک شما احتیاج دارم تا بتونم یکیش رو ادامه بدم.
اول در نظر بگیرید که من کارمندم. هر روز تا 4 عصر کت بسته در اختیار دولت! پنجشنبه ها و جمعه ها هم تعطیلم. بنابراین فقط عصرها و روزهای پنجشنبه مال خودمه.
من این کارا رو بلدم: زمینه های هنری:
طراحی روی سفال: تو این زمینه خبره ام و تدریس هم کردم
خیاطی در حدی که از پس تمام لباس های خودم اعم از مجلسی و رسمی تو این چندسال اخیر براومدم(میدونید که یه خانوم بیشتر از هر چیزی لباس داره!)
جعبه های هدیه.
+ کلا تو زمینه های هنری خلاقیت فوق العاده ای دارم و دست به هر کاری زدم چشم همه رو گرفته!

زمینه های تخصصی: اینترنت و کامپیوتر که تقریبا مسلطم -
برنامه نویسی: #C و Asp.Net هر دو رو کار کردم . تو هر کدوم هم یکی دو نمونه ی خوب کار کردم. منتها حس میکنم اون کارکشتگی و تسلط کامل رو ندارم. چون تجربه امید خیلی کمه. html و css و اینا رو هم که قاعدتا بلدم!
طراحی قالب: روی طراحی قالب های وردپرسی تقریبا مسلط شدم

اول اومدم با توجه به تخصص هام و راهنمایی یه تعداد از دوستان انجمن یه سایت آموزشی راه اندازی کردم که همینا رو آموزش بدم. یه دامنه ی کوتاه و خوب هم ثبت کردم. هاست هم خریدم و سایت رو آوردم بالا! اما الان همونجور مونده و هی نگاش میکنم و شده آینه ی دق من! چرا؟ آخه مگه چقدر میتونه درآمد داشته باشه؟ این زمینه که من توش کار کردم اگه بخوام برا هر کدوم از خودم آموزش بذارم، دیگه کی وقتی می مونه که مثلا اگر کسی سفارشی داد براش آماده کنم؟! بعدشم مگه من چقدر میتونم سفارش بگیرم؟!
بعدش اومدم گفتم کاش فقط تو زمینه ی طراحی روی سفال سایت زده بودم. اما ترسیدم طرفداری نداشته باشه. نظر شما چیه؟
این که از سایت آموزشی!

خودم عشق Asp.net بودم. بعد هر چی فکر کردم دیدم بخاطر هزینه ی بالای طراحی اینجور سایت ها و توجه به این نکته که من دارم بصورت آزاد و نیم وقت کار میکنم(و نه در قالب شرکت) تصمیم گرفتم یه زمینه ی دیگه ی طراحی سایت رو کار کنم که بتونم خورد خورد اما زیاد کار بگیرم. اینه که به راهنمایی یکی از دوستانم رفتم سراغ وردپرس! و خب در حال حاضر راه افتادم و الان دارم قالب سایت خودم رو از پایه طراحی میکنم و چیزیش نمونده.
اما تو تاپیک یکی از بچه های همین انجمن خودمو خوندم که طراحی قالب های وردپرس به دلیل رایگان بودن cms ممکنه زیاد سود نداشته باشه. هر قالب حدود 50 تومان. البته میشناسم کسایی رو که یه قالب وردپرس رو 1.5 میلون هم فروختن. یا یه آقایی تو همین اصفهان میخواست به من تدریس خصوصی بده. وقتی میخواست کلاس کارش رو بیاد گفت من قالب هام دست کم 500 قیمت دارن!
بعدش فکر کردم گفتم خب من با یه تبلیغات خوب میتونم موفق بشم. با همین 50 تومن شروع میکنم و چندتا نمونه کار میذارم. بعدش قیمت رو میبرم بالا. ولی شنیدم ممکنه توی بالا بردن قیمت زیاد هم موفق نباشم. و جوانب دیگه ای که دوست دارم با کمک شما بررسیش کنم.
یکی هم پیشنهاد داد cms بخرم و روش کار کنم و بفروشم. ولی نمیدونم چقدر میتونم برا خودم سود داشته باشم.

