سایت کارآفرینی میلیاردرهای آینده ایران

نسخه کامل: :: آموزش مشاغل خانگی.....کارگاه موزاییک کاری ::
شما در حال مشاهده نسخه تکمیل نشده می باشید. مشاهده نسخه کامل با قالب بندی مناسب.
صفحه ها: 1 2
سلام

طبق وعده ایکه توی تاپیک مشاغل خانگی دادم سعی میکنم هر چی که یاد گرفتم که در حیطه مشاغل خانگی هست، را با زبان ساده بنویسم، برای من یک نفر هم کافیست اگر این آموزش به او و شادی زندگیش کمک کند............[تصویر: 53.gif]

دوستی عزیزی دارم که وقتی از فرانسه برگشت، یک کلاس کوچیک نقاشی برای نوجوانان باز کرد.... ما هفته ای یکبار برای تمرین فیگور دور هم جمع میشدیم.
یکبار یک تابلو از کار موزاییک کاری خودش رو آورد........ازش یادگرفتم باید چگونه درست کنم

همیشه آرزو داشتم منم کار کنم اما اینقدر درگیر بقیه کارها شدم که فراموش کردم.

امروز اتفاقی تصویر زیبایی از این کار دیدم که گفتم آموزشش رو برای دوستان خوب این انجمن بگذارم.

شاید معروف ترین کار موزاییک کاری رو طرح های لاله اسکندری بر روی دیوارهای تهران بدانید اما شما میتونید تابلوهای کوچیکی کار کنید...یا دور آینه خونتون یا میز یا سطح خارجی گلدان های سفالیتان.....و........

[تصویر: images?q=tbn:ANd9GcRFv1AXCO4gPiEYClbbtgG...Cc0zkbLxMN]

[تصویر: shoemaker-mirror-10509.jpg]

[تصویر: table.jpg]

ابتدا یک توضیح لازم هست بدم خدمتتون
سرامیکی که از بازار خریداری میکنید روی ورقه های مثل فایبرگلاس چسبیده شده اند شما اول باید کاشی ها رو تو آب بگذارید خیس بخورد و لایه آن از آن جدا شود سپس آماده قطعه قطعه کردن شود....

برای خورد کردن کاشی ها، از انبر یا چکش استفاده کنید....
فقط حتما یک عینک محافظ برای پرش تیکه های کاشی به چشم بزنید......
همینطور احتیاط حکم میکنه ماسک هم بزنید.

ابتدا آموزش تابلوهای کوچیک رو خدمتتون میگم

برای داشتن تابلوی موزاییک کاری شما نیاز به یک تخته سه لا دارید .....﴿توجه کنید کار بعد از اتمام واقعا سنگین میشود پس سطح انتخابی شما باید مستحکم باشد﴾

اگر از تخته ﴿تابلو﴾ سفال ﴿گلدان﴾ یا یک چوب استفاده میکنید چسب مورد استفاده شما چسب چوب خواهد بود........

خب حالا شما یک الگوی مشخص و رنگهای اون رو برای خودتون پیاده کنید .....
اون رو روی چوب پیاده کنید﴿اگر دنبال طرح خاص هستید ﴾
میتوانید بداهه هم شروع کنید﴿توصیه من برای تجربه اول نخواهد بود چون احتمالا مثل چیدن پازل شما را کلافه کند مگر آنکه در طراحی و نقاشی متبحر باشید﴾

بعد از آماده کردن طرح، سطح چوب را با چسب چوب بپوشانید و کاشیهای خورد شده را با توجه به طرحتون که با اشکال نامنظم هندسی تفکیک کرده اید، بچسبانید....

برای درک بهتر منظورم به این تصاویر دقت کنید

ابتدا با کمک انبر یا چکس خورد کرده
سپس با کمک خط کش اشکال هندسی ایجاد کرده
سپس با کمک تیغ موکت بری، خطوط رو مشخص کرده
چسب چوب رقیق شده با آب و اسفنج بر سطح میکشد که باعث تقویت چسبیدن کاشی میشود....
در نهایت یک لایه چسب چوب و انجام چسباندن کاشی خورد شده.

[تصویر: t6cwe81pwgf7muifcflj.jpg]

در آخر

زماني كه نصب موزائيك‌ها به پايان رسيد، از دوغاب استفاده كنيد. دوغاب برای پر کردن فواصل بین موزائیک‌ها به کار می رود و علاوه بر اینکه کار را شکیل‌تر می‌کند به استحکام و ضد آب بودن آن نیز می‌افزاید. استفاده از دوغاب به هنر موزائیک‌کاری اعتبار می‌بخشد.

