سایت کارآفرینی میلیاردرهای آینده ایران
استخر کشاورزی برای پرورش ماهی - نسخه قابل چاپ

+- سایت کارآفرینی میلیاردرهای آینده ایران (http://forum.unc-co.ir)
+-- انجمن: کارگروه های کارهای عملی سایت (/forumdisplay.php?fid=114)
+--- انجمن: كارگروه كشاورزي (/forumdisplay.php?fid=117)
+--- موضوع: استخر کشاورزی برای پرورش ماهی (/showthread.php?tid=10700)

صفحه ها: 1 2 3

RE: استخر کشاورزی برای پرورش ماهی - ali diana - 01-18-2015 09:26 PM

دوستان یه سوال داشتم
در استخر کشاورزی(30*25*2.5) اگر یک متر رو واسه ماهی ها استفاده کنیم که همیشه یک متر اب رو داشته باشن حداکثر چه مقدار ماهی میشه پرورش داد؟؟
بعضی از دوستان نوشته بودن 178 کیلو یا 200 به ازای هر مترمکعب..اینو فکر کنم واسه قزل بود..
میخواستم ببینم واسه ماهیان گرمابی اگر در استخر از پمپ های هواده استفاده بشه امکان این که بتونیم مقدار برداشت رو در هر مترمکعب افزایش بدیم هست یا خیر؟و چقدر میشه این عدد رو افزایش داد؟

RE: استخر کشاورزی برای پرورش ماهی - هادی تیموری - 01-25-2015 05:58 PM

با سلام
مقدار 178 کیلو در یک سیستم مدار بسته با دبی آب ورودی 30 لیتر در ثانیه و برگشت اب 300 لیتر در ثانیه به دست امده همچنین فاکتور های بسیار مهم دیگر از جمله دمای اب و پی اچ و میزان اکسیژن محلول و .... در این سیستم بصورت انلاین در حال بررسی است.

در روش سنتی پرورش ماهی ظرفیت تولید بسیار کاهش پیدا میکند .استخر 2.5*25*30 بدون اب ورودی کافی و با عمق یک متر حتی با اکسیژن دهی در بهترین حالت تا ظرفیت 2 تن در سال جواب گو هست و از توجیه اقتصادی برخوردار نیست.البته بسته به میزان اب ورودی کیفیت و دمای مناسب و روش تصفیه و باز چرخانی اب و تغییر در تیپ استخر ظرفیت تولید تا چند برابر قابل دسترسی و سود اوری دارد.

RE: استخر کشاورزی برای پرورش ماهی - ali diana - 01-31-2015 04:16 PM

درود...
ممنون اقای تیموری..استخر بنده دبی 12 لیتر در ثانیه ورودیش هست و خروجی اب هم داره..من یه تحقیقاتی کردم در مورد پرورش تک گونه ای کپور به صورت متراکم با غذای دستی که میشه در هر متر مکعب نسبت به اب و مسائل دیگه تا 30 کیلو هم در هر متر مربع برداشت کرد..من یه سوال پرسیدم از شیلات گیلان وگفتن که استخر ما حدود 15-20 کیلو میشه در هر متر مکعب تولید کرد..چون طرح نوپا هست بعضی مسائل هنوز مشخص نیست.یه مطلب هم خوندم در مورد استخرهای کشاورزی زنجان که از 150 متر مربع حدود 3 تن احتمال برداشت هست.
بازم ممنون از راهنماییاتون

RE: استخر کشاورزی برای پرورش ماهی - هادی تیموری - 01-31-2015 06:11 PM

خواهش میکنم دوست عزیز
تیپ استخر در ظرفیت تولید بسیار تاثیر گذار هست.به عنوان مثال ده استخر 8 وجهی با ظرفیت 60 متر مکعب میتواند تا 3 برابر تراکم بیشتری نسبت به یک استخر مستطیل با ظرفیت 600 متر مکعب داشته باشد.خارج کردن فضولات ماهی در تیپ 8 وجهی با خروجی دوگانه به سرعت انجام میشود و در استخر های بزرگ و ذخیره اب عملا ما خروج فضولات نداریم و تا پایان دوره انباشت شده و سبب تولید امونیاک شده و ظرفیت ماهی داری را کم میکند.به علاوه کنترل روی جمعیت ماهیان و غذا دهی و صید در استخر های 8 وجهی به مراتب اسان تر است.همچنین از نظر ضریب فعالیت ماهیچه ای در استخر های گرد و 8 وجهی ماهی کمتر شنا میکند و دوره رشد کوتاه تر است.پس زمانی که صحبت از تراکم مثلا 35 کیلو در متر مکعب میشود باید ببینیم در چه تیپ استخر و چه سیستمی این تراکم به دست امده.