سایت کارآفرینی میلیاردرهای آینده ایران
آموزش تجربی بازیافت پلاستیک - صنعتی در ایران که بیشتر در دست افغان - نسخه قابل چاپ

+- سایت کارآفرینی میلیاردرهای آینده ایران (http://forum.unc-co.ir)
+-- انجمن: کارگروه های کارهای عملی سایت (/forumdisplay.php?fid=114)
+--- انجمن: كارگروه صنعت (/forumdisplay.php?fid=116)
+--- موضوع: آموزش تجربی بازیافت پلاستیک - صنعتی در ایران که بیشتر در دست افغان (/showthread.php?tid=14950)

صفحه ها: 1 2

آموزش تجربی بازیافت پلاستیک - صنعتی در ایران که بیشتر در دست افغان - saadati - 03-13-2016 05:10 AM

سلام
میخوام شما رو با کاری آشنا کنم که خودم یک سال وقتمو روش تحقیق کردم خود من تا قبل از عید وارد این صبعت خواهم شد و یک شاخه تخصصی رو انتخاب کردم و مشغول راه اندازی کارگاه هستم
من اینجا کسی رو تشویق به ورود به این صنعت نمیکنم و صرفا آموزش بازیافت پلاستیک رو مد نظر دارم
اطلاعات زیر را در هیچ سایت ( غیر از سایت شخصی خودم ) و هیچ کتابی پیدا نخواهید کرد جز با تجربه و شاگردی در کارگاه های بازیافت و ماه ها تحقیق و پرسش و پاسخ!!!
پیشنیاز:

شما باید با انواع پلاستیک های پتروشیمی و نام علمی نظیر پلی اتیلن و ... آنها آشنا باشید. برای یادگیری از گوگل استفاده کنید!

ابتدا از لاک شروع میکنیم و در روز های آینده تاپیک رو آپدیت میکنم

بازیافت لاک

اول از همه لاک چی هست
بازیافتی ها به پلاستیک های درهم و دوره ای میگن لاک. دلیل این که چرا بهش میگن لاک رو خودشون میدونند و مهم هم نیست اما بدونید یک بار لاک تشکیل شده از انواع پلاستیک ها مثل سبد و ظروف پلاستیکی ( که بهش میگن تزریقی ), ظرف های یک بار مصرف ( که بهش میگن هایمپک ), قوطی های شامپو و آبمیوه ( که بهش میگن بادی ), بطری نوشابه ( که از نوع پت هستند ), نایلون ها, لوله های پلیکا و ...
در واقع بارهای لاک از همه نوع پلاستیک داخلش هست از پلی اتیلن تا پ پ از ABS تا پت و ...
البته در بارهای لاک غیر از پلاستیک چیزهای دیگری هم پیدا میشه از جمله فلزات مثل قطعات آهنی و زباله, طبق تجربیات من 4 درصد بار لاک زباله هست.
وظیفه بازیافت کننده لاک این هست که همه این پلاستیک ها رو جدا کرده و بعضی ها رو آسیاب کرده و بعضی رو به صورت زنده ( آسیاب نشده ) به دیگران بفروشه چرا که یک بازیافت کننده لاک زمان و تخصص کافی برای جداسازی و آسیاب همه پلاستیک های موجود در بار لاک رو نداره بنابراین درصد زیادی از بار لاک پس از جداسازی اولیه باید به متخصص هر رشته فروخته بشه تا آنها مراحل بعدی جداسازی رو اعمال کنند

