سایت کارآفرینی میلیاردرهای آینده ایران

نسخه کامل: مصاحبه با ستایش زارع، مبتکری ۶ ساله
شما در حال مشاهده نسخه تکمیل نشده می باشید. مشاهده نسخه کامل با قالب بندی مناسب.
مصاحبه با ستایش زارع، مبتکری که ۶ سال بیشتر ندارد اما بسیار بيشتر از سن خود می‌داند

یک رویای‌کودکانه در خدمت واقعیت بزرگترها

[تصویر: n00000418-b.jpg]

هرگز نمی‌خواهیم بپذیریم که گاه مهمترین نگرانی‌های‌ فرزندان ما، خودمان هستیم. چرا گاهی فرزندانمان را باور نداریم و با آنها در باب مشکلاتمان مشورت نمي‌کنیم و از آنها راهکار نمي‌خواهیم ؟! این دفعه با دختری شش ساله رو برو شدم که سمبل عشق به پدر بود. دختری خلاق و خوش صحبت؛ طوری که مرا وادار کرد تا سوالاتی بپرسم که به قول معروف متناسب سن او نبود. با هر جواب منطقی و کارشناسانه‌ای که می‌داد، تحسین اطرافیان را نسبت به خود دو چندان مي‌کرد. وقتی از او خواستم که با من نزد مدیرمسئول هفته‌نامه بیاید و صحبت کند، تا ایشان باور کند که کودکی شش ساله آنقدر پر معلومات است‌؛ جواب داد: «لازم نیست، مگر صدای من را ضبط نمي‌کنی‌؟ خب، برای ایشان پخش کن...»

اسم اختراع شما چی است‌؟
کیف کارت سوخت، که البته چند کاره است.

کارت سوخت؟! چرا برای آن کیف درست کردی‌؟
کارتی که با آن بنزین مي‌زنند. یک روز به همراه پدرم رفته بودیم جایگاه بنزین، چند دقيقه بعد از زدن بنزین و ترک جایگاه ‌متوجه شدیم که او کارت سوختش را فراموش کرده است. با عجله برگشتیم و دیدیم که کارت‌مان گم شده. خیلی برای پدرم ناراحت شدم و گریه کردم. شب که مي‌خواستم بخوابم مدام به کارت سوخت فکر مي‌کردم‌(خواب دیدم کارت سوخت بابا دست و پا داشت و دونبال من مي‌دوید و مي‌گفت‌: من را با خودت ببر...). فردا صبح همش به این فکر مي‌کردم که چه کار باید کرد تا کارت بنزین جا نماند؟ این بود که فکرم را با خانوادم مطرح کردم و فردای آن روز هم فکرم را با مربی خودم آقای حسینی سر کلاس خلاقیت در میان گذاشتم و با کمک ایشان به فکرم شکل دادیم.

مزیت‌های اختراع تو چیست‌؟
کارت سوخت به وسیله کیف شیشه‌ای شکلی که به کمک یک فنر از آن خارج مي‌شود با یک نوار به دست شما مي‌چسبد و تا زمانی که کارت را داخل آن نگذاشته‌اید به دست شما متصل است‌ و با کمک یک شاسی به طور فنری، راحت از کیف مخصوص خودش خارج مي‌شود.

برای درست کردن کیف نهایی، چند نمونه ساختی، و از چه موادی استفاده کردی‌؟
نمونه‌های بسیاری درست کردم تا نمونه آن در بازار نباشد. در ضمن ساده و کم خرج باشد.

در لابه‌لای حرف‌هايت به کلاس‌های خلاقیت و اختراع اشاره کردی، مي‌توانی برای ما توضیح بدهی که معني اختراع چیست؟
اختراع یعنی شما به عنوان مخترع بتوانی نیاز جامعه را پیدا کنید و با‌خلاقیت و نو‌آوری و کار آفرینی آن را پیش ببرید.

چند ساله بودی که این اختراع را به ثبت رساندی‌؟
الآن شش سال و نیم دارم و وقتی که پنج ساله بودم اختراع خودم را ثبت کردم.

شما در کلاس خلاقیت و اختراع با چه چیزهایی آشنا مي‌شوید، تا اختراع کنید‌؟
ما با روش‌های خلاقیت آشنا مي‌شویم مثل‌‌ نیاز‌سنجی و چون پدر من كارت سوخت خود را جا گذاشته بو‌د، من سعی کردم که این نیاز پدرم را رفع کنم. توی خوابم، کارت مي‌توانست راه برود و صحبت کند و به دست من بچسبد. برای همین به همه جنبه‌های خوابم فکر کرد‌م. تا این کیف را درست کنم.

گفتی که یک آدم خلاق باید با خلاقیت و نو‌آوری به افکارش نظم بدهد. از نظر تو نو‌آوری چه معنایی دارد‌؟
نوآوری یعنی سعی کنید چیزی نو و غیر تکراری درست کنید. تا هم از فکر خودت استفاده کنی و هم به افکار دیگران احترام بگذاری. ما اجازه نداریم فکر دیگران را به نام خودمان معرفی کنیم.

از کدام روش‌های خلاقیت در اختراع خود استفاده کردی‌؟
از دو روش، يكي اينكه چند کاره باشد. یعنی چندین کارایی داشته باشد. (فنر دارد و به راحتی از جای خود خارج مي‌شود. به دست مي‌چسبد‌ و باعث مي‌شود تا زمانی که کارت را سر جای خود نگذاشته‌اید، آن را از دست خود جدا نکنید). و دوم نیاز سنجی.

