سایت کارآفرینی میلیاردرهای آینده ایران
مجسمه سازی با قالب سیلیس - نسخه قابل چاپ

+- سایت کارآفرینی میلیاردرهای آینده ایران (http://forum.unc-co.ir)
+-- انجمن: آموزشگاه میلیاردرها (/forumdisplay.php?fid=179)
+--- انجمن: دپارتمان راه اندازی کسب و کار (/forumdisplay.php?fid=182)
+--- موضوع: مجسمه سازی با قالب سیلیس (/showthread.php?tid=11784)

صفحه ها: 1 2

مجسمه سازی با قالب سیلیس - مهدی ر - 07-22-2014 10:33 AM

چند وقت پیش در سایت یوتیوب ویدیوی جالبی از مراحل ساخت یک قالب برای ساخت یک مجسمه دیدم . و واسم خیلی جالب بود . از دوستان کسی هست در این زمینه تخصص یا اطلاعاتی داشته باشه ؟ اطلاعاتی درمورد مواد اولیه قالبسازی . و قیمت آن . تا اونجا که فهمیدم قالبها رو از مخلوط کردن دو ماده مایع که یکیش سیلیس و اون یکی هاردنر مخصوصش بود درست کرد . و گذاشت سرد بشه تا حالت ژلاتینی بگیره . لینک ویدیوها .
https://www.youtube.com/watch?v=Zs9SBpday84
https://www.youtube.com/watch?v=qDzaMVDIoiQ
https://www.youtube.com/watch?v=JyQmEG9qmfw

RE: مجسمه سازی با قالب سیلیس - زرین خیز - 07-22-2014 11:25 AM

با سلام
آقا مهدی اگر بخواهید مثلا قاب عکس را با رزین بسازید برای قالب گیری از ماده سیلیکون استفاده می شود الان سیلیکون نسبتا خوب با هاردنر نسبتا خوب در بسته یک کیلوئی 35 تومان در بسته های 5 و 10 کیلوئی " کیلوئی 30 تومان موجود میباشد موفق باشید

RE: مجسمه سازی با قالب سیلیس - مهدی ر - 07-22-2014 12:02 PM

(07-22-2014 11:25 AM)زرین خیز نوشته شده توسط:  با سلام
آقا مهدی اگر بخواهید مثلا قاب عکس را با رزین بسازید برای قالب گیری از ماده سیلیکون استفاده می شود الان سیلیکون نسبتا خوب با هاردنر نسبتا خوب در بسته یک کیلوئی 35 تومان در بسته های 5 و 10 کیلوئی " کیلوئی 30 تومان موجود میباشد موفق باشید
با تشکر از شما دوست عزیز . شما در این زمینه کار کردید؟ خیلی به این موضوع قالبسازی علاقه مند شدم و هدفم ساخت وسایل دکوری گچی هست . آیا با قالبهای سیلیکونی میشه وسایل گچی درست کرد؟ در کل وسایل مختلفی که با قالبهای سیلیکونی درست میشه از چه موادی هستند؟؟ رزین رو تو اینترنت سرچ کردم چیزی نفهمیدم بیشتر در ساخت رنگ کاربرد داره .

RE: مجسمه سازی با قالب سیلیس - YashaR1989 - 07-22-2014 12:21 PM

قیمت رو که جناب زرین خیز گفتند

قالب سیلیکونی رو من برای قابسازی استفاده کردم و با ماده پلی استر قالب گرفتم
با گچ دو سه طرح که ساخت خودم بود برای تست قالب گرفتم

برای وسایل دکوری هم آره میشه از این قالبها استفاده کرد
تو گوگل سرچ کن مجموعه آموزشی قالبسازی یکی از این مجموعه تو سایت art2iran دات کام هست

RE: مجسمه سازی با قالب سیلیس - مهدی 1 - 07-22-2014 02:21 PM

(07-22-2014 11:25 AM)زرین خیز نوشته شده توسط:  با سلام

با درود

از هزینه های تموم شده خود محصولی که با رزین ریختخ شده هم اطلاع دارید ، همچنین از ترکیباتشون و اینکه چه نوع رزینی با چه کدی استفاده می شه ،
به جز گل میل چه چیز دیگه ای به عنوان پر کننده با رزین مخلوط می شه

در جواب مهدی عزیز هم فیلم های آموزشی زیادی هم در سی دی فروشی ها هم در یوتوپ برای قالب های سیلیکونی هست. من تا حالا خودم قالب نساختم ولی برای کاری دنبالش بودم ، روال کاریش سخت به نظر نمی رسه .