اما چگونه یک بار لاک رو جداسازی کنیم ؟
لازم به ذکر هست که افغان های زحمتکش در کشورمان بابت جداسازی لاک به صورت کارمزدی کار میکنند و هر کیلو 100 الی 200 تومان دستمزد می گیرند طبق تحقیقات من هر کارگر افغان طی روز 500 کیلو الی 1 تن پلاستیک جداسازی میکند
همان طور که گفتم بار لاک شامل انواع پلاستیک ها میشود ما در مرحله اول و مهم ترین مرحله باید این پلاستیک ها رو جداسازی کنیم چرا که این پلاستیک ها از نظر شیمیایی و فیزیکی با هم متفاوت هستندو برای گرانول کردن و استفاده از آنها در دستگاه های تزریق پلاستیک جهت تولید محصولات پلاستیکی باید تا جای ممکن خالص باشند
مرحله اول
پلاستیک های بادی نظیر قوطی های شیر و شامپو و دبه های پلاستیکی و گالن ها و ... رو جدا کنید. تا جایی که میتوانید رنگبندی کنید سپس آسیاب, شستشو داده و خشک و بسته بندی کنید
نکته مهم یک : پلاستیک های بادی نظیر قوطی شامپو پلاستیک هایی هستند که در فرآینده تزریق باد می شوند و به صورت یک بطری یا دبه درمی آیند بر خلاف پلاستیک تزریقی که پلاستیک مذاب در قالب تزریق می شود
نکته مهم دو : پلاستیک های بادی اکثرا از نوع پلی اتیلن هستند اما پ پ یا همان پلی پروپیلن هم می توانن باشند. کشورهای دیگر با دستگاه های اتومات این دو پلاستیک رو از هم جدا میکنند اما در ایران از آنجایی که این خواص شیمیایی و فیزیکی این دو پلاستیک شبیه به هم هست و از طرفی جداسازی به صورت دستی و سنتی صورت می گیرد جداسازی ابن دو پلاستیک انجام نمی شود پس بازیافت کاران این دو پلاستیک را به دو نوع بادی و تزریقی جداسازی میکنند ( این نکته به ظاهر ساده چندین ماه از وقت من رو گرفت )
نکته مهم سه : به صورت زیر رنگ بندی کنید ( متاسفانه فرمول دقیق را به خاطر ندارم و باید در این مورد بیشتر تحقیق کنید )
شفاف جدا - سفید جدا - سبز و آبی جدا - زرد جدا - نارنجی و قرمز جدا - مشکی و رنگ ها دیگه جدا
نکته مهم چهار : هر چه رنگ پلاستیک روشن تر باشد قیمت آن بیشتر هست مثلا قیمت پلاستیک شفاف از پلاستیک سفید بیشتر و پلاستیک سفید از زرد بیشتر است و به همین ترتیب
مرحله دوم : پلاستیک های تزریقی را جدا سازی کنید پلاستیک هایی نظیر سبد پلاستیکی و درب های قوطی های بادی و تشت و چهارپایه پلاستیکی و هر چیزی که تزریقی هست را جداسازی و رنگ بندی کنید سپس آسیاب, شستشو داده و خشک و بسته بندی کنید
نکته مهم : شما در مرحله جداسازی بادی و تزریقی فقط باید پلی اتیلن ها و پلی پروپیلن ها رو جداسازی کنید و نه سایر پلاستیک ها رو. مثال پلاستیک کیبرد کامپیوتر شما از نوع پلی استایرن هست و شما نباید این رو به عنوان تزریقی جداسازی کنید. همان طور که گفتم پلاستیک تزریقی و بادی به سبب سنتی بودن فرآیند مخلوطی از پلی اتیلن ها و پ پ هاست و نه صرفا تزریقی
نکته: سبد های میوه را جدای از تزریقی ها جدا کنید سبد های میوه به صورت بار جدا فروخته می شوند در قالب بار سبدی

