سایت کارآفرینی میلیاردرهای آینده ایران
کشت محصولات گلخانه ای خارج از فصل - نسخه قابل چاپ

+- سایت کارآفرینی میلیاردرهای آینده ایران (http://forum.unc-co.ir)
+-- انجمن: کارگروه های کارهای عملی سایت (/forumdisplay.php?fid=114)
+--- انجمن: كارگروه كشاورزي (/forumdisplay.php?fid=117)
+--- موضوع: کشت محصولات گلخانه ای خارج از فصل (/showthread.php?tid=1643)

صفحه ها: 1 2

کشت محصولات گلخانه ای خارج از فصل - مسلم یوسفی - 01-13-2012 02:32 AM

با سلام خدمت تک تک دوستان عزیز
من امروز که وارد سایت شدم خیلی خوشحال شدم که موضوعات کشاورزی رو گذاشتن و لازم دونستم که موضوع کشت محصولات خارج از فصل سیفی رو بزارم تا اساتید عزیز با راهنمایی هاشون ما رو یاری بدن

RE: کشت محصولات گلخانه ای خارج از فصل - MARYAR - 01-13-2012 02:38 AM

با سلام به انجمن خوش آمدي
اين سوالي كه فرموديد در حيطه تخصص آقا فرشاد با نام كاربري جوان هستش كه حتما برايتان مطالبي را خواهند گذاشت

RE: کشت محصولات گلخانه ای خارج از فصل - مسلم یوسفی - 01-13-2012 02:43 AM

امروزه کشت محصولات خارج از فصل زراعی خود یکی از راه کار های خیلی مهم کشاورزی است که محصول خود را قبل از رسیدن ان محصول در فصل خود خارج فصل وارد بازار کرده و با این روش از حداقل فضا وامکانات ما حداکثر استفاده را می بریم به عنوان مثال
(کشت محصولات صیفی خارج از فصل زراعی خود در محیط گلخانه ای ) به این صورت که محصولی را که در 1 هکتار زمین کشاورزی کشت می کنیم ما در یک گلخانه 300 متری همان محصول را می توانیم با همان ترتیب با شرایط خاص بدست آوریم در نتیجه فضای کم بازده بالا [/size]

RE: کشت محصولات گلخانه ای خارج از فصل - jahanagahi - 01-13-2012 02:50 AM

(01-13-2012 02:32 AM)مسلم یوسفی نوشته شده توسط:  با سلام خدمت تک تک دوستان عزیز
من امروز که وارد سایت شدم خیلی خوشحال شدم که موضوعات کشاورزی رو گذاشتن و لازم دونستم که موضوع کشت محصولات خارج از فصل سیفی رو بزارم تا اساتید عزیز با راهنمایی هاشون ما رو یاری بدن

ضمن خوشامد گوئی لطفا هر اطلاعاتی که در این زمینه دارید مطرح فرمائید. ممنون.

RE: کشت محصولات گلخانه ای خارج از فصل - جوان - 01-18-2012 02:30 PM

عرض سلام و خوشامدگویی خدمت دوسته عزیزمان.
محصولات گلخانه ای شامل صیفی جات،گیاهان تزیینی،میوه های خارج از فصل،سبزیجات و ... میشوند.هر یک از گیاهان برای داشتن رشد مطلوب نیاز به شرایط خاصی از نظر شدت نور ، دمای روزانه ، دمای شبانه ، میزان رطوبت نسبی هوا و رطوبت خاک دارند که این شرایط را در فضای گلخانه محیا می کنیم.کنترل هوای در حال جریان گلخانه،محل احداث،شرایط محیطی،شدت نور ورودی،درجه دمایی،آبیاری،زه کشی و ... ار مهمترین عوامل تاثیر گذار در کشت گلخانه ای می باشند،که هر یک به تفصیل نیازمند بررسی است.
از آنجا که شرایط گلخانه قابل کنترل است به مراتب می توان محصولی مرغوب تر و رقابتی تر تولید کرد،از این رو مدتی است کشت محصولات گلخانه ای به صورت ارگانیگ(سالم و غیر سمی) باب شده است،این امر سبب تمایز محصولات زراعی در وسعت بالا و محصولات گلخانه ای با کیفیت شده است،هرچند که مصرف این گونه محصولات به دلیل قیمت بالا مورد استقبال عموم قرار نگرفته است لیکن حرکتی است برای تولید غذای سالم.