دوغاب‌ها، هم به صورت آماده در بازار وجود دارند و هم به صورت پودرهایی در رنگ‌های مختلف هستند که باید آماده شوند. می‌توانید خودتان دوغاب را به هر رنگی که می‌خواهید تهیه كنيد.

اگر خودتون خواستید دوغاب درست کنید این نکته رو فراموش نکنید
پودر سنگ+سیمان سفید=نسبتش 2 به 1

=================================

این یک نمونه بشقاب سفالیست که موزاییک کاری شده

[تصویر: images?q=tbn:ANd9GcQcbBMBHM7IiCAUiBQglQf...ot-5rx2EUQ]

[تصویر: images?q=tbn:ANd9GcRtI3VM8uoOi3qLD0rnMc0...6EOF0YDXH6]
==========================================

با نکات دیگر باز هم در خدمتتان خواهم بود
اگر سئوالی داشتید بفرمایید.
آیا بن نظر شما این معنای برخی از تاپیکها مثل این کارآفرینی نیست ؟؟؟؟؟؟؟

نمیدونم در مقابل برخی تاپیکها چی باید بنویسم : آموزش / انگیزه / استارت / تبادل اطلاعات / کارآفرینی و ...

مالارمه ی عزیز حرفی برای گفتن ندارم - فقط میگم بینهایت سپاسگذارم

با برخی تاپیکهای برخی دوستان فقط ایده در ذهنم می پرورانم و مکتوب میکنم - دفتر ایده هام پر شده

اعتبار تنها کار کوچیکی هستش که از من بر میاد - سپاس
چنانچه میخواهید روی سطوح سیمانی و یا دیوار موزاییک کاری انجام بدین به جای چسب چوب باید از سیمان استفاده کنید

دوپنجم سیمان سفید را با يك پيمانه آب ترکیب کنید تا ترکیبی نرم و یکنواخت به دست بيايد. سپس آن را به وسیله یک چاقوی منعطف روی سطح مورد نظر بمالید.
سپس موزائیک‌ها را روی سیمان بچسبانید و آنها را با انگشب به خوبی فشار دهید تا مطمئن شوید که خوب چسبیده است. توجه كنيد اگر بیش از حد موزائيك را فشار دهید ممکن است چسب و سیمان از بین موزائیک‌ها بیرون بیاید و کارتان کثیف شود.

[تصویر: 01(2).jpg]

==================================================

این مطالب هم از مجله منزل میآورم:

این نکات را برای موزاییک کاری حتما رعایت کنید

اگر از دوغاب های آماده رنگی استفاده میکنید بهتر هست بدونید:

دوغاب طوسی به کاشی‌های بی‌رنگ روح می‌دهد.

دوغاب‌های سفید بسیار قوی هستند.

دوغاب‌های کرم با کاشی‌های سفید بسیار مناسب است.

دوغاب‌های بژ حس گرما در محیط ايجاد می‌کند.

هنگامی که از دوغاب سفید استفاده می‌‌كنيد، رنگ‌های تیره کاشی‌ها روشن‌تر به نظر می‌‌رسد.

هنگامی که از دوغاب تیره استفاده كنيد، به کار عمق بخشیده می‌شود.

رنگ‌هایی مثل قرمز و سبز در کنار دوغاب مشکی كار را قوي‌تر نشان مي‌دهند.

مرحله دوغاب‌کاری مرحله‌ای است که کار خیلی کثیف می‌شود، بنابراین باید دقت کنید که چه در حین کار و چه پس از اتمام آن، مرتب روی کار و اطراف آن را تمیز كنيد. بهترین زمان برای دوغاب کاری زمانی است که موزائیک‌ها کاملا سر جای خود محکم شده باشند.

چنانچه کار شما از ابعاد بزرگی دارد، به شما توصیه می‌کنیم تمام کار را با هم دوغاب‌کاری نکنید. ابتدا قسمتی را دوغاب بریزید، تمیز کنید و بگذارید خشک شود و پس از آن به دوغاب‌کاری قسمت بعدی بپردازيد.

24 ساعت زمان لازم است تا دوغاب کاملا خشک و آماده شود.
دوغاب را با انگشت روی کار پخش کنید و کاملا فواصل بین موزائیک‌ها را پر كنيد.
استفاده از دستکش در حین کار با دوغاب، فراموش نشود.
10 دقیقه بعد از پخش دوغاب کارتان را تميز كنيد.