مرحله سوم : پلی استایرن ها و ای بی اس ها رو جداسازی کنید.رنگ بندی لازم نیست
این دو پلاستیک خواص مختلفی دارند و حتما باید جداسازی شوند و همان که قبلا گفتم شما تخصص و زمان کافی برای جداسازی همه نوع پلاستیک را ندارید بنابراین این پلاستیک ها رو به صورت کلی جدا کرده و به صورت آسیاب نشده یا اصطلاحا زنده به کسانی که تخصص و کارشون بازیافت این دو پلاستیک هست می فروشید
نکته مهم: برای تشخیص پلی استایرن ها و ای بی اس ها از سایر پلاستیک ها نیاز به تحقیق و آزمون و خطا دارید معمولا پلی استایرن ها شکننده هستند و ای بی اس ها بسیار محکم هستند مثلا تلفن شما از جنس ای بی اس هست و یک اسباب بازی شکننده از جنس پلی استایرن. همین حالا میتونید تمام لوازم پلاستیکی منزل رو چک کرده و جنسشون رو حدس بزنید بعضی از شرکتهای تولید علامت یا شماره مروبط به جنس پلاستیک رو در زیر آن محصول میزنند مثلا علامت PE یا شماره یک یعنی جنس یا پلاستیک پلی اتیلن هست برای اطلاعات بیشتر در مورد علامت های اختصاری پلاستیک ها از گوگل کمک بگیرید
مرحله چهارم: ظروف یک بار مصرف رو جداسازی کنید - رنگبندی لازم نیست طبق تجربه بنده 15 درصد بار لاک این نوع ظروف هستند
ظروف یک بار مصرف یا به قول دوستان بازیافتی هایمپک را جداسازی کنید توجه کنید که ظروف یک بار مصرف فقط پلی استایرن گرید هایمپک نیستند و پ پ هم داخلشون هست اما بازیافتی های لاک به این مساله توجهی ندارند و آن را بار هایمپک می نامند در هر صورت برای ما تفاوتی ندارد و تمام ظروف یک بار مصرف نظیر ظرف ماست و و لیوان یک بار مصرف و ظرف بستنی و ... جداسازی شده و به صورت زنده فروخته میشود
برای اطلاعات بیشتر بدانید ظروفی که شکننده نیستند پ پ هستند مثل سطل های ماستی و برعکس ظروفی که شکننده هستند پلی استایرن اما برای ما همم نیست و شما باید این ها رو به صورت مخلوط جدا کرده و به به صورت زنده به کسانی که در بازیافت ظروف یک بار مصرف فعالیت می کنند بفروشید
مرحله پنجم: بازیافت کریستال
کریستال ها یه خاطر این که شفاف هستند و اکثرا بی رنگ عین شیشه از همه پلاستیک ها گران تر هستند این ها رو جداگانه جداسازی کنید و رنگ بندی هم لازم نیست این پلاستیک هم نیاز به تخصص و مهارت دارد و باید به صورت زنده فروخته شود پلاستیک هایی نظیر چراغ عقب خودرو و ظرف بسته بندی سوهان و شیرینی خوری هایی که عین سینی شیشه ای هستند از نوع کریستال می باشند
نکته: کریستال اسمی است که بازیافتی ها روی پلی استایرن گرید GPPS گذاشته اند!!!
مرحله ششم: جداسازی پت
قوطی های نوشابه از نوع پت هستند البته بعضی از ظرف مثل ظروف پلاستیکی قرص و کپسول هم از نوع پت هستند این ها هم باید به صورت زنده فروخته بشن و همیشه هم مشتری نقدی دارند

مرحله هفتم: جداسازی فلزات
فلزات را جداسازی کنید آهن ها جدا آلومینیوم جدا و ...
مرحله هشتم نایلون ها را جدا کنید و به صورت زنده بفروشید رنگبندی لازم نیست
مرحله نهم لوله ها رو جدا کنید لوله های پلیکا رو جدا و لوله های پلی اتیلن رو هم جداگانه بفروشید به صورت زنده برای این که بدانید لوله های پلی اتیلن به چه شکل هستند کافی است سرچ کنید

چند نکته کلی:
بزرگترین بازار بازیافت پلاستیک ایران باقرشهر تهران و بعد از آن اصفهان جاده فرودگاه می باشد
در مورد قیمت های دستگاه و پلاستیک ضایعاتی لطفا از بازار پلاستیک و ضایعاتیهای شهرتان و آگهی اینترنتی کمک بگیرید
این مقاله صرفا آموزش بازیافت پلاستیک را در نظر دارد و امکان سنجی اقتصادی به عهده خودتان هست

