سایت کارآفرینی میلیاردرهای آینده ایران
با گاوداری سرمایه دار شوید - نسخه قابل چاپ

+- سایت کارآفرینی میلیاردرهای آینده ایران (http://forum.unc-co.ir)
+-- انجمن: کارگروه های کارهای عملی سایت (/forumdisplay.php?fid=114)
+--- انجمن: کارگاه های آموزشی کارگروه ها (/forumdisplay.php?fid=122)
+---- انجمن: کارگاه دامپروری (/forumdisplay.php?fid=124)
+---- موضوع: با گاوداری سرمایه دار شوید (/showthread.php?tid=12496)

صفحه ها: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

RE: با گاوداری سرمایه دار شوید - rezaeee - 02-19-2015 10:46 AM

یعنی هیچ حدودی نمیشه داد که برای تغذیه یک گاو شیری چقدر زمین کشاورزی نیاز هست؟
اصلا این یونجه و ذرت و .... سالی چندبار میشه کشت کرد؟ باید یکبار کشت کرد و یکسال ذخیره کرد؟ یا در طول سال باید مرتب کشت کرد؟

RE: با گاوداری سرمایه دار شوید - mostafa7063 - 02-19-2015 12:55 PM

تو 2500 متر زمین میتونید خوراک یونجه یکسال یک راس گاو شیری تامین بکنید روزانه 4 کیلو
یونجه از بهار تا قبل سرما قابل برداشت در زمستان رشدی نداره شما یکبار میکارید تا
7 سال برداشت میکنید
ذرت علوفه از بهار کشت و شهوریور و مهر برداشت میشه دوباره سال بعد بهار کشت میشه

RE: با گاوداری سرمایه دار شوید - rezaeee - 02-19-2015 01:28 PM

ممنون دوست عزیز
ذرت علوفه رو هم در همین 2500 متر زمین میشه کاشت یا زمین اون جدا هستش؟(اگر جدا هست، برای اون چقدر زمین لازم هست؟)

پس با این حساب اگر ما 20 راس گاو شیری داشته باشیم، حدود 5 هکتار زمین کشاورزی نیاز داریم. درسته؟ (البته من فرض کردم یونجه و علوفه رو هردوتاش رو توی همون 2500 متر زمین کشت کنیم)

حالا کاشت یونجه و ذرت چند درصد میتونه هزینه غذای دام مارو کاهش بده؟
غیر از یونجه و ذرت ، بقیه چیزها رو باید از بیرون خرید کنیم؟

RE: با گاوداری سرمایه دار شوید - mostafa7063 - 02-19-2015 10:49 PM

کسانی که علوفه خرید میکنند سود تقریبا 40 الی 50 درصد داره اگر 3 میلیون خوراک دادید تقریبا 6 میلیون سود ناخالص
به عبارتی 3 میلیون سود خالص حالا اگر علوفه تولید کنید میزان سودتون بالا میره چرا که پولی از جیب شما نرفته
اما کنسانتره رو باید خرید کنید یعنی به ازای هر یک لیتر شیر نیم کیلو کنسانتره که میتونید تو سایت کارخانجات
خوراک دام قیمت بگیرید که به روز درج شده قیمت کنسانتره شیری حداقل کیلویی 1300 ت
دومین نکته شما جایی که یونجه کاشتید دیگه هیچ محصولی نمیتونید بکارید چون
یونجه تا 10 سال ریشه اون تو زمین باقی میمونه هر سال بهار رشد میکنه و قابل برداشت
ذرت علوفه رو باید جداگانه کشت کنید
تقریبا تو این متراژ با 20 الی 25 تن عملکرد ذرت علوفه میتونید خوراک یکسال 3 راس گاو شیری رو تامین نمایید
هر راس در سال 7 تن
هر چه تعداد دام بیشتر شه به مراتب علوفه بیشتری باید کشت کنید و ممکنه نصف تولید کنید و نصف خرید کنید
خوراک بالاترین هزینه یک گاوداری رو تشکیل میده بقیه هزینه کارگر ، دارو ، و غیره
کسی که با مدیریت صحیح از پسش بر بیاد درآمد خیلی خوبی عایدش میشه
البته زحمت پشتکار علاقه صبر در درجه اول حائز اهمیته