یه رابط مستقیم هم تو دانشگاه پیا.م نو.ر دارم که یه مدت میخواستم در چارچوب قانون و حریم های این دانشگاه، روی بحث فروش نمونه سوالات و حتی حالت پرسش و پاسخ این دانشگاه کار کنم. اما وقتی دیدم منابع فروش اینترنتی این دانشگاه اینقدر زیاده رهاش کردم.بنابراین اگر ایده ای در ارتباط با راه های درآمد زایی در مورد این دانشگاه هم دارین پتانسیل خیلی خوب و ارتباطات نزدیکی دارم.

خلاصه همونطور که میبینید واقعا سر در گم شدم و هر دو مورد رو به یه جایی رسوندم و رو دستم مونده!

خیلی ایده های دیگه از جمله همین فلافل فروشی(البته با همکاری یکی دیگه) هم اومد تو ذهنم اما اینا برا من عملی نیست. چون صبح ها کارمندم. از طرفی در آن واحد فقط روی یه مورد می تونم تمرکز کنم.

شما چه پیشنهاد یا نظری برای من دارین؟

RE: سرگردانی بین ایده ها! - اقاي ايـــده - 09-28-2012 11:59 PM

دوست عزيز
سلام خدمت شما
در ابتدا اميدوارم خوب باشيد
اما يك سوال
فرموديد تا ساعت 4 عصر سركار هست
خوب تايم هاي بعد رو ميگيد چطوري سپري ميكنيد؟؟؟؟
روال عادي

RE: سرگردانی بین ایده ها! - پرواز - 09-29-2012 12:24 AM

ممنونم آقای دانشفر.
عصرها غالبا کار خاصی رو برنامه ریزی نکردم. تقریبا از ساعت 4 تا وقتی از شدت خواب بیهوش بشم! کار خاصی ندارم که بگم وقتم رو میگیره. یعنی اگر نخوام کاری دست و پا کنم به گردش و کار هنری و وب گردی و برنامه نویسی تفننی اختصاص میدم. البته این چند وقت اخیر بیشتر وقتم رو گذاشتم رو همین کارایی که تو پست اول عرض کردم.
روی راه اندازی یه فروم تو یه موضوع خاص که تو ایران نمونه اش نیست هم فکر کردم. ولی دقیقا نمیدونم یه فروم سودآوریش از کجاست؟ تبلیغات که فکر نکنم همچین سودی داشته باشه

RE: سرگردانی بین ایده ها! - اقاي ايـــده - 09-29-2012 12:38 AM

ببيند مواردي رو كه ميخواستم واضح نگفتيد
ولي خودم حدس ميزنم و شما كاملش كنيد

معمولا وقتي يك شخصي از ساعت 6 صبح از خواب بيدار ميشود و تا ساعت 4 عصر سركار هست بعد از اون ديگه نايي براي حرف زدن هم ندارد چه برسد به كار كردن
حال اگر خانوم هم باشد انرژي بيشتري از دست ميدهد(بسته به ذات خانوم ها نسبت به اقايون)
و اگر كار مربوطه خيلي سخت درگير كننده باشد(كار دولتي كه داريد) كه خستگي ان بيشتر خواهد بود

حال با توجه به تايم كاري.حداقل نيم ساعت هم زمان ميبرد به منزل برسيد
و از فرص خستگي مجبور به استراحت كردن هستد
حال اگر استراحت هم نكنيد كل وقت مفيدي كه شما بتونيد روش كار كنيد در نهايت 2 ساعت خواهد بود(دقت كنيد مفيد)
من شبانه روز پشت نت هستم ولي كار مفيدم 15 دقيقه بيشتر نيست وقتي اخر شب جمع اوري ميكنم چيكار كردم)

پس موضوع اول وقت شما هست كه بايد متناسب همين وقت فعاليت مورد نظر خودتون رو انتخاب كنيد چون كار اوليه شما نيست و به عنوان كار دوم هست.

