سایت کارآفرینی میلیاردرهای آینده ایران
با گاوداری سرمایه دار شوید - نسخه قابل چاپ

+- سایت کارآفرینی میلیاردرهای آینده ایران (http://forum.unc-co.ir)
+-- انجمن: کارگروه های کارهای عملی سایت (/forumdisplay.php?fid=114)
+--- انجمن: کارگاه های آموزشی کارگروه ها (/forumdisplay.php?fid=122)
+---- انجمن: کارگاه دامپروری (/forumdisplay.php?fid=124)
+---- موضوع: با گاوداری سرمایه دار شوید (/showthread.php?tid=12496)

صفحه ها: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

RE: با گاوداری سرمایه دار شوید - مانی ازاد - 03-03-2015 05:07 PM

سلام به همه. بنده فارغ التحصیل رشته دامپروری هستم . و در همین زمینه مشغول به کارم گاوداری. هر کاری اصولی پیش بره سود دهی داره . من در میان جمع گاوداران شهرستان خودم کاملا با مشکلات گاوداران اشنا هستم . با توجه به نوسان قیمت در طی سال در کشور در لحظه نمیتوان گفت سود دهی این صنعت به چه شکل است . اما اگر کل سال محاسبه شود مسلما سود دهی دارد . به جرات میتونم بگم تمام دوستانی که الان دارن ایه یاس میخونن که کار دامداری کاریه که نمیصرفه به هیچ عنوان اطلاعات درستی از بازار ندارند. مفید دونستم چند نکته رو یاداوری کنم که تجربه همزمان الان منه. - اینکه الان مطمئن ترین سرمایه گزاری در زمینه خوراکه. تنها چیزی که هیچ خانواده ای نمیتونه از اون صرفه نظر کنه. -در زمینه تولید شیر یا گوشت مهمترین نکته اصولی کار کردنه .علمی کار کردنه .در میان دوستان خودم مهندس مکانیک بوده که وارد این رشته شده و به سختی تونسته خودشو پیدا کنه و اگر ازش بپرسی جواب خوبی نمیگیری. دوستانی هستند کشاورز زاده که اونها هم می نالند چون به همون روش سنتی کار میکنن . دوره های اصلی پروراری سه ماهه یا 100 روزه است هم گوسفند هم گوساله. اما بنده به شخصه هنوز می بینم در بزرگترین گاوداری های قدیمی این دوره به یکسال کشیده است . و همیشه نالانند که پرواری سود نداره. با یه فرمول ساده کاملا مشخص میشه که کجای کارشان اشتباهه. (اگر کسی خواست میگم چطور) در گاوداری شیری به لحاظ منطقه اب وهوایی کشور نوسان قیمت جیره در سال زیاد است . در یک بازه زمانی قیمت جیره بالاتر از تولید ودر بازه دیگر قیمت جیره پایینتر . که با توجه به مدیریت مالی و انبارداری و اصول صحیح دامداری میتوان این مشکلات را کم و کمتر کرد . مثلا با انبار کردن در موقع ارزانی . یا حذف گاوهای کم شیر. و... . نکنه دیگر اینکه اگر الان از کسی که سرمایه دامداریش در حد 1 میلیارده بپرسی میصرفه مطمئنا میگه نه و تئوریش اینه اگه همین سرمایه رو مثلا تو بانک بزارم حدود 20 میلیون بی استرس گیرم میاد و این کار فلانو فلانه . اما اگر از بپرسی روزی که وارد این شغل شدی ایا 1 میلیارد داشتی ؟ مسلما جواب نه رو میده . واین افزایش سرمایه رو جزو سود حساب نمیکنه. به هر صورت از هر کسی که فکر کنید پرسیدم و ته توی نالیدنشون در اوردم . همشون ایراد کار در خودشونه نه نوع کار. پیشنهاد من اینه کاملا کارو یاد بگیرید بعد شروع کنید . کارگر گاوداری من در عرض 6 ماه همه چیو یاد گرفته حتی تزریق دارو البته با ای کیوی پایین .
IdeaIdeaIdea