نتیجه گیری کلی:
فوق العاده کار دشوار و کثیف تا جایی که اکثرا افغان ها در این کار فعالیت میکنند ( منفی )
محصولات نهایی بسیار زیاد ( از نظر من منفی ) پلاستیک های بادی و تزریقی - کریستال زنده - پت و سبد , فلزات به راحتی فروش خواهند رفت اما در مورد بقیه مواد اطلاعی ندارم
مواد اولیه فوق العاده زیاد و در دسترس ( مثبت )
سرمایه کم برای شروع ( یک دستگاه آسیاب + اجاره یک چهار دیواری + یک مخرن شستشو + دو تن پلاستیک لاک )

موفق باشید به زودی وارد بخش زیر رشته ها خواهم شد

RE: آموزش تجربی بازیافت پلاستیک - صنعتی در ایران که بیشتر در دست افغان - saadati - 03-15-2016 06:11 PM

جمع کردن ضایعات تمیز و یک دست با وانت و فروش یا آسیاب آن
خب در ادامه بحثمون کاری که در این یک سال و نیم باهاش آشنا شدم رو بهتون توضیح میدم کاری که سرمایه زیادی نمیخواد و یک وانت و شاید حتی یک موتور برای شروع کافی باشه. مزیت این روش این هست که بارهای خریداری شده تمیز تر و یک دست تر هست و فروشش به مراتب راحتتر و گرونتر هست نسبت به ضایعات دوره ای. انجام کار به چند روش میتونه باشه
:: یک سری از افراد با وانت میان و از گاراژی ها بارهای خوبشون رو میخرن یعنی چی ؟ مثلا یک گاراژی یه سری لوله پلی اتیلن داره یا یه سری دبه پلاستیکی براش رسیده خب این افراد میان این بار رو مسلما با قیمت بیشتر میخرن و یا به آسیابی ها میفروشن و به نوعی واسطه گری میکنند یا خودشون این ها رو آسیاب می کنند
:: یک سری میان و با تبلیغات توی اینترنت یا نیازمندی ها و خلاصه به نحوی ضایعات کارخانجات و شرکت ها و فروشگاه ها و یا افرادی که ضایعات رو دارند میخرن و همون طور که گفتم یا دلالی میکنند یا خودشون آسیاب میکنند
:: یک سری دیگه میان ضایعات رو از مزایده های شرکت های اکثرا دولتی خریداری میکنند که معمولا در هم هست یعنی فقط پلاستیک نیست فبزات و کارتن و غیره هم هست
:: یک سری با وانت از فروشگاه های مختلف موجود در شهر ضایعاتشون رو میخرن این خودش چند روش زیرمجموعه داره که اونایی که من دیدم رو میگم خدمتتون و دفعه بعد که رفتین بیرون اطرافو نگاه کنید ایده بیشتری به سرتون خواهد زد مثال عرض میکنم یک هایپرمارکتی هست نزدیک منزل ما که ضایعاتش رو که بیشتر کارتن و نایلون بسته بندی ( اگر استباه نکنم بهش میگن شرینک یا پالتی ) رو جمع کرده یه گوشه خب اگر کسی وانت داشته باشه میتونه بیاد مذاکره کنه و اینها رو بخره از این ها این یه مثال بود چقدر ما هایپر مارکت داریم مخصوصا توی شهر های بزرگ
و زیرمجموعه این روش :
- یک سری میرن از تعمیرگاه ها و ... سپرهای خودرو جمع میکنن تا جایی که میدونم بازارش چه زنده چه آسیابی خوبه و کار تمیزی هست البته آسیاب کردنش یه نمیچه تخصصی لازم داره باید برید دنبالش یاد بگیرید اطلاع بیشتری ندارم مثل این که یه سری شون یه الیاف نخی دارند نباید قاطی بشه
- یک سری که من دیدم میرن از تعویض روغنی ها این قوطی های بادی روغن رو میخرن اتفاقا چند بار که دقت کردم تعویض روغنی ها اینا رو جمع میکنن هم حلبی ها رو هم پلاستیکی ها رو
_ یک سری میرن سبد میوه از میوه فروشی میخرن
_ یک سری هم میرن پت جمع میکنن چی جوری مثلا از تالار عروسی که اینو من از یک تالاری شنیدم که میخرن ازش از رستوران و فست فود پت ها رو میخرن و زنده اش که همیشه مشتری نقدی داره
_ یک سری هم میرن از سوپر مارکت ها ضایعات میخرن یعنی نایلون های بسته بندی و کارتن ها رو میخرن