در مورد ايجاد سايت
ببيند نت ايران اشباع شده از كپي برداري از روي همديگر و از هر موضوعي كه بخواهيد كار كنيد. كلي وجود دارد
مگر در موارد خاص يا مواردي وجود دارد كه خيلي بهش پرداخته نشده
مورد ديگر در مورد توانايي شما در پرداختن به موضوعات هست.با توجه به اينكه تنها هستيد و بيشتر همه موارد رو خودتون بايد انجام بديد
بهتر هست در ابتدا از يك موضوع شروع كنيد مثلا سفال
بعد اگر خوب پيش رفت و در توان داشتيد مورد ديگر رو اضافه كنيد
اينطوري هم راحت تر خواهيد بود هم اينه دق شما نخواهد بود

ادامه تا دقايقي ديگر
در مورد كسب درامد
بهتر هست ابتدا يك محصول اموزشي تهيه كنيد
بطور مثال اگر بررسي كرديد در مورد طراحي سفال موضوعات كمتري وجود دارد
ابتدا وقت بذاريد يك محصول شامل اموزش هاي متفاوت ساخت طراحي برگرفته از كتاب هاي پي دي اف.كه خودتان ساختيد
يا فيلم هاي اموزشي كه خودتان ساختيد(يا بسازيد)

يك محصول توليد كنيد. حال سايت رو ايجاد كنيد. و در ابتدا تصوير تبليغاتي فروش محصول رو بذاريد
و بعد از ان شروع كنيد روزانه چند مطلب در مورد طراحي بذاريد
و به سوالات افراد پاسخ بديد
اموزش هاي كه در سايت ميذاريد با اموزش هاي درون فيلم فرق داشته باشند

با مرور زمان از مطالب سايت يك محصول ديگر(نسخه دو)جمع اوري و درست كنيد و بذاريد براي فروش

بعد اگر ديد ديگر چيزي وجود ندارد.بريد سراغ هنر ديگر

بازم ميگم.اول بررسي كنيد ببيند كدوم مورد كمتر بهش پرداخته شده و بيشتر افراد جذب خواهند شد

در مورد سايت برنامه نويسي اين موارد
بهتر هست خودتان را در اين موارد به صورت كلي درگير نكنيد.
با وجود سيستم هاي مختلف كه بطور شبانه روزي كار ميكند نميتوان با صرف دو ساعت وقت حرفي براي گفتن داشت
پس بهترين كار اين هست كه با افراد گرافيك كار يا افرادي كه در طراحي سايت سفارشي هستند همكاري داشته باشيد
و پروژه اي كار قبول كنيد

در مورد دانشگاه پيام نور. يكي از ايده هاي من ساخت فيلم هاي اموزشي دروس پيام نور بود
اگر ميتوانيد اينكارو انجام بديد درامد خوبي خواهد داشت
يك زمان خود پيام نور اينكارو انجام ميداد اما معلوم نشد به چه علتي ديگر اينكارو انجام نداد
پروسه اينطوري هست كه يك دكور ميخواهد و دوربين فيلم برداري و چند مورد ديگر
و يك استاد درس مورد نظر
باهاش قرارداد ميبنديد ساعتي تا بيان جلو دوربين اموزش بدهد
بعدش فيلم هارو تكثير و به كتاب فروشي ها
يا نمايندگان مستقيم هر دانشگاه تحويل ميديد

خودم ميخواستم انجام بدم چند ماه پيش اما متاسفانه هزينه اش موجود نبود
فروشش هم بخاطر كم بودن كلاس هاي دروس پيام نور زياد هست
قيمت ها هم در دوسال گذشته كه خريداري كردم حدود 2500 تا 3500 بود
لوح هاي فشرده دي وي دي

اميدوارم كه تونسته باشم كمكي كرده باشم
موفق باشيد

RE: سرگردانی بین ایده ها! - پرواز - 09-29-2012 01:09 AM

بی نهایت ممنونم که وقت گذاشتین.
درست میگین. ببینین محل کار من فعلا! به خونه نزدیکه و من ساعت 4 خونه هستم. شاید یک ساعت برا استراحتم کافی باشه. بعدش درسته که خانومم اما کلا اگه کاری مورد علاقه ام باشه خستگی روزانه و اینا نمیشناسم و بهش میرسم. از این خانوما که بشور بساب راه بندازن هم عمرا نیستم که بخوام وقت بذارم براش. ماشین ظرفشویی و لباس شویی و ماکروفر هم در خدمتن! همسرمم که همه جوره کنار و همراهمه. بچه هم که نداریم شکر خدا. بنابراین وقت خاصی برای کارای خونه نمیذارم.
راستش رو بخواید خودم هم ترجیح میدم برم سراغ کارای هنری. چون با روحیه ام بیشتر سازگاره. اما به نظرتون طراحی روی سفال میتونه طرفدار داشته باشه؟
در مورد فیلم آموزشی دانشگاه پیام نور. یه نفر دیگه این کار رو کرده و فیلم خیلی از دروس رو داره مییفروشه. از طرفی اینکار سرمایه ی اولیه میخواد برای دادن به استاد و دکور و غیره.