RE: با گاوداری سرمایه دار شوید - مانی ازاد - 03-03-2015 05:17 PM

(02-02-2015 12:47 AM)MMPN نوشته شده توسط:  
(01-31-2015 10:41 AM)پارمیدا وحیدی نوشته شده توسط:  سلام
دوستان زیاد به گاوداری دل نبدید چون با شرایط و قیمت دو برابرعلوفه و قیمت شیر الان نمی صرفه
مگر گاو گوشتی که تا اونجا که اطلاع دارم خیلی باید وارد باشی که ضرر نکنی
یکی از آشناهای ما سال 88که تازه سوزوکی ویتارا اومده بود اون این ماشین داشته به اضافه ویلای شمال و چند تا ماشین دیگه و... خیلی هم سرمایه دار بود
زد تو گاوداری واسش فایده نداشت ضرر نکرد ولی گاوداریشو هم جمع کرد
تا اونجا هم که اطلاع دارم گاودار ها زیاد راضی نیستند اخبار یزد حدود دو سه ماه پیش خبری مبنی بر همین و پخش کرد و گاودار ها کلی شاکی بودن و توی اخبار میگقتن گاوداری نمی صرفه و اگه شرایط اینجور باشه مجبوریم جمش کنیم
بازم خود دانید
چرا نصرفه ؟

حتی علوفه چندین برابر هم بشود باز صرفه اقتصادی دارد
آنان که برایشان نمیصرفد درست مدیریت جیره را نمیدانند و نمیتوانند خوب از گاوشان شیر بگیرند و الا میانگین شیر اگر بین 37-42 در سال باشد خیلی خوب هم میصرفد ، درضمن سرمایه ی یک گاو همان گوساله ی اوست و اکثرا راه درست را بلد نیستند ، برای همین ضرر میکنند

هرکس میخواهد وارد هر رشته ای شود باید حتما اطلاعات آن زمینه را کسب کند بعد وارد کار شود، درضمن هنگام ورود به کار دام داری بخصوص گاو ، باید از تعداد کم شروع کنید مثلا 3 الی 5 تا، تا هم اندکی صرفه اقتصادی داشته باشد هم تجربه کسب کنید

من هم با خانوم پارمیدا مخالفم و نظریه ایشون فقط بر پایه ناله شنیدنهای دیگرانه . بررسی کامل کنید لطفا