ادامه دارد

RE: آموزش تجربی بازیافت پلاستیک - صنعتی در ایران که بیشتر در دست افغان - saadati - 03-21-2016 02:09 AM

آسیاب گونی و سبد
در ادامه بحث زیر رشته ها به رشته آسیاب گونی و سبد میپردازیم
بعضی از فعالان در صنعت پلاستیک گونی آسیاب میکنند به این صورت که میرن گونی ها رو از ضایعاتی ها و گاراژ ها می خرند و این ها رو آسیاب میکنند این جور که من متوجه شدم بعد از آسیاب باید یا اکسترود بشه که احتمالا منظور همون گرانوله یا کندور بشه یعنی با دستگاه سنگین کن یا کندور سگین بشه ( برای اطلاعات بیشتر گوگل کنید) ضمنا تا جایی که مطلع شدم بازارش هم خوب هست و جنس راحت فروش میره اما نمیدونم چه کسانی خریدار این محصول هستند باید کمی تحقیق کنید
شما برای آسیاب گونی یک آسیاب شمشیری نیاز دارین و مشکلات این کار کثیف بودن گونی ها و کم بودن بار به دلیل سبک بودن گونی هست
وانت هایی که شبها ضایعات رو از خیابان ها جمع میکنند رو حتما دیدید آدرس گاراژ هاشون ازشون بگیرید و بهشون سر بزنید ببینید چقدر بار دارند و اینجوری تخمین بزنید چقدر بار گیرتون میاد در هفته قیمت ها هم ازشون بپرسید و حساب کتاب کنید اگر به نتیجه رسیدید در این تاپیک به اشتراک بگذارین تا بقیه هم استفاده کنند

آسیاب سبد میوه
در مورد بازار آسیابی سبد کم تحقیق نکردم نصفشون گفتن خوبه و نقدی و راحت فروش میره و نصفشون برعکس میگفتن خوب نیست و سخت و چکی فروش میره و به نتیجه درستی در مورد بازار سبد نرسیدم. خریداراش هم مشخص هست ترریق کارهایی که سبد میزنند
بنده به نکته ای که رسیدم این بود که چندان به صرفه نیست که شما از ضایعاتی ها سبد خریداری و آسیاب کنید چون که سودتون خیلی کم میشه بهتره یک وانت داشته باشین و برین از میوه فروشی ها بدون واسطه جنس بخرین و آسیاب کنید اون موقع که من در موردش تحقیق میکردم سبد رو کیلویی 1000 تومن از میوه فروش میخریدن و 1200 از گاراژی و 1350 میفروختن ( آسیابی مشکی )
برای آسیاب سبد یک آسیاب 60 در 40 چکشی کافیه

ادامه دارد

RE: آموزش تجربی بازیافت پلاستیک - صنعتی در ایران که بیشتر در دست افغان - Elixir - 06-20-2016 09:30 AM

سلام واقعا عالیSmile
شما خودتون فقط pp و pe بازیافت میکنید؟
بازیافت تا چه مرحله؟ فقط جداسازی و اسیاب؟ یا ذوب و قالب دهی هم میکنید؟

RE: آموزش تجربی بازیافت پلاستیک - صنعتی در ایران که بیشتر در دست افغان - saadati - 06-20-2016 08:04 PM