RE: سرگردانی بین ایده ها! - مسعود کوچولو - 09-29-2012 01:26 AM

ببخشید که دخالت میکنم اما در تکمیل اوامرتون میگم که:
میتونید با استاد مورد نظر و حتی فیلمبردار پورسانتی کار کنید.
چون اسم استاد هم خوش در میره و معروف میشن میتونه جزوه هاش رو به صورت ورد یا پی دی اف رایگان ارائه بده بعد همه بگن اوووه فیلم درس استاد فلانیه بنابر این هم میتونید تخفیف بگیرید هم مهلت هم پورسانتی کار کنید.
این از این:
اما فیلم بردار رو هم اسم و آدرسش رو ته فیلم بیارید و بصورت زیر نویس تبلیغش کنید براش تبلیغات میشه میتونید تخفیف بگیرید.
و بقیه ی بودجه رو هم میتونید از گاج و قلم چی و چند تا انتشاراتی مخصوص پیام نور به صورت زیرنویس تبلیغات ارایه کنید و خب هزینه اش در بیاد.

RE: سرگردانی بین ایده ها! - اقاي ايـــده - 09-29-2012 01:28 AM

ببيند خانوم پرواز
نميخوام نا اميد تون كنم
من از هنر و ساير موارد چيز زيادي نميدونم
ولي بسته به شرايط محيطي-بازاري-فروشي و غيره
ذهن من ميگه بازار فروش و بازار كاري وجود نداره
البته ذهن من اينو بخاطر اين ميگه تا اسم سفال مياد همه فكر ميكند كوزه هست.
در اين روزها هم كه كسي از كوزه استفاده نميكنه

حال اگر طراحي شما به شكل مدرن هست و روي محصولات جديد سفال قابل انجام شدن هست
بطور حتم بايد از بازار فروش ان با خبر باشيد
اگر ميدونيد اموزش و سايتي كه ايجاد ميكنيد باعث ميشه چندين نفر جذب بشوند تا هم چيزي ياد بگيرند هم بتوند كسب درامد كنند سايت رو ايجاد كنيد

RE: سرگردانی بین ایده ها! - مسعود کوچولو - 09-29-2012 01:46 AM

یه ایده ی دیگه اکه حالا که هم از سفال و هم از خیاطی سرتون میشه فکر کنم بتونید انجام بدید:
برای سگها و گربه های خانگی کوچیک یه ظرف سفالی درست کنید و داخلش رو با مهارت خیاطی طراحی زیبا و راحت انجام بدید تا حیوان به عنوان جای خواب در آن قرار گیرد.
اما مزیت اصلی شما این است که به خریداران اینترنتی بگویی تصویر یا عکس دلخواه خود را برایتان بفرستند تا مانند آن را در بیرون ظرف طراحی کرده و به آنها تحویل دهید و بر این قضیه تاکید کنید که تعداد محدود وسفارشی بوده بنابراین میتوانید قیمت های قابل توجهی تایین کنید تا مثلا فقط قشر ثروتمند بازار هدفتان را تشکیل دهند.