اقدامات نهايي:

پس از اتمام كار بايد اقداماتي در جهت زيباتر شدن جلوه كار انجام دهيد. براي مثال، اضافات دوغاب بايد از روي سطح كار پاك و موزائيك‌ها براق شوند. اسيدي با نام شوينده پاسيو در صنعت ساختمان‌سازي وجود دارد كه براي پاك كردن سيمان از سطوح استفاده مي‌شود. اين ماده زماني كه در آب گرم حل شود به خوبي قادر است دوغاب‌هاي ريخته شده روي موزائيك‌ها را بكند. براي استفاده از اين محلول بهتر است از اسفنج استفاده كنيد.

براي اينكه همواره موزائيك‌هاي سالمي در سطوح موزائيك‌كاري شده داشته باشيد، بايد سطوح را به طور مداوم نظافت كنيد. توجه داشته باشيد كه نبايد هيچ‌گونه آلودگي براي مدت طولاني روي آنها باقي بماند زيرا در اين صورت موزائيك‌ها به مرور زمان جلوه خود را از دست داده و خراب مي‌شوند.

موزائيك‌هاي دكوري بايد مرتب گردگيري شده و به وسيله شوينده‌هاي مخصوص شيشه و يك پارچه خشك تميز شوند. اگر موزائيك‌ها خيلي كثيف شدند، مي‌توانيد براي تميز كردن آنها از اسيد پاسيو استفاده كنيد كه در اين صورت ممكن است پس از اتمام نظافت نياز به دوغاب‌كاري مجدد باشد.

Hگر موزائيك‌ها به شكل درستي نصب و دوغاب‌كاري شده باشند‌ و به صورت مستمر نظافت شوند، ساليان سال مي‌توانيد از زيبايي آن‌ها بهره‌مند شده و سطوح زيباي موزائيك‌كاري شده را براي مدت‌ها از خود به يادگار بگذاريد.
از قول بانوان محترم اطراف و اکناف خود از سرکار تشکر عالی دارم.
متعالی باشید
ممنون واقعا تاپیک خوب و مفیدی است
دوست بزرگواری سه سئوال پرسیده بود که اینجا هم جواب میدم شاید مد نظر افراد دیگر هم باشد:

1- من بعد از خريد كاشي و گذاشتن اونا واسه خيس خوردن بايد سطخ زيرينش رو خودم بردارم يا خودش جدا ميشه و اينكه چه مدت بذارم خيس بخورن ؟؟؟؟؟
2 - من ميخوام طرحم به اندازه برگه آچار باشه و به نظرتون تخته سه لا خوبه؟؟؟؟
3 - كاشي ها رو همينطوري بشكنم يا اينكه اول روي طرحم روي كاغذ قطعات هندسي رو مشخص كنم و بعد مطابق با اونا بشكنم ؟؟؟؟؟

==============================

1- اینکه خودش جدا بشه یا شما خودتون بردارید تفاوتی نمیکند اما باید خوب خیس بخورد.

2- بله مناسبه.چسب شما هم چسب چوب باشد.

3- همینطوری بشکنید چون شما نمیتونید طبق قاعده خاصی کاشی ها رو بشکنید، ضمن اینکه مثل چیدمان یک پازل هست با توجه به طرحتون کاشی شکسته شده ی مناسب را انتخاب و می چسبانید.
دوستانی که مصصم هستند ، کاشی کاری را به عنوان یک کار درآمدزا دنبال کنند بهترین توصیه این است که کاشی های به درد نخور را از مکان های ساختمانی جمع کنند.
به عنوان مثال شما برای یک تابلوی در قطع متوسط که نهایت بین 50 تا 60 قیمت گذاری میشود باید 20000 تومان کاشی خریداری کنید.

و این به صرفه نخواهد بود.

زمانی یک کار دست میتواند سوددهی قابل قبول بدهد ، که شما از امکاناتی بهره ببرید که به نظر بلا استفاده هستند!
در غیر این صورت هزینه و درآمد شما برابر میشود
ساعت موزاییکی بسازید با آموزش لاله اسکندری..............

[تصویر: 159637_613.jpg]

روش کار ما در این پروژه روش نصب غیر مستقیم است. در این روش موازییک‌ها را روی سطح دیگری قرار می‌دهیم و بعد آن را روی سطح اصلی نصب می‌کنیم. یادتان باشد وقتی که قرار است روی یک سطح صاف کار کنیم، این روش بهتر از هر روش دیگری جواب می‌دهد.

تکه‌های کاشی!