RE: با گاوداری سرمایه دار شوید - rezaeee - 02-19-2015 11:25 PM

ممنون از اینکه اطلاعاتتون رو بی منت به اشتراک میگذارید
اینطور که من متوجه شدم میزان زمین مورد نیاز برای کشت ذرت علوفه 1/3 زمین مورد نیاز برای یونجه هستش یعنی 833=2500/3
یعنی حدودا برای کشت بونجه و ذرت علوفه هر راس گاو شیری نیاز به 3 هزار متر زمین داریم. درسته؟

ولی آخرش متوجه نشدم کشت یونجه و ذرت(با توجه به اینکه اونم هزینه خرید زمین+کارگر+آبیاری+نگهداری و از همه مهمتر شاید خواب سرمایه(چون فکر نکنم زمین کشاورزی رشد آنچنانی در قیمت داشته باشه؟) داره) چند درصد میتونه هزینه غذای من رو کاهش بده؟

مثلا اگر کیلویی 1000 تومن بخرم، اگر بکارم با کسر همه هزینه هاش کیلویی چقدر برام درمیاد؟

RE: با گاوداری سرمایه دار شوید - love lorn - 02-20-2015 12:45 AM

دوست عزیز rezaeee
اگه زمین زراعی از خودتون نباشه و بخواین زمین بخرین و هزینه کنین که سودی نداره یه مدتی هم باید درامدتون جای پول زمین رو پر کنه.
همونطورکه دوستمون mostafa7063 اشاره کردن با مدیریت خوب میشه درصد درامد رو افزایش داد ولی توجه داشته باشین که هدف تمامی گاو داریها گرفتن سالانه یک گوساله از یک گاو شیری هست
وبیشتر درامد حاصل از شیر صرف هزینه های خوراک دام میشه.
ولی خوب بدیهیست که کسایی که زمین از خودشونه نسبت به بقیه هزینه ی کمتری دارند و کمتر خرج علوفه و یونجه میکنن.

RE: با گاوداری سرمایه دار شوید - rezaeee - 02-20-2015 01:23 AM

ممنون از راهتماییتون دوست خوبم
والا ما توی یک تاپیک دیگه با یک دوست دیگه سر همین موضوع حرف میزدیم به این نتیجه رسیده بودیم که هر گاور اگر میانگین 30 لیتر شیر در روز بده، و هر لیتر شیر رو 1440 بخرند، میشه حدود 45 تومن که 15 بابت هزینه خوراک و آب و برق و کارگر و ... میره و 30 برامون میمونه.
یعنی بابت هر گاو شیری(هلشتاین) روزی 30 تومن باید سود کنیم!

برخی هم میگن نصف به نصف هست (یعنی نصف پول شیر میره و نصفش میمونه). یعنی دیگه بدبینانه ترین حالت این میشه که گاو روزی 25 لیتر شیر بده و 18 تومن بره بابت هزینه ها و 18 تومن برامون بمونه(یعنی هر گاو روزی 18 تومن سود).

ولی شما حالا میگید کل شیر بره و فقط گوساله بمونه! یعنی من فرضا 10 میلیون پول هر گاور رو بدم و 10 میلیونم هزینه جاش کنم(خرید دامداری منظورم هست) و نهایت سالی یک گوساله به من بده که 1-1.5 میلیون بفروشم؟! یعنی سالی 10% سود؟ کدوم آدم عاقلی همچین کاری میکنه اونوقت؟!!