RE: با گاوداری سرمایه دار شوید - rezaeee - 03-03-2015 05:57 PM

(03-03-2015 05:07 PM)مانی ازاد نوشته شده توسط:  سلام به همه. بنده فارغ التحصیل رشته دامپروری هستم . و در همین زمینه مشغول به کارم گاوداری. هر کاری اصولی پیش بره سود دهی داره . من در میان جمع گاوداران شهرستان خودم کاملا با مشکلات گاوداران اشنا هستم . با توجه به نوسان قیمت در طی سال در کشور در لحظه نمیتوان گفت سود دهی این صنعت به چه شکل است . اما اگر کل سال محاسبه شود مسلما سود دهی دارد . به جرات میتونم بگم تمام دوستانی که الان دارن ایه یاس میخونن که کار دامداری کاریه که نمیصرفه به هیچ عنوان اطلاعات درستی از بازار ندارند. مفید دونستم چند نکته رو یاداوری کنم که تجربه همزمان الان منه. - اینکه الان مطمئن ترین سرمایه گزاری در زمینه خوراکه. تنها چیزی که هیچ خانواده ای نمیتونه از اون صرفه نظر کنه. -در زمینه تولید شیر یا گوشت مهمترین نکته اصولی کار کردنه .علمی کار کردنه .در میان دوستان خودم مهندس مکانیک بوده که وارد این رشته شده و به سختی تونسته خودشو پیدا کنه و اگر ازش بپرسی جواب خوبی نمیگیری. دوستانی هستند کشاورز زاده که اونها هم می نالند چون به همون روش سنتی کار میکنن . دوره های اصلی پروراری سه ماهه یا 100 روزه است هم گوسفند هم گوساله. اما بنده به شخصه هنوز می بینم در بزرگترین گاوداری های قدیمی این دوره به یکسال کشیده است . و همیشه نالانند که پرواری سود نداره. با یه فرمول ساده کاملا مشخص میشه که کجای کارشان اشتباهه. (اگر کسی خواست میگم چطور) در گاوداری شیری به لحاظ منطقه اب وهوایی کشور نوسان قیمت جیره در سال زیاد است . در یک بازه زمانی قیمت جیره بالاتر از تولید ودر بازه دیگر قیمت جیره پایینتر . که با توجه به مدیریت مالی و انبارداری و اصول صحیح دامداری میتوان این مشکلات را کم و کمتر کرد . مثلا با انبار کردن در موقع ارزانی . یا حذف گاوهای کم شیر. و... . نکنه دیگر اینکه اگر الان از کسی که سرمایه دامداریش در حد 1 میلیارده بپرسی میصرفه مطمئنا میگه نه و تئوریش اینه اگه همین سرمایه رو مثلا تو بانک بزارم حدود 20 میلیون بی استرس گیرم میاد و این کار فلانو فلانه . اما اگر از بپرسی روزی که وارد این شغل شدی ایا 1 میلیارد داشتی ؟ مسلما جواب نه رو میده . واین افزایش سرمایه رو جزو سود حساب نمیکنه. به هر صورت از هر کسی که فکر کنید پرسیدم و ته توی نالیدنشون در اوردم . همشون ایراد کار در خودشونه نه نوع کار. پیشنهاد من اینه کاملا کارو یاد بگیرید بعد شروع کنید . کارگر گاوداری من در عرض 6 ماه همه چیو یاد گرفته حتی تزریق دارو البته با ای کیوی پایین .
IdeaIdeaIdea

سلام بر شما دوست عزیز
واقعا جای شما در این بحث خالی بود. بحث های خیلی خوبی را مطرح کردید. بحث پرواری برای منم خیلی سوال بود و میگفتم چرا دوره پروار باید یکسال باشد(چون همه جا خوانده بودم یکسال است) و بنظرم اینکار بدون سود و وقت تلف کردن بود و برای همین حتی به پروش گوسفند فکر میکردم که اون هم اینقدر گفتن خطرناکه و میان میدزدن و 24 ساعته باید با تفنگ بالای برج نگهبانی بشینی و .... بیخیال شدم!
شما اولین نفر هستید که گفتید دوره پروار گاو باید 3 ماهه باشه. لطفا در اینباره توضیحات بیشتر و کاملتری بدید. از چه سنی این دوره آغاز و در چه سنی باید تمام بشه؟ گوساله ها خریداری بشند، پروار بشند و به فروش رسانده بشن؟ یا خودمان مولد داشته باشیم و گوساله های متولد شده خود را پروار کنیم؟

اون بحثی هم که در مورد افزایش سرمایه پنهان داشتید خیلی خوب بود. طرف گران شدن گاو و گاوداری اش را حساب نمیکنه و فقط به سودش و مقایسه با سود بانکی نگاه میکنه که خیلی اشتباهه! چون سود بانکی اصلا سود نیست بلکه جبران تورم سرمایه است که همیشه از میزان واقعی هم کمتره!