RE: سرگردانی بین ایده ها! - پرواز - 09-29-2012 09:51 AM

(09-29-2012 01:26 AM)مسعود کوچولو نوشته شده توسط:  ببخشید که دخالت میکنم اما در تکمیل اوامرتون میگم که:
میتونید با استاد مورد نظر و حتی فیلمبردار پورسانتی کار کنید.
چون اسم استاد هم خوش در میره و معروف میشن میتونه جزوه هاش رو به صورت ورد یا پی دی اف رایگان ارائه بده بعد همه بگن اوووه فیلم درس استاد فلانیه بنابر این هم میتونید تخفیف بگیرید هم مهلت هم پورسانتی کار کنید.
این از این:
اما فیلم بردار رو هم اسم و آدرسش رو ته فیلم بیارید و بصورت زیر نویس تبلیغش کنید براش تبلیغات میشه میتونید تخفیف بگیرید.
و بقیه ی بودجه رو هم میتونید از گاج و قلم چی و چند تا انتشاراتی مخصوص پیام نور به صورت زیرنویس تبلیغات ارایه کنید و خب هزینه اش در بیاد.
خواهش میکنم دخالت چیه؟ هر کاربری که یه نظر برام بده لطف بزرگی در حقم کرده و اگه نظرش یه روز برام اجرایی بشه به گردنم حق داره.
فرمایشتون خیلی عالیه. منتهاچندتا سوال:
اساتید باید چجوری تدریس کنن که بهترین حالت باشه؟ یعنی در چند جلسه درس رو تموم کنن؟ تهیه ی این فیلم ها از نظر زمانی خیلی طول میکشه. درسته؟
من فکر نمی کنم یه استاد حاضر بشه بصورت پورسانتی کار کنه ها.
(09-29-2012 01:28 AM)سجاد دانشفر نوشته شده توسط:  ببيند خانوم پرواز
نميخوام نا اميد تون كنم
من از هنر و ساير موارد چيز زيادي نميدونم
ولي بسته به شرايط محيطي-بازاري-فروشي و غيره
ذهن من ميگه بازار فروش و بازار كاري وجود نداره
البته ذهن من اينو بخاطر اين ميگه تا اسم سفال مياد همه فكر ميكند كوزه هست.
در اين روزها هم كه كسي از كوزه استفاده نميكنه

حال اگر طراحي شما به شكل مدرن هست و روي محصولات جديد سفال قابل انجام شدن هست
بطور حتم بايد از بازار فروش ان با خبر باشيد
اگر ميدونيد اموزش و سايتي كه ايجاد ميكنيد باعث ميشه چندين نفر جذب بشوند تا هم چيزي ياد بگيرند هم بتوند كسب درامد كنند سايت رو ايجاد كنيد
حرف شما کاملا درسته. آره سبک های کاری من مدرنه و به درد دکور میخوره. حتی رو همون کوزه هم طرح های نو میزنم، نه طرح های سنتی و قدیمی.
ولی خب اینم حرفیه. کلا یه سری هنرها زیاد طرفدار نداره. بعدشم من نمیتونم زیاد رو آموزشش مانور بدم. چون این هنر بیشتر استعداد میخواد تا اموزش.
(09-29-2012 01:46 AM)مسعود کوچولو نوشته شده توسط:  یه ایده ی دیگه اکه حالا که هم از سفال و هم از خیاطی سرتون میشه فکر کنم بتونید انجام بدید:
برای سگها و گربه های خانگی کوچیک یه ظرف سفالی درست کنید و داخلش رو با مهارت خیاطی طراحی زیبا و راحت انجام بدید تا حیوان به عنوان جای خواب در آن قرار گیرد.
اما مزیت اصلی شما این است که به خریداران اینترنتی بگویی تصویر یا عکس دلخواه خود را برایتان بفرستند تا مانند آن را در بیرون ظرف طراحی کرده و به آنها تحویل دهید و بر این قضیه تاکید کنید که تعداد محدود وسفارشی بوده بنابراین میتوانید قیمت های قابل توجهی تایین کنید تا مثلا فقط قشر ثروتمند بازار هدفتان را تشکیل دهند.
جالبه. ولی من خودم سفال بلد نیستم درست کنما. بعدشم سفالی که روش طراحی انجام میشه سفال کاملا خامه. بنابراین شاید با یکی دو ماه استفاده بخاطر رنگی که داخلش هست مشکلی پیش نیاد اما به مروز زمان خیس میخوره و...!

کلا دوستان به نظرتون تو چه زمینه ی دیگه ای در ارتباط با دانشگاه پیام.نور میشه درامد کسب کرد؟

RE: سرگردانی بین ایده ها! - پرواز - 09-29-2012 12:31 PM

اصلا با این وقت آزاد کمی که من دارم به نظرتون میتونم راه خوبی پیدا کنم؟!