سلام
بنده هنوز وارد این شغل نشدم مایلم واردش بشم اما هنوز شرایط فراهم نشده

اگر وارد بشم فقط آسیاب خواهم کرد و نظرم روی پلی استایرن هستش

RE: آموزش تجربی بازیافت پلاستیک - صنعتی در ایران که بیشتر در دست افغان - moele - 06-20-2016 10:17 PM

(06-20-2016 08:04 PM)saadati نوشته شده توسط:  سلام

ضایعاتش در تناژ بالا راحت پیدا میشه؟؟؟؟

RE: آموزش تجربی بازیافت پلاستیک - صنعتی در ایران که بیشتر در دست افغان - saadati - 06-21-2016 02:30 AM

(06-20-2016 10:17 PM)moele نوشته شده توسط:  
(06-20-2016 08:04 PM)saadati نوشته شده توسط:  سلام

ضایعاتش در تناژ بالا راحت پیدا میشه؟؟؟؟

خیر فکر نمیکنم سخت هست
چطور؟ این چیزی که من میخوام بازیافت کنم رو توضیح ندادم منظور من پلی استایرن شفاف موسوم به کریستال بود که در تاپیک توضیح داده نشده و نمیشه ( به خاطر این که رشته انتخابی خودمه )

ضمنا دو رشته دیگه هنوز مونده که به زودی در تاپیک قرار میدم

RE: آموزش تجربی بازیافت پلاستیک - صنعتی در ایران که بیشتر در دست افغان - saadati - 06-21-2016 02:35 AM

بازیافت پلی استایرن و ای بی اس
همان طور که در پست اول گفتم خیلی از پلاستیک های موجود در بار لاک به صورت زنده فروخته می شود یکی از آنها پلی استایرن و ای بی اس هستند مثل روکش تلویزیون و تلفن و پلاستیک کیبرد و موس که معمولا از این دو پلاستیک هستند.
شما برای تامین بار پلی استایرن و ای بی اس باید به بازیافتی های لاک مراجعه و بار را زنده خریداری و جداسازی و بازیافت کنید. کار تمیز و کم دردسری هست. تا جایی که شنیده ام و میدانم برای جداسازی این دو پلاستیک از بنزین استفاده میکنند به این صورت که اگر پلاستیک در بنزین مقداری حل شد و نرم شد پلی استایرن هست و اگر نه ای بی اس. بعد از جداسازی نوع پلاستیک رنگبندی و آسیاب و بسته بندی کنید.
البته از روی ظاهر هم میشه تشخیص داد و بعد از یک مدت مهارت لازم را به دست خواهید آورد اما به یاد داشته باشید که بار آسیابی ناخالصی نباید داشته باشه و فقط از روی ظاهر نباید جداسازی صورت بگیره
متاسفانه در مورد بازار فروش و قیمت زنده و آسیابی اطلاعی ندارم و تحقیق در این مورد به عهده خودتان است کاری هم نداره به مرکز فروش گرانول پلاستیک برین و ازشون سوال کنید معمولا راهنمایی میکنند لطفا اگر رفتین و تحقیقی کردین, نتیجه رو در این تایپک به اشتراک بگذارید تا دیگران استفاده کنند

بازیافت پلیکا

به گاراژ های بازیافت لاک برین و لوله های پلیکا رو زنده خریداری کنید و آسیاب کنید بار به اندازه کافی هست اما در مورد خریدارش اطلاعی ندارم گویا شرکت های تولیدکننده ایزوگام این نوع پلاستیک رو خریداری میکنند
پلیکا از ارزون ترین و کم ارزش ترین پلاستیک های بازیافتی لاک هست و به سبب این که در ساختمان سازی کاربرد داره کثیف هست و گچ و سیمان خیلی بهش چسبیده بنابراین پرتی هم زیاد داره
آسیاب قدرتمندی هم برای خرد کردنش لازمه