لطفا به مباحث تخصصی و گفتن نکات و ریزه کاری ها ادامه بدید
با سپاس
همچنین آموزش جیره نویسی و نحوه انبارداری رو هم اگر بدید که دیگه فبها ... واقعا لطف بزرگی کرده اید

RE: با گاوداری سرمایه دار شوید - مانی ازاد - 03-03-2015 07:28 PM

سلام مجدد . ممنون از شما . به علت وقت کمی که الان دارم نکته ای کوچکی در مورد پرواربندی میگم و بعد انشاالله مفصل تر صحبت خواهیم کرد. پرواربندی گاو و گوسفند فرقی با هم ندارد. در گوسفند شما باید بره حدود 30kg خریداری و در مدت 3 ماه با افزایش وزن حدود 250 gr روزانه به حدود 50-55 برسونیم . در پرواربندی گوساله هم به همین منوال . گوساله در وزن 200-250 کیلو خریداری شده و در مدت 100 روز با افزایش روزانه 1-2 کیلو در وزن 400-450 راهی بازار میشود. البته نکته کار در جیره درست و شرایط نگهداری مناسب است.

نکته دیگری که بعدا توضیح خواهم داد اینکه چرا 3 ماه ؟
. امیدوارم یادم نره . فعلا دوستان

RE: با گاوداری سرمایه دار شوید - rezaeee - 03-03-2015 07:46 PM

بله حتما.... ما منتظر نکات شما خواهیم ماند
مخصوصا در مورد جیره نویسی و همچنین انبار داری هم اگر اطلاعات دارید حتما بدید(برای اینکه هزینه غذا در کمترین میزان دربیاد)
موفق باشید

RE: با گاوداری سرمایه دار شوید - مانی ازاد - 03-04-2015 10:29 AM

سلام مجدد . دوره بهینه پرواربندی حد فاصل همین وزنهاست که قبلا گفتم. در گوساله های نر حدود 500کیلو و بره های نرحدود 50 کیلو . بعد ازاین وزن علاوه بر این که حجم غذای بیشتری دام میخورد اما اضافه وزن روزانه کمترو کمتر میشود . واین یعنی تمام این 100 روز سود یواش یواش هدر میره. دامدارای قدیمی با پرواربندی بلند مدت انتظار چه سودی رو دارند . و جالب اینجاست با همه اینکه جدیدا این نکته رو فهمیدند اما کماکان بر عقیده خود ثابت هستند. بعضی هاشون حتی به این قضبه می خندند. برای شروع پرواربندی
گوساله های نر از شبر گرفته در حدود همون وزن 250کیلو . و همچنین بره های نر از شیر گرفته 30 کیلو . باید #خریده شود. البته بره با این وزن را سالی 2 مرتبه میتوان تهیه کرد خرداد و مهر . البته تاریخ زایش در هر منطقه اب وهوایی اندکی متفاوته. در پرواربندی نباید از علوفه تر یا تازه استفاده شود. و روشی که الان مرسومه شیوه خوراک ازاده. یعنی همیشه اخور پر باشه. در مورد جیره نویسی که شما خیلی اصرار دارید به یاد گرفتنش منوط به یاد گرفتن پیش نیازهای دیگه مثل شناختن کامل دستگاه گوارش دام - دانستن مقدار نیاز همه مواد مغذی . و ... است. وبحث کاملا تخصصی میشه.که البته نیازی به یاد گرفتن جیره نویسی نیست در طول دوره پرواری تقریبا جیره ثابتی استفاده میشه . فقط در دامهای شیری و داشتی جیره های متنوعی استفاده میشه که معمولا دامداریها هم اینکارو خودشون انجام نمیدند و کارشناس این کار با توجه به نژاد سن وزن شرایط خاص- فیزیک بدنی مواد خوراکی موجود در منطقه و قیمت جیره را بالانس میکند.
موضوع نگهداری و انبار داری هم شرایط خیلی خاصی نمیخاد یونجه کاه و کنسانتره در انبار ی که مختصری جریان هوا باشد کافیه- البته به دور از رطوبت و موش . کاه وبونجه هم در فضای باز هم نگهداری میشه البته باید از رسدن رطوبت به ان جلوگیری کنید. ذرت علوفه ای هم سیلو میشه . بعد از ریختن ذرت علوفه ای در سیلو با استفاده از تراکتور یا بولدزر کاملا پرس میشه و روی اونو با پلاستیک میپوشنن تا در طول استفاده هوا وارد نشود تا باعث پوسیدگی سیلو نشود.
در کل کار دامداری کار پیچیده ای نیست .
در حد توان باز هم در خدمت هستم.