RE: مجسمه سازی با قالب سیلیس - زرین خیز - 07-22-2014 04:12 PM

با سلام
آقای مهدی عزیز برای ساخت قطعات مختلف میشود از پر کننده های ارزان مثل مل و ... حتی ماسه استفاده بر اساس کاری که انجام میدهید که خودتان گفتید گچ را هم میشود استفاده کرد الان رزین ایرانی در دبه 20 کیلوئی "کیلویی چهار هزار و پانصد تومان حدودی می باشد برای مجسمه بزرگ از پشم شیشه با قطر های مختلف استفاده و همجنین لایه های مختلف مثلا برای سپر ماشین استفاده و ساخته می شود بطور کلی زرین کاربرد های مختلف و خیلی جالبی دارد موفق باشید

RE: مجسمه سازی با قالب سیلیس - مهدی 1 - 07-22-2014 04:18 PM

سپاس از شما
من برای تولید میز جلومبلی می خوام. با انواع مختلفی از رزین کار کردم ، کار فایبر هم کردم ولی برای رزین ریخته ای تجربه ای ندارم
اینجور که متوجه شدم ، رزین با کد خاصی مصرف می شه که پس از ریخته گری جباب نندازه و شکننده نباشه . همچنین درصد محلوط کردن با گل میل یا مل ! و سایر پرکننده هام برام سوال هست ، نمی دونم آیا فرمولی براش وجود داره یا اینم باید با آزمون و خطا برم جلو!! شما تجربه عملی در این زمینه دارید ؟

RE: مجسمه سازی با قالب سیلیس - زرین خیز - 07-22-2014 06:05 PM

به دست شما می آیدا سلام
آقا مهدی عزیز من با رزین قدیم زیاد کار کردم ولی در زمینه کار شما نه ولی تقریبا راحت با دو سه بار آزمایش ترکیب و آن استحکامی که مد نظر شما هست بدست می آید فقط یک چیزی کلی بهترین زمان سفت شدن برای رزین در دمای متوسط باید حدود 2 ساعت باشد این تجربه من با کار زیاد است رزین از 3 بخش مایع و کبالت که می توانید با هم ترکیب کنید و تا وقتی اسید را بهش نزدید تا دو ماه حدودا قابل کار است ولی بعد از زدن اسید واکنش شروع شده و خشک میشود موفق باشید

RE: مجسمه سازی با قالب سیلیس - مهدی ر - 07-22-2014 06:55 PM

(07-22-2014 06:05 PM)زرین خیز نوشته شده توسط:  به دست شما می آیدا سلام
آقا مهدی عزیز من با رزین قدیم زیاد کار کردم ولی در زمینه کار شما نه ولی تقریبا راحت با دو سه بار آزمایش ترکیب و آن استحکامی که مد نظر شما هست بدست می آید فقط یک چیزی کلی بهترین زمان سفت شدن برای رزین در دمای متوسط باید حدود 2 ساعت باشد این تجربه من با کار زیاد است رزین از 3 بخش مایع و کبالت که می توانید با هم ترکیب کنید و تا وقتی اسید را بهش نزدید تا دو ماه حدودا قابل کار است ولی بعد از زدن اسید واکنش شروع شده و خشک میشود موفق باشید
دوست عزیز شما با رزین دقیقا چه چیزایی درست میکردید؟ سختی وسایل ساخته شده با رزین چقدره ؟ حالت گچی داره ؟

RE: مجسمه سازی با قالب سیلیس - YashaR1989 - 07-22-2014 09:01 PM

(07-22-2014 04:18 PM)مهدی 1 نوشته شده توسط:  سپاس از شما
من برای تولید میز جلومبلی می خوام. با انواع مختلفی از رزین کار کردم ، کار فایبر هم کردم ولی برای رزین ریخته ای تجربه ای ندارم
اینجور که متوجه شدم ، رزین با کد خاصی مصرف می شه که پس از ریخته گری جباب نندازه و شکننده نباشه . همچنین درصد محلوط کردن با گل میل یا مل ! و سایر پرکننده هام برام سوال هست ، نمی دونم آیا فرمولی براش وجود داره یا اینم باید با آزمون و خطا برم جلو!! شما تجربه عملی در این زمینه دارید ؟

با اجازه دوستان
همین گلی که شما میگی رو من کار کردم اما نه برای میز برای دور قاب تابلو فرش
مقدار مل همونطور که خودت گفتی آزمون و خطا داره و بعد از 1-2 بار آماده کردن مایع دستت میاد
4-5 سال پیش که من کار میکردم توی پارچ های پلاستیکی رزین میریختم + یه در نوشابه خانواده سخت کننده یا همون اسید+3-4 قاشق غذا خوری مل