بازیافت لوله پلی اتیلن
لوله پلی اتیلن و لوله آبرسانی رو در گوگل ایمیج سرچ کنید اگر اشتباه نکنم این لوله ها رو هم لاکی ها آسیاب نمیکنند شما میتوانید با خریداری بار زنده این لوله ها از بازیافتی های لاک یا سورس های دیگه مثل کشاورزان و باغداران لوله ها را آسیاب کرده و به فروش برسونید متاسفانه در مورد فراوانی بار اطلاعی در دست ندارم اما میدونم اگر بار شما تمیز و یک دست باشه مشتری براش همیشه هست خریدارش هم مشخصه شرکت هایی که لوله میزنند

RE: آموزش تجربی بازیافت پلاستیک - صنعتی در ایران که بیشتر در دست افغان - saadati - 06-21-2016 02:36 AM

حداقل سرمایه مورد نیاز برای یک بازیافتی
چند نفر به من پی ام دادن و پرسیدن چقدر سرمایه لازمه بنده عرض کردم من نمیتونم امکانسجی اقتصادی برای شما بکنم و به فاکتور های زیادی بستگی داره اما با تمام این احوال اطلاعات زیر کمک میکنه به شما برای این که سرمایه لازم رو حدس بزنید
قیمت رو به دلار میزنم که دو سال بعد اگر کسی مطلب رو دید بتونه تخمین بزنه

یک دستگاه آسیاب
کوچک 30 در 40 : 2500 دلار
متوسط 40 در 60 : 3100 دلار ( توصیه می شود )

تانک آب و حوضچه آب برای شستشو در صورت لزوم یک پمپ آب

یک کارگاه یا چهاردیواری برای اجاره

یک ترازو و چند عدد گونی جهت بسته بندی

بار زنده که بستگی به نوع بار شما دارد حداقل 5 تن لاک با قیمت 0.25 دلار یا در صورت انتخاب زیر رشته دو تن بار که قیمت هر کیلو بار بسته به نوع پلاستیک و رشته شما از 0.1 دلار تا 1.5 دلار متفاوت هست و تخمین به عهده شماست

مقداری سرمایه در گردش بسته به قیمت بار زنده مصرفی
-----------------------------------------------------------
در صورتی که بخواین وسایل دیگری اضافه کنید
اکسترودر 10 هزار دلار برای گرانول کردن
سانتریفیوژ یا خشک کن گازی و ... برای خشک کردن بار آسیابی که قیمت ندارم
نوار نقاله 1000 دلار
کندور برای سنگین کردن نایلون یا گونی آسیابی 2500 دلار به بالا
وانت بار

RE: آموزش تجربی بازیافت پلاستیک - صنعتی در ایران که بیشتر در دست افغان - saadati - 06-21-2016 03:29 AM

ایده بازیافت پلاستیک
نکات زیر در مطالب قبلی ذکر شد :
1- رنگ پلاستیک هر چه روشن تر باشد بهتر و با ارزش تر است مثال پلاستیک سفید از پلاستیک قرمز گران تر است
2- در بازیافت لاک بادی ها و تزریقی ها جداسازی و تا جای ممکن رنگ بندی می شود