RE: با گاوداری سرمایه دار شوید - rezaeee - 03-04-2015 11:11 AM

ممنون از شما دوست عزیز
آیا شما هزینه هارو هم برآورد کرده اید؟ یعنی گوساله نر 250 کیلویی به چه قیمت باید خریداری بشه؟ هزینه روزانه (یا دوره ی 100 روزه پروارش) چقدر میشه؟ و در نهایت به چه قیمت فروخته میشه؟
همچنین بهنرین نژاد ها برای پروار چی هستند؟

همچنین آیا راحت گوساله برای خرید پیدا میشه؟ و راحت موقع فروش ، فروخته میشه؟ یا مثلا شانسی هست که امسال چنتا گوساله گیرمون بیاد و یا به چه قیمت ازمون بخرند و .......؟

یکسوال دیگه هم دارم. فضای نگهداری گاو شیری و گاو پرواری جه تفاوت هایی(چه به لحاظ اندازه و چه ساختار) دارند با هم؟ چرا یک گاوداری مثلا 3 هزار متری جواز 50 راس شیری داره ولی یک گاوداری همون متراژ جواز مثلا 200 راس پرواری داره؟

RE: با گاوداری سرمایه دار شوید - mostafa7063 - 03-04-2015 03:05 PM

(03-03-2015 05:07 PM)مانی ازاد نوشته شده توسط:  سلام به همه. بنده فارغ التحصیل رشته دامپروری هستم . و در همین زمینه مشغول به کارم گاوداری. هر کاری اصولی پیش بره سود دهی داره . من در میان جمع گاوداران شهرستان خودم کاملا با مشکلات گاوداران اشنا هستم . با توجه به نوسان قیمت در طی سال در کشور در لحظه نمیتوان گفت سود دهی این صنعت به چه شکل است . اما اگر کل سال محاسبه شود مسلما سود دهی دارد . به جرات میتونم بگم تمام دوستانی که الان دارن ایه یاس میخونن که کار دامداری کاریه که نمیصرفه به هیچ عنوان اطلاعات درستی از بازار ندارند. مفید دونستم چند نکته رو یاداوری کنم که تجربه همزمان الان منه. - اینکه الان مطمئن ترین سرمایه گزاری در زمینه خوراکه. تنها چیزی که هیچ خانواده ای نمیتونه از اون صرفه نظر کنه. -در زمینه تولید شیر یا گوشت مهمترین نکته اصولی کار کردنه .علمی کار کردنه .در میان دوستان خودم مهندس مکانیک بوده که وارد این رشته شده و به سختی تونسته خودشو پیدا کنه و اگر ازش بپرسی جواب خوبی نمیگیری. دوستانی هستند کشاورز زاده که اونها هم می نالند چون به همون روش سنتی کار میکنن . دوره های اصلی پروراری سه ماهه یا 100 روزه است هم گوسفند هم گوساله. اما بنده به شخصه هنوز می بینم در بزرگترین گاوداری های قدیمی این دوره به یکسال کشیده است . و همیشه نالانند که پرواری سود نداره. با یه فرمول ساده کاملا مشخص میشه که کجای کارشان اشتباهه. (اگر کسی خواست میگم چطور) در گاوداری شیری به لحاظ منطقه اب وهوایی کشور نوسان قیمت جیره در سال زیاد است . در یک بازه زمانی قیمت جیره بالاتر از تولید ودر بازه دیگر قیمت جیره پایینتر . که با توجه به مدیریت مالی و انبارداری و اصول صحیح دامداری میتوان این مشکلات را کم و کمتر کرد . مثلا با انبار کردن در موقع ارزانی . یا حذف گاوهای کم شیر. و... . نکنه دیگر اینکه اگر الان از کسی که سرمایه دامداریش در حد 1 میلیارده بپرسی میصرفه مطمئنا میگه نه و تئوریش اینه اگه همین سرمایه رو مثلا تو بانک بزارم حدود 20 میلیون بی استرس گیرم میاد و این کار فلانو فلانه . اما اگر از بپرسی روزی که وارد این شغل شدی ایا 1 میلیارد داشتی ؟ مسلما جواب نه رو میده . واین افزایش سرمایه رو جزو سود حساب نمیکنه. به هر صورت از هر کسی که فکر کنید پرسیدم و ته توی نالیدنشون در اوردم . همشون ایراد کار در خودشونه نه نوع کار. پیشنهاد من اینه کاملا کارو یاد بگیرید بعد شروع کنید . کارگر گاوداری من در عرض 6 ماه همه چیو یاد گرفته حتی تزریق دارو البته با ای کیوی پایین .
IdeaIdeaIdea