شما به تعداد قابل توجهی کاشی نیاز دارید، رنگ‌های پیشنهادی من تونالیته‌ای از رنگ‌ آبی است. از آبی تیره گرفته تا روشن آسمانی، سفید، زرد و بالاخره سبز روشن. در مورد جنس‌ کاشی‌ها هم باید بروید سراغ کاشی‌های لعابی ظریف، این مدل کاشی‌ها معمولا برای شروع و البته انجام یک کار تزئینی بهترین انتخاب هستند.

معمولا موزايیک‌هایی که می‌خرید (خیابان سپه بورس خرید انواع و اقسام سرامیک‌هاست) روی ورقه‌هایی از جنس فایبرگلاس یا کاغذ الگو چسبانده شده‌اند. ابعاد موزايیک‌های مربع‌شکل، 2 سانتی‌متر است. برای جدا کردن این موزاییک‌ها‌ از ورقه‌ها باید آنها را در آب تمیز و ولرم درست و حسابی خیس کنید، وقتی چسب موزايیک‌ها در آب حل شد، به‌راحتی می‌توانید آنها را جدا کنید

[تصویر: 159638_689.jpg]

این نقشه را کپی کنید

شما تازه‌کار هستید بنابراین برای اینکه کار برایتان راحت‌تر شود، من نقشه طرحی که قرار است، نقش صفحه ساعت‌ شما را بازی کند برایتان ضمیمه کرده‌ام بنابراین کافی است این نقشه را در ابعاد بزرگ‌تر (یک مربع20در 20) کپی کنید بعد همان را درست مثل یک الگو روی کاغذ قهوه‌ای بیندازید. حالا کافی است خطوط الگو را روی کاغذ قهوه‌ای(کاغذ الگو) تکرار کنید!

ادامه دارد.........

[تصویر: 159636_495.jpg]

و اما تدارکات اضافه!

رنگ اکرولیک: آبی رویال (همان رنگ اشرافی خودمان) و نقره‌ای
کاغذ قهوه‌ای، همان کاغذ الگوی خودمان!
یک موتور ساعت جمع و جور
دوغاب یا همان ملات خودمان: ملات را می‌توانید به صورت پودر آماده از بازار تهیه کنید (خریدن آن از ساختنش که ترکیبی از3 واحد سیمان الک شده و نرم+ یک واحد پودرسنگ الک شده و نرم است، به مراتب راحت‌تر و به صرفه‌تر است) اما یادتان باشد سراغ پودرهای رنگی نروید!

چکش مخصوص

یک قاشق و چنگال فلزی کوچک

دستگاه دریل

چسب چوب با چسبندگی کافی البته در شرایطی که آن را با یک لیوان آب رقیق کردید!

اسفنج

چرخ برش شیشه‌ای/ قندشکن گازانبری.

صفحه چوبی کوچک

و بالاخره یک قاب چوبی 20 × 20

مرحله اول

در اولین قدم باید بروید سراغ قاب چوبی، مرکز آن را پیدا کنید و درست همان نقطه را با استفاده از دریل سوارخ کنید.

مرحله دوم

حالا شروع کنید به تکه کردن موزاییک‌ها.

باید با استفاده از چرخ برش، روی هر موزاییک سایزی که لازم دارید را ایجاد کنید بعد با استفاده از قندشکن گاز انبری آنها را تکه کنید. البته در این طرح سایز استاندارد موزاییک‌های کوچک به عنوان پایه کارتان مناسب است فقط کافی است طبق نقشه پیش بروید و تعدادی از آنها را از وسط دونیم کنید تا به مستطیل‌های باریک‌تر برسید. اما در مورد موزاییک‌های سبز و سفید و زرد، کار کمی متفاوت‌تر می‌شود، با استفاده از چرخ برش قطر موزاییک‌ها را مشخص کنید و با قندشکن گازانبری آنها را از روی قطر بشکنید. نگران شکستن موزاییک‌ها هم نباشید چون چرخ برش درست مثل الماس شیشه‌بری عمل می‌کند. این چرخ با ایجاد شیاری عمیق روی کاشی‌ها، آنها را برای شکستن آماده می‌کند.

[تصویر: 159634_177.jpg]

[تصویر: 159632_408.jpg]

مرحله سوم

حالا باید طبق نقشه پیش بروید یعنی تکه‌های موزاییک را با استفاده از چسب چوب رقیق شده با آب (به نسبت يك به 3)روی کاغذ الگو بچسبانید. یادتان باشد مربع کوچک مرکز کار باید خالی بماند. به 4 موزاییک مثلثی زردرنگی که در چهارگوشه ساعت قرار می‌گیرد هم دقت کنید!