به نظر خودت، چه فرقی با دوستان هم سن و سال خود داری‌‌؟
من باهوش‌ترم چون از نظر ذهنی بهتر از هوشم استفاده مي‌کنم‌ و از کودکی با فنون اختراع و کار‌آفرینی آشنا هستم.

هیچ وقت فکر کردی که این اختراع شما به چند نفر کمک مي‌کند؟
بیشتر به فکر پدرم بودم، ولی توانستم به آدم‌های خیلی زیادی کمک کنم. حتی به بچه‌ها؛ چون من خودم خیلی غصه خوردم برای بابام که کارتش جا موند.

وقتی بزرگ شدی دوست داری چه کاره بشوی‌؟
دوست دارم دکتر کودکان باشم و به بچه‌ها کمک کنم.

به نظر تو ما دکتر مخترع داریم‌؟ آنها چه کار مي‌کنند‌؟ و تو قصد داری چه کار کنی‌؟
من دوست دارم دکتر بچه‌ها بشوم و چیزی را اختراع کنم که بچه‌های نوزاد کمتر ناراحت شوند و حرف آنها را متوجه شوم.

چه کارتون‌هایی را دوست داری‌؟
تام و جری را خیلی دوست دارم و دوست دارم همیشه جری باشم؛ چون جری از تام خیلی باهوش‌تر است.

چه کتاب و بازی را دوست داری؟
خاله‌بازی را دوست دارم و چون خواهر و برادری ندارم با عروسک‌هایم بازی مي‌کنم و تمامي ‌افکارم را در خاله‌بازی با عروسک‌هایم، با خیالم درست مي‌کنم. کتاب‌های ریاضی را خیلی دوست دارم و همیشه با مادرم حجم‌ها و مساحت‌های اشکال را ذهنی حل مي‌کنم.

فرق یک انسان مخترع و یک انسان عادی چی هست‌؟
ما بهتر فکر مي‌کنیم و نیاز‌های جامعه را پیدا مي‌کنیم. ما جزء به جزء مي‌بینیم و آنها کل به کل مي‌بینند. ما چیزهای کوچک را مي‌بینیم و آنها چیزهای بزرگ را، چون ما با روش‌های اختراع آشنا هستیم.

یعنی همه تکنیک‌های خلاقیت را یاد مي‌گیرید؟ مي‌توانی یکی از این تکنيک‌ها را به من یاد بدهی؟
بله، تکنیک توفان فکری سه خصوصیت دارد که باید آن را رعایت کرد. (۱-هرچه ایده‌ها مسخره تر، بهتر. ۲-هرچه ترکیبی‌تر، بهتر. ۳- هر چه بیشتر، بهتر‌) اما باید این را با بازی به شما یاد بدهم تا خوب یاد بگيريد.

به چه کسی کار آفرین مي‌گویند‌؟
کار آفرین یعنی، من بتوانم هر چی که دارم را حفظ کنم و پول در بیاورم و از آن دفاع کنم من باید از اختراعم دفاع کنم.

اگر تو پول نداشته باشی چه طور زندگی مي‌کنی و پول در مي‌آوری؟
از حساب بانکی‌ام پول بر مي‌دارم. در حال حاضر عصر‌ها به سوپرماركت سر کوچه مي‌روم و در آنجا چند ساعتی کار مي‌کنم و درصدی از مزد خودم را هم در بانک پس‌انداز مي‌کنم‌. من پول‌هایم را جمع مي‌کنم تا خانه بخرم و با ملیکا بازی کنم.

فرض می‌کنیم تو رفتی جایی و پول شما تمام شده. آن وقت چه مي‌کنی‌؟
کار پیدا مي‌کنم و سر کار مي‌روم و اختراع مي‌کنم. سعی مي‌کنم کاری پیدا کنم که زود‌تر پول به دست بیاورم. مثلا مي‌روم سوپری آقا یوسف و آنجا کار مي‌کنم.

از طرف دانشکده ‌‌‌کار آفرینی از تو تقدیر کردند و گویا تو آنجا سخنرانی کرده‌ای، به خاطر داری در مورد چه مسائلی حرف زدی؟
نه خیلی یادم نمي‌آید، چون پارسال بود و من تنها نبودم با کلیه بچه‌های تیم بودیم. هر کدام چیزی گفتیم.

تیم و گروه یعنی چه و آیا تو کار‌های گروهی را بیشتر دوست داری یا کار‌های انفرادی را‌؟
تیم یعنی «همه با هم کاری را انجام دادن» و «با هم در مورد چیزی فکر کردن». معمولا کارهای ما گروهی است تا ایده‌ها بیشتر شود،‌ اما کار انفرادی را هم دوست دارم.

منبع : کسب و کار
عالی بود
تو 5 سالگی تونسته این اختراع رو ثبت کنه
از الان مشخصه که چنین فردی آینده بسیار روشن و درخشانی داره
واقعا يه دختر 6 ساله اين حرفا رو زده؟؟؟
كلاس خلاقيت ميره؟؟؟
ميره سوپر ماركت محل كار ميكنه؟؟؟
لینک مرجع