یک سال پیش بنده 120 کیلو بار لاک خریداری و در زیرزمین خانه !!! جداسازی کردم از آنجایی که تمام داشته و دانسته های من به صورت تئوری به دست آمده بود اشتباهاتی داشتم البته نمیشه گفت اشتباهدر واقع یک سری کارها رو اضافی و شاید دقیق تر انجام داده بودم مثلا ظورف یک بار مصرف رو رنگ بندی کرده بودم در صورتی که این کار لازم نبود
این رو کی متوجه شدم ؟
مدتی بعد قرار شد با یکی از دوستان به صورت شراکتی کارگاه بازیافت راه اندازی کنیم ( که به توافق هم نرسیدیم ) به همین دلیل به مرکز بازیافتی های اصفهان رفتیم و به کارگاه های در حال کار به بهانه سراغ گرفتن کارگاه خالی برای اجاره کردن سر میزدیم من از دوستم خواستم با صاحب کارگاه صحبت کند تا من نحوه جداسازی کارگران رو زیر نظر بگیرم و اونجا بود که از نزدیک جداسازی کارگران رو مشاهده کردم و متوجه زیاده کاری های خودم شدم
اما در این جاسوسی که از کارگاه ها داشتم Yosef.gif یک نکته من رو شکفت زده کرد کارگران پلاستیک ها رو رنگ بندی نمیکردند اونها پلاستیک ها رو فقط بر اساس نوع جداسازی و آسیاب میکردند و این یعنی پلاستیک آسیابی بعد از گرانول شدن به بی ارزش ترین پلاستیک یعنی پلاستیک مشکی تبدیل میشد اونها به راحتی از ارزش افزوده بیشتر میگذشتن و مواد با ارزش رنگی رو حیف و میل میکردند این برای من خیلی تعجب آور بود خب احتمال زیاد این کارشون به خاطر به صرفه نبودن بوده چون کارگرهای افغان به صورت کارمزدی ( کیلویی ) کار میکنن و برای صاحب کارگاه حتما صرف نمیکنه همه این پلاستیک ها رنگ بندی بشن ضمن این که وقت زیادی رو هم میگیره ( در کشورهای پیشرفته این کار اتومات با دستگاه و به صورت صنعتی انجام میشود )
ایده ای که بنده مد نظر دارم و البته جای کار و بررسی بیشتر داره که این رو به عهده دوستان میگذارم به این صورت هست که می شود این پلاستیک ها رو به صورت زنده و با قیمتی نزدیک آسیابی خریداری و بعد به صورت دستی رنگ بندی و آسیاب و با ارزش افزوده بیشتری فروخت.
برای مثال یک واحد آسیابی درب های قوطی های بادی مثل قوطی شامپو یا درب بطری نوشابه رو جدا میکند و بدون رنگ بندی به عنوان تزریقی آسیاب میکند خب حالا اگر کسی بیاد و این بار رو به قیمتی که برای دو طرف صرفه داشته باشد بخرد و خودش رنگ بندی کند و هر رنگ رو جدا آسیاب کند میتواند گران تر بفروشد
از آنجایی که بنده قصد اجرا کردن این ایده رو ندارم حداقل فعلا این ایده رو در اختیار شما گذاشتم به نظر خودم ایده قشنگی است و جای کار دارد و اگر بتوانید اجرایش کنید هم به درآمد خوبی خواهید رسید و هم خدمت به کشور کردین ( جلوگیری از به هدر رفتن مواد با ارزش مثل رنگهایی که در پلاستیک به کار رفته و اکثرا وارداتی است )

اگر کسی قصد بررسی این ایده را دارد و ایکه بفهمد به صرفه هست یا خیر و اگر بله چقدر سود در هر تن به دست می آید باید مراحل زیر را طی کند:
آشنایی با بازیافت پلاستیک
خرید حداقل 40 کیلو پلاستیک زنده جداسازی شده اما رنگ بندی نشده ( درب بطری و قوطی گزینه خوبی است البته بادی ها هم خوب هست مثل خود قوطی های شامپو و ... )
رنگ بندی و وزن کردن جهت تخمین مقدار هر رنگ در بار ( مثلا چند درصد سفید هست چند درصد زرد و ... )
گرفتن قیمت آسیابی رنگ های مختلف و تخمین مقدار فروش در هر بار پس از رنگ بندی
کم کردن مبلغ فروش از مبلغی که بابت بار زنده از آسیابی ها پرداخت میکنید ( که باید قبلش با چند نفرشون صحبت کنید ببینید تناژ چقدر حاضرن بفروشن)
دو فاکتور بسیار مهم هست
یک قیمت خرید بار از آسیابی ها این که چقدر بتوانید پایین خریداری کنید
دو درصد رنگهای روشن چقدر هست هر چقدر در یک بار مثلا سفید بیشتر باشد سود شما بیشتر می شود چیزی که من دیدم میتونم بگم روشن ها بیشتر هستن و احتمال موفقیت زیاد هست
برای دانستن این دو فاکتور باید دست به کار شوید و عملی کار رو پیش ببرید تئوریش با من بود عملیش با خود شما