مرحله چهارم

حالا 2تا 3 ساعت، کاغذ الگو و موزاییک‌ها را به حال خودشان بگذارید. باید منتظر بمانید تا کاشی‌ها به کاغذ قهوه‌ای بچسبند.

مرحله پنجم

در این مرحله دوباره باید بروید سراغ قاب چوبی و چسب چوب رقیق شده و چسبناکی که ساخته بودید، بعد آن را همانطور که در تصویر می‌بینید روی سطح چوبی پخش کنید. بهترین ابزار برای پخش کردن چسب روی سطح چوبی یک کاردک شیاردار است.

[تصویر: 159620_451.jpg]

مرحله ششم

حالا کاغذ قهوه‌ای که موزاییک‌ها را روی آن چسبانده بودید روی سطح چوبی بگذارید طوری که کاغذ قهوه‌ای روی کار باشد.

ادامه دارد........
[تصویر: 159635_982.jpg]

مرحله هفتم
به شما گفته بودم یک تخته چوبی کوچک هم لازم دارید، آن تخته کوچک اینجا به کارتان می‌آید آن را روی صفحه قهوه‌ای بگذارید و با چکش مخصوصی که در نظر گرفته بودید روی آن ضربه بزنید. یادتان باشد هیچ‌کدام از تکه‌های موزاییک نباید از این ضربه‌های حساب شده بی‌نصيب بمانند!

[تصویر: 159620_451.jpg]

مرحله هشتم
حالا باید دست‌کم 24 ساعت منتظر بمانید تا موزاییک‌ها درست و حسابی به قاب چوبی بچسبند.

دوغاب برای پر کردن فواصل بین موزايیک‌ها به کار می‌رود و علاوه بر اینکه کار را زیباتر می‌کند به آن استحکام بیشتر و خاصیت ضد آب هم می‌دهد. اصلا استفاده از دوغاب به هنر موزايیک‌کاری اعتبار می‌دهد.
دوغاب‌ها هم به صورت آماده در بازار وجود دارند و هم به صورت پودرهایی در رنگ‌های مختلف که باید آماده شوند. پیشنهاد من این است که سراغ پودرهای بی‌‌رنگ بروید تا دوغاب‌تان را مناسب با رنگ کار به هر رنگی که می‌خواهید بسازید.

[تصویر: 159618_332.jpg]

مرحله نهم

بعد از 24 ساعت با اسفنج نمدار بروید سراغ موزاییک‌ها و تمام سطح کاغذ الگو را حسابی مرطوب کنید.

مرحله دهم

حالا با حوصله و به آرامی شروع کنید به جدا کردن کاغذ الگو. اگر کاغذ به‌راحتی جدا نشد، شک نکنید که باید آن را بیشتر مرطوب کنید.

[تصویر: 159616_923.jpg]

مرحله یازدهم

دوباره بروید سراغ اسفنج مرطوب و باقیمانده چسب‌های احتمالی را از روی موزاییک‌ها پاک کنید. آرامش و حوصله را فراموش نکنید!

[تصویر: 159619_261.jpg]

مرحله دوازدهم

حالا باید رنگ آبی رویال را با پودر دوغاب بی‌رنگی که انتخاب کرده بودید ترکیب کنید تا به رنگ دلخواه‌تان برسید. بعد کمی آب به آن اضافه کنید تا به غلظت لازم برسد. غلظت لازم یعنی با نگاه کردن به دوغاب یاد سس مایونز بیفتيد!

[تصویر: 159617_165.jpg]

مرحله سیزدهم

حالا نوبت به مرحله بندکشی است. دوغاب را روی صفحه بریزید و با استفاده از کاردکی که در نظر گرفته بودید آن را کاملا روی سطح ساعت پخش کنید یک بار از راست به چپ و دوباره از چپ به راست. می‌توانید از اسفنج‌تان هم کمک بگیرید تا خیالتان راحت باشد ملات به همه درزهای ساعت راه پیدا کرده است به خصوص مرکز کار که به‌دليل قرار گرفتن عقربه‌های ساعت خالی مانده است.

[تصویر: 159615_884.jpg]

مرحله چهاردهم

15تا 20 دقیقه ملات و صفحه ساعت را به حال خودش بگذارید تا کاملا خشک شود. حالا با استفاده از یک پارچه تمیز روی ساعت را تمیز کنید تا برق بیفتد!
صفحه ها: 1 2
لینک مرجع