با سلام خدمت دوست عزیز
بنده با حرف های شما کاملا موافقم که اشکال از کار نیست از نوع مدیریت هست
ما منکر مشکلات نیستیم ولی اگر اصولی و کاربردی پیش بره مطمئنا نتیجه مطلوب ترین
عاید میشه خودم با چند دامدار ملاقات داشتم که موفق بودن اصلا حرفی نا امید کننده از
آنها نشنیدم فقط پیشنهاد بود و از ان بابت کاملا خوشحالم
امیدوارم همه دوستان در این زمینه پیش قدم هستن موفق باشن

RE: با گاوداری سرمایه دار شوید - مانی ازاد - 03-04-2015 06:49 PM

سلام . براورد هزینه ها رو اگر برای محاسبه سود منظورتونه , چشم . البته چون دلم میخاد تا حدودی دقیق تر براورد شه در مورد هزینه ها با قیمت الان چند روزی تامل کنید تا استعلام چند قیمت و براتون در بیارم. بهترین نژادی که الان در ایران برای پرواربندی و شیری بیشتر در دسترسه هلشتاینه. شما برای خرید اگر از گاوداریهای بزرگ و اسم و رسم دار بخواهید خرید کنید امکان اینکه با شما کیلویی حساب نکنن زیاده یعنی راسی بفروشن . مثلا در شهر من گاوداری هلال احمر چون چندین ساله رو اصلاح نژاد خوب کار کرده گوساله های نر این گاوداری برای اسپرم گیری خواهان زیادی داره و این باعث شده گوساله ها راسی برای فروش بزارن. معمولا همه سال گوساله نر پیدا میشه . بهتره از دامداریهای شخصی که نه کوچکن نه بزرگ تهیه کنید . قیمت دام زنده روزانه مشخصه و شما می تونید به دلالهای این کار تماس بگیرید. اگر بخواهید خودتان مستقیما به کشتارگاه بفرستید به نظر من خوب نیست چون معمولا کشتارگاهها چک 40 روز تا 2ماه میدن. اما دلال نقد . در مورد گاوداری با 3000متر فضا و دو جور پروانه نمی تونم نظر دقیق بدم اما از نظر فنی نوع جدید گاوداری با شرایط نگهداری در فضای بسته بیش از یک دهه است که شروع شده که به فری استال free stall معروفه. و پروانه صادره در این موارد تعداد راس چندین برابری داره. در غیر این صورت بند پ و ... سبب این داستانه.
در مورد هزینه ها و براورد سود چون حدود 10 ساله دارم این کار و رصد میکنم در بدترین شرایط که قیمت علوفه بالارفته و همچنین دولت واردات گوشت یخ زده و همچنین واردات دام زنده از سمت پاکستان داشته باز هم دامدار ضرر نکرده. البته این همه مشروط به کار اصولی و علمی ست
فعلا . در خدمت هستم همچنان .... 10_00410_00410_004

RE: با گاوداری سرمایه دار شوید - مانی ازاد - 03-04-2015 06:54 PM

ممنونم از شما . در هر صورت کار با موجود زنده عشق میخواد و علاقه . به اضافه علم و تجربه و از همه مهمتر نترسیدن