RE: کشت محصولات گلخانه ای خارج از فصل - jahanagahi - 01-18-2012 02:37 PM

برای احداث چنین گلخانه ای حداقل چقدر زمین نیاز است؟ و مدت زمان آب دادنش را هم بفرمائید.

RE: کشت محصولات گلخانه ای خارج از فصل - جوان - 01-18-2012 03:08 PM

(01-18-2012 02:37 PM)jahanagahi نوشته شده توسط:  برای احداث چنین گلخانه ای حداقل چقدر زمین نیاز است؟ و مدت زمان آب دادنش را هم بفرمائید.

طرح توجیهی کشت صیفی جات در متراژ 1500 متر را میگذارم،3000 هزار متر و 6000 متر هم موجود است ،البته لازم به ذکر است با توجه با هدفمندی یارانه ها شرایط بسیار نا به سامان است و این مقادیر گفته شده در طرح توجیهی غیر واقعی به نظر میرسد.طرح مربوط به سال 85 است.
طرح توجیهی صیفی جات گلخانه ای

RE: کشت محصولات گلخانه ای خارج از فصل - mjdehghani - 01-18-2012 06:34 PM

الان با گازوییل نمی صرفه . اگه بشه از سیستم آبگرم تولیدی به وسیله آبگرمکن های خورشیدی برای متعادل کردن دمای داخلی گلخانه ها استفاده کرد . هزینه ها پایینتر میاد . البته جداره گلخانه هام دو جداره باشه چه بهتر . هزینه اولیه یه مقدار بالا میره ولی توی مدت جواب میده

RE: کشت محصولات گلخانه ای خارج از فصل - جوان - 01-19-2012 12:50 AM

(01-18-2012 06:34 PM)mjdehghani نوشته شده توسط:  الان با گازوییل نمی صرفه . اگه بشه از سیستم آبگرم تولیدی به وسیله آبگرمکن های خورشیدی برای متعادل کردن دمای داخلی گلخانه ها استفاده کرد . هزینه ها پایینتر میاد . البته جداره گلخانه هام دو جداره باشه چه بهتر . هزینه اولیه یه مقدار بالا میره ولی توی مدت جواب میده

بله درست میفرمایید،اوضاع به گونه ای شده است که از سهمیه سوخت تراکتور و ماشین آلات کشاورزی استفاده میکنند،و بعضی عزیزان هم که به گاز دسترسی دارند ناچار به دستکاری کنتر میشوند!!البته گلخانه ها به صورت شیشه ای نیز هستند که حداکثر استفاده از گرما و نور خورشید را مهیا میسازند اما به دلایل مختلف من جمله هزینه احداث و استهلاک مورد استقبال قرار نمیگیرند.
درمورد صفحات خورشیدی که متداولترین آن ها آبگرمکن های خورشیدی هستند،دولت به مراکزی که اقدام به نصب این صفحات کنند 50% یارانه بلاعوض عطا میکند.و هزینه های نصب در کمتر از 2 سال جبران میشوند.امید است در آینده به جز صفحات صاف،سهموی خطی ها نیز در دسترس قرار بگیرند و صرفا از حالت گرمایشی خارج شود.

RE: کشت محصولات گلخانه ای خارج از فصل - Hamed.t - 01-28-2012 03:40 PM

با سلام به دوستای عزیز،

من متاسفانه نتونستم لینک طرح توجیهی صیفی جات گلخانه ای را باز کنم. ظاهرا اشکالی وجود داره. کسی می تونه کمکی بکنه؟
ممنون