من اگر قرار باشه زیر 20 تومن روزانه هرگاو بهم سود بده اصلا وارد اینکار نمیشم! پولمو میذارم بانک بی دردسر!

RE: با گاوداری سرمایه دار شوید - mostafa7063 - 02-20-2015 01:56 AM

سود نکنید ضرر هم نمیکنید یر به یر میشه
فقط تامین علوفه رو مد نظر داشته باشید
گاوداری سرمایه میطلبه با تعداد بالا اما
تعداد کم باشه میشه جمع و جور کرد

RE: با گاوداری سرمایه دار شوید - love lorn - 02-20-2015 09:08 PM

(02-20-2015 01:23 AM)rezaeee نوشته شده توسط:  ممنون از راهتماییتون دوست خوبم
والا ما توی یک تاپیک دیگه با یک دوست دیگه سر همین موضوع حرف میزدیم به این نتیجه رسیده بودیم که هر گاور اگر میانگین 30 لیتر شیر در روز بده، و هر لیتر شیر رو 1440 بخرند، میشه حدود 45 تومن که 15 بابت هزینه خوراک و آب و برق و کارگر و ... میره و 30 برامون میمونه.
یعنی بابت هر گاو شیری(هلشتاین) روزی 30 تومن باید سود کنیم!

برخی هم میگن نصف به نصف هست (یعنی نصف پول شیر میره و نصفش میمونه). یعنی دیگه بدبینانه ترین حالت این میشه که گاو روزی 25 لیتر شیر بده و 18 تومن بره بابت هزینه ها و 18 تومن برامون بمونه(یعنی هر گاو روزی 18 تومن سود).

ولی شما حالا میگید کل شیر بره و فقط گوساله بمونه! یعنی من فرضا 10 میلیون پول هر گاور رو بدم و 10 میلیونم هزینه جاش کنم(خرید دامداری منظورم هست) و نهایت سالی یک گوساله به من بده که 1-1.5 میلیون بفروشم؟! یعنی سالی 10% سود؟ کدوم آدم عاقلی همچین کاری میکنه اونوقت؟!!

من اگر قرار باشه زیر 20 تومن روزانه هرگاو بهم سود بده اصلا وارد اینکار نمیشم! پولمو میذارم بانک بی دردسر!
اگه توجه کرده باشین بنده عرض کردم بیشتر ش صرف هزینه خوراک میشه نه کلش
گوساله هارو هم تا اونجایی که بنده اطلاع دارم چند ماهی نگه داری میکنن و تلیسه میفروشن اینجوری به صرفه تر هم هست.
و از سود شیری که گاوها میدن خرج خوراک گوساله ها میکنن اینجاست که متوجه میشیم از شیر سود زیادی نمیمونه.
ما زمین زراعی داریم یو نجه و ذرت رو میخوایم خودمون بکاریم در این حالت فقط مقدار کمی خرج خوراک میکنیم و سودش تقریبا بیشتره.
ولی من جای شما بودم حتما به یک گاوداری مراجعه میکردم و با خیال راحت کارم رو شروع میکردم.

RE: با گاوداری سرمایه دار شوید - love lorn - 02-20-2015 09:24 PM

مثلا کسایی هم که گوسفند نگه داری میکنن هدف که فروش شیر گوسفند نیست هدف گرفتن سالانه یک بره ی سالم هست.و فکر نمیکنم دامدار به یه پول نا چیز همون اول گوسالش رو یا بره اش رو بفروشه
من تجربه نگهداری از گوسفند گوشتی و میش رو دارم.
اونجایی شما اشاره فرمودین با نگهداری چند ماه گوساله شاید این درصد به 40 یا50 یا بیشتر هم تبدیل شه دوست عزیز.
حتی بیشتر مواقع گوسا له های ماده رو نگه میدارن و تعداد دام رو افزایش میدن با این حساب سالانه گو ساله ی بیشتردام بیشتر و سود بیشتر.